Integracija Srba veliki izazov za Prištinu

strawbbery_city

Iskusan
Poruka
6.580
MKG: Integracija Srba veliki izazov za Prištinu


Potrebni su veliki napori kako bi se uverila srpska manjina da ima budućnost na Kosovu da bi nova država učvrstila svoju nezavisnost, navodi se u novom izveštaju o Kosovu Međunarodne krizne grupe.
Integracija Srba je veliki izazov za državu koja je nastala pre godinu dana, navodi se u izveštaju MKG. Vlasti u Prištini trebalo bi da učine više po tom pitanju, a to je i prilika da strategija Beograda, koja podrazumeva podršku paralelnim institucijama na Kosovu kako bi sprečili egzodus Srba ali i izolovali kosovske institucije, da samo ograničene rezultate.
"Pristup Beograda je sve teže održiv jer je njegov budžet ugrožen zbog svetske ekonomske krize. Finansiranje kosovskih Srba podrazumeva obezbeđivanja plata i drugih sredstava za zaposlene u javnom sektoru, kao podsticaj za ostanak na Kosovu, ali prinuđeni su da smanje te izdatke što će uticati na smanjenje kontrole", navodi se u izveštaju MKG.

Uprkos pozivu iz Beograda na bojkot kosovskih institucija, sve više kosovskih Srba, posebno onih koji žive u južnim enklavama, počinje pragmatično da se odnosi prema saradnji sa kosovskim ustanovama, podnoseći zahteve za zvanična dokumenta i prihvatajući plate od Prištine.
Najveća šansa Prištine da dalje integriše Srbe je da počne da primenjuje plan o decentralizaciji u skladu sa preporukama specijalnog predstavnika UN Martija Ahtisarija, koje je uputio još pre proglašenja nezavisnosti.
"To bi stvorilo nove opštine sa većinskim srpskim stanovništvom u kojima bi imali širu autonomiju i svoj obrazovni sistem, zdravstvenu zaštitu i kulturu. Tako bi mogli da održe vezu sa Srbijom. Da bi taj pristup imao izgleda na uspeh i prihvatanje od strane Srba, Priština mora da izbegne opterećujuću retoriku o kosovskoj nezavisnosti", naglašava se u izveštaju MKG.
Takav pristup trebalo bi da ohrabruju i SAD i EU, insistirajući na dijalogu Prištine i Beograda o pitanjima koja se odnose na život Srba na Kosovu.

MKG u izveštaju iznosi preporuke vlastima u Prištini da učine više da pitanje decentralizacije postane glavni prioritet, tako što će korist od tog procesa predstaviti svim zajednicama na Kosovu, ne samo etničkim Srbima.
Preporučuje se takođe sprovođenje investicionih projekata u koje će biti uključeni i predstavnici lokalnih srpskih vlasti.
Vlastima u Beogradu u izveštaju MKG preporučuje se da ne obeshrabruju angažovanje kosovskih Srba u procesu decentralizacije i saradnje sa institucijama Kosova, uključujući i saradnju sa policijom Kosova.
Pozivaju se vlasti u Beogradu da obezbede tehničku i finansijsku pomoć kosovskim Srbima ali tako da ne podrivaju kosovske institucije i ne izoluju Srbe.

Apeluje se na srpske vlasti da obustave podršku paralelnim srpskim opštinskim strukturama koje ne uspevaju da odgovore na potrebe lokalnog srpskog stanovništva. Beogradu se savetuje i da odustane od pružanja podrške pojedincima iz redova Srba za koje postoje dokazi da su učestvovali u korupciji i kriminalnim aktivnostima.Srbima na Kosovu savetuje se da se angažuju u kosovskim institucijama, posebno sa Ministarstvom za lokalnu samoupravu, kako bi imali korist od procesa decentralizacije.
Međunarodnoj zajednici se savetuje da ohrabruje dijalog Beograda i Prištine, kao i dijalog između kosovskih institucija i lokalnih Srba.
EU bi trebalo da iskoristi svoj uticaj na Srbiju, kao potencijalnu članicu, da insistira na konstruktivnoj ulozi Beograda i prestanku podrške paralelnim strukturama vlasti.
U procesu sprovođenja decentralizacije i zaštite manjinskih prava važnu ulogu trebalo bi da ima i misija Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS), navodi se u preporukama MKG.
Misija Euleksa takođe bi trebalo da ima važnu ulogu jer bi trebalo da promoviše sigurno i stabilno okruženje koje će pomoći povratak raseljenih lica na Kosovo, uključujući tu Albance na severu Kosova.
 
Crni Ademe pa to bi znacilo da Srbi na KIMU misle da zive u nekoj "drzavi";)
A "vlada":rotf: Pristine moze da apeluje do apokalipse.....:)

beli erice, da li srbi misle da zive u nekoj drzavi ne znam, ali tekst daje realnu sliku kosova, a to sto niko ne komentarise, tj. ne daje neki predlog sta bi se moglo uraditi, je stanje koje ce jos dugo trajati... ko prezivi pricace
 
dobar tekst, ali koliko neke patrijote zaista zanima stvarna situacija na kosovu vide se po broju odgovora...

