Verujem,ali malo...

Da li uvažavate oblik verovanja "verujem, ali malo"?

  • Da.

  • Ne, jer čovek može ili da veruje, ili da ne veruje.


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

AleX

Ističe se
Poruka
2.501
Nesto mi nije jasno. Vecina ljudi oko mene razgovor o religija ubrajaju pod tabuom.
Neki mi deluju kao da ne znaju u sta veruju, to jest, ne znaju da definisu.
Pitam ja vas: Glagol verovati, moze li se upotrebiti u sledecem smislu:
"Nesto manje verujem nego ti."?
Ili verujes, ili ne. To verujem malo, ili ne verujem puno, jednostavno ne postoje.
Kako ljudi ne umeju da definisu svoja osecanja?


Da cujem vas. Sta mislite o ovome?
 
Poslednja izmena:
Nesto mi nije jasno. Vecina ljudi oko mene razgovor o religija ubrajaju pod tabuom.

Shteta , takvi razgovori su veoma interesantni :D

Neki mi deluju kao da ne znaju u sta veruju, to jest, ne znaju da definisu.
Pitam ja vas: Glagol verovati, moze li se upotrebiti u sledecem smislu:
"Nesto manje verujem nego ti."?

Moguce , mnogima je servirano u shta treba da veruju , ali se ne uzrujavaju zbog toga , mozhda im nije prioritet da tachno znaju u shta veruju.

Ili verujes, ili ne. To verujem malo, ili ne verujem puno, jednostavno ne postoje.
Kako ljudi ne umeju da definisu svoja osecanja?

Ili verujesh , ili ne , tako je , ali uvek postoji sumnja , shto je po meni dobro .
Ne mogu jer ih nije briga pa se i ne trude , ili su pak zaokupljeni sumnjama.
 
Neki mi deluju kao da ne znaju u sta veruju, to jest, ne znaju da definisu.
Pitam ja vas: Glagol verovati, moze li se upotrebiti u sledecem smislu:
"Nesto manje verujem nego ti."?
Ili verujes, ili ne. To verujem malo, ili ne verujem puno, jednostavno ne postoje.

Postojanje ili ne postojanje pojmova koje navodiš je relativno u odnosu na logiku koju koristiš.
Pošto nisi naveo logiku koju koristiš, ovo što si napisao je netačno.



Kako ljudi ne umeju da definisu svoja osecanja?

Imaš podforum "Psihologija" na kome, bar se nadam, ima korisnika koji mogu stručno da ti odgovore na ovo pitanje (ili bar stručnije od mene, bar se nadam).



Sta mislite o ovome?

Mislim da veliki broj, ako ne i većina onih koji se izjašnjavaju kao vernici, su vernici po inerciji, odnosno usled kulture, podneblja, nacije i naroda kome pripadaju, te se retko kada bliže upoznaju sa svojom religijom, jer podrazumevaju da istoj pripadaju.
Kako bi svaki razgovor o religiji kojoj pripadaju otkrio njihovo nepoznavanje iste, reakcija izbegavanje teme religije je sasvim razumljiva.
Osim toga, u velikom broju slučajeva, religija je emotivni, a ne racionalni doživljaj, te je o istoj teško vodi racionalnu raspravu, naročito kada je sagovornik nedovoljno upućen u materiju.
 
Oba odgovora su mi se svidela :D

Imam 16 godina, i puno toga znam, ali ne umem da iskažem, verovatno zato nisam sâm uspeo da dođem do tih zaključaka.

Postojanje ili ne postojanje pojmova koje navodiš je relativno u odnosu na logiku koju koristiš.
Pošto nisi naveo logiku koju koristiš, ovo što si napisao je netačno.

Možeš li mi malo ovo pojasniti, to jest, ne razumem kako mogu odabrati logiku?!?
 
Poslednja izmena:
Imam 16 godina, i puno toga znam, ali ne umem da iskažem, verovatno zato nisam sâm uspeo da dođem do tih zaključaka.

