ja sam neznalica, molim odgovor :)))

kennedy_bakircioglu

Aktivan član
Poruka
1.368
obzirom da sam na nekoliko tema profesionalno iskuliran od strane kolega forumasha
pokusavam na ovaj nachin doci do nekih odgovora, na pitanja koja me kopkaju
ova tema je moja moja i samo moja :)))

pitanje br 1
zasto bi duh sveti pisao u metaforama ?

drugim rijecima,
kako znate da i Sestodnev nije metafora?

cemu dvostruka pravila ?
kako znate kada se u Bibliji koristi metafora, a kada ne ?

hvala

pitanje br 2
jasno je da su brojke koje pokazuju vjerovatnocu slucajnog nastanka zivota veoma male..oko toga se svi vjernici slazu
ono sto mene interesuje je:

kolika je vjerovatnoca da Bog postoji sam od sebe, a da nije stvoren?


drugim rijecima,

Bog = zivot
zivot je stvoren
.........
Bog je stvoren

trecim rijecima,
ako je sansa za spontano stvaranje zivota = 0.0000000000000000000000000000....1
kolika je sansa da Bice koje je stvorilo zivot - nastane i postoji samo od sebe ?
manja vjerovatnoca? veca vjerovtnoca?

pitanje br 3( exkluzivno za Jehovine svjedoke )

neko od forumasa rece da Biblija izgleda tako kako izgleda jos od Nikejskog sabora 325.g

biblija koju proucavate ima 4 jevandjelja
ko je odlucio da bas ta 4 cine bibliju...?

drugim rjecima,
ko je odlucio da ta knjiga izgleda bas tako kao sto izgleda?

ovo pitam iz razloga jer je Immortal girl izjavila da -
JS se pridrzavaju samo izvornig hriscanstva... i ne uvazavaju te ljudske sabore.....
za razliku od crkve koja je prihvatila ucenja na nikejskom saboru... koja su paganska ...

pitanje broj 4

da li je adam ozenio evu prije nego sto je imao sex sa njom ?
opisite mi nacin sklapanja toga braka
sta bi se desilo da se Eva ( obzirom na slobodnu volju ) nije dala Adamu

pitanje broj 5 ( exkluzivno za Jehovine svjedoke )

sta je bilo sa onih 144.000 ??
jel se odnosi na neokaljane zenama ili ne ??

pitanje broj 6
kako to da svemoguci bog nije smislio nacin da podsaharskim plemenima saopsti da je njegovo ime bas JEHOVA ?
 
metafore su zbog toga da ne bi ispalo da je biblija obichna knjiga, nego morash da provedesh vishe vremena u izuchavanju

a i napravljeno je da se vremenom sve vishe zna,jer kako se razvija svet i ljubav,tako se i vishe razume

zamisli da je pisalo sve bukvalno,onda ne bi ni postojala istorija,shto znachi ne bi ni imali iskustva shta je sve pogreshno

ovako imamo ne samo bibliju,nego i dokaze da chovek bez boga-ljubavi neprestano proizvodi sam sebi probleme,jer se oslanja samo na sebe

imash primer komunizma,koji je pochivao na hrishcjanstvu po idejama,ali je umesto boga imao oslonac u choveku

dosta za danas:lol::lol::lol:

:cmok::cmok2::heart::heart:

evo ti za pitanje br.1:lol::lol::lol:
 
hvala na odgovoru smislov :)
ono sto me interesuje je dje je linija izmedju metafore i bukvalizma :)
ko je taj koji donosi odluku - OVO SE ZBILO OVAKO A OVO JE METAFORICKI ISPRICANO?

drugim rijecima,
ako u Starom zavjetu pise - " ...zaustavi sunce na nebu ..."
kako da znamo da li je to metafora ili stvaran dogadjaj?
 
Poslednja izmena:
hvala na odgovoru smislov :)
ono sto me interesuje je dje je linija izmedju metafore i bukvalizma :)
ko je taj koji donosi odluku - OVO SE ZBILO OVAKO A OVO JE METAFORICKI ISPRICANO?

drugim rijecima,
ako u Starom zavjetu pise - " ...zaustavi sunce na nebu ..."
kako da znamo da li je to metafora ili stvaran dogadjaj?

pa vremenom se uvecjava znanje,tako da cje jednom sve biti razumljivo

e sad dal su oni bili ubrzani,ili je njima vreme stajalo,nemam pojma

teshko da je zemlja prestala da se okrecje

a mozda se misli i na neshto drugo:lol::lol::lol:
 
odgovor 2

Bog i postoji sam od sebe tj nije stvoren

on je jedini TVORAC Bog Jehova :) :heart:

STVORITELJ SVEGA sto postoji i PRAUZROK svega...

on je oduvek i zauvek i prebiva u vecnosti... jedini istiniti svemoguci Bog..

