Staracki domovi u Srbiji

postovanje svima ;

molim ako neko moze mi pomogne oko smestaja moje majke u dom ; naime potrebni su mi adrese i neki linkovi ka brojevima telefona domova u Srbiji , podrucje Vojvodine i grad Beograd , i sire podrucje oko Beograd , ; takodjer za dom u Arandjelovcu

Situacija naginje ka hitnoj ; hvala unapred
 
Cao nisam bas sve poruke procitala ali tema me jako zanima iz razloga sto ja imam privatan staracki dom.Jako mi je zao ako neko ima losih iskustava ali se u potpunosti slazem ima stvarno svega po domovima,ali naravno nije u svim isto.Ja sa ponosom mogu da kazem da ljudi koji kod nas zive stvarno su zadovoljni i pruzeno im je sve sto je u nasoj moci.Trebate samo da volite posao koji radite i sve ide glatko.A sto se tice odnosa u nasoj zemlji prema domovima to je vec diskutabilno.
Biljana

Veliki pozdrav
 
Poslednja izmena od moderatora:
Poz svima!Procitala sam sve o cemu ste pisali na ovoj temi,i stekla sam utisak da je rasprava svedena da li je moralno ili ne smestiti nekog u Staracki Dom,i da li osudjivati onog ko je nekog tamo smestio!?Lako je raspravljati o bilo cemu i moralisati,a da pri tom onaj ko moralise nije imao takvu situaciju!Nije sve u zivotu crno ili belo,pa samim tim ni razlog necije odluke da li ce nekog svog bliznjeg smestiti u Dom!
Kao sto neko rece:Koja porodica je primarna,ako imate svoju decu,i bolesnog roditelja,a pri tom jos i radite?Drugo:nisu sva deca rasla u harmonicnoj porodici,postoje porodice gde su deca od strane roditelja,fizicki psihicki pa cak i seksualno zlostavljana!Ne verujem da takva deca smatraju da su im roditelji zasluzili da se za njih zrtvuju!I da nije postojalo ikakvo zlostavljanje,ako vec postoje ustanove gde ce stara i bolesna osoba imati zdravstvenu i svu ostalu negu,a ista ne moze sama da brine o sebi,ne vidim nikakvu tragediju u tome,naprotiv!
Secam se kada je moja najstarija kcerka krenula sa 21 mesec u vrtic,slusala sam razne komentare u smislu za i protiv!Moje iskustvo kaze da nisam pogresila,mada sam tada bila prinudjena na to,sobzirom da ni jedna ni druga baba nisu mogle da je cuvaju jer rade!Ja sam bila vise nego zadovoljna uslugom u vrticu,kcerka je izrasla u samostalnu osobu sa kojom nisam imala nikakav problem kada je krenula u skolu!Dok vecina dece koja nisu isla u vrtic,kada je dosla skola,bilo je problema narocito u njihovoj samostalnosti!
Uglavnom,svako doba ima svoje lepo i svoje lose,pa tako i starost!Ja sam majka tri kceri,i pitam sada,ako dozivim da onemocam i da ne mogu sama o sebi brinuti,koja od njih mi je najvise duzna pa da zrtvuje svoj zivot da bi brinula o meni?Koju sam to vise dojila,presvlacila,hranila,vaspitavala i sve ostalo sto roditelj cini dok odgaja svoje dete,pa da je zaduzim za zrtvu!NE!Ja ih sve tri podjednako volim,tako da cu kao majka biti najsrecnija da ih vidim da su izgradile svoje porodice i da podizu moju unucad!
Ako mi se tako nesto desi,da ne mogu sama,ja biram da svoju decu ne optrecujem sobom,jer one zasluzuju buducnost!A to ne znaci da sam odgojila sebicnu decu,vec realnu,zivotna reka tece,i to je realnost!A svo ostalo moralisanje necu komentarisati!
 
