Bolovi, trnjenje u rukama i nogama

Alatariel

Početnik
Poruka
3
Molila bih za jedan savet.

Imam 33 godine i pre dva meseca su poceli da mi se javljaju ovi simptomi. Pocelo je sa rukama, i tupom ali blagom boli izmedju lakta i ramena. Takodje desava se da mi ruka "zaspi", specijalno desna, posle jako kratkog vremena (izvinjavam se na terminu ali ne znam bolje da objasnim).

U prvom trenutku su me poslali na ispitivanje srca, radila sam analize krvi, ekg i na kraju ultrazvuk srca, ali sve je bilo odlicno sto se tice srca i na tome je ostalo. Jesu konstatovali blago povecanje T4 ali mi nije data terapija vec treba da ponovim analize krajem juna.

Onda su isti bolovi poceli da se javljaju i u nogama (butinama) i trenutno je takvo stanje - kao da bride, sa time tupim ali jako blagim bolom i osecajem da ruka zaspi ponekad. To nije kontinualno, vec se povremeno javlja tokom dana, i skoro uvek nocu. Sinoc sam se probudila sa pecenjem u svim udovima, i istim takvim osecajem kao obamrlosti, tj kad vam ruka ili noga zaspu.

Moj lekar nakon ovim prvih ispitivanja govori da to nije nista ali meni je vec dosta jer ovo traje vec neko vreme i pogorsava se. Usput su me i prijatelji silno naplasili pricama tipa mozdani udar itd. Zato bih molila mali savet na koje pretrage bih mogla da odem, ako sam vec resila da idem na svoju ruku jer zelim da zaista saznam sta mi je - ne mislim da su bol i sve ostalo sto ga prati - nista.

Hvala unapred!
 
Poslednja izmena:
Ne bih znala da vam kazem nista vise od ovoga - ja sam se pozalila na te bolove u ruci, koji ponekad idu od ramena ka dole (ponekad jedna ruka, ponekad obe) i lekarka (dom zdravlja) me je odmah poslala kardiologu. Kardiolog je zatim odradio sve pretrage, da bi bio siguran po njegovim recima da je sve u redu, i to je bilo to.

Posto ja vise nemam zivaca iskreno da se natezem sa njom, zato sam resila da odem na neke pretrage nezavisno od drzavnog lekara, ali kao sto rekoh ne znam odakle da pocnem jednostavno za ovako nesto.

Neurolog znaci? Hvala vam puno!
 
Hvala puno jos jednom, zaista ste mi pomogli! Mozda je i do kicme, ja sedim pred racunarom 10 do 12 sati dnevno zbog posla, ponekad i vise ali eto, nisam ni pomislila na to jer vodim racuna o drzanju, vezbama itd.

Ne razumem zenu zaista, sta je tesko dati uput, ali ja barem sebi mogu ovako da pomognem. Hvala!
 
Nije tesko dati uput nego zdravstveni sistemi svugde funkcionisu na isti nacin, i to bi trebalo da bude tako i ovde.
Masa stvari moze da se uradi u domu zdravlja, snimak kicme, pregled fizijatra...
Mislim da treba da se vratis kod svog lekara i da porazgovaras sa njom.
Nigde se pacijenti ne upucuju odmah u ustanove sekundarnog i tercijarnog tipa pa ne treba ni kod nas.
 
ja imam slicne probleme, tj trnjenje u desnoj nozi i ruci i zbog toga sam do pre nekoliko dana lezala na neurologiji. problem nije resen, ali sam upucena na dalja ispitivanja i moram da odradim magnetnu rezonancu kicme- (da bi se utvrdilo sta je sa nogom) i glave i vrata- (da bi utvrdili sta je sa rukom), jer mi je receno da ruka nema veze sa kicmom i da je verovatno u pitanju vrat ili glava. moram da napomenem i to da kada sam objasnila sta me muci, prva pomisao im je bila da je u pitanju multipleks skleroza, ali su kasnije ustanovili da ipak nije to i da moram na dalja ispitivanja. sledece nedelje idem na snimanja i nadam se da da ce uspeti da otkriju sta se desava...sto i tebi preporucujem-magnetna, pa sve ostalo! pozz
 
