Kako napraviti presu za brikete?

gost 181852

Poznat
Poruka
9.194
Interesuje me izrada prese za brikete.Pregledao sam po internetu i video sve i svasta,samo nigdje nema nekog plana ili nacrta kako bi to trebalo da izgleda.Video sam fabricke prese koje su jako skupe i sluze uglavnom za veliku proizvodnju,a ja bih zelio presu za licnu upotrebu.Imam klip od 93mm precnika,od nekog kipera,imam pumpu za ulje i jos nekih stvarcica sto sam spremio pa me interesuje koliko je nesto tako izvodljivo?
 
Do piljevine mogu doci relativno lako tako da bi ona bila i najzastupljenija.
Ukoliko bi se ovo pokazalo kao dobro pokusao bih sa jos nekim sirovinama.Nesto sam mislio da napravim i masinu za drobljenje-mljevenje granja,sepurika i sl. pa onda u presu.Sta se desava ako nije dobra vlaznost:da li se rasipa briket,da li moze da se osusi tokom par meseci u provetrenom prostoru itd.
E da to bi trebala da bude presa za internu upotrebu, a ne za komercijalnu tako da ne treba da bude bas sve "perfektno"
Pozdrav Buudali!!!
 
Ne treba lepak. Internet je pun foruma i ideja_ koristi pretrazivace.
Vlaznost mozes da optimizujes obicnom prskalicom za orosavanje cveca i izmesas u kolicima ili pravi mesalicu.
Ne valja suvo , ne valja vlazno, odredices eksperimentom.
Evo ti neka gruba skica
 

Prilozi

  • Natstresnica006.jpg
    Natstresnica006.jpg
    26,7 KB · Pregleda: 1.004
Treba tu neka automatika,mikroprekidaci, improvizuj.
I preporucujem ti da precnik briketa bude 55 do 60 mm.
Pazi ako se bavis briketiranjem za sopstvene potrebe i eventualno koju tonu da prodas kapacitet masine ti ne igra veliku ulogu.
Ako hoces biznis onda se isprsi pa kupi pravu masinu,nisu bas tako nedostizno skupe.
Matematika je sledeca tona briketa se prodaje za 100eurica a kapacitet je oko 100kg\h
Nemoj da fantaziras ako imas trine, trina je zakon.
Jos ako je dzabe onda bog da te vidi.
Mi smo se ovde nesto baktali i pokusavali sa slamom i tulajem(stablo kukuruza)al mnogo je to petljancije.
Da bi je usitnio treba ti motor od 10 kw , puno prasine ,ma batali.
Zelim ti puno srece, samo napred.
 
Ne treba lepak. Internet je pun foruma i ideja_ koristi pretrazivace.
Vlaznost mozes da optimizujes obicnom prskalicom za orosavanje cveca i izmesas u kolicima ili pravi mesalicu.
Ne valja suvo , ne valja vlazno, odredices eksperimentom.
Evo ti neka gruba skica

Veliko hvala na semi masine,nasao sam ja puno slika spoljasnosti masina,ali sam samo naslucivao kako to funkcionise.Kada pocnem sa pravljenjem masine nadam se da cu moci da te kontaktiram za koji savet.Ukoliko mozes da mi kazes samo jos jedno,da li mi je dovoljan taj klip promera 93mm.
Jos jednom,veliko hvala!
 
Mislim i vise nego dovoljan.
Kazem ti samo da precnik cevi ( koristi se naftaski tubing) kroz koju prolazi masa i sabija se u konusnom delu ne bi trebalo da bude veci od 60mm jer ti treba mnogo veci pritisak da postignes potrebnu tvrdocu briketa. To znaci motor od 10+ kw puno ulja koje se greje i sve probleme koje mozes das naslutis.
Kazem ti da problem nastaje kad se od amatera pocnes pretvarati u profesionalca pa pocnes da juris kapacitet ko da ces raditi u tri smene.Ne kazem da je to u utvom slucaju tako ali te opominjem jer znam koliko moze da te zavede logika "moglo bi to i da bude biznis".
Budi zadovoljan ako sebi i svojim blizima obezbedis dzaba grejanje i eventualno prodas koju tonu komsijama ili kolegama sa posla.
 