Uvek ce biti dva misljenja,za i protiv smestanja starih u Staracke domove!Sam naziv,Staracki Dom,izaziva odbojnost!Ali,uvek ima ali!Bila sam u prilici da posetim jedan drzavni gerontoloski centar,i upoznala par stanovnika istog,jedan deka je vec 6 godina tu,ali nije reagovao,inace vrlo svestan i pokretan,da mu je tu lose!Jedna bakica od 88godina,jedino se pozalila na hranu,onako lalinskim naglaskom,naviknuta na cvarke i kavurme,ali u tom apartmanu imaju cajnu kuhinju,pa tu spreme ona i cimerka,ponesto sto zele!Osoblje im organizuje cesto knjizevne veceri,razna takmicenja,tako da imaju neki drustveni zivot u okviru svoje generacije!Ne kazem da im je idealno,ali koji deo zivota to jeste?Uvek u bilo kom periodu zivota covek ima neko nezadovoljstvo,zelje i prohteve!
 
Najsrecniji su oni koji docekaju starost bez vecih zdravstenih problema,kada mogu sami da vode racuna o sebi!Poznajem ljude koji su duboko zasli u devetu deceniju,koji su dobrodrzeci!Ali ako ne moze sam,a njihovo dete ili deca nisu u mogucnosti,iz raznoraznih razloga da vode brigu o njima,ne vidim razlog da ta stara i bolesna osoba,ne nastavi svoj zivot u ustanovi koja je za to i otvorena!Doduse,u Srbiji nicu privatni domovi,kao nacin za zarodu vlasnika istih,a ne pruzaju adekvatnu zdrastvenu zastitu sticenicima,ali zato imaju luksuzne apartmane,koji basnoslovno kostaju!
 
Postovani,

Zeleo bih da Vas obavestim o otvaranju starackog doma u opstini Zemun, naselje Plavi horizonti, ulica Jovana Boskovica 107. Dom ce poceti sa radom 12.07.2010 godine. Ono sto je bitno to je da smo mi, tim strucnih radnika, pre otvaranja doma stupili u kontakt sa Ministarstvom za rad i socijalnu politiku, obavestili ih o namerama za otvaranje doma i samim tim usli u proceduru registracije doma. S obzirom da smo novi dom nisam u mogucnosti da Vas uputim na sajt, koji je u izradi, radi boljeg upoznavanja objekta.
Stoga mislim da je bolje da nas kontaktirate na sledece brojeve telefona:
065 536 33 39 Nenad RADIVOJEVIC
064 61 49 038 Budimir TANIC

S postovanjem
Nenad RADIVOJEVIC
diplomirani socijalni radnik
 
Ja imam tu cast da sam imao priliku da sam upoznat s radom vise drzavnih i privtnih domova za smestaj starih. Priznajem da glas uvek dajem za drzavni jer samo u njih imam poverenje da su u stanju da pruze punu zdravstvenu pomoc obolelima. Nedavno sam jednog deku kome sam postavljen za privremenog staratelja smestio u Gerontoloski centar u Mladenovcu i mogu reci da sam jako zadovoljan onim sto su mu pruzili u smislu zdravtvene nege. U tom istom domu su i mom dedi, pre nekih 20 godina uspeli da zaustave gangrenu na nozi koja je bila 'felericna' od kako moja mama zna za sebe jer su to neke povrede koje je deda zadobio jos pre Drugog svetskog rata. S druge strane, meni drag profesor s fakulteta je nedavno primljen u jedan privatni dom. Na oko ima neuporedivo bolje uslove (lepsa soba, plazma TV i sl. Medjutim oni imaju samo bolnicarku i saradnju s lekarima iz mesta gde je dom ali ne uposljavaju nijednog lekara. Cena je visa za nekih 150 Evra a zdravstvena usluga je losija uz cinjenicu da je moj profesor u boljem zdravstvenom stanju od deke kome sam postavljen za privremenog staratelja.
Napominjem da je moje pozvavanje domova zasnovano na 5 drzavnih, 3 privatna i 2 doma koja pripadaju verskim zajednicama u Republici Srbiji.
 