Prije otprilike 20 dana javili su mi se trnici u sakama i istovremeno u nogama. Takvo stanje sam objasnjavala slabom cirkulacijiom,dok nisam pocela malo vise da obracam paznju kada mi se to dogadja. Svaki put kada sagnem glavu prodju me trnci kroz obadvije sake i noge do stopala. Ima li neko neki savjet,osim da idem doktoru:)

Unaprijed hvala
 
Prije otprilike 20 dana javili su mi se trnici u sakama i istovremeno u nogama. Takvo stanje sam objasnjavala slabom cirkulacijiom,dok nisam pocela malo vise da obracam paznju kada mi se to dogadja. Svaki put kada sagnem glavu prodju me trnci kroz obadvije sake i noge do stopala. Ima li neko neki savjet,osim da idem doktoru:)
Unaprijed hvala

Sta da ti savetujem, a da ne ides kod doktora..
Jedino da ne saginjes glavu..:) Ali to je neozbiljno sa moje strane,a i nemoguce da se izveda..

Potrebno je utvrditi uzroko zasto dolazi do trnjenje u nogama i rukama ,pri savijanju glave..

Moguce je da dolazi do kompresije(pritiska) na krvne sudove koji se nalaze paravertebralno( pored kicmenog stuba)..
Razlog pritiska moze biti okostavenje kicmenih prsljenova..zatim rigiditet(zategnutost) misica koji se nalez u to predelu...
Moguce je da postoje i neke promene na krvnim sudovima..

Definitivno bez pregled nista..

Pregled kod ortopeda,fizijatra i verovatno Dopler k sudova vrata i glave...

Bila bih jako neozbiljna kada ti ne bih savetobala pregled..
 
Da ne bih opet sve kuckala ponovo eto kopirala sam neke svoje postove od pre koji dan.

Imam 29. godina.
Imam trnce u stopalima već i to nekad žare i peku, ne popuštaju ni danju ni noću! Imala sam i u listovima pa se to izgleda malo smirilo! Najgore mi je kada se tek probudim, tada ne osećam stopala ni prste na istim koliko su mi utrnuti! Najgore mi je kada ležim! Takođe mi je utrnut jedan deo zadnjice, kao i pomalo ne jako, polni organ! Odvratno! Ne znam koliko ovo stanje planira da mi traje! Utripovala sam da imam neki tumor ili slično što mi pritiska neki živac u donjem delu kičme pa da mi od toga sve to trne! Bila sam krenula da pijem inače seroxat po treći put u životu i posle dve nedelje mi se javili ti užasni trnci! Ona sam prestala sa istim! Inače nisam ga pila svaki dan u isto vreme nego kad se setim ali po pola tablete! Psihijatar mi kaže da ne veruje da mi je to od seroxata, da mi toliko traje to! Onda sam juče odmah otišla i kod neurologa! Doktorica me je pregledala, ispitivala i kaže da ne misli da mi je sa neurološke strane! Inače jedino nemam trnce u butinama, a nemam ih ni od kukova na gore! Samo u donjem delu tela, u stopalima inače u prstima i sa spoljnje strane stopala kao i u petama obe noge! Juče kao da mi je prestalo na minut, dva, dok sam sedela i radila nešto za kompom ali čim sam ustala opet mi utrnuše! Jedino su mi listovi na nogama bolji! Inače nisu me snimali ništa...samo pregled, refleksi...! Danas kad sam se probudila stopala opet užasno utnuta! Čak i kad hodam su utrnuta, sve osećam trnce kao kad vam utrne noga od sedenja u jednom položaju! Inače nemam nikave bolove u leđima i slično! Mislila sam da je cirkulacija ali samo mi bude gore od mnogo hodanja...najbolje mi je kada sedim! Krv sam vadila pre mesec ipo dana, nevezano za to i sve mi je u najboljem redu! Pa da je neka ozbiljna bolest, tumor i slično valjda mi krvna slika ne bi bila u redu i valjda bi mi sedimentacija bila povišena a meni sve u najboljem redu! Inače od psihijatra sam dobila novi AD Actapax 20mg isto na bazi paroxetina! Je l' ga je neko koristio? Proizvodi ga "Zdravlje" i ksalol 0,25 2x1! A od neurologa neki kompleks B vitamina "Milgamma 100mg+100mg 2x1 i magnezijum tablete Biolectra, magnezijum 300 Kapseln 1x1! Brufen po potrebi i rečeno mi je da mogu da mažem noge hepatrombinom, što malo pomogne ali mi stopala budu utrnjena i dalje kao i stražnica! Šta vi mislite, šta bi to moglo biti? Da li se nekom slično nešto dešavalo?

