Sta je za vas ljubav?

Toga nema.......u najboljem slucaju je i pasiva prihvatljiva....kao odgovor na ljubav....ali uslova uvek ima....


A za hellen, znas li koliko danas osoba mesa strast i ljubav?
Ne verujem da bi se iznenadila kad bi provirila iz caurice...
Zato se ljudi i zavuku u cauricu....da mogu na miru da zive na svoj nacin i da idealizuju tumacenja....

Pogledajte samo ovde kako dajete definicije....Mnogima je to nepojmljivo, nikada nisu davali a bez ocekivane nadoknade.....
I sad se postavlja pitanje sta je definicija vecine, ili sta je tacnije , vecinsko tumacenje ili najdublje tumacenje...

Da li vredi moje tumacenje casti kao apsolutno neprikosnoveno sprovodjenje svih kodeksa bez obzira na cenu ,ultrapostenje u tom smislu je deo casti.....ako takvo tumacenje casti vazi samo za mene....za ostale je postenom ponekad dozvoljeno da namerno pogresi kad mu je u interesu....?

Vredi li anticka definicija ljubavi koja ni u antici nije vredela osim za dokone veleposednike, a ni danas nije u praksi kod veceg broja ljudi?

Vredi li prica i fantazija kako mi sami tumacimo ljubav , kad u praksi , ako se protumace sa strane nasi postupci ne ispada tako....
Znate li vi kako izgleda osoba koja stvarno odaje bezuslovnu ljubav , ta osoba mora da odgovori drugima na nepostavljeno pitanje zasto prema njemu da , a prema onom drugom ne?

Nek ostane da su majcinske i babinske ljubavi bezuslovne , pa opet bi psihologika zbog toga izazvala pomeranje ponasanja i prema drugima.....inace ne bi bila bezuslovna...
Da bi mogao da oseca bezuslovnu ljubav covek mora biti u cauri....ili relativno zatvorenoj zajednici....
Jer bezuslovna ljubav , ako postoji , upucuje na potpuno emotivno razoruzanje u odnosima prema nekom , a to deluje na psihologiku....

Zato se ja sprdam sa ovakvim izjavama , shvatajuci ih onako kako su u realu ustvari, a to je kao i kod postenja, svi smo mi posteni , ali perici niko nije vratio izgubljen novcanik....
 
Vredi li prica i fantazija kako mi sami tumacimo ljubav , kad u praksi , ako se protumace sa strane nasi postupci ne ispada tako.....

Kakve veze ima kako ispada sa strane? Bas me briga kako slucajni prolaznik tumaci moju ljubav..
Ili mislis na tumacenje mojih postupaka od strane onog koga volim?
Ili mislis na tumacenje u smislu da nasi postupci objektivno vise izgledaju kao da su posledica posesivnosti, egocentricnosti ili tako neceg, nego ljubavi?
 
Toga nema.......u najboljem slucaju je i pasiva prihvatljiva....kao odgovor na ljubav....ali uslova uvek ima....


A za hellen, znas li koliko danas osoba mesa strast i ljubav?
Ne verujem da bi se iznenadila kad bi provirila iz caurice...
Zato se ljudi i zavuku u cauricu....da mogu na miru da zive na svoj nacin i da idealizuju tumacenja....

Pogledajte samo ovde kako dajete definicije....Mnogima je to nepojmljivo, nikada nisu davali a bez ocekivane nadoknade.....
I sad se postavlja pitanje sta je definicija vecine, ili sta je tacnije , vecinsko tumacenje ili najdublje tumacenje...

Da li vredi moje tumacenje casti kao apsolutno neprikosnoveno sprovodjenje svih kodeksa bez obzira na cenu ,ultrapostenje u tom smislu je deo casti.....ako takvo tumacenje casti vazi samo za mene....za ostale je postenom ponekad dozvoljeno da namerno pogresi kad mu je u interesu....?

Vredi li anticka definicija ljubavi koja ni u antici nije vredela osim za dokone veleposednike, a ni danas nije u praksi kod veceg broja ljudi?

