Ljubav je...?!

Maggie.The.Cat

Domaćin
Poruka
3.008
Ljubav je...velika igra.

Kratko i jasno, bez opširnih objašnjenja, definicija i pominjanja kako "moja drugarica ima tog dečka i šta su oni radili ili šta nisu radili"...
Traži se objektivan pogled na temu (ili ako imate ličnog iskustva u ljubavi, ali govorimo o onoj pravoj ljubavi, koja se oseti jednom u životu(a neki nisu ni te sreće)). Dakle, prava ljubav, a ne prolazna opsesija nekim dečkom /devojkom.
Filozofiranje dozvoljeno, čak poželjno.:cool:
 
A sto bi bili u povrsnim vezama ako ne mislimo u tom trenutku da je ta ljubav prava?znaci svaka je prava dok traje a posle who cares..a sad ko ne razlikuje zaljubljenost i ljubav je njegov problem
 
wikipedia daje dobar odgovor:




Ljubav može opisivati snažan osjećaj privrženosti. U govoru obično označava međuljudsku ljubav, međutim ona može označavati ljubav prema državi, cilju, sportu itd. Međuljudska ljubav je odnos između dvije osobe veći od same naklonosti jedne prema drugoj, te je usko vezana sa međuljudskim odnosima (ljubav između članova porodice, prijatelja i sl.). Neuzvraćena ljubav se odnosi na one osjećaje ljubavi koji nisu recipročni. Isto tako postoje mnogi psihološki poremećaji kao što je erotomanija.

Neki elementi koji su često prisutni u međuljudskoj ljubavi su:

* naklonost – međusobno uvažavanje;
* privrženost – zadovoljavanje osnovnih emocionalnih potreba;
* altruizam – međusobna nesebičnost;
* uzvraćanje – obostrana ljubav;
* vezanje – želja za očuvanjem ljubavi;
* emocionalna intimnost – dijeljenje emocija i osjećaja;
* prijateljstvo – prijateljski duh; porodična povezanost;
* strast – seksualna želja;
* psihička intimnost – dijeljenje intimnog osobnog prostora;
* lični interes – želja za nekom nagradom;
* uslužnost – želja za međusobnim pomaganjem.

Susane i Clyde Hendrick razvili su skalu ljubavnih odnosa baziranu na John Alan Leeovoj teoriji zvanoj Stilovi ljubavi, u kojoj je međuljudski ljubavni odnos podijeljen u šest dijelova:

* Eros – strasna, fizička ljubav bazirana na fizičkom izgledu;
* Ludus – ljubav se shvaća kao igra te je zabavna;
* Storge – nježna ljubav koja se sporo razvija bazirajući se na sličnosti;
* Pragma – pragmatična ljubav;
* Manija – visoko emocionalna, nestabilna ljubav, stereotip romantične ljubavi;
* Agape – nesebična, altruistična, duhovna ljubav.

Istraživači Hendrick su otkrili da su muškarci više ludični i manični, dok su žene više storgične i pragmatične.
 
dakle, u principu ja ljubav shvatam slichno kao ovaj shto je pisao chlanak na wikipedii, snazhan osecaj privrzhenosti u kombinaciji sa razlichitim fizichkim i psihichkim faktorima
iluzija chovekova
nishta vishe
 
Bas smo juce iz knjizevnosti radili Petrarku,i spominjala se ljubav.

''Ljubav ce spasiti svet.'' Ljubav je najveca ljudska vrlina. :mrgreen:

Procitala sam negde,mislim da sam u busu,ali nisam sigurna,a mnoooogo mi se dopalo,drzala sam ga na statusu na fejsu 5-6 puta.