Inače počela sam danas sa tim lekovima, a sutra opet idem na kontrolu kod neurologa, ona misli da je na nervnoj bazi, ali neće da prenagljuje sa zaključcima! A psihijatar mi uvek govori kako sam sklona somatizaciji!

Je l' moguće da je to sve na nervnoj bazi? Trebam da putujem u Transilvaniju sa momkom za deset dana na 5 dana i to je putovanje od Beograda do tamo 12 sati, zaista ne znam kako sa tim trncima da se izborim ako me ne prođu do tada! Da li da se brinem?

Imate li neki savet i je l' imao neko slična iskustva?

Hvala unapred!

Ovo je izveštaj neurologa:

Upućena od strane psihijatra, podaci dobijen i autoanamnezom, tegobe su počele pre pet dana u vidu trnjenja u podkolenicama i glutealnom predelu, osećaj napetosti i trnjenja u listovima.

Na KN uredan nalaz, MTR u celini veoma spremni, AG probe bez donjenja, KPO slabiji pl. odgovor obostrano, GMS očuvana, LZ slobodan.

Terapija: T.Milgamma 2x1 i Biolectra MG ef 1x1

Kontrola sutra, a bila sam juče.


Krvna slika je od 17.08.2012.

Se: 6
WBC: 3.14 (x10na9/L)
NEUT: 5.21 57.1(%)
LYMPH: 3.01 32.3(%)
MONO: 0.64 7.0(%)
EO: 0.24 2.6-(%)
BASO:0.04 04(%)
RBC: 4.24 (x10na6/pL)
HGB: 135 (g/L)
HCT: 43.1 (%)
MCV: 101.7+ (fL)
MCH: 31.8 (pg)
MCHC: 313 (g/L)
RDW-SD: 47.5+ (fL)
RDW-CV 13.1 (%)
PLT: 297 (x10na9/L)
PDW 10.9 (fL)
MPV: 9.6 (fL)
P-LCR 21.8 (%)

S-Glukoza 4.5 normalno od 4.1 do 5.9
S-Urea 3.2 normalno od 2.8 do 8.3
S-Kreatinin 70 normalno od 45 do 96
S-Totalni bilirubin 13.0 normalno od 5.0 do 21.0
S-AST 25 normalno od - do 35
S-ALT 14 normalno od - do 35
S-Alkalna fosfataza 81 normalno od 30 do 120
S-Gama GT 17 normalno od - do 38
S-Gvožđe 13.3 normalno od 10.7 do 32.2
UIBC 43.3 normalno od 27.8 do 63.6
TIBC 56.6 normalno od 44.1 do 75.1
Saturcija 23 normalno od 20 do 40
S-Holesterol 4.68 normalno od 3.60 do 5.20
S-Trigliceridi 1.10 normalno od 0.80 do 1.70
S-Na 145 normalno od 136 do 146
S-K 4.60 normalno od 3.50 do 5.10
S-CL 106 normalno od 101 do 109

Urino kultura:
Izgled: bistra
Boja: žuta
Epitelne ćelije: dosta
Bakterije: dosta
malo kvasastih gljivica

LEU-
KET-
NIT-
URO- Normal
BIL-
PRO-
GLU-
SG 1.020
BLD-
pH 7


Molim za mišljenje i hvala.