E,pa Padre,i ja sam tako mislila,pa sam dementnog,slabopokretljivog oca,koji je uz to i dijabeticar,potegla sve moguce veze ne bi li ga smestila u drzavni gerontoloski centar u Pancevu!
U petak ga sestre nisu mogle pronaci,pa vecernje lekove nije ni popio!Po njihovoj preporuci smo ga za vikend doveli kuci,a jutros,kada je suprug krenuo na posao,vratili ga u Dom!Da bi me socijalna radnica nakon sat vremena zvala da dodjem,jer joj je moj otac saopstio da on ne zeli tu da boravi i da ja kako znam i umem da dodjem po njega!Kao da sam ja tu iza coska,pa kad god on izjavi da hoce kuci,ja da trknem da ga vodim kuci!Muz i ja radimo,zivimo u selu gde u ambulanti lekar samo pise recepte i u upute za Pancevo,a pri tom izgubite pola dana za taj papir,racunala sam da mu je bolje u ustanovi gde odmah ima lekarsu pomoc!Znam da cu izazvati reakciju pojedinih forumasa da jr njemu potrebna ljubav i paznja i da mu je najbolje kod kuce!Ali ja imam troje dece,privatnu firmu zbog koje sam cesto na putu,na koji uglavnom moram voditi i najmladju cerku,jer je nema ko pricuvati!Razmotrili smo i mogucnost da unajmimo zenu koja ce brinuti o njemu!Ali,sobzirom da posao vodim od kuce,sta bi ta zena radila kada sam kuci!?
Tako smo doneli odluku da ga smestimo u Dom,i zbog drustva,jer mu smeta galama dece,i zbog lekara!Ali,ako ce me cimati kad god on izjavi da hoce kuci,i da kada odem na put nisam sigurna da li je zbrinut,Boga mi mislim da ga iz drzavnog prebacim u privatni Dom!
Socijalna radnica mu je rekla da ga oni protiv njegove volje nece drzati,i to je u redu ako je ta stara osoba pri sebi,ali nekome ko je pobrkao vremena i prostor,ko povremeno ne moze da se seti ni kako mu se jedina cerka zove,njemu dati pravo na izbor,mislim da je to daleko od profesionalizma!
Inace mom ocu je demencija dijagnostirana u Nemackoj,i da nisam dosla po njega,sobzirom da nema nikog tamo ko bi o njemu brinio,lekar bi na osnovu dijagnoze dobio sudski nalog da on bude tamo smesten u Dom!A kod nas bi ga pustili,pa sta bude sa njim,ako on odbija smestaj u Domu!
 
Poslednja izmena:
E,pa Padre,i ja sam tako mislila,pa sam dementnog,slabopokretljivog oca,koji je uz to i dijabeticar,potegla sve moguce veze ne bi li ga smestila u drzavni gerontoloski centar u Pancevu!
U petak ga sestre nisu mogle pronaci,pa vecernje lekove nije ni popio!Po njihovoj preporuci smo ga za vikend doveli kuci,a jutros,kada je suprug krenuo na posao,vratili ga u Dom!Da bi me socijalna radnica nakon sat vremena zvala da dodjem,jer joj je moj otac saopstio da on ne zeli tu da boravi i da ja kako znam i umem da dodjem po njega!Kao da sam ja tu iza coska,pa kad god on izjavi da hoce kuci,ja da trknem da ga vodim kuci!Muz i ja radimo,zivimo u selu gde u ambulanti lekar samo pise recepte i u upute za Pancevo,a pri tom izgubite pola dana za taj papir,racunala sam da mu je bolje u ustanovi gde odmah ima lekarsu pomoc!Znam da cu izazvati reakciju pojedinih forumasa da jr njemu potrebna ljubav i paznja i da mu je najbolje kod kuce!Ali ja imam troje dece,privatnu firmu zbog koje sam cesto na putu,na koji uglavnom moram voditi i najmladju cerku,jer je nema ko pricuvati!Razmotrili smo i mogucnost da unajmimo zenu koja ce brinuti o njemu!Ali,sobzirom da posao vodim od kuce,sta bi ta zena radila kada sam kuci!?
Tako smo doneli odluku da ga smestimo u Dom,i zbog drustva,jer mu smeta galama dece,i zbog lekara!Ali,ako ce me cimati kad god on izjavi da hoce kuci,i da kada odem na put nisam sigurna da li je zbrinut,Boga mi mislim da ga iz drzavnog prebacim u privatni Dom!
Socijalna radnica mu je rekla da ga oni protiv njegove volje nece drzati,i to je u redu ako je ta stara osoba pri sebi,ali nekome ko je pobrkao vremena i prostor,ko povremeno ne moze da se seti ni kako mu se jedina cerka zove,njemu dati pravo na izbor,mislim da je to daleko od profesionalizma!
Inace mom ocu je demencija dijagnostirana u Nemackoj,i da nisam dosla po njega,sobzirom da nema nikog tamo ko bi o njemu brinio,lekar bi na osnovu dijagnoze dobio sudski nalog da on bude tamo smesten u Dom!A kod nas bi ga pustili,pa sta bude sa njim,ako on odbija smestaj u Domu!