"besmrtan je sto znaci da sam podrzava svoj zivot..."

:heart:
 
odgovor 5

ne misli se bukvalno .... ja sam ti lepo odgovorila opsirno na tvoje pitanje .. na temi....

144 000 su oni koje bog bira direktno svetim duhom ...

i koji dobijaju nakon smrti nebeski polozaj, besmrtnost n anebu... da bi vladali kao suvladari sa Hristom u Bozjem nebeskom Kraljevstvu...

a svi ostali imaju nadu vecnog zivota na zemlji... :)
 
zasto bi duh sveti pisao u metaforama ?

drugim rijecima,
kako znate da i Sestodnev nije metafora?

cemu dvostruka pravila ?
kako znate kada se u Bibliji koristi metafora, a kada ne ?

hvala

zato sto se rechima ne moze bas sve reci

jasno je da su brojke koje pokazuju vjerovatnocu slucajnog nastanka zivota veoma male..oko toga se svi vjernici slazu
ono sto mene interesuje je:

kolika je vjerovatnoca da Bog postoji sam od sebe, a da nije stvoren?


drugim rijecima,

Bog = zivot
zivot je stvoren
.........
Bog je stvoren

trecim rijecima,
ako je sansa za spontano stvaranje zivota = 0.0000000000000000000000000000....1
kolika je sansa da Bice koje je stvorilo zivot - nastane i postoji samo od sebe ?
manja vjerovatnoca? veca vjerovtnoca?

imam utisak da ti ne pokusavas da se pitas da li Bog postoji vec kako da dokazes da Njega nema

da li je adam ozenio evu prije nego sto je imao sex sa njom ?
opisite mi nacin sklapanja toga braka
sta bi se desilo da se Eva ( obzirom na slobodnu volju ) nije dala Adamu

pitanje ti je banalno i samo pokazuje kako imas tendenciju da bukvalizujes sve i svasta.

kako to da svemoguci bog nije smislio nacin da podsaharskim plemenima saopsti da je njegovo ime bas JEHOVA ?

to sto mnogo pitas ne govori o tome da si intiligentan vec da malo znas
 
hvala na odgovoru smislov :)
ono sto me interesuje je dje je linija izmedju metafore i bukvalizma :)
ko je taj koji donosi odluku - OVO SE ZBILO OVAKO A OVO JE METAFORICKI ISPRICANO?

drugim rijecima,
ako u Starom zavjetu pise - " ...zaustavi sunce na nebu ..."
kako da znamo da li je to metafora ili stvaran dogadjaj?

Pa to ti je isto kao i kod bilo kog Zakona u nasoj zemlji. Imas posebnu granu u pravu "Tumacenje prava". (Kao) Naucis to i onda tumacis....i sta dobijes? Pa hiljadu tumacenja. Razume ga ko kako stigne....odatle nastaju i podele.
 
zato sto se rechima ne moze bas sve reci



imam utisak da ti ne pokusavas da se pitas da li Bog postoji vec kako da dokazes da Njega nema



pitanje ti je banalno i samo pokazuje kako imas tendenciju da bukvalizujes sve i svasta.



to sto mnogo pitas ne govori o tome da si intiligentan vec da malo znas

To sto se covek pita je dobro...zeli da zna i ne zeli da prihvati zdravo za gotovo sta mu kazu...vec analizira, razmislja i trazis originalnost u tome.
 
zato sto se rechima ne moze bas sve reci

To je odgovor na

kako znate da i Sestodnev nije metafora?

cemu dvostruka pravila ?
kako znate kada se u Bibliji koristi metafora, a kada ne ?

