Драгољуб Дража Михаиловић

aleks1

Zainteresovan član
Poruka
298
Пошто се протеклих дана у медијима често помиње часно име армијског ђенерала Драгољуба-Драже Михаиловића, одлучио сам да и ја дам допринос бољем разумевању истине. Подстакнут сам најпре невероватним и ступидним нападима на кошаркаша Милана Гуровића и групу студената Архитектонског факултета, у којима хрватски, муслимански (а нажалост и неки домаћи) медији злонамерно или неспретно квалификују Југословенску Војску у Отаџбини - четнике, као фашисте, нацисте, сараднике окупатора и сл., а њеног знаменитог команданта као издајника, па чак повлаче и паралелу са једним од највећих зликоваца 20. века, усташом Павелићем.

Пошто је истина потпуно другачија, време је да и новостворене авнојевске државице и народи сазнају нешто више од онога што им је комунистичка револуција наметнула и чије плодове данас уживају.

Пренећу "одбрану" једног Словенца, капетана Уроша ШУШТЕРИЧА, који је на сличне нападе на Чича Дражу и његове четнике, овако одговорио (користећи наравно материјалне доказе и формулишући скалу необоривих чињеница везаних за личност ђенерала):

"Ауторима тих тврдњи поставио бих питања, на која ће можда моћи одговорити. Најпре, да ли вам је уопште познато - ко је био тај вођа (ђенерал Дража Михајловић)?
Он је био генералштабни пуковник, који је:

1. Заједно са генералом Де Голом завршио најелитнију ђенералштабну академију "Ecole de guerre" у Паризу, и био познат и признат као највећи стручњак герилско-четничког ратовања у тадашњим европским армијама!

2. Био је армијски ђенерал, министар војни у кабинету Краљевске владе у Лондону и врховни командант ЈВуО, начелник ђенералштаба и главни стратег герилског ратовања против окупатора и комунистичких паравојних формација од 8. маја 1941. године (дакле, у времену када су светски комунизам и националсоцијализам били у савезу против империјалистичих сила). Значи, био је против оне партијске војске, коју је по наређењу Коминтерне установио и формирао на територију Краљевине Југославије Јосип Броз-Тито, првенствено за извођење бољшевичке револуције. Као параван послужила му је и борба против окупатора, а пре свега против домаћих непријатеља - четника, одн. регуларне ЈВуО.

3. Да ли вам је познато да је тај "сарадник са немачким окупатором" имао у штабовима својих бригада и корпуса од почетка па до краја рата на десетине савезничких војних мисија, у којима је било неколико стотина официра, новинара и обавештајаца? Почело је 1941. године са капетаном Билом Хадсоном, мајором Гринвудом, па преко пуковника Бејлија, генерала Армстронга до пуковника америчке армије Роберта Мекдауела, који је напустио Врховну команду и генерала Михаиловића месеца јануара 1945. године (значи, у времену када су, у супротности са одлуком Техеранске конференције, на територији Југославије биле трупе Црвене армије, са којом смо пре тога у заједничким борбама ослободили целу Србију!).

4. Тај ваш "сарадник са окупатором" водио је од 1941. године на територији бивше Краљевине Југославије, тако значајне борбе са окупатором и њиховим колаборационистима, да су му савезнички команданти у бици за Африку признали његов велики допринос, именовали га "Горским царем и првим герилцем Европе", те му изражавали писмена признања и материјалну подршку на свим подручјима, а поготово у оружју!

5. Тај Великан и жртва сплетки, пре свега НКВД агентуре у Каиру, постао је носилац највиших признања и одликовања: његов школски колега вођа француског одпора, генерал Шарл Де Гол, доделио му је 1943. године највише одликовање "Lordre des forces francaises libres", као легендарном хероју, симболу патриотизма, који се бори против окупатора за ослобођење своје отаџбине... као што је наведено у образложењу доделе одликовања!

6. Председник САД-а Хари С. Труман одликовао га је 22. марта 1948. год. највишим америчким одликовањем "Legion of Merit" првог степена, као великог савезника, који је као командант југословенских војних снага и министар војни дао велики допринос у борби против заједничког непријатеља, и као спаситеља преко 800 савезничких авијатичара!

7. Вођа савезничких армија генерал Ајзенхауер и скоро сва савезничка елита изказали су му захвалност и признање у заједничкој борби против нацифашизма у Другом светском рату, безбројним писмима, посланицама и особним захвалама и признањима.

8. И коначно је председник САД-а Ричард М. Никсон у својој јавној захвалници америчког народа - са слоганом "American People will never forget debt to Draza" 21. априла 1966. поново доказао, ко је био савезник у Другом светском рату!

9. И велики државник Винстон Черчил је у свом историјском говору у Фултону јавно жалио своју страховиту ратну грешку, коју је учинио ђенералу Михаиловићу, и коначно признао, да му је безгранично жао што је упознао комунисту Тита!

И како ћете коментарисати све те историјске чињенице!?
По вашој дефиницији и личном мишљењу је, значи, тај човек - ђенерал Дража Михаиловић - сарадник окупатора!
По свему судећи, још се нисте отресли "социјалреализма", па ме интересује како ћете таквим тумачењем историје отићи у Европу, и неком колеги тумачити вашу интерпретацију историјских догађаја у времену Другог светског рата, када они више-мање познају та историјска факта па су за њих и неспорна!"


И на крају треба рећи и то да ђенерал Драгољуб-Дража Михаиловић, као хришћанин, искрени српски родољуб, поборник демократије, монархиста, савезник запада, заштитник народа и часни краљевски официр нема никакве везе са комунистом и манипулантом Милошевићем, његовим ратовима током 90-тих и свим последицама тог времена!

Време Чича-Дражиних идеја тек долази!

СЛОБОДА ИЛИ СМРТ
 
kami83:
Ma super,ajd' sad i spomenik na sred Trga Republike da mu stavimo. :roll: :roll: :roll:

I on je bio pukovnik,a ne general,to sto je unapredjen van svih pravila u generala nema veze sa vezom...

Hajde da gradimo!
Takav covek to i zasluzuje.

A ti vidim razumes se u principe ostvarenja napredovanja u vojsci Kraljevine Jugoslavije i u njen pravilnik. Sve je tu cisto. Imenovala ga je legitimna i legalna vlada i legitimni Kralj.

Zlim namerama je mesto mozda na www.udba.com.
Bolje idi tamo!
 
kami83:
Ne moze neko tako preko noci da postane general.

A ionako je jedna od retkih dobrih stvari koje je Krcun uradio,to sto je nas'o Drazu,...

Ali po tebi moze preko noci od austrijskog kaplara do marsala. Stvarno si smesan.

Ma i Hitler je bio cool lik. I Staljin. Jedna od retkih, ali fundamentalnih cinjenica, jeste da i ti sledis tog Krcuna. Drago mi je samo da to (ovako retko) priznajes i time sebe diskvalifikujes.
 
Ha, ha! Zanimljivo! Uvek se drug Marko pojavi u trenutku kad treba velicati malog Jozu i komunisticku revoluciju izvedenu u sred rata i kad se treba obrusiti na srpske rodoljube. Dobro! Bar za sada, moze se primetiti napredak. Ovog puta drug Marko priznaje cak 8 dole navedenih cinjenica o Drazi Mihajlovicu, a porice samo onu poslednju 9. Stvarno napredak! Svaka cast!
aleks1:
1. Заједно са генералом Де Голом завршио најелитнију ђенералштабну академију "Ecole de guerre" у Паризу, и био познат и признат као највећи стручњак герилско-четничког ратовања у тадашњим европским армијама!