Vredi li prica i fantazija kako mi sami tumacimo ljubav , kad u praksi , ako se protumace sa strane nasi postupci ne ispada tako....
Znate li vi kako izgleda osoba koja stvarno odaje bezuslovnu ljubav , ta osoba mora da odgovori drugima na nepostavljeno pitanje zasto prema njemu da , a prema onom drugom ne?

Nek ostane da su majcinske i babinske ljubavi bezuslovne , pa opet bi psihologika zbog toga izazvala pomeranje ponasanja i prema drugima.....inace ne bi bila bezuslovna...
Da bi mogao da oseca bezuslovnu ljubav covek mora biti u cauri....ili relativno zatvorenoj zajednici....
Jer bezuslovna ljubav , ako postoji , upucuje na potpuno emotivno razoruzanje u odnosima prema nekom , a to deluje na psihologiku....

Zato se ja sprdam sa ovakvim izjavama , shvatajuci ih onako kako su u realu ustvari, a to je kao i kod postenja, svi smo mi posteni , ali perici niko nije vratio izgubljen novcanik....

Патак, ја не престајем да се дивим твојој моћи учитавања...:confused:

Ја нигде нисам сомињала безусловну љубав (и ту се нећу сложити са Хакимом који ме је цитирао;)).
До пете деценије живота прошла сам сито и решето :mrgreen:, па мало ми је мало смешно да ми неко, ко живот посматра на телевизији, каже да сам ја у ''чаурици''.:...а још смешније мије да каже да ја нешто идеализујем. Не читаш ме, Патак, то ми смета. :(

Тема се зове ''Шта је ЗА ВАС љубав'' и ја рекох шта је за мене љубав. После феромона који нас привуку да се заљубимо, љубав је (за мене!) чињење, делање (нисам рекла дељење нити дељање! ;))
И своје љубави и живим по тој дефиницији. :D

Безусловну љубав осећам само према својој деци...али мислим да је то природа тако удесила...
Свака моја љубав према мушкарцу још како јесте условљена, никог нисам волела ето тако, само зато што постоји, него зашто што ми пружа нешто што мене чини срећном и што ме испуњава. Мушко-женска љубав је, по мом мњенију, увек ИНТЕРАКЦИЈА! Давање и узимање! За разлику од мајчинске (о очинској не могу да причам искуствено) која се задовољаа само давањем!

Ето? Јасније? ;)

Говорим о себи, не о ''данас у Србији'', нити о антици, велепоседницима, нити о било каквим тумачењима било чега...:roll:
 
Kada smo zeljni drage nam osobe, ili smo zbog neke neprilike razdvojeni, telo nadoknajuje nedostatak endorfina vadeci iz memorije samo lepa secanja.
Postajemo zaljubljeni vise nego da je osoba tu i da nam po ceo dan nesto zvoca.
To idealizuje sliku o osobi i iskrivljuje istinu. A istina je:


Amin!
Ljubav je davanje bez ocekivanja nadoknade. Mnogim ljudima potpuno nepojmljivo.
Ima ljudi koji nikada nisu nista dali bez ocekivane nadoknade, u ma kom obliku. Moguce je da samo majke mogu da spoznaju ljubav, apsolutno bezuslovno davanje.
Mnogi religiozni osecaju ljubav, a u stvari ocekuju nagradu (pogled uvis) i naravno kaznu za sve koji nisu bas toliko ispravni. Davanje prosjaku je kupovina savesti, makar na minut.
Ima partnera koji ljubav uslovljavaju paznjom, poklonima, novcem, vremenom...
Ljubav mora biti BEZUSLOVNA.

Као што рекох Патку - не слажем се са овом причом обезусловној љуави. Тамо сам и образложила зашто. ;)

Да ли би би у стању да деценијама живиш са женом која те не воли, која ти не узврађа љубав, пажњу, бригу, нжност, верност, оданост? Да ли би је волео безусловно и чинио све за њу, а да ти се никако и ништа не враћа? Колико дуго би издржао да само дајеш и да ништа не примаш? Зар то не би личило на мазохизам?
 
