Čudan rentgen pluća

nacana

Obećava
Poruka
70
Pitanje se odnosi na mog dedu (80god) koji je posle iskasljavanja sukrvice i u dva navrata sveže crvene krvi i posete lekaru specijalisti uradio rentgen pluća. Na snimku se se jednostavno ne vidi pola plućnog krila te je i lekar u potpunoj nedoumici sta je u pitanju (kaze da nije nikad videla tako nesto). Uputila je dedu u KCS ili VMA da uradi bronhoskopiju i PH virifikaciju i D-dimer. Mi smo svi u neznanju o cemu se radi te vas molim ako neko zna sta bi mogao biti uzrok takvom snimku da mi napise. Takođe me interesuje da li je bolje zakazati na VMA ili KBC.
Nalaz glasi: levo parakardijalno infiltrativna, nehomogena senka, desno parcijalno podugnuta hemidijafragma.
DG hafiltratio pul l sin.
Pozdrav i hvala!
 
...nikad nije videla tako nešto...( a kakve je snimke do sad gledala "ta" ??!- prim.autora)

Elem, po dijagnozi koju si prepisala (Infiltratio pulm. lat.sin.)- deda ima "senku" na levom pluću, što uz hemoptizije(iskašljavanje sukrvice) postavlja ozbiljnu sumnju na neoplastični proces u plućima. Bronhoskopija- koja će dati odgovor o kom tipu tumora se radi. Ako se dokaže tumor- dalja terapija će biti simptomatska ( s obzirom na starost bolesnika), nikakvo specifično onkološko lečenje nije indikovano niti ima svrhe.
Pozdrav
 
Popravljam za onima koji "nikad tako nesto nisu videli"....Hg 79, Er 2.5 pa transfuzija 2 kese (niko ne rece pa zena skoro imade infarkt), visoka osetljivost na estrogen pa MR, pa se sad trazi digitalni mamograf i UZ jer se aksilarno vidi 3 cm promena za koju se ne zna d ali je zlezda ili Ca aksilarnog dela dojke.....konstipacija kod 42% pacijenata na Genzar-karboplatini, neresiva sem glicerinskim supozitorijama, 9 dana na Dulkolaxu pre toga i nista - ali niko d ati kaze (valjda bi umrli kad bi to znali pa jos i rekli pacijentu).....refraktarna anemija prepustena samoj sebi, jer 'eritropoetin se nije bas pokazao da BITNO utice" (a meni je bitno da se Hg podigne i za 10 jedinica, magarcine neobrazovane), za testosteron inekcije kod refraktarne anemije i karcinoma pluca estrogen senzitivnih niko mi u zivotu nista nije rekao niti sta ko zna, blenu u mene ko tele u sarena vrata: studije niko ne cita, nauku niko ne prati.....Slepci koji nikad u ziuvotu "nista slicno nisu videli" ( gde li su samo gledali, d ase covek pita!)
 
Hvala na odgovorima, joj, pa ne zvuci bas najbolje ali treba sacekati rezultate. Doktorka je verovatno rekla da nije videla takav snimak da dedu ne bi uznemirila jer je bio sam kod lekara (mislim bar se nadam da je tako!). Ne preostaje nam nista drugo nego da sacekamo rezultate bronhoskopije i ostale nalaze.
Hvala jos jednom na odgovorima puno znaci kad neko ima razumevanja da pomogne drugima.
Pozdrav!
 
Popravljam za onima koji "nikad tako nesto nisu videli"....Hg 79, Er 2.5 pa transfuzija 2 kese (niko ne rece pa zena skoro imade infarkt), visoka osetljivost na estrogen pa MR, pa se sad trazi digitalni mamograf i UZ jer se aksilarno vidi 3 cm promena za koju se ne zna d ali je zlezda ili Ca aksilarnog dela dojke.....konstipacija kod 42% pacijenata na Genzar-karboplatini, neresiva sem glicerinskim supozitorijama, 9 dana na Dulkolaxu pre toga i nista - ali niko d ati kaze (valjda bi umrli kad bi to znali pa jos i rekli pacijentu).....refraktarna anemija prepustena samoj sebi, jer 'eritropoetin se nije bas pokazao da BITNO utice" (a meni je bitno da se Hg podigne i za 10 jedinica, magarcine neobrazovane), za testosteron inekcije kod refraktarne anemije i karcinoma pluca estrogen senzitivnih niko mi u zivotu nista nije rekao niti sta ko zna, blenu u mene ko tele u sarena vrata: studije niko ne cita, nauku niko ne prati.....Slepci koji nikad u ziuvotu "nista slicno nisu videli" ( gde li su samo gledali, d ase covek pita!)