2. Био је армијски ђенерал, министар војни у кабинету Краљевске владе у Лондону и врховни командант ЈВуО, начелник ђенералштаба и главни стратег герилског ратовања против окупатора и комунистичких паравојних формација од 8. маја 1941. године (дакле, у времену када су светски комунизам и националсоцијализам били у савезу против империјалистичих сила). Значи, био је против оне партијске војске, коју је по наређењу Коминтерне установио и формирао на територију Краљевине Југославије Јосип Броз-Тито, првенствено за извођење бољшевичке револуције. Као параван послужила му је и борба против окупатора, а пре свега против домаћих непријатеља - четника, одн. регуларне ЈВуО.

3. Да ли вам је познато да је тај "сарадник са немачким окупатором" имао у штабовима својих бригада и корпуса од почетка па до краја рата на десетине савезничких војних мисија, у којима је било неколико стотина официра, новинара и обавештајаца? Почело је 1941. године са капетаном Билом Хадсоном, мајором Гринвудом, па преко пуковника Бејлија, генерала Армстронга до пуковника америчке армије Роберта Мекдауела, који је напустио Врховну команду и генерала Михаиловића месеца јануара 1945. године (значи, у времену када су, у супротности са одлуком Техеранске конференције, на територији Југославије биле трупе Црвене армије, са којом смо пре тога у заједничким борбама ослободили целу Србију!).

4. Тај ваш "сарадник са окупатором" водио је од 1941. године на територији бивше Краљевине Југославије, тако значајне борбе са окупатором и њиховим колаборационистима, да су му савезнички команданти у бици за Африку признали његов велики допринос, именовали га "Горским царем и првим герилцем Европе", те му изражавали писмена признања и материјалну подршку на свим подручјима, а поготово у оружју!

5. Тај Великан и жртва сплетки, пре свега НКВД агентуре у Каиру, постао је носилац највиших признања и одликовања: његов школски колега вођа француског одпора, генерал Шарл Де Гол, доделио му је 1943. године највише одликовање "Lordre des forces francaises libres", као легендарном хероју, симболу патриотизма, који се бори против окупатора за ослобођење своје отаџбине... као што је наведено у образложењу доделе одликовања!

6. Председник САД-а Хари С. Труман одликовао га је 22. марта 1948. год. највишим америчким одликовањем "Legion of Merit" првог степена, као великог савезника, који је као командант југословенских војних снага и министар војни дао велики допринос у борби против заједничког непријатеља, и као спаситеља преко 800 савезничких авијатичара!

7. Вођа савезничких армија генерал Ајзенхауер и скоро сва савезничка елита изказали су му захвалност и признање у заједничкој борби против нацифашизма у Другом светском рату, безбројним писмима, посланицама и особним захвалама и признањима.

8. И коначно је председник САД-а Ричард М. Никсон у својој јавној захвалници америчког народа - са слоганом "American People will never forget debt to Draza" 21. априла 1966. поново доказао, ко је био савезник у Другом светском рату!

9. И велики државник Винстон Черчил је у свом историјском говору у Фултону јавно жалио своју страховиту ратну грешку, коју је учинио ђенералу Михаиловићу, и коначно признао, да му је безгранично жао што је упознао комунисту Тита!

I jos samo nesto. Ovo nisam pisao ja! To je tekst jednog casnog Slovenca Urosa Susterica. Nisam ja kriv sto je to ujedno i cinjenicno stanje tj. naucna-istorijska istina!
 
aleks1:
kami83:
Ne moze neko tako preko noci da postane general.

A ionako je jedna od retkih dobrih stvari koje je Krcun uradio,to sto je nas'o Drazu,...

Ali po tebi moze preko noci od austrijskog kaplara do marsala. Stvarno si smesan.

Ma i Hitler je bio cool lik. I Staljin. Jedna od retkih, ali fundamentalnih cinjenica, jeste da i ti sledis tog Krcuna. Drago mi je samo da to (ovako retko) priznajes i time sebe diskvalifikujes.


A ko je rekao da je u redu preko noci od kaplara do marsala?

Znaci mogu da biram izmedju koljaca Hrvata i komunista i koljaca nacionalista? :roll:

Stvarno ti je argument :roll: Ma da, to sto kritikujem Drazu,automatski znaci da drzim Krcunovu sliku u spavacoj sobi...

Mada su mi komunisti uvek nekako bili drazi :wink:
 
Odgovor za Aleksa:
Ne, jednostavno me je mrzelo da odgovaram sve odjednom...
Kako bese, Draza je zavrsio nekakvu "Ecole de guerre" i bio smatran za najveceg strucnjaka za gerilsko ratovanje? A kasnije mu je na bojnom polju tur isprasila gomila skojevaca, nesvrsenih studenata koji u zivotu vojnu skolu nisu ni videli?
Ne znam... Da sam na mestu Draze, ipak bi mi bilo malo neprijatno... I pitao bih se da li zasluzujem da me nazivaju nejvecim strucnjakom za gerilsko ratovanje...
 
aleks1:
6. Председник САД-а Хари С. Труман одликовао га је 22. марта 1948. год. највишим америчким одликовањем "Legion of Merit" првог степена, као великог савезника, који је као командант југословенских војних снага и министар војни дао велики допринос у борби против заједничког непријатеља, и као спаситеља преко 800 савезничких авијатичара!

7. Вођа савезничких армија генерал Ајзенхауер и скоро сва савезничка елита изказали су му захвалност и признање у заједничкој борби против нацифашизма у Другом светском рату, безбројним писмима, посланицама и особним захвалама и признањима.

8. И коначно је председник САД-а Ричард М. Никсон у својој јавној захвалници америчког народа - са слоганом "American People will never forget debt to Draza" 21. априла 1966. поново доказао, ко је био савезник у Другом светском рату!

I jos samo nesto. Ovo nisam pisao ja! To je tekst jednog casnog Slovenca Urosa Susterica. Nisam ja kriv sto je to ujedno i cinjenicno stanje tj. naucna-istorijska istina!

kao sto je istina da isto tako ceco svet partizanski pokret otpora spominje kao najveci i najznacajniji u Evropu, a jedino se mi toga stidimo. A istorija se menja aleks, pogotovo kad je slovenci pisu :)
 
kami83:
A ko je rekao da je u redu preko noci od kaplara do marsala?

Pretpostavio sam da si tako mislio. Cim nekom moze da smeta imenovanje pukovnika Mihajlovica u cin armijskog djenerala, mora da mu ne smeta neciji put od masinbravara do doktora nauka i marsala.

kami83:
Znaci mogu da biram izmedju koljaca Hrvata i komunista i koljaca nacionalista?

Sram te bilo! Tu nema znaka jednakosti. Kakvih koljaca nacionalista? Ko su ti? JVuO je bila regularna vojska jedne medjunarodno priznate zemlje. A bolje malo razmisli o "crvenim koljacima" koji su pobili kulturnu, naucnu elitu i omladinu ove zemlje. Oni su sa lica zemlje izbrisali stotine hiljada neistomisljenika. I da te vise nisam cuo da koljace ustase poistovecujes sa Cetnicima, koji su podigli ustanak protiv tih ustasa i spasili deo naroda od klanja. To je nesto najmonstruoznije sto mozes da uradis!

kami83:
Stvarno ti je argument Ma da, to sto kritikujem Drazu,automatski znaci da drzim Krcunovu sliku u spavacoj sobi...

