LIMFNI CVOROVI - HITNO MI JE POTREBAN ODGOVOR

tmaxx86

Zainteresovan član
Poruka
116
Kod odstranjivanja limfinih cvorova u vratu zahvacenih rakom koji doktor operise limfne cvorove? ORL ili Maksilofacijalni hirurg? Imam problem sa ocem koji lezi u Klinickom centru,a na konzilijumu je doktor sa odelenja ORL protiv operacije (isti doktor je pre dve godine operisao mom ocu rak glasnih zica),dok je Maksilofacijalni hirurg izricito za operacioni zahvat. Pmozite mi jer ne znam ko je od njih dvojice u pravu i ko je strucniji kad su u pitanju Limfne zlezde u vratu?
 
Kod odstranjivanja limfinih cvorova u vratu zahvacenih rakom koji doktor operise limfne cvorove? ORL ili Maksilofacijalni hirurg? Imam problem sa ocem koji lezi u Klinickom centru,a na konzilijumu je doktor sa odelenja ORL protiv operacije (isti doktor je pre dve godine operisao mom ocu rak glasnih zica),dok je Maksilofacijalni hirurg izricito za operacioni zahvat. Pmozite mi jer ne znam ko je od njih dvojice u pravu i ko je strucniji kad su u pitanju Limfne zlezde u vratu?

Ček, ček nešto da rasčistimo! Ocu je pre dve godine izvršena operacija karcinoma laringsa.Te uvećane limfne zlezde su metastaze( najverovatnije) a mogu biti i sekundarni (drugi) tumor.Da bi se dokazalo jedno ili drugo, uradi se punkcija limfne žlezde.Ako su metastaze- ne operišu se.Pošto otorinolaringolog misli da su metastaze, on je protiv operacije( nema efekta).Maksilofacijalac bi da brčka svuda...po mom skromnom onkološkom mišljenju.
 
Njemu su do sada samo radili ehosonografiju vrata i snimak pluca (pluca su u redu).Naime oni i dalje nisu sigurni sta je u pitanju.Kao sto rekoh prvo je receno da su u pitanju Limfne zlezde,a sada se pominju i pljuvacne zlezde.Sutra ce ici na Magnetnu rezonancu i radice se biopsija,pa ce valjda znati o cemu se radi
 
Ја мислим (али нисам 100% сигурна, нека ме исправе ако грешим) да се ради у току операције бојење лимфних чворова пре свега такозваних ''сентинал'' који претстављају прву линују одбране.
Хирурзи тачно знају који су то чворови. Па ако бојење покаже да у чворовима има малигних ћелија, онда се засигурно ваде они, а превентивно још неке групице.
 
limfne cvorove na desnoj strani vrata je mom ocu pretprosle godine operisao otorinolaringolog.e sad neznam da li su to bile metastaze ili sta vec jer njemu nije uradjen ni jedan jedini snimak vrata,vec su ga poveli na operaciju limfne zlezde koju ce samo kao izvaditi i nema problema.tek kad je radjena operacija oni su videli da je i rame i pola vrata zahvaceno rakom,tj po njima tumorima g1,koji se lako lece.skratili su mu i venu na vratu jer je i ona bila zahvacena.za nekih 2 meseca moj otac je umro.e sad ja neznam dal je imao negde rak,a ovo bile metastaze jer doktori nisu snimali.jesu samo pluca i glavu na mr i to smo morali privatno posto je bilo zakazano tek za tri meseca.ili je to na vratu bio jedini rak kod njega i to ga je ubilo iako su nam doktori mnogo puta ponovili da od toga nije umro.uglvnom niko nije hteo da ga primi ni na jedno odeljenje ni u jednoj bolnici iako je njemu bilo mnogo lose.bog ce ga znati sta ko operise, kako operise i kako leci.puno srece i zdravlja svima
 
U redu je sve to i zao mi je zbog slucajeva koji se desili u vasim porodicama,ali zar bar nekom od vas nije palo napamet da je mozda za potpuno razumevanje bolesti ipak potrebno zavrsiti fakultet od 6 godina i specijalizaciju od 5 (sto je ukupno 11 godina skolovanja) i da je sasvim normalno da vi kao laici i ne mozete bas potpuno da ukapirate tok, lecenje i prognozu tih bolesti?
 
naravno da sam laik i da mi je palo napamet kako se postaje lekar,ja neznam mnogo o bolestima ali znam da je u redu coveku reci od cega je bolestan i reci ima li nade.ili bar kad umre reci od cega a ne poslati ga kuci,ne primiti ga vise nigde kad je potrebno.i ne razumem kako neko moze da operise bilo sta a da prethodno ne snimi to mestoo i vidi kakvo je stanje unutra,vec samo ajde da te operisemo,uspavaju i secu.
 
naravno da sam laik i da mi je palo napamet kako se postaje lekar,ja neznam mnogo o bolestima ali znam da je u redu coveku reci od cega je bolestan i reci ima li nade.ili bar kad umre reci od cega a ne poslati ga kuci,ne primiti ga vise nigde kad je potrebno.i ne razumem kako neko moze da operise bilo sta a da prethodno ne snimi to mestoo i vidi kakvo je stanje unutra,vec samo ajde da te operisemo,uspavaju i secu.
Није лепо не рећи пацијенту о чему се ради. Знам да има таквих колега, али већина није таква. Па побогу, јасно је да не могу сви бити добри доктори, као што не могу бити сви ни добри инжењери, добри електричари, добри кувари....

Што се операције тиче, да, може се урадити операција пре него што се сними.
Постоје ситуације које морају и ЗАХТЕВАЈУ претрагу на тај начин јер се другачије не може поставити прецизна дијагноза.
Нису машине савршеније од доброг хирурга, веруј ми. ;)
 
U redu je sve to i zao mi je zbog slucajeva koji se desili u vasim porodicama,ali zar bar nekom od vas nije palo napamet da je mozda za potpuno razumevanje bolesti ipak potrebno zavrsiti fakultet od 6 godina i specijalizaciju od 5 (sto je ukupno 11 godina skolovanja) i da je sasvim normalno da vi kao laici i ne mozete bas potpuno da ukapirate tok, lecenje i prognozu tih bolesti?

Zato su tu lekari koji treba da objasne, a ne precutkuju. Mada ja sam mislila na nesto sasvim drugo, na situacije kada je sasvim jasno, cak i laicima, uz potvrdu drugih lekara, da lekar nije uradio posao kako treba. Eto, i to postoji.
 
biti doktor je isto kao i svaki drugi posao, ima lekara koji su zavrsili sa prosekom 10 i onih sa prosekom 6.
Ima dobrih i losih lekara, kao i u svakom poslu.
to sto je predmet bavljenja medicinom covek ne znaci da studenti medicine moraju bolje,vise i pozrtvovanije da uce od svih ostalih i kad to budete shvatili bice vam mnogo lakse.

ajmo sada da se vratimo na temu, za sve ostalo imate pp.
 

Back
Top