Majka Tereza - svetica...

Poruka
16.002
Posle tragicne smrti Lady D, koja ja je pored svoje veze sa napoznatijom kraljevskom porodicom na svetu bila poznata po svom humanitarnom radu svet je nekoliko meseci kasnije napustila i cuvena svetska humanitarka casna sestra poznatija kao Majka Tereza rodjena je kao Agnes Gondže Bojadžiu, alb. Anjezë Gonxhe Bojaxhiu, davne 1910. godine u Skoplju, u albanskoj katoličkoj porodici, koja je osnovala red Misionarke milosrđa i dobila Nobelovu nagradu za mir 1979. za svoj humanitarni rad. Sirom sveta je poznato da je ova skromna zena, koju su svi jednostavno zvali Majka Tereza zbrinjavala siromašne, bolesne, siročiće i umiruće u indijskom gradu Kalkuta. Misionarke milosrđa su rasle pod njenim vođstvom, one su proširile svoj red i u druge zemlje. Do 1970ih ona je postala poznata u svetu kao humanitarac i zatupnik siromašnih i bespomoćnih, delimično zahvaljujući dokumentarnom filmu i knjizi „Nešto lepo za Boga“ Malkolma Mageridža.
Posto je posedovala indijsko drzavljanstvo poznata je njena izjava: „Po krvi ja sam Albanka, po nacionalnocti Indijka, dok moje srce pripada Isusu Hristu“.Papa Jovan Pavle II ju je beatifikovao i dao joj titulu „Blažena Tereza od Kalkute“. Ona predstavlja jednu od ikona 20. veka i njena popularnsot je neprevazidjena. Uzor je mnogim osobama sirom sveta.
Ipak, posle njene smrti pojavile su se price, koje su otkrile drugu stranu ove mile starice. Godinama podrzavana od najvece svetske marketinske kompanije Vatikana, Majka Tereza je dobijala ogromne svote novca iz celog sveta, koje su zavrsavale svuda, ali ne i u njenim skromnim bolnicama, koje su rapolagale sa minimalnim sredstvima. Cesto su hiruski zahvati vrseni u nehigijenskim uslovima i bez anestezije, cak je i jedan od motoa njenog reda bila da trpljenje bola pomaze u priblizavanuju Bogu, ali ona sama nije mnogo trpela, jer je za svoje intervencije imala citav niz strucnjaka u kalifornijskim bolnicama. Majci Terezi su mnogi zemrali na prozeltizmu, jer je indijske sirocice na fin nacin otimala od hinduskinja (po religiji) i odgajala kao rimokatolike. Interesantno je da nikada nije zalazila u islamsku sredinu. Pored toga, protestantske misije u Indiji su tokom 80. ih i 90. ih izvestavale javnost o organizovanoj prostituciji i trgovini zenama, koju je pomagao ovaj red. Izmedju ostalih, sluzbenice ovog reda su snabdevale neke od lokalnih indijskih radza mladim devojkama, kao i decacima. Svaki pokusaj kritike Majke Tereze bio je u korenu sasecen.
Majka Tereza nije bila samo humanitarna radnica, vec i vrlo kontorverzna politicarka, koja je podrzavala Hrvatsku u toku rata u Hrvatskoj i Bosni. Zna se da je bila jako dobra prijateljica Bila Klintona, koji je poznat po svojoj razvratnosti. Krajem 80-ih godina prošlog veka mnoge je šokirao Martin Skorseze svojim filmom "Poslednje Hristovo iskušenje". Masovne proteste ogorčenih vernika tada je predvodila niko drugi do Majka Tereza.
Jedna od knjiga koja je uzburkala javnost je The Missionary Position: Mother Teresa In Theory And Practice, Christopher Hitchens, ali ona je brzo pala u zabroav.

Ko je u stvari ta mala mila baka, koju u istinskim protestantskim krugovima nazivaju i madrona (upravnica kjavne kuce)?
 
Poslednja izmena od moderatora:
http://in.reuters.com/article/topNews/idINIndia-29140020070824?pageNumber=2&virtualBrandChannel=0

Pisma otkrivaju sumnju u veru Majke Tereze
Sat Aug 25, 2007 1:29am IST

Danijel Trota
Njujork (Rojters) – Knjiga pisama, koja je napisala Majka Tereza Kalkutska po prvi put otkriva da je je bila na verskom iskušenju i imala periode sumnje u Boga.