Ne drzis mozda bas Krcunovu, ali Brozovu...sigurno?

kami83:
Mada su mi komunisti uvek nekako bili drazi

Ma to se vidi iz aviona. I ovako to nisi morao da istices!

marko:
Odgovor za Aleksa:
Ne, jednostavno me je mrzelo da odgovaram sve odjednom...

Ma da! Cesto tebe mrzi da odgovaras kad nemas argumente. Ovo su cinjenice koje je nemoguce osporiti, zato je to i istina!!!

marko:
Kako bese, Draza je zavrsio nekakvu "Ecole de guerre"

To nije "nekakva Ecole de guerre" to je najprestiznija vojna akademija u Francuskoj, a samim tim i u celom svetu!

marko:
i bio smatran za najveceg strucnjaka za gerilsko ratovanje?

Tacno! To potvrdjuju i njegova brojna odlikovanja i strana i domaca. Ne zaboravimo, Draza Mihajlovic je imao veoma bogato ratno iskustvo, pocev od balkanskih ratova, preko I svetskog rata iz koga nosi Karadjordjevu zvezdu sa ukrstenim macevima i albansku spomenicu. Takodje, ne sme se zaboraviti, da se drug Tito u tom ratu borio na suprotnoj okupatorskoj strani, da je ucestvovao u cerskoj i kolubarskoj bici i da se borio u predelu Macve i Pocerine (posto je u Macvu presao iz Srema) gde su (kao sto je opste poznato) izvrseni najveci ratni zlocini i masakri nad srpskim civilima od strane austrijske vojske. U tim danima Draza se borio u sastavu drinske divizije, a tito je na istom mestu bio direktno na suprotnoj strani!

marko:
A kasnije mu je na bojnom polju tur isprasila gomila skojevaca, nesvrsenih studenata koji u zivotu vojnu skolu nisu ni videli?

Tacno! Oni nikakve skole ni diplome nisu videli i bili su gomila revolucionara. Samo ima tu jedan problem. Nisu oni uopste to izveli! To su ucinili uz pomoc:

-Ustasa sa kojima su bili sve vreme u saveznistvu i za sta postoje brojni dokazi.
-Nemaca koje nisu napadali sve do krsenja sporazuma Ribentrop-Molotov, sa kojima su potpisivali sporazume i koje uopste najveci deo rata nisu napadali, jer im je cilj bio sprovodjenje revolucije i unistenje Cetnika.
-Sovjeta (ciji su bili placenici sve vreme tj. jos od pre rata) i Crvene Armije, koju su uvukli u rat i zahvaljujuci kojoj su zapravo i dograbili vlast.
-Vinstona Cercila koji je nas je gurnuo komunistima u ruke, koji se naglo (uz kontraobavestajni rad kominterne) okrenuo partizanima i pomagao ih sve do kraja (uprkos kasnijem gorkom kajanju).
-Bombardovanja srpskih gradova od strane saveznika, koje je direktno trazio Broz i nacemu je energicno insistrao kako bi sto lakse uleteo u razrusenu Srbiju i Beograd.
-I uz pomoc raznih drugih manipulacija, prevara i igrarija velikih sila i njihovih obavestajnih sluzbi.

marko:
Ne znam... Da sam na mestu Draze, ipak bi mi bilo malo neprijatno... I pitao bih se da li zasluzujem da me nazivaju nejvecim strucnjakom za gerilsko ratovanje...

Bolje se ti pitaj koga to podrzavas i branis? Da li je to moralno?

Obersturmfuehrer:
kao sto je istina da isto tako ceco svet partizanski pokret otpora spominje kao najveci i najznacajniji u Evropu, a jedino se mi toga stidimo.

Spominje se partizanski pokret. To je istina. Samo, to je oruzana formacija jedne totalitaristicke partije koja je na vlasti smenila drugu totalitaristicku (nacisticku) ideologiju. Sad koliko jedan takav pokret moze da bude "oslobodilacki"? To je pravo pitanje! Licno, ja se takvog pokreta, kao sto kazes, stidim!
 
aleks1:
Obersturmfuehrer:
kao sto je istina da isto tako ceco svet partizanski pokret otpora spominje kao najveci i najznacajniji u Evropu, a jedino se mi toga stidimo.
Spominje se partizanski pokret. To je istina. Samo, to je oruzana formacija jedne totalitaristicke partije koja je na vlasti smenila drugu totalitaristicku (nacisticku) ideologiju. Sad koliko jedan takav pokret moze da bude "oslobodilacki"? To je pravo pitanje! Licno, ja se takvog pokreta, kao sto kazes, stidim!
necu mnogo da se upustam u dalju diskusiju, da ne pocnemo da se natezemo bespotrebno. Ja se ne stidim ni partizana, a ni cetnika, samo ne mozes da tvrdis da draza nije saradjivao sa nemcima, k'o sto niko ne moze da tvrdi da ni partizani to nisu radili. Cak sam naisao negde na podatak, doduse neproveren da su jednom prilikom nemci i partizani preduzeli zajednicku akciju protiv cetnika.
Slazem se sa tobom kada kazes da je jedna ideologija smenila drugu, samo se drugacije zvala a u principu je su obe iste...ali ja to negledam kroz ideologiju, nego jednostavno kroz borbu, sudar vojski...nazovi to kako hoces, i upravo iz tog razloga ne potcenjujem nikoga ko se borio ovde...
 
Obersturmfuehrer:
necu mnogo da se upustam u dalju diskusiju, da ne pocnemo da se natezemo bespotrebno. Ja se ne stidim ni partizana, a ni cetnika, samo ne mozes da tvrdis da draza nije saradjivao sa nemcima, k'o sto niko ne moze da tvrdi da ni partizani to nisu radili. Cak sam naisao negde na podatak, doduse neproveren da su jednom prilikom nemci i partizani preduzeli zajednicku akciju protiv cetnika.
Slazem se sa tobom kada kazes da je jedna ideologija smenila drugu, samo se drugacije zvala a u principu je su obe iste...ali ja to negledam kroz ideologiju, nego jednostavno kroz borbu, sudar vojski...nazovi to kako hoces, i upravo iz tog razloga ne potcenjujem nikoga ko se borio ovde...

Osim Koste Pecanca, koji nije bio deo Jugoslovenske vojske u Otadzbini, i koji je od strane Ravnogorskog pokreta bio odbacen jos 1941. NIKO nije saradjivao sa okupatorima.

Stavise, ako gledamo pojam "saradnje" sa drugog aspekta, General Milan Nedic (koji nije bio cetnik) i njegova Nacionalna garda su na taj nacin spassili stotine hiljada civila u Srbiji. Podseticu na anticivilizacijsko pravilo 100 za jedan koje je u sebi sadrzalo i imenovanje pripadnika jednog naroda - Srba.

Ne potcenjujem ni ja nikoga. Samo konstatujem da se Srbija, kao porazena u gradjanskom ratu, nasla u svojevrsnom diskontinuitetu od slobodnog i civilizovanog sveta, od cega jos uvek ne moze da se oporavi.

