Kako napraviti presu za brikete?

Najvažniji dio prese (a i najskuplji) je alat za otpresavanje.Tek potom dolazi hidraulika,a zatim
elektronika koju ćemo za sada potpuno odbaciti.Dakle alat je srce mašine pa ću ga malo detaljnije
opisati:
Imamo jednu cijev kojoj je izvađen jedan segment.Taj segment je horizontalno klizan i služi za
predpunjenje.Pomjeri se za oko četiri do 5 prečnika cijevi i omogući pristup piljevini iz koša,a zatim
se cijev zatvori,napunjena je i spremna za sabijanje.Klip koji presuje precizno je upasovan u mjeru
cijevi i on vrši sabijanje.Pritisak na piljevinu treba da je nešto veći od 1000 [bar] pa je odmah jasno
da svi ti dijelovi moraju biti od kvalitetnog materijala, masivni i termički obrađeni.Hod klipa je negdje oko
pet prečnika koliko iznosi i dužina segmenta za predpunjenje.Da piljevina nebi bila istjerana bez sabijanja mora na izlazu iz cijevi biti jedna čaura sa blagim konusom, a iza nje još jedna rasječena konična čaura koja je stegnuta sve dok se ne postigne željena sila sabijanja.Potom popuštanje hidraulika otvori se malo dvodjelna čaura i briket se potisne malo naprijed.(Dosta za sada.)
 
https://img193.imageshack.us/i/briketirka.jpg/
briketirka.jpg
 
Zdravo druze Buudala,a i ostalima isto. Krenio sam po nesto da radim,ali malo izmjenjeno od onog tvog,u stvari sve isto jedino sistem ubacivanja piljevine u cijev malo drugaciji.Nije odozgo sa vretenom ili lopaticama vec sa strane uz pomoc pneumatskog klipa,nesto slicno ovome:
naravno samo malo vece.
Imam za tebe pitanje jos jednom u vezi konusa koji se pravi na izlazu iz cijevi,to mi je jos jedino pod znakom pitanja i ostaje mi nejasno.
Vidim da to tako funkcionise,ali me interesuje da li ste pokusavali sa vecim konusom,i od ranije mi nisi rekao koliki je precnik klipa kod vase masine.

E da jedva cekam neki podatak od te dvosmjerne varijante,vredi li da cekam.
Pozdrav,ziv bio!!!
 
u 23. sekundi vidish koji je konus na ovoj mashini mehanickoj sa zamajcem. Probali smo i takvu al se sve pokrivilo od udara i zasad odustajemo od te varijante. pogotovu jer smo se opredelili za hobi kucnu varijantu koja ce snabdeti ogrevom nase tri porodice.
Veruj mi da i konus koji bi dobio maksimalnim stezanjem ovakve cevi sa shlicem bi rasturio cev.
poslao sam ti na pp ono oko precnika a sad evo za postovanu publiku i javnost.
Prvobitno je precnik briketa bio 65 mm ucinak masine veci a tvrdoca briketa manja.Taman da se ne raspada u peci vec gori kao grumen.
Sad je napravljen alat za precnik briketa 55mm kojim smo toliko zadovoljni da ga slobodno mozemo porediti sa ugljem. Tvrdoca tako dobijenog briketa je kao cigla a prethodnim alatom smo dobijali briket tvrdoce iverice ,shushkavo onako.
Od kako se interesujem za ovu temu padale su mi razne biznis ideje na pamet al sam na posletku odlucio da ne ludujem mnogo i zadrzim se na ovom amaterskom nivou.Radim vec cetiri posla a nedavna povreda me je dodatno opredelila da je vreme da povucem rucnu,eto oftopic da malo i izspamujem ovu zanimljivu temu.
 
