ODRŽAVANJE SAJTA

NatasaNatasa

Elita
Poruka
15.620
Moje pitanje je koliko može da košta održavanje sajta? Šta ono podrazumeva?

Do skoro mi se o sajtu brinula jedna persona, medjutim, počinje polako da mi izvrdava i ne izvršava posao na vreme tj. ne ubacuje fotografije na vreme ..... i sad hoću da nadjem nekog ko će to revnosnije da radi .... Potpuni sam laik, pa mi treba i par saveta oko toga, na šta treba obratiti pažnju kod ljudi kojima poveravam sajt .. itd itd.

Unapred hvala :)
 
Natasha, cena toga se krece od igle do lokomotive u zavisnosti od toga shta sve obuhvata tzv. odrzavanje. Kakav je site u pitanju? Ako je obichan html site gde treba brinuti samo o sadrzaju, tekstovima i slikama, cena toga je poprilichno smeshna, ako je u pitanju ozbiljniji corporate site, gde je svaki dan potrebno izdvojiti odredjeno vreme na neke ozbiljnije radnje, to moze prilichno da koshta. Pokushaj da malo objasnish o kakvom se site-u radi ili da dash link, da bi mogli da imamo neku orijentaciju.
 
Slično bih odgovorio, navedi ako možeš više podataka o sajtu, i posebno funkcionalnostima koje ima...ili čak baci link ako ti je to ok, uvid u sam sajt otkrio bi mnogo toga.

Kao najbolje i najisplativije rešenje u tvom slučaju preporučio bih da uložiš nešto malo kinte da ti neko uradi CMS (content management system) ili tzv.backend. Šta je to? To je u principu deo tvog sajta kome možeš da pristupiš samo ti, putem šifre, i da onda bez znanja programiranja, jednostavno edituješ i dopunjavaš sadržaj svog sajta. Ništa komplikovanije od korišćenja ovog foruma:)

Na taj način imaćeš punu i trenutnu kontrolu nad sadržajem svog sajta kad god je želiš - i besplatnu. Mislim da ti je to najbolje.

A troškovi održavanja sajta - su vrlo nezahvalna kategorija za procenu i extremno subjektivne su cene razlog više da se odlučiš za backend i samostalno vođenje svog sajta. Ali ajde i o tome koju reč...

Ako ti imaš neki profitabilan sajt, biznis, tipa portal, ili nešto tipa facebook, ili bilo šta gde što ti donosi pare, a zahteva svakodnevnu brigu...o sadržaju, funkcionisanju, bezbednosti...vrlo je smisleno da nekog kvalifikovanog zaposliš kao webmastera, a cena - rekoh subjektivno, stvar dogovora, obima posla...reci više o sajtu.

Ako imaš kozmetički salon, i samo hoćeš povremeno da promeniš cene i fotku dve - gruni link ovde ili na PP - će ti objasnim kako sama to da radiš a da se ništa ne pokvari i eto. Viđao sam na domaćem tržištu tako jadne "firme" koje naplaćuju ažuriranje sajta prema broju reči, i experte čiji je lični sajt odraz teško neznanja.

Poenta...moje lično mišljenje:

Održavanje sajta je ili full time plaćen posao ili se odradi backend da vlasnik sam može da ga održava, a da plaća samo kad poželi da nešto suštinski menja na sajtu. To je postalo totalni trend i standard, da imaš kontrolu nad sadržajem sajta bez znanja programiranja. To ti je najbolje rešenje, jer te sitne ažurancije su uvek preplaćene - nit je taj rad vredan 1000din., nit je nečije vreme toliko bezvredno da to uradi kako treba za manje...

A na šta paziti kad biraš ko će da ti radi nešto u vezi sajta? Pa isto kao kod automobila, ako si totalni laik, džaba svi saveti, moraš da "vodiš" sa sobom nekog ko se razume da te ne prevare:) Iako je ovde smajli, ovo mislim baš ozbiljno. Imaš na sajtu kao što je getafreelancer . com gomilu stručnih ljudi koji će ti uraditi to za siću (ima i loših, ali postoji feedback, pa imaš uvid u rejting svakog pojedinca i komentare prethodnih klijenata), a ima i kod nas stručnih ljudi, a i mnoooogo fushera. Ako konkretno kažeš šta ti treba, naći će se ovde neko da posavetuje na šta da pripaziš pri izboru i to je to...
 
Koliko posla ima oko sajta ikoliko cesto su potrebne promene? U kojem progamu je radjen sajt? Neko iz moje kompanije ce ti potpuno besplatno to raditi, ako nas nam dozvolis da za uzvrat postavimo poneki link negde na sajt... Naravno, linkovi bi bili potpuno nenametljivi... Ako te zanima ponuda, pisi mi na ndjukic@neobee.net
 
Moje pitanje je koliko može da košta održavanje sajta? Šta ono podrazumeva?

Do skoro mi se o sajtu brinula jedna persona, medjutim, počinje polako da mi izvrdava i ne izvršava posao na vreme tj. ne ubacuje fotografije na vreme ..... i sad hoću da nadjem nekog ko će to revnosnije da radi .... Potpuni sam laik, pa mi treba i par saveta oko toga, na šta treba obratiti pažnju kod ljudi kojima poveravam sajt .. itd itd.

Unapred hvala :)

Moza da kosta dosta ako ima sta da se radi. Podrazumeva dodavanje sadrzaja, menjanje podataka, ceo ili delomicni redizajn, izgradnju linkova i svasta jos u zavisnosti od potrebe klijenta ili potrebe sajta

treba to sama da radis ako frekfencija tvojih potreba za dodavanjem stvari je cesta. Onda ti treba wordpress kratka obuka i cepas sama sa dodavanjem materijala na sajt
 

Back
Top