Djeneral Dragoljub Draza Mihailovic je upravo neprikosnoveni simbol teznje Srbije i nacionalnih snaga ka ovom svetu!
 
aleks1:
Osim Koste Pecanca, koji nije bio deo Jugoslovenske vojske u Otadzbini, i koji je od strane Ravnogorskog pokreta bio odbacen jos 1941. NIKO nije saradjivao sa okupatorima.

Stavise, ako gledamo pojam "saradnje" sa drugog aspekta, General Milan Nedic (koji nije bio cetnik) i njegova Nacionalna garda su na taj nacin spassili stotine hiljada civila u Srbiji. Podseticu na anticivilizacijsko pravilo 100 za jedan koje je u sebi sadrzalo i imenovanje pripadnika jednog naroda - Srba.

Ne potcenjujem ni ja nikoga. Samo konstatujem da se Srbija, kao porazena u gradjanskom ratu, nasla u svojevrsnom diskontinuitetu od slobodnog i civilizovanog sveta, od cega jos uvek ne moze da se oporavi.

Djeneral Dragoljub Draza Mihailovic je upravo neprikosnoveni simbol teznje Srbije i nacionalnih snaga ka ovom svetu!

donekle se slazem, donekle se ne slazem...o (ne)saradnji i partizana i cetnika se moze procitatu u arhivu grada beograda...dalje ne zelim da komentarisem iz prostog razloga zato sto ne zelim da se upustam u politiku, i sto taj rat posmatram iskljucivo sa vojne strane. Dakle isto gledam Nemce, Ruse, Amere, Engleze i tako dalje...
 
aleks1:
kami83:
Znaci mogu da biram izmedju koljaca Hrvata i komunista i koljaca nacionalista?

Sram te bilo! Tu nema znaka jednakosti. Kakvih koljaca nacionalista? Ko su ti? JVuO je bila regularna vojska jedne medjunarodno priznate zemlje. A bolje malo razmisli o "crvenim koljacima" koji su pobili kulturnu, naucnu elitu i omladinu ove zemlje. Oni su sa lica zemlje izbrisali stotine hiljada neistomisljenika. I da te vise nisam cuo da koljace ustase poistovecujes sa Cetnicima, koji su podigli ustanak protiv tih ustasa i spasili deo naroda od klanja. To je nesto najmonstruoznije sto mozes da uradis!


Cccc...A ti mu dodjes kao cetnik?Vama modernim cetnicima covek mora da crta neke stvari. :roll: :roll: Ma da oni koji su se zalagali za etnicki cistu Veliku Srbiju su sve same duse od coveka.I oni kad bi nabasali na komunistu ne samo sto bi ga smestili u hotelsku sobu i dali mu da jede,vec bi i odigrali partiju bridza sa njima :roll:... I to sve samo da bi zastitili privatnu svojinu kapitalista koji su i onako najveci krivci za rat.Samo je naso neko da ih izmanipulise da to oni rade za srpski narod.
Onde sam upotrebio metaforu za Drazu kao koljaca Hrvata i komunista i Krcuna kao koljaca nacionalista.Upotrebljeno namerno kao ekstrem da bi ljudi koji sve gledaju crno-belo(sto ti ocigledno radis)shvatili neke stvari.A koljaci su koljaci i njih je bilo u svakoj vojsci u svim ratovima.I njih ne vode nikakve ideologije nego njihovi slabi karakteri.E ti slabi karakteri su u cetnickoj vojsci pljackali i klali po hrvatskim selima,a u komunistickoj vojsci po selima koja su podrzavala cetnike,u ustaskoj po srpskim...i tako u krug.

A da vamo mozda nije krivo sto je Tito postao 1000 puta popularnija licnost u svetu od Draze?Pa kako si ti mislio da se izvodi revolucija?Na demokratskim izborima?Pa naravno da su komunisti uterivali strah u kosti konzervativnoj burzoaziji.Sta si ti mislio,da ce nastaviti sa 14-ocasovnim radnim vremenom i da salju decu da sa 10 godina rade u drzavi u kojoj se medjusobno poslanici ubijaju,dok kraljevska porodica zivi u raskosi?E pa tesko da je takva drzava mogla da opstane.

A Draza se ionako sam u sebi jeo sto je saradjivao sa Nedicem jer nije znao da ovaj ima veze sa Banjicom.Jak mi je Draza bio obavestajac kada su mu takve stvari promakle...


A sem toga Tito je dobio svoj cin marsala na ideoloski nacin,a ne na osnovu vojne vestine,Tito nije bio vojnik.Dok je Draza dobio generalski cin kobajagi zbog vojne vestine,a u stvari na poklon

P.S.Sledeci put kada svoje dete od 10 godina saljes u skolu umesto da ga saljes da radi za nekog mesara-za to se zahvali Marksu i Engelsu,a ne Karadjordju,Milosu ili Drazi...
 
Odgovor za Aleksa:
Najpre, vidim da su tvoji stavovi (u odnosu ne one koje si iznosio pre godinu i vise dana, ili kad je vec bila aktuelna ona tema "Draza Mihjalovic...rodoljub ili izdajnik) izmenjeni, odnosno postali znatno ekstremniji. Ti sad tvrdis kako su partizani tokom celog rata bili u otvorenom saveznistvu sa ustasama i Nemcima, a kako su cetnici zajedno sa Crvenom armijom oslobodili Srbiju. Takve tvrdnje se ne mogu naci ni u jednoj ozbiljnoj naucnoj publikaciji (na primer, ja sam vise puta davao izvode iz najeminentnije svetske enciklopedije, Britanike, i njeno vidjenje Drugog svetskog rata u Jugoslaviji, koje je u potpunoj suprotnosti sa tvojim stavovima), takve tvrdnje se ne mogu naci ni na klasicnim "cetnickim sajtovima", takve stavove nemaju cak ni danasnje javne licnosti, otvorene pristalice cetnickog pokreta (na primer Draskovic, Protic, Ljusic, itd.). Kada neko toliko zastrani, ode u ekstrem, onda tu razgovora vise nema.
I jos nesto, direktno vezano za ono sto te je nagnalo da otvoris ovu temu. Ti si rekao da je to pisanje pojedinih hrvatskih i muslimanskih madija, bla...bla...
MUP Hrvatske je izdao saopstenje u kome se "Gurovicu zabranjuje ulazak u Hrvatsku zbog istetovirnih fasistickih simbola...bla...bla.". Hrvatska drzava je uhapsila i osudila nase drzavljane zbog paradiranja sa Drazinom slikom. Dakle, to je zvanican stav Hrvatske drzave, a ne pisanje pojedinih medija. A to je velika razlika.
Secam se da si pre godinu dana tvrdio da "Samo sa Drazom kao nacionalnim herojem mi mozemo da krenemo put Evrope...(ili nesto u tom smislu)" A sad se pokazalo da sa Drazinom slikom ni granicu ne mozemo da predjemo a da nas ne uhapse.
Balkanske zemlje ce u EU biti primljene samo izmirene i bez ikakvih nacionalistickih tenzija. A velicanje Draze sigurno ne doprinosi tome. Dokle god budemo velicali Drazu tenzije sa Hrvatskom i BiH ce rasti. Prosto k'o pasulj, vidi se na konkretnim primerima.
 