:think:

Dakle, znaš kada se u Svetom pismu koristi metafora, a kada ne, zato što se rečima ne može sve reći? :eek:



imam utisak da ti ne pokusavas da se pitas da li Bog postoji vec kako da dokazes da Njega nema

Čudno, jer ja imam utisak da nemaš odgovore na konkretno postavljena pitanja.



pitanje ti je banalno i samo pokazuje kako imas tendenciju da bukvalizujes sve i svasta.

Pitanje se tiče same srži shvatanja braka i odnosa prema istom od strane avramskih religija.
Ukoliko ne znaš odgovor, tako kaži.



to sto mnogo pitas ne govori o tome da si intiligentan vec da malo znas

Zato što malo zna, zato i pita, jer je toga svestan, pa pokušava da nauči.
Za razliku od tebe koji malo znaš, svestan si toga i pokušavaš da to sakriješ "pod tepih" time što ćeš napadato čoveka umesto njegove stavove.
 
obzirom da sam na nekoliko tema profesionalno iskuliran od strane kolega forumasha
pokusavam na ovaj nachin doci do nekih odgovora, na pitanja koja me kopkaju
ova tema je moja moja i samo moja :)))

pitanje br 1


pitanje br 2


pitanje br 3( exkluzivno za Jehovine svjedoke )



pitanje broj 4



pitanje broj 5 ( exkluzivno za Jehovine svjedoke )



pitanje broj 6

1- sveto pismo je pisano na razumljivom jeziku,delovi koji sadrze prorocanstva su obicno vizije ljudi koje su oni opisali na svoj nacin
2- Logos ili Bog je gospodar vremena,vecno bice,shodno tome vreme je relativna kategorija za njega, to sto ti potenciras je izvan shvatanja ljudskog razuma,mada ljudi imaju sansu da se spase i postanu vecni
4-kakve to veze ima,ionako nije imala drugog muskarca osim njega,a i ta zajednica je bila blagoslovena od boga,oni su hodali u njegovom prisustvu
5-trebalo bi da se odnosi
6-smislio je nacin da se priblizi svakom coveku preko raznih religija
 
Čudno, jer ja imam utisak da nemaš odgovore na konkretno postavljena pitanja.

To nisu konkretno postavljena pitanja vec bukvalni isprdci na vokabular star par hiljada godina

Pitanje se tiče same srži shvatanja braka i odnosa prema istom od strane avramskih religija.
Ukoliko ne znaš odgovor, tako kaži.

s obzirom da si naucio neku klasifikaciju kao "avramska" religija nemamo mnogo o bilo cemu u religiji da pricamo

Zato što malo zna, zato i pita, jer je toga svestan, pa pokušava da nauči.
Za razliku od tebe koji malo znaš, svestan si toga i pokušavaš da to sakriješ "pod tepih" time što ćeš napadato čoveka umesto njegove stavove.

Ne krijem ja nista pod tepih i nemam sta tu da branim ko veruje ne treba mu nista ko ne veruje malo mu je sve.

Ne napadam ja nikog samo sam mu rekao to sto i tebi kazem

Ko otkriva istinu ne tezi da dokaze ono sto misli vec da razotkrije ono sto jeste.
 
odgovor 1

da bi samo oni kojima Bog daje sveti duh mogli ispravno protumaciti :heart: :)

Biblija se ne tumaci intelektualno nego uz pomoc svetog duha..

Zna se sta je parabola sta ne , ko temeljno izucava sveto pismo...
ok
zasto mislis da si ti vodjena svetim duhom dok tumacis bibliju
a mnogi drugi sveti oci - nisu?


odgovor 2

Bog i postoji sam od sebe tj nije stvoren

on je jedini TVORAC Bog Jehova :) :heart:

STVORITELJ SVEGA sto postoji i PRAUZROK svega...

on je oduvek i zauvek i prebiva u vecnosti... jedini istiniti svemoguci Bog..

"besmrtan je sto znaci da sam podrzava svoj zivot..."

:heart:
razumijem da je stvoritelj svega
ono sto mi je nejasno je da ako ZIVOT NE MOZE NASTATI SAM OD SEBE
kako STVORITELJ ZIVOTA moze nastati sam od sebe ( postojati oduvjek ) ??
drugim rijecima
zasto vam komplikovanija metoda izgleda prihvatljivije nego jednostavnija metoda?


odgovor 5

ne misli se bukvalno .... ja sam ti lepo odgovorila opsirno na tvoje pitanje .. na temi....

144 000 su oni koje bog bira direktno svetim duhom ...