,,Isus ima vrlo posebnu ljubav za tebe. Što se mene tiče, tišina i praznina je tako velika da gledam i ne vidim, slušam i ne čujem”, pisala je Velečasnom Majklu van der Peetu septembra 1979.

Zakazana za 4. septembar, ,,Majka Tereza: Dođi da mi budeš svetlo” je zbirka pisama pisanih saradnicima i starešinama preko 66 godina. U Sjedinjenim državama ċe je objaviti ,,Dabldej”, štamparija ,,Rendom Haus”, koja je u vlasništvu nemačke medijske grupe ,,Bertlsman”.

Rimokatolička kaluđerica albanske nacionalnosti, koja je posvetila svoj život ljudima u Indiji koji su siromašni, bolesni i na samrti, umrla je 1997. u 87. godini.

Majka Tereza je htela da sva njena pisma budu uništema, ali je Vatikan naredio da se sačuvaju, kao potencijalne svetačke relikvije, rekla je portparolka ,,Dabldeja”.

Majka Tereza je proglašena sveticom, ali još uvek nije kanonizovana.

Časopis ,,Tajm’’, koji je prvi dobio prava za objavljivanje u nastavcima, objavio je odlomke na svoj internet sajtu.

,,Govorila sam kao da je moje sopstveno srce bilo zaljubljeno u Boga – nežno, lično zakljubljeno”, napisala je jednom od svojih savetnika/-ca. ,,Da ste bili (tamo), rekli biste, ,Kakvog li licemerja.”
Knjigu je sastavio i uredio Velečasni Brajen Kolodijčuk, čovek koji ju je predložio za sveticu i visoki član ,,Misionara milosrđa”, reda, koji je ona osnovala.
Teško da ċe pisma ugroziti osnove za njenu svetost, jer je crkvena istorija prepuna svetaca, koji su bili na verskom iskušenju.

Sveti Apostol Toma -- ,,Neverni Toma” – sumnjao je da je Isus ustao iz mrtvih, sve dok, kako Sveto pismo kaže, nije dodirnuo ranu vaskrslog Isusa. Sam Hrist se je pitao ,,Bože, zašto si me napustio”, dok je bio na krstu, kako kaže Biblija.

Međutim, pisma Majke Tereze, ipak su u izrazitoj suprotnosti sa njenim javnim ugledom nesebične i neumorne negovateljice siromašnih, vođene verom.

,,Nikada nisam čitao o životu sveca, gde svetac ima tako snažnu duhovnu tamu. Niko nije imao pojma da je toliko bila na iskušenju”, izjavio je za ,,Tajm” Velečasni Džejms Martin, urednik Jezuitskog časopisa Amerike i autor knjige ,,Moj život sa svecima”.

MRAČNA PISMA

Dopiska se dotiče brojnih tema, ali ona koja ċe najverovatnije stvoriti pometnju su upravo ona koja je ,,Dabldej” nazvao ,,mračnim pismima”.

,,Molim vas da se molite naročito za mene da ne pokvarim delo Njegovo i da se Gospod Naš javi – jer je u meni tako strašna tama, kao da je sve mrtvo”, napisala je 1953. ,,Tako je manje-više otkad sam započela ,posao’.”

Zatim 1956.: ,,Tako duboka čežnja za Bogom – i … odbojno – prazno – bez vere – bez ljubavi – bez žara. Ništa me ne privlači oko (spasavanja) duša – Raj ne znači ništa – molite se za mene, molim vas, da nastavim da se somehujem Njemu uprkos svemu.”
A zatim 1959.: ,,Ako nema Boga – ne može biti ni duše – ako nema Duše onda Isuse – Ni ti nisi stvaran”.

Povremeno joj je bilo teško i da se moli.

,,Sričem reči parohijanskih molitvi – i dajem sve od sebe da iz svake reči izvučem slast koju pruža – ali moja molitva za jedinstvo više nije tu – više se ne molim.”
 
http://in.reuters.com/article/topNews/idINIndia-29140020070824?pageNumber=2&virtualBrandChannel=0