Imaš 16 godina i još nisi došao do tačke u kojoj možeš postati svestan koliko toga ne znaš. ;)
Ne radi se o tvojim godinama, već o tome da tvoji misaoni procesi još uvek nisu u potpunosti formirani i o količini informacija koju si mogao da sakupiš u toku 16 godina.



Možeš li mi malo ovo pojasniti, to jest, ne razumem kako mogu odabrati logiku?!?

Naravno.
Postoje različiti logički sistemi.
Iako ne volim da dajem članke sa Wikipedia-e kao referencu u sledećem članku ćeš naći rudimentarne pojmove u vezi logika:
http://en.wikipedia.org/wiki/Logic

Na primer, u okviru fuzzy logike pojmovi "verujem malo" i "ne verujem puno" su sasvim validni i postoje.
 
Vera počinje tamo gde prestaje znanje.

Uglavnom niko neće reći "verujem da je dva plus dva jednako četiri", ali će zato reći "verujem da postoje vanzemaljci"

Nedostatak znanja je rupa koju je najlakše popuniti verom.
 
Vera počinje tamo gde prestaje znanje.

Uglavnom niko neće reći "verujem da je dva plus dva jednako četiri", ali će zato reći "verujem da postoje vanzemaljci"

Nedostatak znanja je rupa koju je najlakše popuniti verom.

:ok:
rekao si pravu stvar, sto je i logicno, naravno kad nesto ne znamo onda pretpostavljamo, verujemo itd dok se ne dokaze.
 
Nesto mi nije jasno. Vecina ljudi oko mene razgovor o religija ubrajaju pod tabuom.
Neki mi deluju kao da ne znaju u sta veruju, to jest, ne znaju da definisu.
Pitam ja vas: Glagol verovati, moze li se upotrebiti u sledecem smislu:
"Nesto manje verujem nego ti."?
Ili verujes, ili ne. To verujem malo, ili ne verujem puno, jednostavno ne postoje.
Kako ljudi ne umeju da definisu svoja osecanja?


Da cujem vas. Sta mislite o ovome?
После верујем нема АЛИ. То је атеистичка релативизација појмова. Далеко од логике, а још даље од Истине!
 
После верујем нема АЛИ. То је атеистичка релативизација појмова. Далеко од логике, а још даље од Истине!

Slažem se.

Da se malo citiram: Vera je mišljenje bez argumenata.

Ovo je ozbiljna tema, i molio bih sve potencijalne učesnike da striktno postavljaju odgovore koji imaju veze* sa temom. (primer kršenja: only marko now, zvezdana zvezda)

*Ono što ima VELIKE veze sa temom, a o tome će i moderator odlučiti.
 
Sudeći po porukama različitih korisnika na ovoj temi, mislim da je jasno da se pod terminom "vera" implicira hiršćanska vera, ili u najboljem slučaju avramska, a pod terminom "verujem" implicira se "sam hrišćanin".
U skladu sa tim ili promenite naziv teme ili probajte da se malo upoznate i sa neavramskim verama u kojima nije ništa neobično "verovati malo".

U stvari navedena pojava nije neobična ni u avramskim religijama.
Na primer, različite islamske, jevrejske ili hrišćanske denominacije imaju veoma sličan simbol vere, osnovni stav, itd., ali u onim najbrojnijim uvek možete da nađete vernike koji veruju u neke delove, a u neke ne.
Na ovom mestu bi se mogao postaviti prigovor da ukoliko vernik ne veruje u sve što njegova denominacija propisuje onda nije pravi pripadnik te denominacije.
Međutim, upravo je kriterijum, po kome je onaj ko postavlja prigovor klasifikovao vernika izvan denominacije kojoj pripada, je "verujem malo".
U neavramskim religijama situacija je još izraženija.
 