...ljubav je u tome , da dajes sve sto je za davanje, a sto god dobijes dace ti odgovor koliko si davao i to davanje je visina emocija i umece ljubavi . Ljubav je sve a samo vjecno vracanje na pocetak je garancija da ce uspjeti...ljubav je kao i Heraklitova rijeka ,- nikad se ne ponavlja, sa svakim ili svakom je u drugom svijetlu i nikad isti arsin nije za upotrebu...ne postoje slicne a kamo li iste !!!
 
Za hellen,
Znam ja mozda bolje nego sto se ovde iznosi ili sto tebi kao pisem , kakvi su tvoji stavovi licno...
Ali posto se ljudi saglasavaju sa tobom po raznim kriterijumima, to ispada da se tvoje i svacije reci tumace sasvim neprecizno i cak suprotno....

Zato sam pomenuo deljanje, kao asocijaciju na delanje, jer ce mnogi tako i tumaciiti, zato sam pomenuo payback, tj uzvracanje jer je sve inidivualni box fenomen....indicija za egomanijakalno koje se sugerise ljudima, pa ljudi svesno ili totalno nesvesno prihvataju jer su primorani....ali bez obzira sto su primorani , a trenutno zdravorazumski opredeljeni....svako dejstvo i ponasanje se prenosi i na psihu, pa ce se pre ili kasnije javiti deformacije i razne projekcije , mentalne devijacije....

Postoji i kod tebe taj efekat inidividualnog boxa, jer drustvo cini teror, agresivnost prema pojedincu koji je zdravorazumski , jer ne prihvata ponudjene modele ponasanja....
 
Bog ne poznaje dobro i zlo.lepo i ruzno, mrsavo i debelo. Za njega smo svi isti pa i oni koji grese. Ne sudi gresniku osudi greh. ;Oprosi im Boze ne znaju sta rade;

boldovan stih govori o tome da je Bog spreman da oprosti,ali ne i da će svima oprostiti.to da li će nam oprostiti zavisi u velikoj meri od nas i naših dela kao i vere.
za njega smo isti svi po pitanju slobodne volje,ali ne i po delima. jer dela su ta koja pokazuju da li smo spremni prihvatiti ljubav,odgovornost i istinu u svoj njenoj veličini.
tj da li smo spremni živeti po ljubavi i njenim merilima,a Bog je ljubav:)
pozdrav..
 
Ja cu ti kazem sta NIJE ljubav:

Kad imas devojku koja studira u inostranstvu i pravi se pametnija od tebe a te studije su platili njeni roditelji, a ti treba da radis i boris se sa ovom nasom "domacom" diplomom kako znas i da se probijes kod stranih poslodavaca.
Sto ne dodje da zivi kod mene u Srbiji, da sa minimumom egzistencije zajedno zavrsavamo fakultete, pa da vidimo onda ko je sposobniji.

I onda ce da mi prica kako je tesko zivela, i kako je njen buduci uspeh NJEN. Nije! Nego uspeh njenih roditelja koji su joj platili prestiznu skolu!
A ona sama ja glupa ko ***** koji nece da stavi u usta tokom sexa kao da je princeza!!

Kako nas vi vidite kao par? Mislim sa ovim razmisljanjem, neko ce morati da se menja....
 
По мом схватању, ништа од тога није љубав.

Љубав је делање.

da.
ljubav je aktivnost,delo. a ne stanje.
ali ne bilo kakva aktivnost već ona sa ispravnim motivom.
znači,ako pomogneš nekome a pritom imaš neki skriveni sebični motiv,to može samo izgledati u očima ljudi kao ljubav.ali je pred Bogom to neispravno,jer je licemerno,jer se promašuje svrha,a to je onda greh.a bog poznaje naše motive i srce:)
ali ako nekome pomogneš jer imaš ispravan motiv,bez skrivenih namera iz ličnih interesa,onda takvo delo predstavlja ljubav :)
 
Poslednja izmena:
Danas je tesko definisati ljubav, jer ona je toliko daleko od nas, da ga je nemoguce osetiti a kamoli opisati.