Па што се текста тиче, могао је бити и бољи. Мислим највећи изазов за Приштину би био повратак Свих Срба, али не са уценом као што то ради Хрватска или БиХ. Мислим ја бих се радо населио на Косово, ради истраживања српске историје, а нарочито Боја на Косову. Шта мислиш какве су шансе да ми се то омогући? А каве су шансе избеглицама да се врате а да не буду прогањане за злочине које нису починили, јер је сигурно да они који нису суделовали у никаквим борбама нису могли ни починити никакве злочине. Политика је бла бла а стварност је тешка, и на стварности треба изграђивати нову државу а не са политичким бла бла. Дај ти нешто потврди што ти изгледа одмах оствариво на основу тог текста.
 
Па што се текста тиче, могао је бити и бољи. Мислим највећи изазов за Приштину би био повратак Свих Срба, али не са уценом као што то ради Хрватска или БиХ. Мислим ја бих се радо населио на Косово, ради истраживања српске историје, а нарочито Боја на Косову. Шта мислиш какве су шансе да ми се то омогући? А каве су шансе избеглицама да се врате а да не буду прогањане за злочине које нису починили, јер је сигурно да они који нису суделовали у никаквим борбама нису могли ни починити никакве злочине. Политика је бла бла а стварност је тешка, и на стварности треба изграђивати нову државу а не са политичким бла бла. Дај ти нешто потврди што ти изгледа одмах оствариво на основу тог текста.

sansa postoji. treba se samo pronaci par hrabrih pojedinaca koji bi hteli da se vrate, animirati kosovske albance da je to realnost od koje se ne moze pobeci, politicarima [ i jednim i drugima] ostaje da izadju na scenu i da to podrze. svaki je pocetak tezak. ali ako se uzme u obzir da vec ima srba koji zive na kosovu, i to sasvim normalno [pojedine opstine] ne vidim kao neki nepremostiv problem.
po meni, problem je do BG. ako on da zaleno svetlo sve bi moglo biti bolje
 
sansa postoji. treba se samo pronaci par hrabrih pojedinaca koji bi hteli da se vrate, animirati kosovske albance da je to realnost od koje se ne moze pobeci, politicarima [ i jednim i drugima] ostaje da izadju na scenu i da to podrze. svaki je pocetak tezak. ali ako se uzme u obzir da vec ima srba koji zive na kosovu, i to sasvim normalno [pojedine opstine] ne vidim kao neki nepremostiv problem.
po meni, problem je do BG. ako on da zaleno svetlo sve bi moglo biti bolje
Jeste Ademe, problem je BG. Nikako oni koji tim Srbima ruse groblja, kamenuju autobuse, tuku ih i na druge nacine pokazuju volju za suzivotom.
 
ne propagiram nista,da se ja pitam siptara na Kosmetu ne bi bilo,samo sam postavio vest sta nam jevropa misli

srbima ne bi bilo prvi put da na svojoj teritoriji zive pod tudjinskom vlascu i vojskom

vec vidjeno, cak bi se moglo uporediti nekje ranije tudjinske vlsti sa ovima, i ovi su mozda i gori, treba to prouciti

kako pregurati, do boljih vremena? bilo bi dobro da imaju iskrenu pomoc iz bgda i oslonac, ako moze. mada ovi jos nista nisu uradili za nase dole. znaci u se i u svoje kljuse.

jedno je sigurno - siptari kao izvor nestabilnosti i terorizma, nece se skoro promeniti, pogotovo ne prema srbima. omirisali su krv, ruke okrvavili, kaznjeni nisu, naprotiv. ameri ih pametno guraju sve dublje u (ne) civilizacijski bunar
 
ja sumnjam da dans neko rusi groblja, mislim da ljudi imaju prece probleme.
Dobro, barem ne negiras ovo ostalo. A za to mora covek da te satera u cosak. A cinjenica je da su ta groblja srusena, pa su srusena, da li ih "doradjuju" ili ne, ne znam, ali predpostavljam.

a sto se tice "oslobadjanja osudjenih ubica" ne znam sta da kazem... nekako mi je recenica....
...Pojam licemerja kao i 90% tvojih postova?
 
Dobro, barem ne negiras ovo ostalo. A za to mora covek da te satera u cosak. A cinjenica je da su ta groblja srusena, pa su srusena, da li ih "doradjuju" ili ne, ne znam, ali predpostavljam.


...Pojam licemerja kao i 90% tvojih postova?

tema je sadasnje stanje, i sta bi se trebalo uraditi da se to poboljsa. osvrtanjem na to ko je sta palio, ubijao, kamenovao, proterivao itd. itd. vec se bave neki ljudi koji su za to placeni. uzgred, mislim da obavljaju fer svoj posao. makar sam ja to tako shvatio, ili sam zeleo da cujem neki komentar u tom smeru.
sto se tice onih 90% mojih licemernih postova, procitaj onih 10 posto, to je oko 2.000 postova, mozda naucis nesto
 
tema je sadasnje stanje, i sta bi se trebalo uraditi da se to poboljsa. osvrtanjem na to ko je sta palio, ubijao, kamenovao, proterivao itd. itd. vec se bave neki ljudi koji su za to placeni. uzgred, mislim da obavljaju fer svoj posao. makar sam ja to tako shvatio, ili sam zeleo da cujem neki komentar u tom smeru.
Batice, ja jedino jos dijagram da ti nacrtam. Tuku ih i proteruju dan-danas.
 

Back
Top