Zamisli kakav bi skandal izbio u medijima da soc. radnica drži deku u Domu protiv njegove volje?! :confused: Ne znam zašto mu ovde nije dijagnostikovana demencija i da završite posao... Nemaju zaposleni mnogo prostora za improvizacije i za razumevanje situacije kad je zakon nažalost takav kakav je i nema smisla da oni rizikuju svoje radno mesto za svaki pojedinačni slučaj. To ne vodi ničemu!
 
I lekar u Domu je potvrdila dijagnozu demencije!A po tebi Pussycat,posto bi izbio skandal da ga drze protiv njegove volje,gde sa takvim pacijentom?Lud nije,sam ne moze,potrebna mu je lekarska nega,a ja ne mogu da mu pruzim stopostotnu paznju,a oni koji imaju takve bolesnike u kuci znaju da ne mozete iz kuce ni na sat a da neko ne ostane sa njim!On povremeno mokri i nocu u krevet,za sada se kupa sam,stim da ga u dve nedelje jedva na silu nateram u kupatilo!Ja kao kcerka zaista ne mogu oca da kupam!
Ako je neko proglasen dementnim,ne mozete ocekivati nikakve razumne odluke od takvog coveka!Prema tome,zakon nam nije uredu,kontradiktoran je!Takva osoba ne moze sama,prvenstveno iz licne bezbednosti!Ostavila sam ga na kratko,otisla sam do poste da platim racune,hteo je kafu sebi da skuva,pa je zaboravio da je stavio lonce,voda je isparila,dzezba izgorela,a da sam ostala par minuta duze,upalio bi mi kucu!Po meni,ustanove koje su za to specijalizovane i sobzirom da korisnik placa,a nije na trosku drzave,ne mogu ocekivati da im dodju zdrave osobe!On da je samo star,i da ima samo dijabetis,meni ne bi bio problem da boravi kod mene!Ali,ko se nije susreo sa demencijom,ne moze razumeti strah onih koji zive sa takvom osobom!A po proceni lekara,njemu ce biti samo gore!
A na kraju krajeva,ako je vec smesten u ustanovu,gde postoje strucni ljudi,psiholozi,soc.radnici idr.koji su se skolovali i znaju prirodu bolesti,oni bi trebali znati da sa dementnom osobom nema razumnog razgovora!Ja sam pokusala,ali on jednostavno ne shvata neke proste stvari!
Zamislite da li bi i u jednom decijem vrticu postojalo i jedno dete,kada bi pitali decu da li zele da ostanu dok su roditelji na poslu!?Vaspitacice ne dobijaju otkaz zato sto dete odbija vrtic,vec se trude da se ono adaptira!
Jedna od soc.radnica,koja poznaje jednu moju prijateljicu joj je rekla,kada je i kod njihovog lekara dijagnostikovana demencija,da oni bas ne vole da primaju dementne!Pregled je bio u ponedeljak,ona mi je rekla da ce mi do petka javiti kada da dovedemo oca,jer navodno nema mesta!U petak je ja zovem oko 13h,kaze sada imaju sastanak,pa ce mi javiti.Cekala sam do 14i 15,pa sam ponovo nazvala,ali vec su otisli.Bas profesionalno!Igrom slucaja,dosli smo do direktora i moj otac je bio primljen u toku sledece nedelje,i gle cuda,u trokrevetnoj sobi dva kreveta prazna!
 