Zelja za drugom osobom nije zelja za ljubavlju, niti imanje takve veze zapravo predstava ljubav. To je samo jedna vrsta sigurnosti, olaksanja. Ljubav mora biti sveobuhvatna.

Ali, avaj pricati o tome jer danasnji nacin zivljenja nam ni ne dozvoljava da osetimo i one prostije emocije, a kamoli ljubav :).

I ne slazem se da je ljubav cisto delanje. Ljubav je isprva stanje koje tera na delanje. Univerzalni, najsnazniji i najpokretackiji Bozji motiv.
 
Da li nekome reci nesto sto ce unistiti ljubav, a ovako i on vas i vi njega volite?


Ljubav temeljena na lazi ....
Sledeci korak je ljubav temeljena na Iluzijama....
ITD.....


А морамо ли баш да будемо скроз отворена књига за партнера и да ништа не задржимо за себе, да му непрестано подносимо извештај о свему шта смо радили, о свему шта смо размишљали, о сваком делу наше интиме?

С друге стране, морамо ли баш све да кажемо партнеру, па чак и оно што му неће пријати и од чега нико нећ имати никакве вајде? (Не свиђа ти се њена нова хаљина а она је њоме одушевљена - хоћеш ли јој рећи да је хаљина грозна и тиме уништити њену радост, или ћеш прећутати или се сложити да је лепа? Ако прећутиш или слажеш да ти се свиђа - да ли је то веза грађена на лажима, илузијама...бла, бла?)

Која је сврха истине ради истине?
 
Ja cu ti kazem sta NIJE ljubav:

Kad imas devojku koja studira u inostranstvu i pravi se pametnija od tebe a te studije su platili njeni roditelji, a ti treba da radis i boris se sa ovom nasom "domacom" diplomom kako znas i da se probijes kod stranih poslodavaca.
Sto ne dodje da zivi kod mene u Srbiji, da sa minimumom egzistencije zajedno zavrsavamo fakultete, pa da vidimo onda ko je sposobniji.

I onda ce da mi prica kako je tesko zivela, i kako je njen buduci uspeh NJEN. Nije! Nego uspeh njenih roditelja koji su joj platili prestiznu skolu!
A ona sama ja glupa ko ***** koji nece da stavi u usta tokom sexa kao da je princeza!!

Kako nas vi vidite kao par? Mislim sa ovim razmisljanjem, neko ce morati da se menja....

Ne, to nije ljubav.

Kad bi bila ljubav:
- devojku nikada ne bi video kao svog protivnika u "ko je sposobniji" trci; u ljubavi partner nije ni konkurent ni takmac;
- ne bi zamerao njenim roditeljima što su joj omogućili školovanje u inostranstvu, niti bi je uopšte gledao kroz prizmu roditelja;
- radovao bi se njenim budućim uspesima a ne na njima zavideo;
- ne bi je unapred osuđivao zbog onog što će ona jednog dana, eventualno, reći;
- poštovao bi njene odluke, način razmišljanja ... sa sve odbijanjem da u seksu čini stvari koje ne želi da čini ... poštovao bi je kao LIČNOST. I video bi je u svakom trenutku baš kao princezu.

Ne vidim vas kao par.
U ljubavi se niko ne menja na silu, niti ima potrebe da se menja. Jednostavno, kad nekog voliš, prihvatiš ga takvog kakav jeste. A promene dolaze same od sebe, isključivo kao rezultat tihih, prećutnih kompromisa, učinjenih iz ljubavi i zbog ljubavi, tako da se i ne primeti da su učinjeni.
 
Poslednja izmena:
А морамо ли баш да будемо скроз отворена књига за партнера и да ништа не задржимо за себе, да му непрестано подносимо извештај о свему шта смо радили, о свему шта смо размишљали, о сваком делу наше интиме?