Zaista me muči ovo trnjenje!

Ps. ovo sam kopirala post od pre koji dan. Elem, od danas mi malo kao trnu i butine tu u sedalnom delu!

Evo još nečeg što sam primetila da mi stopala još više utrnu pri tuširanju toplom vodom i kada ih utoplim noću dok spavam. A takođe i kada ih podignem npr. na stolicu dok sedim tj. kada sam u vertikalnom položaju! Čim ih držim dole, kao u sedećem položaju trnci se manje osećaju ali su i dalje prisutni u dosta jakom intenzitetu ali ne kao kada noge držim gore. Ako je živac je l' bi trealo više da mirujem ili da se krećem? Je l' dobro ići na yogu ili mirovati? Jedino mi nije jasno kako uspeva hepatrombin malo da mi umanji tegobe sa listovima kada je on pre svega za cirkulaciju a ne za nerve. A neurolog mi je rekao da ih mažem njime. Da li je moguće da mi je i to od stalno napregnutih nogu za vreme obuke vožnje? Jer mi nisu bila opuštena stopala, stalno sam ih držala na kvačilu i gasu? Da li je u pitanju nešto sa kičmom ili je neki živac na stopalima po njegovom mišljenju ovako napamet? I zašto mi je i zadnjica utrnuta? Inače nemam nikakve bolove u kičmi! Možda su i nervi i cirkulacija u isto vreme! hmmm ne znam više ni sama....Opet ako je cirkulacija kako to da mi ne pomažu duge šetnje nego se trnci u stopalima još pogoršaju i krenu da me boluckaju i žare!?!

Inače pijem evo već četvrti dan Magnezijum 300mg, to je neki nemačke proizvodnje, dosta jak i Milgamma 100mg piridoksin-hidrolhlorida + 100mg benfotiamina, isto neki nemačke proizvodnje B vitamin dosta jak, kao i ksalol lek za smirenje i actapax AD. Pitala sam neurologa da li je neophodno da se uradi EMG, ona mi je rekla da za sada nema potrebe jer je bilo prošlo tek dva dana od terapije i da dođem na kontrolu za 10 dana! Međutim ja za 8 dana putujem na 5 dana pa ću otići tada kad se vratim. Inače iskreno se nadam da će me to proći do polaska na put, da mi ne upropasti ceo put, najviše me nervira što ću morati 12 sati da putujem sa tim trncima ako me ne prođu do tada! Samo da se ne pogorša time!

Kada se probudim su najviše utnjena, toliko da jedva osećam kako gazim! Najlakše mi je kada sedim! A kada hodam su se bili čak i izgubili trnci ali mi je zato bio skroz maltene utrnjen deo prstiju, spoljnog dela stopala i pete! Povremeno osećam žmarce u listovima. A juče sam uočila da mi je bilo bolje na stopalima kada sam ih prvo rashladila tako što sam stavila na njih neku kesicu iz zamrzivača a potom ih potopila u mlaku vodu. I tako jedno 3 puta i malko mi se bili vratili osećaji u stoplaima posle toga i kao da su skoro bila do pola odtrnula
icon_smile.gif
Ali jutros ih opet skoro nisam osećala. Danas sam ponovila isto to! Išla da šetam, ali stopala kao da nisu moja! Onda sam otišla u apoteku i kupila neki cirkulo tok gel, jer sam pomislila da je možda ipak cirkulacija. Neurolog tvrdi da nije, ali meni je bilo bolje posle hladno - vrućeg tretmana pa otud te ideje. Sad ja svaki put kada namažem(maže se 2 puta u toku dana) meni se jave osećaji u stopalima, osećam npr. kada obuvam papuče, savijam prste....ali mi se jako jako pojačaju trnci kao da me neko bocka iglicom pri bilo kom pokretu stopala, pstiju...posle se malo smire ali su i dalje tu! Jedino u stanju mirovanja dok sedim ne osećam ništa, tj. osećam se kao da je sve ok! Inače bila sam kod lekara opšte prakse (ona slabo kad išta kaže i kad je pitam ali...) i pitala sam je da li misli da je možda cirkulacija. Ona mi je rekla da nije jer da jeste, meni bi bilo bolje pri hodanju, a ne gore! Eto tako...ne znam šta je!