Марко, обратио сам пажњу на само твоје задње две-три рeченице и запазио да се залажеш за ЕУропске интеграције. Зар ви којима су пуна уста демократије, транзиција имате имало представу
kоје ће економске и политичке последице имати Србија по прикључењу Европској Унији ?
Да ли мислиш да ћемо сачувати национални идентитет унутар Европске Уније ?

Колико ми се чини, ти и Алекс се размимоилазите у сам једној ствари, обојица желите у Европу
само што Алекс жели уздигнуте главе, поносито, са националним идентитетом. А ти Марко без славних предака (нпр. Дража Михаиловић) јер су они трн код наших суседа крвата .
Сматрам да не смемо жртвовати национално достојанство зарад неког новог братства и јединста и потенцијалног уласка у ЕУ.
 
kami83:
Ma da oni koji su se zalagali za etnicki cistu Veliku Srbiju su sve same duse od coveka.

U cemu je tvoj problem? Ti se ili sa mnom zafrkavas ili nemas pojma o temi o kojoj si nasao da govoris. Cetnici se nisu zalagali za veliku Srbiju. To je podmetacina za kojom su uvek posezali najveci krvnici srpstva ustase i komunisti. Cetnici su bili regularna Jugoslovenska Vojska u Otadzbini koja je svoje racune polagala direktno vladi svoje medjunarodno priznate zemlje. Draza Mihajlovic je bio regularni ministar vojni u toj vladi. Velika je laz da su se Cetnici zalagali za "etnicki cistu" drzavu. To je stara komunisticko-ustaska podmetacina. Nasuprot takve tvoje teze stoje cinjenice da su se sa Cetnicima Draze Mihailovica borili i mnogi Hrvati, Slovenci, Muslimani, Romi, Poljaci itd. Evo sta o tome kaze jedan od vodecih muslimana-cetnika za vreme II svetskog rata Alija S. Konjhodzic:
" СПОМЕНИЦА "БРАТСТВА" 1954-1974, коју је 1974. године у Торонту, Канада, приредио и објавио Алија С. Коњхоџић:

ОСНОВНИ ТЕКСТ:

Слабо обавештени и неупућени често пута су у току Другог светског рата питали: да ли у коме проценту муслимани у Босни и Херцеговини узимају учешћа у борби против окупатора, усташа и комуниста? Да ли има муслимана у четничким јединицама под командом Драже Михаиловића? Ово питање с времена на време понавља и у круговима српске емиграције. Није ни чудо, јер се зна да је један добар део муслиманског становништва у тзв. "Независној Држави Хрватској" пришао усташама и заједно с њима вршио највеће злочине над немоћним српским становништвом.
Усташе и комунисти су тврдили, тврде и данас, да у четничким и равногорским редовима није било муслимана, већ да су ови били уз усташе односно уз комунисте. Ми не желимо да расправљамо ма какво питање, ни са усташама ни са комунистима, овим путем. С њима ће обрачунати Српски народ кад за то дође време и на начин који он нађе за подесан. Ми желимо да по овом питању дамо обавештење Србима који нису имали прилику да се у то увере, лично или на који други начин. Поред тога, ми, Срби, сматрамо за нашу дужност да одамо наше признање оним муслиманима који га заслужују.
Нама је необично жао, што ћемо, ненамерно, услед помањкања писаних података, услед несећања, пропустити да поменемо имена многих муслимана-националиста који су имали великих заслуга у формирању муслиманских четничких јединица, као и оних који су били у командама и јединицама скупа са четницима.

O kakvoj onda borbi za "etnicki cistu veliku Srbiju" govorimo? Pa u tim jedinicama su se borili oni koje bi trebalo "etnicki ocistiti"? To je, onda, glupost nevidjenih razmera!!!

kami83:
I oni kad bi nabasali na komunistu ne samo sto bi ga smestili u hotelsku sobu i dali mu da jede,vec bi i odigrali partiju bridza sa njima.

Mogao bi jos malo da se informises. Cetnici zaista jesu kratko vreme na pocetku saradjivali sa partizanima. Ali ubrzo se pokazalo pravo lice i cilj naoruzane formacije komunisticke partije. To je bilo sprovodjenje revolucije, a ne borba protiv nacista. Cak se Draza dva puta sastajao sa Titom i to kao domacin, u svom stabu. Titu oba puta nije dlaka sa glave zafalila. U stabu djenerala Draze neko vreme se nalazio cak i njegov kasniji tuzilac Milos Minic. Ni njemu se nista nije desilo. Tako da tvoj cinizam izrazen u navedenj recenici, apsolutno ne stoji.

kami83:
A koljaci su koljaci i njih je bilo u svakoj vojsci u svim ratovima.I njih ne vode nikakve ideologije nego njihovi slabi karakteri.E ti slabi karakteri su u cetnickoj vojsci pljackali i klali po hrvatskim selima,a u komunistickoj vojsci po selima koja su podrzavala cetnike,u ustaskoj po srpskim...i tako u krug.

Opet izvrces cinjenice i veoma lazes. Poredjenje klanja Cetnika i Ustasa je kao kad bi uporedjivao mrava i slona. 'Ajde navedi primer, kad i gde su to cetnici klali hrvatske civile? Bice da je bilo obrnuto. Milioni zrtava srpskih civila su bilans ustaske kampanje klanja. Da nije bilo Cetnika u tim krajevima, svi Srbi bi bili poklani! I jos jednom ponavljam da se ne usudjujes vise da stavljas znak jednakosti izmedju te dve stvari, bar iz postovanja prema tim zrtvama!

kami83:
A da vamo mozda nije krivo sto je Tito postao 1000 puta popularnija licnost u svetu od Draze?

Ne razumem sta to znaci popularnija licnost, sta podrazumevas pod tim "u svetu" i kako se to meri takva popularnost! To je potpuni idiotizam! Verujem da su i Hitler i Staljin popularniji od tvog Tita, pa sta onda? Mene interesuje istina, a ne popularnost!

kami83:
Pa kako si ti mislio da se izvodi revolucija?Na demokratskim izborima?Pa naravno da su komunisti uterivali strah u kosti konzervativnoj burzoaziji.

NA VLAST SE DOLAZI DEMOKRATSKIM IZBORIMA I OMUNISTI SU BILI SVESNI DA NA TAJ NACIN NIKAD U SRBIJI NE MOGU DOCI NA VLAST. Da, uterivali strah njihovim jedinim sredstvom politicke borbe - masovnim ubistvima gradjanske klase, omladine, inteligencije i seljacima. Mozda najvise srpskim seljacima, jer ih je komunizam skoro unistio! Zasto bi bilo ko normalan podrzavao takve razbojnike?

kami83:
Sta si ti mislio,da ce nastaviti sa 14-ocasovnim radnim vremenom i da salju decu da sa 10 godina rade u drzavi u kojoj se medjusobno poslanici ubijaju,dok kraljevska porodica zivi u raskosi?E pa tesko da je takva drzava mogla da opstane.