Razmotri i opciju da se ti i jos par rodjaka,prijatelja, uortacite i zajedno napravite tu masinu .
Malo je neekonomicno da koljes svinju zbog kilo masti.
Za sopstvene potrebe ces napresovati dovoljnu kolicinu briketa za par radnih dana . Sto da posle toga sprava stoji neiskoriscena?
U mom slucaju presujem mesavinu trine (dzabe je dobijam, cak mi je utovare na prikolicu)i ostataka iz uljarske industrije takozvana prasina(placam bagatelno nisku cenu autoprevoznicima koji imaju dil sa uljarcima) koja u sebi ima i podosta lomljenog zrna suncokreta.Takav briket zna da se rasipa posle par dana zbog sadrzaja ulja u sebi, tako da ga pravimo onoliko koliko ga treba za mozda nedelju dana unapred.
Imam slicnu pricu toj tvojoj jer mi je dozlogrdilo da placam onaj zimski plin pun vazduha koji nema ni pribliznu vrednost kao leti kad ga narod ne koristi.Trosio sam oko 400 m3 mesecno i racun bi mi sad bio oko16000 din a za te pare se grejem celu sezonu.

Inace ,za tvoju informaciju ,sad razmatram varijantu kojom bi se grajao centralno pomocu klasicne trinare pa u tom slucaju i briketiranje otpada kao skuplja varijanta.Pisacu ti nesto o tome ako te zanima.
 
Ma to sa rodjacima,prijateljima i sl ne pije vode. Ja sam ludak koji voli sve da radi samostalno,cesto je to na moju stetu,ali sta je tu je.Pored ove pravim sad i masinu za savijanje cevi,a stosta je jos u planu...
Ako masina bude OK i budem napravio briketa za tri domacinstva(koliko planiram) to je meni dovoljno.
Interesuje me da li se raspadaju briketi od ciste piljevine(kako ti kazes trine) i da li na izlazu treba nekakav grijac(citao sam da se tako bolje sljepi i ne raspada).
Ovo "klasicna trinara",pretpostavljam da mislis na bubnjaru pa cu ti reci nesto veoma jednostavno.Moj prijatelj je u klasicnu pec za centralno g. nakon sto zalozi par cjepki drveta i napravi zar trpao piljevinu i nabijao je sa nekim tegom(ili sl.) i kad bi je napunio do vrha to je gorilo nekih 5-6 sati i grijalo kucu od 150m2 tako da je lozio samo dva put na dan.
Mislim da sa bubnjarom problem skladistenja piljevine.E da svaka nova ideja me interesuje!
 
Ne treba grejac greje se sama od trenja,pre bi mogao da razmislis o hladjenju ali posto ces raditi po par sati dnevno nek te ni to ne brine.
Dovoljnu kolicinu briketa ces napraviti za kratko vreme .Kad radis sa ovakvim precnikom briketa kapacitet je orjentaciono oko 70 kg na sat , moze da bude i do 100kg\h pa i vise .Pa ti preracunaj .To ti je tona dnevno.Uostalom verujem da ce ti se osladiti kad krene briket da izlazi iz cevke.
Kad je sitnija granulacija piljevine dobijes odlicnu tvrdocu u skladu sa time i energetsku vrednost.
Dakle, briket od ciste trine bude tvrd kao cigla i gori kao ugalj,i to bolji ugalj.
Kad eksperimentises sa slamom pozeljno je da briket umotavas u strech foliju ili jos bolje termoskupljajucu foliju za pakovanje.Ni to nije lose ali efekat je kao kad umesto hrastovine lozis vrbu.
 
Veliko ti hvala na slikama,uskoro se upustam u izradu masine,dao sam sebi neki rok da to bude zavrseno u toku ljeta.Jedva cekam da vidim kako ce to da funkcionise-prosto mi nije jasno da se to spresuje u tako mali konus.Postoji mogucnost da nabavim klip od 150mm pa cu iscekati jos koji dan da vidim sta ce biti od toga.Imam za tebe jos jedno pitanje ukoliko ti nije problem a to je:Da li je ovaj deo u koji vreteno pogura piljevinu i kroz koji ide klip siri od ove proslicovane koja se steze u konus i ako jeste koliko je sira? Nadam se da ti vise necu dosadjivati sem nadam se kada uradim masinu pa da ti posaljem slike i utiske.
Jos jedno hvala i veliki pozdrav!!!
 
Evo me druze , bio sam banovan zbog vredjana i ometanja rada moderatora.

Sta cu kad sam nov,naivan, pa se palim na razne nepravde i nelogicnosti i nedoslednosti.
Javi kad pocnes sa izradom briketirke, postavi slike makar sa mobilnog telefona.
Svakako cu ti pomoci sugestijama i jos kojom fotografijom.
Ono za trinaru sam jos u fazi razrade i ne bih da se izlecem dok ne probam kako radi.
 

Back
Top