С друге стране, морамо ли баш све да кажемо партнеру, па чак и оно што му неће пријати и од чега нико нећ имати никакве вајде? (Не свиђа ти се њена нова хаљина а она је њоме одушевљена - хоћеш ли јој рећи да је хаљина грозна и тиме уништити њену радост, или ћеш прећутати или се сложити да је лепа? Ако прећутиш или слажеш да ти се свиђа - да ли је то веза грађена на лажима, илузијама...бла, бла?)

Која је сврха истине ради истине?

To se zove partnerstvo, ne ljubav. Ja ne znam zasto ljudi vezuju ljubav za ono "ej volim ga" i onda ako postoji da potvrdnost u sebi onda ljudi veruju da znaju sta je ljubav ili obrnuto.

Ok, svojevremeno u svojim tinejdzerskim godinama i ja sam tako definisiao ljubav. Ali zapravo na kraju shvatish da je ona sasvim nesto drugacije.

Ono o cemu ti ovde pricash je bracna sigurnost ili polna sigurnost ili kako vec. Lazi rushe poverenje a nepoverenje rushi sigurnost. Nema to veza s ljubavlju.
 
Poslednja izmena:
To se zove partnerstvo, ne ljubav. Ja ne znam zasto ljudi vezuju ljubav za ono "ej volim ga" i onda ako postoji da potvrdnost u sebi onda ljudi veruju da znaju sta je ljubav ili obrnuto.

Ok, svojevremeno u svojim tinejdzerskim godinama i ja sam tako definisiao ljubav. Ali zapravo na kraju shvatish da je ona sasvim nesto drugacije.

Ono o cemu ti ovde pricash je bracna sigurnost ili polna sigurnost ili kako vec. Lazi rushe poverenje a nepoverenje rushi sigurnost. Nema to veza s ljubavlju.

Ок, добро, али објасни ми која је сврха истине ради истине?:confused:
Чему истине које партнера повређују, а ништа добро не доносе?

Драга, опет ниси лепо очупала обрве.
Драги, данас имаш баш непријатан задах из уста, гади ми се да те пољубим.
Вољени, твоја мајка ми је одвратна, а твоја сестра је штроконђа, не могу да је видим очима и сваки пут сам усиљено љубазна а псујем је у себи.
Драга, хаљина ти очајно стоји, немаш разлога да се тако срећно загледаш у огледалу.
Драга, док смо водили љубав данас у једном тренутку сам помислио на Памелу Андерсон и зажалио што немаш толике сисе.
Драги, имаш најмању киту од свих мојих момака.
Љубљена моја, откад си добила стрије после порођаја, стомак ти изгледа ужасно ружно, а и она ствар ти се проширила...

...дописати по жељи истине које су неопходне да буду изречене да не бисмо живели у лажи и илузији....:mrgreen:
 
Poslednja izmena:
Као што рекох Патку - не слажем се са овом причом обезусловној љуави. Тамо сам и образложила зашто. ;)

Да ли би би у стању да деценијама живиш са женом која те не воли, која ти не узврађа љубав, пажњу, бригу, нжност, верност, оданост? Да ли би је волео безусловно и чинио све за њу, а да ти се никако и ништа не враћа? Колико дуго би издржао да само дајеш и да ништа не примаш? Зар то не би личило на мазохизам?

Хакиме? ;)
 
А морамо ли баш да будемо скроз отворена књига за партнера и да ништа не задржимо за себе, да му непрестано подносимо извештај о свему шта смо радили, о свему шта смо размишљали, о сваком делу наше интиме?

С друге стране, морамо ли баш све да кажемо партнеру, па чак и оно што му неће пријати и од чега нико нећ имати никакве вајде? (Не свиђа ти се њена нова хаљина а она је њоме одушевљена - хоћеш ли јој рећи да је хаљина грозна и тиме уништити њену радост, или ћеш прећутати или се сложити да је лепа? Ако прећутиш или слажеш да ти се свиђа - да ли је то веза грађена на лажима, илузијама...бла, бла?)