Never stop smiling, not even when you`re sad, someone might fall
in love with your smile!
:heart:
 
dakle, u principu ja ljubav shvatam slichno kao ovaj shto je pisao chlanak na wikipedii, snazhan osecaj privrzhenosti u kombinaciji sa razlichitim fizichkim i psihichkim faktorima
iluzija chovekova
nishta vishe

Ono što me zanima je vaša prva pomisao na pitanje Šta je ljubav. Bez definicija (što rekoh gore).;)

#georgejune
S obzirom da su na ovom podforumu uglavnom maloletni, mislim da niko nije doživeo ljubav o kojoj ja govorim. A primer koji si naveo...Smatram da je to klasičan odgovor svih mladih osoba koje nezrelo razmišljaju. I to su te prolazne simpatije, a to se ne može nazvati ikakvom ljubavlju. Znam puno ljudi koji sa 17 tvrde da vole. Ljubav i zaljubljenost nije isto. I moje mišljenje je da osobe tako mlade nisu u stanju da vole.(znate na šta ciljam ovde, zar ne?!):think:
 
Poslednja izmena:
#georgejune
S obzirom da su na ovom podforumu uglavnom maloletni, mislim da niko nije doživeo ljubav o kojoj ja govorim. A primer koji si naveo...Smatram da je to klasičan odgovor svih mladih osoba koje nezrelo razmišljaju. I to su te prolazne simpatije, a to se ne može nazvati ikakvom ljubavlju. Znam puno ljudi koji sa 17 tvrde da vole. Ljubav i zaljubljenost nije isto. I moje mišljenje je da osobe tako mlade nisu u stanju da vole.(znate na šta ciljam ovde, zar ne?!):think:

E bravo..svako ima svoj pojam prave zrele ljubavi da ne nabrajam sad kakav je to odnos..tipa postovanje..tolerancija..podrzavanje to mi bzvz..dakle kad osoba ima mentalni sklop da sama odlicno funkcionise kao jedinka..kad je lako kompatibilna bez tripova o oduzimanju slobode..i trazenja mana pre vrlina..nesebicno sve deli s partnerom..kad postanu mi i gaje to..kad uopsteno nemaju povrsan odnos koji ne vodi nicemu vec sve planiraju zajedno pa dokle traje da traje..mnogo ima onih koji se uplase takve mirne luke posto nisu nasli dusevni mir
 
E bravo..svako ima svoj pojam prave zrele ljubavi da ne nabrajam sad kakav je to odnos..tipa postovanje..tolerancija..podrzavanje to mi bzvz..dakle kad osoba ima mentalni sklop da sama odlicno funkcionise kao jedinka..kad je lako kompatibilna bez tripova o oduzimanju slobode..i trazenja mana pre vrlina..nesebicno sve deli s partnerom..kad postanu mi i gaje to..kad uopsteno nemaju povrsan odnos koji ne vodi nicemu vec sve planiraju zajedno pa dokle traje da traje..mnogo ima onih koji se uplase takve mirne luke posto nisu nasli dusevni mir

e to je to!
Ljubav je kada ja i ti postane mi.
 
Poslednja izmena:
Bas smo juce iz knjizevnosti radili Petrarku,i spominjala se ljubav.

''Ljubav ce spasiti svet.'' Ljubav je najveca ljudska vrlina. :mrgreen:

Procitala sam negde,mislim da sam u busu,ali nisam sigurna,a mnoooogo mi se dopalo,drzala sam ga na statusu na fejsu 5-6 puta.

Never stop smiling, not even when you`re sad, someone might fall
in love with your smile!
:heart:

Ja imam ovo, samo na srpskom:
Nikad ne prestaj da se smejes, cak ni kada si tuzan. Neko se moze zaljubiti bas u tvoj osmeh.
A onda ima i nastavak:
Ne provodi vreme sa nekim kome nije stalo da ga provodi sa tobom. Ne placi zato sto se zavrsilo. Smej se zato sto se dogodilo. :heart:

@tema
Ima ono:
Ljubav je kao kada se upiskis. Svi to vide ali toplinu samo ti osecas. :heart:

Ljubav je lepa.
Prema mami, tati, sestri, ljubimcu, skoli, ulici, cvetu, drvetu, moru, knjigama, decku, devojci, hrani, vodi.
Kakva god da je, lepa je. :heart:
 
Mah, za ljubav valjda bese zaduzen jedan mali deo u mozgu i to prekticno nije normalno stanje, covek oseca drugacije mirise i ljubav moze da dovede do ludila u doslovnom smislu.../=