Poslednja izmena:
I lekar u Domu je potvrdila dijagnozu demencije!A po tebi Pussycat,posto bi izbio skandal da ga drze protiv njegove volje,gde sa takvim pacijentom?Lud nije,sam ne moze,potrebna mu je lekarska nega,a ja ne mogu da mu pruzim stopostotnu paznju,a oni koji imaju takve bolesnike u kuci znaju da ne mozete iz kuce ni na sat a da neko ne ostane sa njim!On povremeno mokri i nocu u krevet,za sada se kupa sam,stim da ga u dve nedelje jedva na silu nateram u kupatilo!Ja kao kcerka zaista ne mogu oca da kupam!
Ako je neko proglasen dementnim,ne mozete ocekivati nikakve razumne odluke od takvog coveka!Prema tome,zakon nam nije uredu,kontradiktoran je!Takva osoba ne moze sama,prvenstveno iz licne bezbednosti!Ostavila sam ga na kratko,otisla sam do poste da platim racune,hteo je kafu sebi da skuva,pa je zaboravio da je stavio lonce,voda je isparila,dzezba izgorela,a da sam ostala par minuta duze,upalio bi mi kucu!Po meni,ustanove koje su za to specijalizovane i sobzirom da korisnik placa,a nije na trosku drzave,ne mogu ocekivati da im dodju zdrave osobe!On da je samo star,i da ima samo dijabetis,meni ne bi bio problem da boravi kod mene!Ali,ko se nije susreo sa demencijom,ne moze razumeti strah onih koji zive sa takvom osobom!A po proceni lekara,njemu ce biti samo gore!
A na kraju krajeva,ako je vec smesten u ustanovu,gde postoje strucni ljudi,psiholozi,soc.radnici idr.koji su se skolovali i znaju prirodu bolesti,oni bi trebali znati da sa dementnom osobom nema razumnog razgovora!Ja sam pokusala,ali on jednostavno ne shvata neke proste stvari!
Zamislite da li bi i u jednom decijem vrticu postojalo i jedno dete,kada bi pitali decu da li zele da ostanu dok su roditelji na poslu!?Vaspitacice ne dobijaju otkaz zato sto dete odbija vrtic,vec se trude da se ono adaptira!

Ne po meni - nego prema zakonu, za prijem u dom je potrebno veštačenje neuropsihijatra i njegova procena da li je osoba sposobna da donosi samostalno odluke.
 
E,pa Padre,i ja sam tako mislila,pa sam dementnog,slabopokretljivog oca,koji je uz to i dijabeticar,potegla sve moguce veze ne bi li ga smestila u drzavni gerontoloski centar u Pancevu!
U petak ga sestre nisu mogle pronaci,pa vecernje lekove nije ni popio!Po njihovoj preporuci smo ga za vikend doveli kuci,a jutros,kada je suprug krenuo na posao,vratili ga u Dom!Da bi me socijalna radnica nakon sat vremena zvala da dodjem,jer joj je moj otac saopstio da on ne zeli tu da boravi i da ja kako znam i umem da dodjem po njega!Kao da sam ja tu iza coska,pa kad god on izjavi da hoce kuci,ja da trknem da ga vodim kuci!Muz i ja radimo,zivimo u selu gde u ambulanti lekar samo pise recepte i u upute za Pancevo,a pri tom izgubite pola dana za taj papir,racunala sam da mu je bolje u ustanovi gde odmah ima lekarsu pomoc!Znam da cu izazvati reakciju pojedinih forumasa da jr njemu potrebna ljubav i paznja i da mu je najbolje kod kuce!Ali ja imam troje dece,privatnu firmu zbog koje sam cesto na putu,na koji uglavnom moram voditi i najmladju cerku,jer je nema ko pricuvati!Razmotrili smo i mogucnost da unajmimo zenu koja ce brinuti o njemu!Ali,sobzirom da posao vodim od kuce,sta bi ta zena radila kada sam kuci!?
Tako smo doneli odluku da ga smestimo u Dom,i zbog drustva,jer mu smeta galama dece,i zbog lekara!Ali,ako ce me cimati kad god on izjavi da hoce kuci,i da kada odem na put nisam sigurna da li je zbrinut,Boga mi mislim da ga iz drzavnog prebacim u privatni Dom!
Socijalna radnica mu je rekla da ga oni protiv njegove volje nece drzati,i to je u redu ako je ta stara osoba pri sebi,ali nekome ko je pobrkao vremena i prostor,ko povremeno ne moze da se seti ni kako mu se jedina cerka zove,njemu dati pravo na izbor,mislim da je to daleko od profesionalizma!
Inace mom ocu je demencija dijagnostirana u Nemackoj,i da nisam dosla po njega,sobzirom da nema nikog tamo ko bi o njemu brinio,lekar bi na osnovu dijagnoze dobio sudski nalog da on bude tamo smesten u Dom!A kod nas bi ga pustili,pa sta bude sa njim,ako on odbija smestaj u Domu!