Evo sad se vidi da u tebi cuci komunist. Kakvo bre radno vreme, o cemu ti to pricas? "Kraljevska porodica zivi u raskosi", a koja to zivi u siromastvu? A taj "kraljevski raskos" nije smetao drugu Titu da se (iako bi on trebalo da bude proleter) useli u Beli Dvor i prisvoji i pokrade sav taj raskos protiv kog se kao "borio". Inace o raskosi Kraljevske porodice dovoljno govori cinjenica da su mladi princevi Petar, Tomislav i Andrej spavali u gvozdenim krevetima. Cuvene su price o skromnosti i stedljivosti na pr. Kralja Petra, Kraljice Marije, Kralja Aleksandra. Dok sa druge strane su jos cuvenije price kakav je nakit noslia proleterka Jovanka i kako je raskosno ziveo proleter Tito!

kami83:
A Draza se ionako sam u sebi jeo sto je saradjivao sa Nedicem jer nije znao da ovaj ima veze sa Banjicom.

E ovo stvarno prevazilazi sve mere. Supruga Draze Mihajlovica Jelica je bila logoras u Banjici sa svojom porodicom. Nemci su ih drzali kako bi mogli da ucenjuju djenerala Mhailovica. Toliko o Banjici i saradnji sa Nedicem!

kami83:
Dok je Draza dobio generalski cin kobajagi zbog vojne vestine,a u stvari na poklon.

Krajnje je normalno da pukovnik bude unapredjen u ratu i da postane general, a ne da masinbravar postane marsal. Vidi se da o cinovima nemas pojma, jer svaki pukovnik ili ostaje pukovnik do kraja karijere ili biva unapredjen u neki visi cin, a on moze da bude jedan jedini, generalski. Rat je vanredna situacija i u njemu zbog hitnosti i prema sposobnostima mnogi oficiri (pa cak i obicni vojnici) dobijaju cinove po ubrzanom postupku. Za vreme I svetskog rata, moj pradeda je kao gimnazijalac preko noci, zajedno sa svojim drugovima, unapredjen u cin kaplara i postao jedan od cuvenih 1300 kaplara. Tako to biva u ratu. I Draza je na slican nacin imenovan (bez svog znanja) u cin generalstabnog nacelnika, zato sto su se oko njega skupili ostaci vojske kraljevine Jugoslavije u ustanku protiv nacista.

kami83:
P.S.Sledeci put kada svoje dete od 10 godina saljes u skolu umesto da ga saljes da radi za nekog mesara-za to se zahvali Marksu i Engelsu,a ne Karadjordju,Milosu ili Drazi...

Marks i Engels su jedne od najmracnijih licnosti u istoriji covecanstva. Ideologija koju su osmislili je za sobom odnela desetine miliona ljudskih zrtava. Vise i od samih nacista. Onaj ko se njima zahvaljuje za bilo sta, ima velike probleme sa mozgom!!!

marko:
Ti sad tvrdis kako su partizani tokom celog rata bili u otvorenom saveznistvu sa ustasama i Nemcima

Tacno to smatram, zato sto je to istina. I potkrepljujem mnogobrojnim dokazima. Partizani su proveli u saveznistvu veci deo rata sa Nemcima, a sa ustasama gotovo sve vreme rata.

marko:
a kako su cetnici zajedno sa Crvenom armijom oslobodili Srbiju.

To nikad nisam rekao, i nemoj da izvces moje reci. Evo sta sam rekao, na tvoju tvrdnju "da je gomila skojevaca isprasila tur djneralu Mihajlovicu":
aleks1:
Samo ima tu jedan problem. Nisu oni uopste to izveli! To su ucinili uz pomoc:
-Sovjeta (ciji su bili placenici sve vreme tj. jos od pre rata) i Crvene Armije, koju su uvukli u rat i zahvaljujuci kojoj su zapravo i dograbili vlast.
Dakle, u pitanju su partizani i njihova saradnja sa Crvenom armijom, a ne Cetnici.
Citaj malo pazljivije moje reci, a probaj i da ih citiras ovako kao ja, kako bi izbegao nesuglasice!

marko:
Takve tvrdnje se ne mogu naci ni u jednoj ozbiljnoj naucnoj publikaciji (na primer, ja sam vise puta davao izvode iz najeminentnije svetske enciklopedije, Britanike, i njeno vidjenje Drugog svetskog rata u Jugoslaviji, koje je u potpunoj suprotnosti sa tvojim stavovima)

A ja sam ti puno puta na to odgovorio da enciklopedijska gradja ne moze biti od znacaja za detaljno ulazenje u neko istorijsko pitanje. Nikada se niko u istorijskim raspravama ne oslanja na enciklopedije, zato sto su one siromasne i potpuno neadekvatne, dozivljavaju razna nova i izmenjena izdanja, tako da ne znam ni na koje izdanje mislis. One sluze najuopstenijem obavestavanju citalaca koje sa istorijom treba da se upoznaju. I moram da kazem da ono sto si ti navodio iz te enciklopedije nije tacno. Postoje mnogo bolji britanski istoricari koji su se u svojim radovima bavili II svetskim ratom, Cetnicima i partizanima. A sto bi se oslanjali na uopstene kratke podatke koje daju enciklopedije, kada o ovoj temi sve vrvi od istorijskih izvora koji su primarni za razmatranje. To ti je cuveni princip: Lex specialis derogat legi generalii"! Pa samo citanjem na pr. Dedijerove Titove biografije nailazis na nevidjene stvari!

marko:
takve tvrdnje se ne mogu naci ni na klasicnim "cetnickim sajtovima", takve stavove nemaju cak ni danasnje javne licnosti, otvorene pristalice cetnickog pokreta (na primer Draskovic, Protic, Ljusic, itd.). Kada neko toliko zastrani, ode u ekstrem, onda tu razgovora vise nema.

Eto vidis gde ti odlutas, kada pogresno preneses moje reci. Ovo je primer potpuno iskrivljenog tumacenja koja nemaju veze sa onim sto sam ja pisao. Kad neko pogresno postavlja polazne premise, sa zakljuckom moze da odluta u neslucene dimenzije, kao sto je to slucaj ovog puta!

marko:
I jos nesto, direktno vezano za ono sto te je nagnalo da otvoris ovu temu. Ti si rekao da je to pisanje pojedinih hrvatskih i muslimanskih madija, bla...bla...
MUP Hrvatske je izdao saopstenje u kome se "Gurovicu zabranjuje ulazak u Hrvatsku zbog istetovirnih fasistickih simbola...bla...bla.". Hrvatska drzava je uhapsila i osudila nase drzavljane zbog paradiranja sa Drazinom slikom. Dakle, to je zvanican stav Hrvatske drzave, a ne pisanje pojedinih medija. A to je velika razlika.

To sto je uradila Hrvatska i njena prekrsajna vlast je za mene bilo potpuno ocekivano, tako da se zbog toga uopste nisam iznenadio. Mene iznenadjuju tzv. strucnjaci u tim medijima koji prosipaju price o Drazi kao saradniku okupatora, kao fasisti, kao zlocincu i kao nekom ko je isti kao Pavelic u Hrvatskoj, samo sto je on u Srbiji. To je ono protiv cega ja dizem svoj glas, zato sto to nije istina.