Која је сврха истине ради истине?

ako ona formira svoju sreću na osnovu mojih komentara,shvatanja i ukusa,onda je istina takva da je ona neformirana ličnost,da joj je važno šta drugi govore o njoj,da je telesna,da je ponosna i posesivna i da se lako vređa.da me ne poštuje i ne voli.jer takav njen gest nije odraz ljubavi.jer uvek postoji i druga strana,a osobu koja ima ljubav u sebi mora karakterisati razumevanje i ispravno shvatanje.

to je svrha istine-da joj se ukaže na problem-jer istina otkriva i oslobađa, samo što je istina opasna i može biti kontraproduktivna ako se ne koristi na ispravan način.
ali je uvek zdrava za onoga ko želi da izgrađuje i formira sebe :)
 
Poslednja izmena:
Ок, добро, али објасни ми која је сврха истине ради истине?:confused:
Чему истине које партнера повређују, а ништа добро не доносе?

Драга, опет ниси лепо очупала обрве.
Драги, данас имаш баш непријатан задах из уста, гади ми се да те пољубим.
Вољени, твоја мајка ми је одвратна, а твоја сестра је штроконђа, не могу да је видим очима и сваки пут сам усиљено љубазна а псујем је у себи.
Драга, хаљина ти очајно стоји, немаш разлога да се тако срећно загледаш у огледалу.
Драга, док смо водили љубав данас у једном тренутку сам помислио на Памелу Андерсон и зажалио што немаш толике сисе.
Драги, имаш најмању киту од свих мојих момака.
Љубљена моја, откад си добила стрије после порођаја, стомак ти изгледа ужасно ружно, а и она ствар ти се проширила...

...дописати по жељи истине које су неопходне да буду изречене да не бисмо живели у лажи и илузији....:mrgreen:

Hellen, ne znam zasto nipodastavas neciju potrebu za istinom nazivajuci je istinom radi istine, nabrajanjem ovih primera, pa ovaj smajli na kraju.. jasno je da za cilj imaju izvrgavanje ruglu, ali cemu? Pa prva si zamerila Patku sto ne postuje tvoje misljenje, a sada sama to radis. Meni je, na primer, sve od ovoga sto si napisala, a sto je tebi glupo, korisno. I da.. boldovala sam potrebu, jer je upravo to.. ne puka radoznalost.. i kod nekih je ona jednostavno izrazenija nego kod drugih.. nekome je potreban takav odnos da partner zna da moze sve da mu kaze i obrnuto.
 
Ок, добро, али објасни ми која је сврха истине ради истине?:confused:
Чему истине које партнера повређују, а ништа добро не доносе?

Драга, опет ниси лепо очупала обрве.
Драги, данас имаш баш непријатан задах из уста, гади ми се да те пољубим.
Вољени, твоја мајка ми је одвратна, а твоја сестра је штроконђа, не могу да је видим очима и сваки пут сам усиљено љубазна а псујем је у себи.
Драга, хаљина ти очајно стоји, немаш разлога да се тако срећно загледаш у огледалу.
Драга, док смо водили љубав данас у једном тренутку сам помислио на Памелу Андерсон и зажалио што немаш толике сисе.
Драги, имаш најмању киту од свих мојих момака.
Љубљена моја, откад си добила стрије после порођаја, стомак ти изгледа ужасно ружно, а и она ствар ти се проширила...

...дописати по жељи истине које су неопходне да буду изречене да не бисмо живели у лажи и илузији....:mrgreen:

Sve te "istine" vishe zvuce kao zanovetanja nego zapravo teznja ka iskrenosti. Zasto bih za ime Oca takve stvari diskutovao sa svojom suprugom?

Tesko je uzeti dve nasumicne osobe, analizirati njihov brak i njihov odnos i onda govoriti o iskrenost. Prvo treba krenuti od osoba, kakve su one same po sebi, pa tek onda uzeti njihov odnos u pitanje i onda analizirati takve "sitnice".