Pisma otkrivaju sumnju u veru Majke Tereze
Sat Aug 25, 2007 1:29am IST

Danijel Trota

Ništa čudno kad neko mehanički pristupa djelima iz sebičnih razloga da sebe ispuni
da uništi vlastitu prazninu.
Očigledno ta osoba sebe nije volila pa nije ni druge.
Bila je vjerni sluga Vatikana i slala ogromne novce njima od donacija bogataša.
A dolara nije htjela da potroši na ljekove protiv bolova za ljude koji su bili bolesni.
Jer navodno Krist tako hoće,da kroz bol su bliže njemu.
Ta osoba je imala primarni cilj što veću brojku konvertirati na katoličanstvo makar i pri smrti čovjeka kad je najslabiji i kad bi prihvatio sve da se prestane bojati smrti.
I u času smrti bi ih pitala da li prihvaćaju Petrovu crkvu kao spasenje i ključ za raj.
itd
Mislim jedna bolesna doktrina i njezina djela bez obzira što je cijeli život provela s bolesnim osobama ništa dobra nije učinila.
Više bi jedna bolničarka s torbom ljekova pomogla da je bila tamo nego ova osoba kao
andjeo smrti.
Grozno i na samrti je tražila egzorcista da joj demona istjera, ima dokumentacija o tome.
Ljudi koji su bili s njome progovorili su u javnost odavno,bilo je u novinama u Hrvatskoj prije
godinu dana mislim .
 
Ja sam uvek u pravu. ;)

To ti misliš. :p

Što se tiče majke Terese, imam 3 knjige koje nešto više govore o njoj:

1) Mother Teresa: Saint or Celebrity? od Gëzim Alpion.

2) Mother Teresa: Caring for the World's Poor, autor Louise Chipley Slavicek
.

3) Mother Teresa: A Biography od Meg Greene.

Mislim da se dosta o njoj može kazati/napisati. :)

Ovo mi zanimljivo (sa jednog drugog foruma):

A sada malo još o "svetici" Albanki.

OTVORENO PISMO MAJCI TEREZI

Misionarkama Milosrđa
54A A J C Bose Road
Calcutta 700017
Indija

Poštovana Gospođo/Gospodine

1. Kao netko tko se mnogo godina interesirao za aktivnosti Misionarki Milosrđa, imam neka pitanja i upite. Koliko centara imate, a koliko od njih su isključivo za redovnice, kao što su, primjerice oni na Malti i Forsi (Švedska). Zašto je dana samo brojka 'negdje između 200 i 600'?

2. Koji je stvaran broj onih koji su 'pokupljeni' (pick-up) u Nirmal Hriday (kuću za siromašne i umiruće u Kalkuti). Majka Tereza je dala broj od 36.000 u svom govoru kod dodjele Nobelove nagrade (prosinca 1979). Međutim ona je upotrijebila istu brojku u Breisgau (Njemačkoj, rujna 1978), i u Sydney-u (Australija, veljača 1973). Kako se ova brojka odnosi na broj dat u Time magazinu u intervjuu u prosincu 1989.

"Mi smo pokupili sa ulica Kalkute 54.000 ljudi, a '23.000-ili tako nešto' je umrlo."

Drugim riječima, 'pokupili' ste 36.000 ljudi tijekom 27 godina, sve do 1979., a u sljedećih desetak godina 'pokupili' ste 18.000 ljudi. Možete li objasniti taj neočekivan skok u brojkama, uzevši da je broj vaših kreveta ostao isti (95), i nije se desila neka velika katastrofa u Kalkuti za vrijeme tih desetak godina.
Moglo bi također biti neistinito upotrebljavati frazu 'pokupili', jer čujem da vi odbijate pružanje usluga prijevoza sa svojim vozilima - umjesto toga, ljude upućujete na službu hitne pomoći grada Kalkute.
Ambulantna kola se upotrebljavaju isključivo kao taksi služba za redovnice.

3. Kalkuta je bila opisana odvratnim terminima u većini pisanih materijala i filmovima o Majci Terezi kao 'jedna velika hrpa otpada', 'čir na licu Zemlje'.
Je li to urađeno da se preuveliča količina i kvaliteta vašega rada?
Zaista, Majka Tereza je često rabila izraz 'male Kalkute' za opisati najružnija mjesta na svijetu. Ne samo da je ovo zlouporaba gostoprimstva, već, kao Albanka, ona bi to morala bolje znati.