Žao mi je...Šta drugo da ti kažem....Čudi me ovo za R..... da su rekli, ja imam drugačija iskustva.Traži ,bre, deplazmatisane eritrocite da joj daju, za toliko valjda "kolegijalno" mogu da izađu u susret! (šta ja sve radim i za "ne veze" a kamoli za "veze"...
Ganjaj dijagnozu te promene aksilarno...
Javni se...
P.S. Ako moderator smatra da je ovo spamovanje, molim da me obriše...;)
 
Poslednja izmena od moderatora:
Da se vratimo cudnim rtgma pluca, dakle na rtgu pluca i dalje se ne vidi promena, 5 cm velika po CTu?!?! Kako da dodjem do eritropoetina, zivota ti - ne mogu da ga nadjem u slobodnoj prodaji, izgleda ga daju samo centralno z abolnice?! Eritrocite su joj dali, nabavila ja preko veze (A- pa je problem ali imam vezu pa smo nasli dve kese). Digitalni mamograf u petak. Pleura prestala da se puni - novi rtg pokazuje da se blago smanjuje zaostali izliv.....
 
Evo mene opet sa nekim pitanjima jer izgleda ovde kod lekara za mnogo stvari nisu culi. Nalaz D-dimer nije dobar vrednost je preko 600. Bronhoskopiju i PH verif. smo zakazali na KCS i treba da uradimo
" obradu za bronhoskopiju". E tu nastaje problem jer lekar opste prakse ne zna sta to podrazumeva (a veovatno da bi trebala) pa je napisla uput za internistu da bi dobili misljenje o operaciji u opstoj anesteziji i i EKG, KSS SE, holesterol, trigliceride, Ca, Na, ..., alkalna fosfataza, i cini mi se sve sto joj je palo na pamet.
Iz cele price smo totalno nesigurni da li oni uopste i znaju sta rade te Vas molim da mi malo pomognete, ne bih volela da odemo na KCS i da nas vrate nazad jer nemamo potrebnu dokumentaciju.
 
Evo mene opet sa nekim pitanjima jer izgleda ovde kod lekara za mnogo stvari nisu culi. Nalaz D-dimer nije dobar vrednost je preko 600. Bronhoskopiju i PH verif. smo zakazali na KCS i treba da uradimo
" obradu za bronhoskopiju". E tu nastaje problem jer lekar opste prakse ne zna sta to podrazumeva (a veovatno da bi trebala) pa je napisla uput za internistu da bi dobili misljenje o operaciji u opstoj anesteziji i i EKG, KSS SE, holesterol, trigliceride, Ca, Na, ..., alkalna fosfataza, i cini mi se sve sto joj je palo na pamet.
Iz cele price smo totalno nesigurni da li oni uopste i znaju sta rade te Vas molim da mi malo pomognete, ne bih volela da odemo na KCS i da nas vrate nazad jer nemamo potrebnu dokumentaciju.

Fiberoptička bronhoskopija je invazivna dijagnostička procedura i radi se u lokalnoj anesteziji- Xilocaionom 2%.Pod dva- postoji neki minimum obrade koji podrazumeva PA grafiju pluća i odgovarajući profil( još bolje CT pluća), spirometriju i gasne analize ( ako se radi o bolesniku koji ima hronični bronhitis, respiratornu insuficijenciju ili astmu.Pod tri- krvna slika sa Tr (ukoliko postoji sumnja na neki poremećaj koagulacije onda i faktori koagulacije).Pod četiri- kardiološka saglasnost (ako se radi o "srčanom" bolesniku...To bi bilo to...Pozdravi svoju lekarku opšte prakse!:D
 
Joj, boze, pozdravicu je i zahvaliti joj se na saradnji. Ne znam sta joj je znacila sva ta analiza radi opste anestezije valjda ona misli da se to radi u opstoj anesteziji ili mozda zato ste deda ima 80 god. nemam pojma, ali stvarno nisu normalni. Hvala vama mnogo, zaista ste mi pomogli bar neke smernice da imam.
Valjda ce sve biti dobro do kraja.
Hvala jos jednom.
 