Zna li neko?

 
Bas sad citam ove tvoje simptome i kod mene je isti problem! Imam 35 god bavim se sportom idem redovno u teretanu godinama unazad. Problem je sledeci.
Imao sam grip pre mesec dana temp 38, dobio sam i neku infekciju ociju i odjedanput bol u lumbalnom delu ledja koji se proteze unutrasnjom stranom obe noge do stopala. Bol u nogama je prosao i u ledjima posle nekoliko dana ali je ostalo to trnjenje prednjeg dela stopala i prstiju i osecaj kao da me nokti peku gore i prednja strana stopala osetljiva na dodir. To me toliko muci da nocu ne mogu da spavam. Bio sam prosle ned kod neurologa i rekao mi je da posto mi se to desilo za vreme gripa da sumnja na virus neki??? Rekao mi je da je moguce da je pred dijabetis ali je iskljucio kad sam mu rekao da sam skoro vadio krv da je secer ok. Osim sto imam holestrol i trigliceride i blago povisen pritisak. Uzimal tabl za pritisak i holesterol vec mesec dana pa sam pomislio da nije neka nus pojava. Sad u sredu idem da radim MRI na koji me je uputila moja doktorka jer misli da je to od kicme posto sam vec imao problem sa diskushernijom na c3,c4 i da sad imam problem dole?? Ali mene ledja ne bole? Citao sam za razne bolesti pocevsi od multiplex skleroze do nekih auto imunih bolesti pa se plasim. Danas bas su mi se trnjenja smanjila za 80% tako da se nadam da ide na bolje ali mi treba jos neki savet. Hvala unapred!
 
Odgovor iskusnog doktora,fizijatra i predsednika Cluba painless.
Nagledao sam se ovakvih nalaza u Banji "Rusanda" Melenci 30 godina i shvatio sam gde se greši.Ispitivanje,ispitivanje,ispitivanje a niko ne primenjuje sveobuhvatnu terapiju.
Ja se lično bavim lečenjem takvih stanja u gradu Zrenjaninu.Za početak da Vam ispričam jednu istinu: Zdrav ili bolestan čovek mora kvalitetno da živi unutar 24h.Kako?
Mora da bude pravilno i dovoljno psiho-fizički aktivan za postojeće stanje (to doktor treba da odredi).Treba da ima 5 obroka,po količini i kvalitetu adekvatno dnevnoj fizičkoj aktivnosti.
Treba da unese u toku dana tri litre vode.Treba da ima jasan životni cilj koji određuje naše ponašanje.Treba da bude zadovoljan i uspešan u:Emotivnom životu,u seksualnoj aktivnosti,u braku i porodici i na kraju u profesiji i hobiju.Analizirajte sebe.Ja znam da lečim uspešno bez mnogo filozofije,pri dužim razgovorima otkrijem šta vi grešite prema sebi,prema svom životu.Evo jednog saveta narod priča hiljadama godina unazad: "Svako sebi je najbolji doktor" Međutim svi su Vas pozabunjivali u vezi Vašeg stanja.Moje razmišljanje i pitanje nije koliko ste Vi bolesni već koliko Vi možete ozdraviti.Kao životni trener sve ja to uštimam i preko telefona.Vaše stanje se iskomplikovalo i proširilo i na psihu.Uspostavila se nenormalna komunikacija između mozga i obolelog dela,što nije trebalo dozvoliti.Moj doktorski pregled i pregled dokumentacije je besplatan a terapija se plaća.Izgubili ste poverenje u medicinu i u svoje zdravlje. Prim.dr. Mile Manojlović fizijatar Zrenjanin 063/7786205
 
Poslednja izmena:
Druže nije ovo reklamiranje nego ne mogu da trpim neznanje i patnju pacijenata aza medicinu. znam kako se leči.
Znam ko sam i svi znaju ko sam ja,savest mi je mirna.Evo zbog tebe studentu medicine mogu i da se povučem.
Davno sam ja konstatovao da nije svak za medicinu a naročito sebičnjaci.