Sljedeći citati dolaze iz knjige "Za Ljubav Boga - Majka Tereza iz Kalkute" - knjiga ko-autora Jean Barbier-a za "drugo ja" Majke Tereze, Oca Georg Goree-a. U njoj on kaže,
"..u kantama za smeće, ispod sjedala autobusa, bili su živi fetusi, dati psima da ih jedu."
Možete li mi dokazati jedan jedini slučaj gdje su fetusi nađeni ispod sjedala autobusa u Kalkuti? -- U svakom slučaju, autobusi su tako natrpani, da jedva i muha može proći. Otac Goree i Jean Barbier također napominju u istoj knjizi, o vašem djelovanju u Londonu,
"Šest mjeseci kasnije, novi centar je bio otvoren u peterospratnici u Saint Stephens Green."
Gdje je ta peterospratnica? I, možete li me molim vas prosvijetliti, kao londonca, gdje je to Saint Stephens Green."
U istoj knjizi, rečeno je da u Kalkuti postoji 4000 djece pod vašom skrbi. Gdje?

4. U Vardey Lucindinoj knjizi, "Jednostavna Staza", Majka Tereza ima navodno kuhinju u Shishu Bhavan koja svakodnevno prehranjuje više od 1000 ljudi. Kada? Gdje? Nema spomena o "prehrambenim karticama" koje određen broj ljudi mora imati da zadobije pravo na prehranu. Majka također opisuje predio Shisha Bhavan da uključuje "brojne visoke građevine"; svakako se od nje očekuje da prepozna svoje vlastito mjesto?

5. Sean Patrick Lovett za "Meditacije za Majku Terezu" spominje neki zapis iznad vrata bolnice za gubavce od Majke Tereze u Kalkuti. Gdje ta bolnica? U japanskom filmu: "Majka Tereza i njezin Svijet", spominje se 250.000 gubavaca, dok drugi film, "Jednoga dana u Kalkuti", napravljenog u isto vrijeme, daje broj gubavaca 40.000. U knjizi Audrey Constant, "Na ulicama Kalkute, priča o Majci Terezi", Kalkuta se opisuje kao tako gubavo mjesto, da je posebna crkva bila osigurana samo za gubavce! Gdje je ta crkva? Sve te knjige i filmovi su bili načinjeni pod vašim izravnim nadzorom i blagoslovom. Možda ne znate da je broj gubavaca u Kalkuti trenutno 8.000, premda je bio nešto viši u trenutku snimanja tih filmova i knjiga. Zasigurno vam je poznato da guba nije bitan zdravstveni problem za Kalkutu, premda ne negiram da ga treba riješiti. Jeste li stalno prenaglašavali gubu u Kalkuti da bolje pristaje vašoj Biblijskoj tematici? Možete li mi reći što ste uradili protiv malarije, te svakidašnje nevolje Kalkute (i Indije)?

Knjiga "Jednoga dana u Kalkuti" također daje ove zapanjujuće brojke o vašem radu u Kalkuti: " 63 kuća za umiruće i siromašne, 49 kuća za napuštenu djecu, 103 centara za gubu, škole i centri za pothranjenost." Gdje? Film također spominje 570 učenika u Shishu Bhavan sirotištu. Kao netko koji je rođen, odrastao i proveo većinu svoga života u Kalkuti, nalazim gornju statistiku u najmanju ruku čudnom.

6. U pismu tadašnjem premijeru Morarji Desai, Majka Tereza kaže,
"Samo u Kalkuti imamo 102 centra gdje se obitelji poučavaju "suzdržljivosti iz ljubavi".
Molim vas recite mi gdje su ti centri?

7. Vaša poslovna evidencija, u obimu u kojem je trenutno dostupna, pokazuje da se velike sume novca prenose u "glavni stožer u Rimu", novci koji su valjda mogli biti upotrijebljeni za rad u Kalkuti, mjestu koje je postalo sinonimom s Majkom Terezom u očima svijeta. U svakom slučaju, netko bi mogao pretpostavljati da je vaš glavni stožer u Kalkuti.

8. Želio bih znati zašto ogromna većina vaših časnih sestara ne govori Bengalski, jezik Kalkute, i vrlo često komuniciraju isključivo na engleskom, jeziku kojim siromašni, za koje se navodno brinete, niti ne govore, niti ne razumiju.
Imam ova i mnoga druga skromna pitanja. Ja ću vam biti zahvalan ako mi omogućite intervju s Majkom Terezom. Intervju će biti strukturiran otprilike 90 minuta. S radošću očekujem vijesti od vas.

S poštovanjem Vaš,

Aroup Chatterjee


________________________________
P.S. Niti je Majka Tereza pristala na intervju, niti je ponudila bilo kakav odgovor, niti su njezini gorljivi sljedbenici ikada pružili konkretne podatke kako bi je obranili, osim knjiga punih praznih hvalospjeva.
 

Back
Top