Pozdrav svima ponovo, dobili smo rezultate biopsije potvrdjen je krupnocelijski karcinom pluca, pa, tu smo gde smo nema kud nego da se ide napred. Nije moguca operacija zbog toga sto su zahvaceni i limfni cvorovi ima lezija i na drugom plucnom krilu. Predstoji nam konzilijum u ponedeljak o daljem toku lecenja. Hvala na savetima puno mi je znacilo. Bili ste u pravu po pitanju bronhoskopije i dg. a pojedinim lekarima ne treba dozvoliti da rade ili bar da ponekad i prate malo medicinu a ne da se drze onoga sto su naucili pre 20 god. pa da ne znaju ni uput da napisu kako treba.
Hvala jos jednom.
 
Molim vas za jos jednu pomoc oko terapije. Deda je poceo sa hemioterapijom 3 dana prva serija pa posle jos jedna. Nakon druge kontrole KLS leukociti su pali na 1.4 primio je lek koji ce mu pomoci da se stvore novi leukociti. Medjutim bol je sve veca i veca. Terapiju bola je poceo sa Flugalin i nista, sada mu je prepisan Oramorph na 4h po 1 ampula i Jurista 1x1, takodje uzima i Aminofilin 1x1. Ono sto mene dovodi do pitanja je zasto dva opioidna analgetika u isto vreme i sta znaci da ih pije dok traje bol kad u samom uputstvu uz lek pise da se ne sme prekidati naglo bez kosultacije sa lekarom. Zao mi je sto lekari nemaju malo vise vremena da pojasne terapiju (o samoj bolesti se vec nekako informises i trudis da ih ne gnjavis).
Nije mi jasno da li je bol posledica terapije ili progresije same bolesti?
Unapred hvala.
 
Bol nije ( i nikako ne sme biti) sinonim za karcinom. Pacijent ne sme da trpi bol. Postoji stepenasti pristup primene analgetske terapije po preporukama WHO i za svakog pacijenta se mora pronaći individualna i odgovarajuća analgetska terapija.
Nadam se da tvom dedi nisu odmah " s neba pa u rebra" propisali morfinski derivat već da su lekari "išli step by step".Ali kad govorimo o morfinu, Kod nas je registrovan dugodelujući hidromorfon(Jurnista), kao alternativa dugodelujućem morfinu i nalazi se na pozitivnoj listi. Znači - Jurnista 8mg je početna doza i za kupiranje jakoh i hroničnoh kancerskog bola, može se povećavati svaki dan:16mg-dve tablete odjednom, 24mg(jedna od 16 i jedna od 8mg u jednoj dozi), 32mg...dok se ne postigne zadovoljavajući efekat.
Kod proboja bola se koristi kratkodelujući morfin (kapi i rastvor morfina za oralnu upotrebu) i on je registrovan i na pozitivnoj je listi.

I da-bol je posledica progresije bolesti , ne primene hemioterapije!
 
Ako sam dobro razumela Jurnista (dugodelujuci) i Oramorph (kratkotrajan) mogu i treba da se uzimaju u isto vreme.? Zar nije dovoljan samo jedan analgetik?

Jurnista se uzima svakodnevno, doza joj se "istitrira" tako da pacijentu u potpunosti kupira bol.To znači- nekom je dovoljna doza od 8mg, nekom od 16mg, nekom od 24mg itd...U slučaju proboja bola ( zaboli povremeno u toku dana i pored toga što je popio Jurnistu), onda se uzima dodatno Oramorf...U suprotnom -ne...

P.S. Ne misli se na Aminophyllin...
 

Back
Top