...
nazalost nisi odgovorila samo si ponovila ono sto si nekoliko puta do tada napisala
moje pitanje je bilo vezano za citat kolege Eleleth-a
on je pokazao kako u bibliji pise da se broj 144.000 odnosi na ljude koji "nisu okaljani" zenama..
mozes li odgovoriti na to?
hvala

odgovor 6

JS propovedaju hriscanstvo svugde pa i u Africi .. svugde...

a nije nigde ni receno da ce svaki pojedinac bukvano cuti za Jehovu...

moje pitanje nije bilo : "gdje JS propovjedaju?"
nije bilo ni : "koji su trendovi sirenja hriscanstva?"

moje pitanje je bilo -
Zasto jedno savrseno bice koje traje oduvijek i zauvijek, i koje toliko voli ljude da je zrtvovalo svog sina(poslanika), i koje nudi nadu svima u vjecni spas, koje nudi svima jednake sanse da sa hristom vladaju na nebu - zasto to Bice nije imalo bolji plan za plemena u podsaharskoj africi ili amazoniji?

drugim rijecima,
ako je FORMA BIBLIJE TOLIKO BITNA, ako je IME JEHOVA TOLIKO BITNO, itd itd
zbog cega 99 posto populacije nikad nije culo za to?
hvala Imortal
 
Pa to ti je isto kao i kod bilo kog Zakona u nasoj zemlji. Imas posebnu granu u pravu "Tumacenje prava". (Kao) Naucis to i onda tumacis....i sta dobijes? Pa hiljadu tumacenja. Razume ga ko kako stigne....odatle nastaju i podele.

hvala Vlado :) to je bila i poenta
ali Zakone su pisali LJUDI - a oni mogu i da pogrijese
ako su Bibliju pisali ljudi vodjeni SVETIM DUHOM- onda je bilo malo drugacije..

:)
 
obzirom da sam na nekoliko tema profesionalno iskuliran od strane kolega forumasha
pokusavam na ovaj nachin doci do nekih odgovora, na pitanja koja me kopkaju
ova tema je moja moja i samo moja :)))


1.kako znate da i Sestodnev nije metafora?

mi ne znamo kakvo je vreme tada bilo, (po bibliji) prvi ljudi su ziveli po 800-900 godina, ne znamo sa naucne tacke gledista kakva je tada atmosfera bila, tako ne znamo zasigurno kako je teklo vreme, mozemo samo da nagadjamo. postoji moggucnost u smislu da je sestodnev takodje metafora za coveka koji bi trebao da stvara sest dana (posao, uopste rad) a sedmi dan da se odmara. (to je samo moja pretpostavka i nista vise).

2. kolika je vjerovatnoca da Bog postoji sam od sebe, a da nije stvoren?

ono sto je istina, a to je da znamo svi mi da iz nicega nista ne proizilazi. znaci ako je ikad postojalo vreme gde apsolutno nista nije postojalo, tada nista nikada ne bi ni nastalo (dokaz: stvari postoje), medjutim kako ne moze postojati apsolutno nista, nesto je oduvek moralo postojati. (neka logika)

4. da li je adam ozenio evu prije nego sto je imao sex sa njom ?

mislim da je Aegishjalmur dao odgovor sa kojim se apsolutno slazem.
ako je iko blagosloveniji po pitanju zenidbe, onda je to adam jer je blagosloven taj "brak" od oca stvoritelja.

6. kako to da svemoguci bog nije smislio nacin da podsaharskim plemenima saopsti da je njegovo ime bas JEHOVA ?

nigde osim kod js nisam cuo takav naziv za boga.
 
1- sveto pismo je pisano na razumljivom jeziku,delovi koji sadrze prorocanstva su obicno vizije ljudi koje su oni opisali na svoj nacin
2- Logos ili Bog je gospodar vremena,vecno bice,shodno tome vreme je relativna kategorija za njega, to sto ti potenciras je izvan shvatanja ljudskog razuma,mada ljudi imaju sansu da se spase i postanu vecni
4-kakve to veze ima,ionako nije imala drugog muskarca osim njega,a i ta zajednica je bila blagoslovena od boga,oni su hodali u njegovom prisustvu
5-trebalo bi da se odnosi
6-smislio je nacin da se priblizi svakom coveku preko raznih religija

hvala aegishjalmur :) kako na volji da odgovoris , tako i na preciznim i kratkim odgovorima

1. da li su i te vizije bile inspirisane svetim duhom?