Ako hocesh iskreno, kako ja to posmatram, takav razgovor je razgovor tinejdzera a ne bracnih partnera. I moje iskreno misljenje je, da, ko god prica o takvim stvarima u braku nije dovoljno zreo.

Svaka recenica koju si gore navela polazi od nezrelih motiva. A stvarno ne mozemo voditi diskusiju o iskrenosti i ljubavi zasnovano na osobama u braku koji su vodjeni takvim motivima.

Iako, moj odgovor je mozda i uvredljiv za neke, ja se izvinjavam, ali za mene je svaka tema na psihologiji ozbiljna diskusija i moram da zauzem takav stav.
 
I sta mi je jos zanimljivo..
Ja ne znam kako drugi, ali ja nikada nisam bila sa jednim, a zamisljala drugog muskarca.
Takodje.. izgleda mi nemoguce da ce nekome ko voli svoju zenu njen stomak da bude ruzan.. da ce da pati zbog strija i razvaljene pi (?!).. pre bih rekla da je to nesto o cemu ce zena da se brine.. u sebi.. (jer ne moze da ga pita, kad joj on sigurno nece reci istinu da je ne bi rastuzio.. ili razbesneo)..
A zar ne bi bilo bolje i za nju i za njega da mu kaze Dragi, nerviram se zbog ovih strija i vidi da njemu to ali uopste nije bitno.. jer, ako je voli, sigurno mu nece biti vazno.. i kladim se da ce u tom trenutku "jos vise" da je voli zbog te blesavosti.. a ona ce da prestane da brine..
 
Jel mi ovde pricamo o preduzimanju potrebnih voljnih i unapred isplaniranih postupaka da bi ostvarili drustvene i socijalne potrebe, kao sto je i izbegavanje neprijateljstva sa partnerom
ili
ovde pricamo o ljubavi?
Nemojte mesati interes i ljubav.
Da bi ljubav bila ispunjena socijalna potreba, potrebna je prilicna koncentracija pameti i razumevanja izmedju partnera, a to je prava retkost. Cesce se srecu brakovi zasnovani na toleranciji, koja ne mora biti ljubav.
Ma ne treba mesati stvari zato sto imaju isti cilj. Interes je vodjen razumom, a ljubav razumevanjem. Samo slicno zvuci ali je "ni nalik".
 
Hellen, ne znam zasto nipodastavas neciju potrebu za istinom nazivajuci je istinom radi istine, nabrajanjem ovih primera, pa ovaj smajli na kraju.. jasno je da za cilj imaju izvrgavanje ruglu, ali cemu? Pa prva si zamerila Patku sto ne postuje tvoje misljenje, a sada sama to radis. Meni je, na primer, sve od ovoga sto si napisala, a sto je tebi glupo, korisno. I da.. boldovala sam potrebu, jer je upravo to.. ne puka radoznalost.. i kod nekih je ona jednostavno izrazenija nego kod drugih.. nekome je potreban takav odnos da partner zna da moze sve da mu kaze i obrnuto.

Жао ми је ако је ишта схваћено као ругање. :( Само разговарамо. Нисам ни коментарисала било чије мишљење, само сам дала сликовити приказ ситуација када се изговара та истина која боли, јер мислим да може да нам помогне да сагледамо како то функционише у стварности.

Формулација ''истина ради истине'' нема негативну конотацију, него је управо оно о чему говоримо: Која је сврха истине која ће да нанесе само зло (''истина због које ће љубав да престане'')? Нисам добила одговор на то питање а желела бих да га чујем. Уколико нема друге сврхе, него само да се, ето тако, каже истина по сваку цену - онда то и јесте истина ради истине, зар не?:confused:

Примери које сам навела су, наравно, банални, али осликавају поенту: Зашто бисмо изговарали реченице које ће партнера повредити, а нама ништа добро неће донети?
Чему она та истина?

Не сукобљавамо се, свако прича из свог угла, а размена мишљења уз аргументацију и објашњење може да нам помогне да једну ствар сагледамо из више различитих углова.:)
 
Poslednja izmena:

Back
Top