Pa cev je 55mm na ulazu a stegnesh je na 53 -52mm ,experimentises dok ne dobijes tvrdocu bez paljenja-grejanja prekomernog. Ako napravis naglo stezanje ode sve i klip i cev moras postepeno da dotezes .
Zato mi Milanova skica deluje nerealno al ne zelim nista lose da kazem covek verovatno ima drugaciji sistem.
 
Poslednja izmena:
Mozda cu ti biti dosadan,ali zanimaju me sve pojedinosti u vezi sa briketarom!
Npr.od cega si uzeo celjusti(ono gde izlazi briket),koje snage je el.motor,duzina klipa itd.
Ja isto kao i ti razmisljam o nekoj kucnoj varijanti briketare manjeg kapaciteta,ali nikako da pohvatam sve!!!:(
 
Za cijev 55 mm treba sila od oko 200 kN (20 tona).(Dobar je izbor pneumatike za
prednabijanje.To je onaj bočni cilindar za punjenje cijevi.)
Neka instalacija radi na oko 140-160 bara.Tada glavni cilindar ima radni
promjer oko 140 mm.Pumpa zupčasta zapremine 10 ccm,nova, košta
oko 100 eura.Za nju treba trofazni motor snage 4 kW,1420 o/min.
Treba još upravljački razvodnik (od nekog viljuškara naprimjer jer ima i sig.
ventil.)
Ako cilindartiska 150 mm tada je zapremina koju pumpa puni oko 2.5 l pa treba nekih
10 s za presovanje.Manja pumpa treba manji motor i imate manju brzinu
(proporcionalno).Cijev 55 bi trebalo napraviti od masivnog punog komada čelika
tako da stjenka bude bar 30 mm.Razlika promjera klipa i cijevi je oko 0.1 mm.
Dobro je da je klip na čelu malo udubljen ka centru radi boljeg sabijanja periferije
briketa.Klip napraviti od neke poluosovine.Dužina oko 250 mm,vođenje u bronzanoj
čauri oko 60 mm.

Rasječena čaura dugačka oko 300 mm kad je potpuno stegnuta ima na izlazu promjer
50 mm, a na ulazu je 55.Dobro je ugraditi između cijevi i čaure jedan prsten širok
20 mm sa koničnom rupom 55/54.
 
Ako eksperimentalno stežemo koničnu čauru doći ćemo do ovakvog zaključka. Najbolje
je da malo pretjerano zategnemo (skoro da briket ne može ići),a onda popustimo da ide lako.
I tako svaki put pri presovanju.A to smara, pa se onda to radi hidraulično.Treba samo neki
cilindar koji liči na okrugli sir.Hod 5 mm i prečnik 100 mm sa oprugama za povratni hod.

U zoni sabijanja djelovi se intezivno griju.Treba predvidjeti neko hlađenje.
Ponekad će sitna piljevina tako žestoko da se zatisne da će sve zaglaviti.Treba predvidjeti
mogućnost lake demontaže i čišćenja.A pri izradi pokušati izbjeći mogućnost da se piljevina
negdje nagomilava (naročito oko klipa u cijevi ilibronzanojvodilici)
http://img193.imageshack.us/i/briketirka.jpg/.
 
Popravljao sam industrijske profesionalne briketirke.Uglavnom hidrauliku,
ali kvar na mehaničkom dijelu za presovanje je prava mora.
A uglavnom nastaje zbog utiskivanja prašinaste komponente
piljevine u zazore .Zato je pametno napraviti sve lako rastavljivo
da se može povremeno preventivno očistiti (kao mašina za meso)
jer kad zaglavi ne pomaže hidraulika.Cijev od 10 mm stijenke
mogla bi proći ako ideš do 10 T sile, ali to je mek briket.Bolje je
debela stijenka pa nek je hod kraći.
Cijev i sav onaj mehanizam iza mora biti žestoko utegnut sa potisnim
cilindrom inače će to sila od 20 T otkinuti.(4 Šipke promjera 30 mm.)
Dosta za danas.
 

Back
Top