Slusaj, ni ovaj moj deka nije dobrovoljno otisao u dom. Idu u CSR i na osnovu vec postojecih lekarskih nalaza i utvrdjene demencije trazite privremeno starateljstvo. Kada dobijete privremeno starateljstvo onda se ne pita vise deka da li zeli ili ne da bude u domu vec privremeni staratelj. To jeste procedura koja traje, zahteva XY papira ali se moze zavrsiti.
Ovaj moj deka mi je svasta rekao nakon prve nedelje. A sada, nakon 2 meseca mu je super. U medjuvremenu je on stekao prijatelje i sl. i sada mu je super a u pocetku je bio 'ljutko'. Inace te + i - faze kod dementnih osoba su sasvim uobicajena pojava.
 
Ne znam, nisam lekar, možda postoje stadijumi demencije? Ali svakako znam, jer mi je to struka da je za smeštaj u Dom potrebno veštačenje neuropsihijatra i ako to nisu obavili to je propust.

Vestacenje neuropsihijatra je neophodno samo kada se radi privremeno starateljstvo radi smestaja osobe u dom. AKo osoba ide dobrovoljno to nije neophodno ali se onda rizikuje da baka - deka kazu e sada vise necu - hocu kuci. Dakle za dementne osobe se mora (nije po zakonu moranje ali radi svog mira) raditi privremeno starateljstvo radi smestaja u dom. Stratelj je obicno sin, cerka ili neko drugi od srodnika.
 
Vestacenje neuropsihijatra je neophodno samo kada se radi privremeno starateljstvo radi smestaja osobe u dom. AKo osoba ide dobrovoljno to nije neophodno ali se onda rizikuje da baka - deka kazu e sada vise necu - hocu kuci. Dakle za dementne osobe se mora (nije po zakonu moranje ali radi svog mira) raditi privremeno starateljstvo radi smestaja u dom. Stratelj je obicno sin, cerka ili neko drugi od srodnika.

Ovo gore boldovano je pod znakom pitanja. Da li soc. radnik može sam da proceni da li je osoba prisiljena da kaže da ide samostalno itd.?
 
U CSR su mi izmedju ostalih papira i trazili nalaz neuropsihijatra,tako da taj nalaz postoji u prijemnoj dokumentaciji!
U Nemackoj sam privremeno starateljstvo dobila odmah,za 10 min!Lekar ga bez toga ne bi pustio da krene samnom!Kod njih to ne ide prekoCSR,vec njegova dijagnoza se odnese kod notara i to je to!Moj problem je sto u subotu moram na poslovni put,i nemam vremena da vadim xy papira!Da nadjem zenu za tako kratko vreme i da je ostavim tako nepoznatu u svojoj kuci...ludnica!
 
U CSR su mi izmedju ostalih papira i trazili nalaz neuropsihijatra,tako da taj nalaz postoji u prijemnoj dokumentaciji!
U Nemackoj sam privremeno starateljstvo dobila odmah,za 10 min!Lekar ga bez toga ne bi pustio da krene samnom!Kod njih to ne ide prekoCSR,vec njegova dijagnoza se odnese kod notara i to je to!Moj problem je sto u subotu moram na poslovni put,i nemam vremena da vadim xy papira!Da nadjem zenu za tako kratko vreme i da je ostavim tako nepoznatu u svojoj kuci...ludnica!

A da se ti pojavis u CSR sa tim nemackim papirom o privremenom starateljstvu i zatrazis da deka ostane u Domu dok CSR ne odradi privremeno starteljstvo kod nas. Mada moguce je da nasi priznaju nemacko jer znam da u slucaju starateljstva nad decom priznaju (bar su priznali Svajcarsko starateljstvo nad decom bez ikakvih problema).
 