Me ne,nije.
Uzgred,ako nije reklama,nemote naplatiti niti jednu od vasih usluga koje biste eventualno uradili nekome ko Vam se javi. ;)
To mi je prosto nezamislivo.
 
Bas sad citam ove tvoje simptome i kod mene je isti problem! Imam 35 god bavim se sportom idem redovno u teretanu godinama unazad. Problem je sledeci.
Imao sam grip pre mesec dana temp 38, dobio sam i neku infekciju ociju i odjedanput bol u lumbalnom delu ledja koji se proteze unutrasnjom stranom obe noge do stopala. Bol u nogama je prosao i u ledjima posle nekoliko dana ali je ostalo to trnjenje prednjeg dela stopala i prstiju i osecaj kao da me nokti peku gore i prednja strana stopala osetljiva na dodir. To me toliko muci da nocu ne mogu da spavam. Bio sam prosle ned kod neurologa i rekao mi je da posto mi se to desilo za vreme gripa da sumnja na virus neki......

Prvenstveno treba odraditi dobru dijagnostiku,jer uzroci mogu biti različiti.Prvo kod dugogodišnjeg posećivanja teretana prednja strana tela ima prilično skraćene mišiće što ne retko izaziva bubrenje diskusa koji mogu dati ove simptome.Mada ni virusna infekcija nije daleko od pameti.Sačekajte magnetnu i tad će stvari biti mnogo jasnije.
 
Da li neko zna da je neko oboleo od MS a da nije završio u invalidskim kolicima ili sa težim oblicima te bolesti? Samo tražim tračak nade...


Svaka neizleciva bolest kod velike vecine bolesnika zavrsava na isti nacin ali ne vidim zasto na ovaj nacin trazis tracak nade. I oni koji su danas potpuno zdravi na kraju ce umreti, mozda mnogo pre nego sto ce oboleli od MSe zavrsiti u kolicima.
Bolest je individualna i nepredvidiva, kod nekog napreduje brzo a neko godinama ima samo blage simptome.
Nada dolazi iznutra, od volje, od zelje i sigurna sam da odgadja kraj.

Sa srecom!
 
Molila bih za jedan savet.

Imam 33 godine i pre dva meseca su poceli da mi se javljaju ovi simptomi. Pocelo je sa rukama, i tupom ali blagom boli izmedju lakta i ramena. Takodje desava se da mi ruka "zaspi", specijalno desna, posle jako kratkog vremena (izvinjavam se na terminu ali ne znam bolje da objasnim).

U prvom trenutku su me poslali na ispitivanje srca, radila sam analize krvi, ekg i na kraju ultrazvuk srca, ali sve je bilo odlicno sto se tice srca i na tome je ostalo. Jesu konstatovali blago povecanje T4 ali mi nije data terapija vec treba da ponovim analize krajem juna.

Onda su isti bolovi poceli da se javljaju i u nogama (butinama) i trenutno je takvo stanje - kao da bride, sa time tupim ali jako blagim bolom i osecajem da ruka zaspi ponekad. To nije kontinualno, vec se povremeno javlja tokom dana, i skoro uvek nocu. Sinoc sam se probudila sa pecenjem u svim udovima, i istim takvim osecajem kao obamrlosti, tj kad vam ruka ili noga zaspu.

Moj lekar nakon ovim prvih ispitivanja govori da to nije nista ali meni je vec dosta jer ovo traje vec neko vreme i pogorsava se. Usput su me i prijatelji silno naplasili pricama tipa mozdani udar itd. Zato bih molila mali savet na koje pretrage bih mogla da odem, ako sam vec resila da idem na svoju ruku jer zelim da zaista saznam sta mi je - ne mislim da su bol i sve ostalo sto ga prati - nista.

Hvala unapred!

mozda spavas na desnoj strani cele noci iz nekog razloga?
 

Back
Top