2. uzmimo da je tacno da je Bog stvorio sve
...da li to znaci da je stvorio i samog sebe?
uzmimo da je tacno da je Bog kompleksniji od univerzuma koji je stvorio
da li je moguce da kompleksnija stvar postoji sama od sebe, a mnogo jednostavniji univerzum - mora biti stvoren ?

4. pitanje sam postavio zbog sledece stvari-
" sex van BRAKA je grijeh" (ne kaze se sex bez ljubavi, sex van VEZE, sex bez emocija )
nego sex van BRAKA ( brak kao formalni chin )
zato me zanima da li su adam i eva bili u braku i na koji nacin je sklopljen taj brak ?

isto pitanje se odnosi na njihove najblize potomke..
da li su njihova djeca sklapala medjusobno brakove prije sexa?

5. hvala

6. neke religije su MNOGOBOZACKE
zasto bi kao nacin priblizavanja SEBE nekim ljudima - uzeo mnogobozacke religije, ako u Svetom pismu pise - " Ne imaj drugih bogova do mene"

jos jednom
hvala
:)
 
неутрал

1.kako znate da i Sestodnev nije metafora?

mi ne znamo kakvo je vreme tada bilo, (po bibliji) prvi ljudi su ziveli po 800-900 godina, ne znamo sa naucne tacke gledista kakva je tada atmosfera bila, tako ne znamo zasigurno kako je teklo vreme, mozemo samo da nagadjamo. postoji moggucnost u smislu da je sestodnev takodje metafora za coveka koji bi trebao da stvara sest dana (posao, uopste rad) a sedmi dan da se odmara. (to je samo moja pretpostavka i nista vise).
vidi,
nauka je sa sigurnoscu dokazala da prvi ljudi nisu zivjeli 800 godina
stavise, zivotni vijek je bio oko tridesetak godina, i to ako te pojedu neke zvijeri :)
ali to je manje bitno,
mene samo interesuje - NA KOJI NACIN se zna da je nesto METAFORA, a nesto drugo STVARNI DOGADJAJ..


2. kolika je vjerovatnoca da Bog postoji sam od sebe, a da nije stvoren?

ono sto je istina, a to je da znamo svi mi da iz nicega nista ne proizilazi. znaci ako je ikad postojalo vreme gde apsolutno nista nije postojalo, tada nista nikada ne bi ni nastalo (dokaz: stvari postoje), medjutim kako ne moze postojati apsolutno nista, nesto je oduvek moralo postojati. (neka logika)
razumijem sta hoces da kazes
ali, ako koristis takvu logiku, onda moras biti spreman da kazes da recenica
- " univerzum postoji sam od sebe" - takodje ima smisla
jer ako je nesto moralo da postoji oduvjek
to NESTO ne mora da bude Tvorac


4. da li je adam ozenio evu prije nego sto je imao sex sa njom ?

mislim da je Aegishjalmur dao odgovor sa kojim se apsolutno slazem.
ako je iko blagosloveniji po pitanju zenidbe, onda je to adam jer je blagosloven taj "brak" od oca stvoritelja.
pa,
da li su bili u braku ili nisu?


6. kako to da svemoguci bog nije smislio nacin da podsaharskim plemenima saopsti da je njegovo ime bas JEHOVA ?

nigde osim kod js nisam cuo takav naziv za boga.
pa, naziv kao naziv postoji
ali meni nije jasno zasto SVEMOGUCE BICE tajne odlaska u Raj objasni samo nekolicini hiljada ljudi na istocnoj obali mediterana
nisu li time nepravedno zakinuti ostali ljudi na planeti ( ili bica na drugim planetama ) ?
 
Ne postoji tako nesto kao sto je glupo pitanje. Postoje samo pitanja na koja znas ili ne znas odgovor.

Dakle, ti ne znas odgovor.
Pa dobro, nije smak sveta.

Ja znam odgovor ali to nije odgovor koji vi trazite vi trazite opipljive dokaze za duhovne stvari i ne prihvatate drugaciji odgovor od sopstvenih slutnji da li je u pitanju sujeta ili prosto ljudska glupost pod maskom nauke nebitno je
 

Back
Top