A taj zvanican stav Hrvatske drzave ce sigurno morati da se menja. Hrvatska je kao sto znamo clanica Partnerstva za mir i trazi da bude primljena i u NATO. Samim tim nece biti moguce da takva drzava proglasava nosioca najvisih odlikovanja americke (Legion of Merit) i francuske (L'ordre des forces francaises libres) vojske, kao sto je slucaj sa djeneralom Mihailovicem, za nekakvog fasistu. To je potpuni apsurd!!!!!

marko:
Secam se da si pre godinu dana tvrdio da "Samo sa Drazom kao nacionalnim herojem mi mozemo da krenemo put Evrope...(ili nesto u tom smislu)"

Tacno! U Evropu jedino mozemo sa nekim ko nas je tamo u sustini i vodio. Draza Mihajlovic je bio na strani saveznika i u I i u II svetskom ratu. Samo njegovo prijateljstvo sa cuvenim generalom DeGolom koji je jedan od "oceva osnivaca Evropske Unije", dovoljno govori o tome s kim treba ici tamo.

marko:
A sad se pokazalo da sa Drazinom slikom ni granicu ne mozemo da predjemo a da nas ne uhapse.

Ako Hrvatska treba da bude merilo za Evropu, onda stvarno treba da se zapitamo da li vredi tamo ici? Hrvatska nije merilo EU, narocito ne moze to da bude za nas Srbe. To je samo perverzna frustrcija hrvatskih vlasti koji zbog toga hapse ljude i zabranjuju im ulazak. U celom slobodnom svetu naci ces spomenike Drazi Mihajlovicu i njegovim Cetnicima. Drazini spomenici se nalaze od Kapitol Hila u Vasingtonu, pa sirom Amerike, Australije, Kanade, Britanije i ostatka Evrope. I nikome to ne smeta, cak sluzi na ponos i cast jednom pukovniku koji se prvi u porobljenoj Evropi digao na nacizam i borio protiv komunizma, dakle na pravoj strani, na strani slobodnog sveta.

marko:
Balkanske zemlje ce u EU biti primljene samo izmirene i bez ikakvih nacionalistickih tenzija. A velicanje Draze sigurno ne doprinosi tome. Dokle god budemo velicali Drazu tenzije sa Hrvatskom i BiH ce rasti. Prosto k'o pasulj, vidi se na konkretnim primerima.

Draza Mihailovic ne predstavlja nikakvu nacionalisticku tenziju ni frustraciju, vec je pre tenzija kod komunista, fasista i ustasa. ON JEDINO SMETA KOMUNISTIMA, USTASAMA I NACISTIMA! Draza je jedan od najkvalitetnijih delova nase istorije koji je na zverski nacin ubijen od strane razbojnika i na nesretan nacin u poslednjem trenutku napusten od strane nekih saveznika.

Necemo valjda na temeljima komunizma u Evropsku Uniju? To ostale avnojevske drzavice mogu sebi da dozvole, ali Srbija NE!
 
aleks1, ti si Crnogorac iz Banjana !!!!

Kakve veze ima Draza sa istorijom tvoga naroda ???

Ti si kao đeca po Crnoj Gori.
Pitas ih za koga navijaju u fudbalu, a oni umjesto da kazu "Buducnost", ili "Zabjelo" ili "Lovcen",
oni kazu "Milan", "Mancester", "Barcelona" itd.
Tako si i ti Drazin navijac !

Draza pripada istoriji Srba, a ti si Crnogorac, ti treba da slavis onoga Banjana - Stevana Kilibardu iz WW1, ili komsiju tvoga - Savu Kovacevica, da ne ulazimo sad u starija vremena.

Uozbilji se, kao dijete se ponasas !
 
aleks,sad si izrekao toliku kolicinu gluposti da ja nisam siguran da li cu moci na sve to da odgovorim. Necu da citiram,jer bih bezveze produzavao post. U sustini iznervirao si me jer cu sad potrositi ogromno vreme da pisem nesto sto svaki iole inteligentan covek moze da shvati.Trosim vreme bezvezeDakle :

1.Ono sto ti ocigledno najvise smeta,je to da su se u ideoloskom smislu(mada je vulgarno to i nazivati ideologijama) cetnici i ustase manje vise slicni(cetnici i Hrvatski domobrani u Drugom svetskom ratu su jos slicniji),samo su ustase imale svoju drzavu i poklali su vise Srba.Ali ono sto moras da shvatis je to da kad se prica o ideologijama,kvantitet neke pojave je potpuno nebitan.I tebe bi trebalo da bude sramota sto pricas takve gluposti upravo zbog tih zrtava.Ono sto ti ne mozes da shvatis je to da su komunisti vrsili zlocine i nad ustasama i njihovim porodicama za vreme i posle rata,a ne samo nad "srpskim sinovima".U sustini mi je i jasno kako neke stvari ne mozes da shvatis jer si suvise nacionalno ostrascen.A posle kazu da su komunisti ti koji su neobrazovani,agresivni i koji su ostrasceni.U svakom ratu postoje zlocini,svacije su ruke krvave. A to sto ti ne mozes da shvatis da su cetnici klali i pljackali hrvatske civile za vreme rata je nesto sto zaista govori o tvojem crno-belom pogledu na celu tu stvar.I pri tom ja kazem da je to radjeno u svakoj vojsci.To je rat covece...ne ono sto citas po knjigama i romanima pa ti se probudi nacionalna svest i zelis da sto pre udjes u borbu.To je rat...pravi rat...prljavi rat....U Nemackoj vojsci nije bilo procentualno vise necasnijih vojnika nego sto ih je bilo u americkoj npr.A sad ti ako hoces da kazes da je bas cetnicka vojska izuzetak od pravila....to je tvoj problem.Samo nemoj da si se usudio da nameces takvo glupo misljenje ljudima oko sebe


2."U cetnickoj vojsci je bilo Hrvata i Muslimana" 'AJDE (copyright Radovan treci).Koliko je bilo muslimana i Hrvata 400-500? Ama kakav je to dokaz da cetnicka ideologija nije velikosrpska.Pa covece i Pavelic je u svojim redovima imao Srbe.I Milosevic je u svojim redovima imao Albance.I da li to znaci da su oni bili demokrate i potpuno otvoreni za sve nacije?Kad se kaze ideologija etnickog ciscenja samo budala moze to shvatiti u najbukvalnijem smislu.


3.I gde sam ja to rekao da se cetnici i partizani na pocetku nisu sastajali i razgovarali?I ti zaista moras da shvatis sve doslovno.Kada sam cinicno rekao "I oni kad bi nabasali na komunistu ne samo sto bi ga smestili u hotelsku sobu i dali mu da jede,vec bi i odigrali partiju bridza sa njima." nisam mislio da je svaki cetnik kad god bi video komunistu trcao da mu raspori utrobu.Vrlo verovatno da i niko od cetnickog vrha nije ubio za vreme rata niti jednog komunistu i da su se prema zarobljenim komunistima ponasali veoma kulturno.Kao sto je to isto i sa komunistima,ustasama,nacistima...Ma o tome stvarno necu vise da pricam jer ces opet shvatiti sve bukvalno...


4.I da- cetnici kada su upadali u hrvatska sela,pljackali su ih i tu i tamo pokokali po kojeg civila.Isto kao i ustase sa srpskim selima.Komunisti sa cetnickim i ustaskim selima itd.Ti treba da shvatis svu strahotu takvih desavanja i takvog vremena,i da na smiren nacin sve to sagledavas.A ne da se busas u grudi kad god se spomene Drazino ime.


5. To sto je Tito postao popularnija licnost od Draze,i sto je priznatiji u svetu od Draze, ocigledno je nesto sto nabija komplekse ovim modernim kvazi-cetnicima...