Je li može čovek samo malo da ubije čoveka?
Može li se neko samo malo naljutiti?
Može li neko malo biti banovan?
To uopšte nije adekvatan primer. Pogledaj samo u okviru hrišćanstva - neko veruje da je sveto trojsko ovako, neko drugi veruje da je onako, a ovi prvi ne veruju da je onako kako drugi veruju. Neki veruju da je Biblija bukvalno istinita, neki veruju da je samo metafora, i jedni druge uzajamno nazivaju nevernicima, a svi sami sebe nazivaju vernicima.

Dakle, svođenje jednog veoma relativnog pojma na binarnu distinkciju kao što si ti uradio je potpuno promašena komparacija.

Ja kao ateista verujem da bogovi ne postoje, jer polazim od toga da nema razloga verovati da postoji ono za šta nema konkretnih dokaza. Iz istih razloga verujem da Deda Mraz ne postoji, iako bi bilo veoma teško racionalno dokazati tu činjenicu - prosto nisam u mogućnosti da ispitam ceo Univerzum u potrazi za Deda Mrazom, i dok god je tako ostaje mi samo da verujem da ga nema. Razume se da to opet ne znači da sebe smatram (ne)vernikom.
 
AleX,
Ako stvarno imaš samo 16 godina onda rekao bih sledeće. Tvoja prirodna radoznalost koja je došla za ovu oblast će te dalje gurati da istražuješ i otkrivaš. Nekoliko odgovora neće moći zadovoljiti tvoju potrebu.
Neko već delimično reče da je vreme pred tobom pogotovu što naše telo sazreva sa 18 godina a um dostiže punu zrelost sa 24.
Iz tih razloga nije uputno da ti se premnogo nameće materijala ove vrste. Naravno da moja religija nije Hrišćanstvo, što nikako ne znači da ijednu religiju treba omalovažavati ali ako si otvoren za slobodnu diskusiju rekao bih sledeće. Dobro je početi sa verovanjem a usput prikupljati i saznanje.

Religija je jedino područje gde niko nikome ne može davati dokze jer ih svako za sebe mora otkrivati i sakupljati.
Ako si pripadnik ijedne religije onda je sledi svom svojom ljubavi i imaćeš od toga veliku "korist." Ako si ateista onda opet sve čini sa ljubavlju prema životu i život će ti otškrinuti svoja vrata. Religija i potpuno razumevanje života otvaraju svoja vrata samo ako im čovek pridje jedino valjanim ključem. Taj ključ je srce ispunjeno ljubavlju prema životu. Um nema takav ključ jer on ne može niti voli.

Znam priču o monahu koji je sa uživanjem prao sudove i tiganje ali su otkrili veoma brzo da baš on poseduje veliku mudrost i razumevanje života pa su kod njega svi dolazili po savet.
Otkrilo se da je on imao specifičnu molitvu. Dok je prao sudove stalno je ponavljao, "Bože, kako ja čistim ove tiganje spolja tako Ti čisti mene iznutra."

Ako si tako mlad onda vredi reći ti jednu stvar, Nikada ni o kome ne misli i ne govori ružno. Ne koristi vulgarne reči i psovke. Vredno radi i ispunjavaj svoje obaveze u školi, porodici i u društvu. Pomaži svojim roditeljima onoliko koloiko su tvoje mentalne i fizičke mogućnosti...Poveruj mi iako nismo pripadnici iste religije i znaj da se nećeš prevariti.

Čovek može biti srećan samo uz prihvatanje i izvršavanje svokjih obaveza a samo srećan žovek može sebe ispuniti ljubavlju a ljubav je taj neophodni ključ.

Ne meri ni svoja ni tudja verovanja.
 
Poslednja izmena:
Louiskrstic, ovaj odgovor zaslužuje da bude uramljen. Da sam ja moderator, ovaj odgovor bih zbog pouke koju saopštava, i zbog tačnosti, okačio kao lepljivu temu. Pogotovo zbog toga što si pripadnik neke druge religije, a saopštavaš nešto tako značajno!

Iskreno hvala.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top