Ovo sam koliko se secam cula negde i do nekoga...:mrgreen:

A evo jedne lepe pesmice koja deli naziv sa nazivom teme:
:heart::heart::heart:
 
Što bi Edo Maajka rek'o u pesmi"Mahir i Alma":

"Ljubav, ljubav je smisao života.
Priča mi čovjek za šankom dok cigaru mota.
Ljepota njena se ne može ni s čim mjerit
reče mi krvavih očiju i ode rakiju potegnit.
Zove se Alma i sjedila je sama u klupi
ja joj prosu neki fazon glupi.
Reko "Dje si curo zgodna" ona kaže da me pozna
ti si Mahir osmi dva već te dugo gledam ja.
Bilo je pola dva April peti Mahir se sjeti.
Odmah smo se zaljubili i pred svima poljubili
hodali smo školom držali se za ruku
djelili istu klupu i užinu, imali istu družinu.
Istu srednju školu, s njom sam pjevo u horu
izigravo foru, vozili se na mom motoru.
Ja, Alma i Tomos imali smo mali kosmos
svoje drvo uz Savu, stotinu djece u planu.
Svoje pjesmu, svoje priče, naša hrana naše piće
naše zvijezde i nas grad, sjećam se ko sad.
Rekla je "Mahire bojim se pazi da me ne boli."
Bojo sam se i ja al sam znao da me pravo voli.
Ja i Alma goli i njoj i meni prvi puta
bilo je ljeto i Ficibajr naše drvo pored puta.
Nikad neću zaboravit taj miris trave
u očima zvjezde kako sjaje topli vjetar sa Save.
Taj dim cigare moj izgubljeni pogled.
"Jednog dana bit ću ti zena a ti moj čovjek"...
 
Ljubav je...velika igra.

Kratko i jasno, bez opširnih objašnjenja, definicija i pominjanja kako "moja drugarica ima tog dečka i šta su oni radili ili šta nisu radili"...
Traži se objektivan pogled na temu (ili ako imate ličnog iskustva u ljubavi, ali govorimo o onoj pravoj ljubavi, koja se oseti jednom u životu(a neki nisu ni te sreće)). Dakle, prava ljubav, a ne prolazna opsesija nekim dečkom /devojkom.
Filozofiranje dozvoljeno, čak poželjno.:cool:

ne postoji jedna "prava" ljubav u zivotu..... postoje ljudi koji se iz raznih razloga drze jedne osobe.... sto ne znaci da neko ko nema takve sklonosti manje voli.....
 
nemam pojma sta je ljubav, tj. ljubav je za mene previše jaka, složena i ozbiljna reč koja podrazumeva mnogo stvari koje, rekao bih, nikad nisam baš u potpunosti iskusio, a tako lako se koristi... sad ću da filozofiram, a u stvari je reč o prostoj stvari; ali ta neka origenerna, odistinska, bezuslovna i bezrazložna ljubav je retkost; tj. zo je, valjda, roditeljska i možda rođačka ljubav, ili neka ljubav izgrađena vremenom... ovako osećanja bliska ljubavi korz koja sam prolazio, a ne bih ih nazavo ljubavlju, varirala su od, naravno, sexualne i psihičke dopadljivosti, opsesije, sebične želje za nekim i nečijom (uzajamnom) pažnjom, zaljubljenost u nečiji duh, ličnost, energiju, simatija, pozitivna emocija, želja da dajem (i uzimam) i svašta nešto, al realno, ljubav, mora da se gradi i stalno potvrdjuje, ne pada tek tako s neba (osim ovih gorenavedenih slučajeva)... a smešno mi je govoriti o nekoj romeojulijevskoj i kavoj ne ljuvai u nekim tinejdžerskim godinama...
 
Nista teze od definisanja ljubavi jer je svako shvata na sebi svojstven nacin. Ipak za ljubav se vezuje osjecanje privrzenosti, pripadanja, malo posesivnosti...:) A ja vjerujem u pravu ljubav :D
 

Back
Top