I jos nesto, lako se moze desiti da kada ga jednom izvedes posle vise nece da ga prime.
Mislim da su uslovi i cene za dementne osobe jeftinije u domu u Mladenovcu (a to odeljenje ima i svog lekara) nego u Pancevu. Jedino sto je vama ako ste iz okoline Panceva to dalje.
 
Probacu tako,mada kod nas svako tumaci zakon kako hoce!
U LK moj otac je bio prijavljen na adresu u Sapcu.Morala sam da ga prijavim u Pancevo,jer tako su mi rekli u CSR,da bi oni orimili zahtev,Otisla sam sa tim starateljstvo(prevedenim kod sudsko tumaca)i prvobitno nisu hteli da mi daju odjavu bez njega!Otisla sam kod njihove pravnice koja mi je objasnila da odluke stranog suda Srbija ne prihvata!Ali,u nasem razgovoru pogledala je u zakonik i pronasla je da postoji paragraf koji kaze da ako odluka stranog suda stiti nase gradjane,onda tu odluku mi prihvatamo.I na osnovu toga mi je dala odjavu!MEdjutim u Pancevu,pravnica nije htela ni da pogleda u zakonik,jer ona ZNA zakone,te sam oca morala dovesti,popeti ga na prvi sprat,da ga vide!A on nema pojma ni zasto smo tu!Ali morali su da ga VIDE!
Tako da nisam sigurna kako ce u Domu reagovati,ali probacu!
 
Probacu tako,mada kod nas svako tumaci zakon kako hoce!
U LK moj otac je bio prijavljen na adresu u Sapcu.Morala sam da ga prijavim u Pancevo,jer tako su mi rekli u CSR,da bi oni orimili zahtev,Otisla sam sa tim starateljstvo(prevedenim kod sudsko tumaca)i prvobitno nisu hteli da mi daju odjavu bez njega!Otisla sam kod njihove pravnice koja mi je objasnila da odluke stranog suda Srbija ne prihvata!Ali,u nasem razgovoru pogledala je u zakonik i pronasla je da postoji paragraf koji kaze da ako odluka stranog suda stiti nase gradjane,onda tu odluku mi prihvatamo.I na osnovu toga mi je dala odjavu!MEdjutim u Pancevu,pravnica nije htela ni da pogleda u zakonik,jer ona ZNA zakone,te sam oca morala dovesti,popeti ga na prvi sprat,da ga vide!A on nema pojma ni zasto smo tu!Ali morali su da ga VIDE!
Tako da nisam sigurna kako ce u Domu reagovati,ali probacu!

Pazi ovako, nemoj ici u dom da ga uzimas vec u CSR koje izdaje resenje o privremenom starateljstvu. Jer PA dom i tako nema puno kapaciteta u delu za dementne (to znam jer moraju da cuvaju odredjen broj kreveta za hitne slucajeve).
 
Kanarinka, CSR na sve moguće načine pokušava da zaštiti državni novac, uzdaju se u to da građani ne poznaju zakon.
Napomenula si da ti otac nije lud...demencija na latinskom upravo znači to...ili duševna bolest organskog porekla.
Prvo dođi do starateljskih papira, onda u dom...dangubno jeste ali se potrudi.
U tom slučaju CSR ti ne može ništa, a ni dom... ne može dementne osoba donositi ospravne odluke (mada i zdravi ponekad ne donose prave odluke ali bože moj).
Ti si ta koja treba da donese najispravniju odluku za tvog oca i za tvoju porodicu.
Ako budeš redovno plaćala dom (koji je uzgred dosta skup za naše uslove), šta te briga da li oni vole dementne osobe ili ne, ne mogu birati po svom nahođenju stanare staračkih domova.
To da on odlučuje da li će u dom ili ne je blago rečeno laž i zloupotreba CZR.
Nije tvoj otac kriv što je oboleo od tako zeznute bolesti, da se on pita, njemu ni hotel Hajat ne bi valjao.
Predpostavljam da si jako zauzeta, ali javi kako napreduje procedura.
Ako si u mogućnosti nađi dobrog neuropsihijatra i nekoga ko se razume u zakon (advokata).
 

Back
Top