6.Da...Na vlast se dolazi demokratskim izborima.Tako su npr. i Karadjordjevici dosli na vlast.Majski prevrat je cista demokratija.Isto tako je i burzoazija na demokratskim izborima izborila svoja prava od plemstva i svestenstva.Kada se Karadjordje borio za samostalnost srbije on je to radio na sledeci nacin-Ode lepo sa svojom pratnjom do Beograda,gde ga Aganlija lepo primi i ugosti.i na zajednickom rucku on sa Aganlijom se sve lepo dogovori o demokratskim izborima i referendumu koji ce omoguciti nezavisnost Srpskom narodu.I sve to oni lepo srede bez i jedne jedine kapi krvi.One price o ustancima,bunama,Americkoj revoluciji,Francuskoj revoluciji,Ruskoj revoluciji,nasilnom upadu Vandala u Rimsko carstvo,price o ubistvu Cezara i Kaligule...sve su to u stvari izmislili istoricari,jer im je bilo dosadno.A u sustini na vlast se uvek dolazilo na demokratskim izborima.Isto tako je monarhija u sustini demokratski sistem jer se kralj uvek birao od strane naroda na demokratskim izborima, na kojima je bilo makar 50-ak kandidata...MA O CEMU TI PRICAS! Komunizam je bio nova ideologija,novi nacin razmisljanja,nova pokretacka snaga.Komunizam se uvodi revolucijom,a ne na kapitalistickim izborima.Isto kao sto se kapitalizam uveo revolucijom.I onda normalno je da je osnovna stvar kod Tita bila revolucija.Ali je isto tako tacno da je kod Draze osnovni cilj bio ocuvanje privatne svojine.I izvini,ali meni ce uvek biti simpaticnija komunisticka revolucija...nekako komunizam humaniji poredak.


7.Isto tako Karadjordjevici nemaju veze sa raskosi, i Oplenac je samo najobicnija stracara koja izgleda bas kul spolja.Izvini molim te sto sam ti uvredio omiljenu monarhiju...
A i kad sam rekao da je dobro to sto je Tito ziveo u raskosi?


8.I da molim te prosvetli me o vojnickim cinovima jer ja zaista ne znam nista o tome.Poenta je u tome da je Draza trebao da ostane pukovnik do kraja.Ono nije u zvanicnom smislu bio rat nego gerilska borba.Covek koji sa 50-ak godina dobija generalski cin?Pa to moze jedino ako je pohadjao akademiju sa 30.A tvoji primeri o 1300 kaplara zaista govore o tvojem poznavanju vojnickih cinova.Zaista je to vrhunsko poznavanje kad mozes da uporedjujes unapredjenja podoficira i unapredjenja oficira...

9.Sto se tice Banjice rekao sam da je Draza bio glup sto nije znao da Nedic ima veze sa istom.Nisam rekao da je sam Draza imao veze sa Banjicom...

10.A sto se tice ideoloskih pitanja i 14-ocasovnom radnom vremenu...Pa aleks, stvar je u tome da ti treba da budes zahvalan tim "smrdljivim izgovorima za ljudska bica" kao sto su Karl Marks i Dimitrije Tucovic sto ne radis u nekakvoj smrdljivoj fabrici obuce sa 16-ocasovnim radnim vremenom.I to sto ti dete ide u skolu umesto da ide u istu tu fabriku...Znas i najzagrizeniji nacionalisti moraju da priznaju da je komunizam doneo i nesto dobro.Komunizam ti je obezbedio dokolicu aleks...Zar postoji veci poklon od dokolice...

I nemoj da si toliko nacionalno zatucan.Hajde nemoj da te mrzi da citas sve ovo,pa makar ti se cinilo i kao najveca glupost.Ja sam tvoju glupost mogao da procitam...
 
OK, Aleks, vrlo ukratko. (Nemam nameru da sa tobom polemisem o tome koliko ce nam prozivanje sadasnjih hrvatskih vlasti da su ustase pomoci da brzo budemo primljeni u EU - "Draza je trn u oku samo ustasama, itd...")
Citiram:" месеца јануара 1945. године (значи, у времену када су, у супротности са одлуком Техеранске конференције, на територији Југославије биле трупе Црвене армије, са којом смо пре тога у заједничким борбама ослободили целу Србију!)." - Ovo je inace iz trece stvake koje si izneo u uvodnom post-u.
E sad, sa obzirom da je ovo dodato u zagradi, predpostavio sam da si se ti nadovezao na kazivanje slovenackog istoricara. A sa obzirom da se govori u prvom licu mnozine, sta sam drugo mogao da predpostavim nego "mi, cetnici".
E, sad, moze da bude i da to nisu tvoje reci, nego da je i to u zagradi tvrdnja slovenackog istoricara. Ali sa obzirom da ti ceo citat iznosis kao jedan aksiom, onda je logicno da se slazes i sa pomenutom tvrdnjom koja stoji u zagradi. A sad u poslednjem postu tvrdis da tako nesto nikad nisi rekao. Dakle, objasni mi, o cemu se radi?
Ili ti opet upadas u kontradiktornost, sto ti ne bi bio prvi put. Imao si ti bisera u predhodnim temama, gde si u jednom postu, u prvom pasusu tvrdio kako se partizani nikada nisu borili protiv Nemaca, a onda u sledecem pasusu, istog posta, tvrdio kako su Nemci vrsili velike represalije nad civilima zato sto su ih partizani napadali.
 
igracina:
aleks1, ti si Crnogorac iz Banjana !!!!

Ne, ja sam SRBIN iz Banjana, a to Crnogorac je samo geografski pojam, a nikako ne nacionalno odredjenje!

igracina:
Kakve veze ima Draza sa istorijom tvoga naroda ???

Kakve veze ima Draza Mihailovic sa istorijom srpskog naroda? Pa to je nonsens! To je kao da pitas kakve veze ima DeGol sa istorijom francuskog naroda?

igracina:
Ti si kao đeca po Crnoj Gori.
Pitas ih za koga navijaju u fudbalu, a oni umjesto da kazu "Buducnost", ili "Zabjelo" ili "Lovcen",
oni kazu "Milan", "Mancester", "Barcelona" itd.
Tako si i ti Drazin navijac!

Ne! Ako su mi preci bili uz istog tog Drazu, Pavla Djurisica, Baja Stanisica i Nikolu Bojovica tj. na strani svog naroda i slobodnog sveta, sasvim je prirodno da sam i ja na toj strani.

igracina:
Draza pripada istoriji Srba, a ti si Crnogorac,

Draza pripada istoriji Srba, pa samim tim i nas Crnogoraca koji smo svi deo tih Srba (nismo valjda deo Marsovaca).

igracina:
ti treba da slavis onoga Banjana - Stevana Kilibardu iz WW1, ili komsiju tvoga - Savu Kovacevica, da ne ulazimo sad u starija vremena.

To su sve izuzeci. Da li treba da slavim jednog Savu Kovacevica koji je licno, svojom rukom pobio celu svoju siru i uzu familiju pocev od oca, rodjene brace, pa i strica i bracu od striceva? Zasto ih je pobio? Zato sto su svi oni bili Cetnici (kao i moji preci), a on jedini u familiji komunista.

I jedan savet: nikada ne potcenjuj decu, jer cesto sama osecaju sta valja i najcesce su pametnija od odraslih!
 

Back
Top