Cetnici i americki ,,piloti"

gost 41715

Elita
Poruka
17.690
Kada se raspravlja o četnicima, često se kao pozitivan argument iznosi spašavanje američkih pilota.

Mogu da razumem zašto naši ljudi iznose taj detalj Amerikancima kao pozitivan argument o četnicima, ali ne shvatam zašto bi to bilo pohvalno bilo kom Srbinu.

Prvo, nisu u pitanju nikakvi ,,piloti”, kako se to kod nas zgodno prevodi, veċ ,,avijatičari’’, t.j. “airmen”, što je engleska reč koja se, konkretno u američkom engleskom, osim na pilote, odnosi i na sve pripadnike američkih vazduhoplovnih snaga iznad regruta, a gde se ubrajaju i vazdušno-desantne trupe, obaveštajci, itd.

Daleko od toga da su nam od Amerikanaca padali samo paketi za četnike i kamare oborenih pilota.

Naravno, neko ċe, veċ, pretpostaviti da je to sasvim prirodno, jer smo, jel’ da, bili saveznici.

Na stranu i to što su Amerikanci, kao i Britanci, potajno dostavljali pomoċ četnicima, regrutovali i obučavali naše emigrante za četničke redove i slali im svoje ljude kao pojačanje.

Sve mi to, donekle, ima smisla negde do 1944. Međutim, u trenutku kad Kralj, vlada u izgnanstvu i Britanci obustavljaju svoju podršku četnicima i podržavaju partizane, Amerikanci nastavljaju sa podrškom i to uprkos Ruzveltovim obeċanjima Čerčilu i britanskom upozorenju da to ne čine, da ne bi došlo do građanskog rata i ipak šalju svoju misiju u Jugoslaviju uoči dolaska Crvene Armije. Američka misija ostaje sve do novembra.

Dakle, Amerikanci su podržavali četnike, ne kao antifašističke, veċ kao antikomunističke saveznike i nastavili su to da čine do poslednjeg trenutka, bez obzira što je njihova podrška pretila da rasplamsa opšti građanski rat.

Memorandum za predsednika: Od Petra do Tita
General Donovan
direktor OSS-a
(koji se trenutno nalazi u Londonu) zatražio je da vam se pošalje sledeċi izveštaj o razgovoru koji je 12. avgusta imao sa premijerom Subašiċem:
- U ponedeljak sam razgovarao sa Subašiċem i evo šta mi je rekao:
,,20. avgusta sam razgovarao sa Adamom Pribiċeviċem, potpredsednikom komiteta Draže Mihajloviċa. Kada je Pribiċeviċ zatražio moju pomoċ da zaustavi borbe partizana i četnika, koja sada tutnji svom snagom i kada me je pitao da li bismo mogli da postignemo pomirenje između četnika i partizana, odgovorio sam:
,,,Ako želite da se borite sa partizanima kao sa komunistima – svesni činjenice da su sinovi vašeg naroda – i s tim u vezi, prihvatate nemačku pomoċ i saradnju, ništa ne možete da očekujete od Kralja, Kraljevske vlade i Saveznika. …’’’
Takođe smo od našeg predstavnika u Bonu dobili sledeċi izveštaj Bostonske serije, koji je neposredno bitan za pitanja o kojima se raspravlja u razgovoru Generala Donovana sa Subašiċem. …
,,Rečeno je da je tokom druge nedelje avgusta, 1944, Herman Nojbaher, nemački specijalni opunomoċenik za oblast Balkana, dao sledeċu izjavu o Mihajloviċu i političkoj situaciji u Jugoslaviji:
,,,…Položaj onih četnika koji zagovaraju saradnju sa Nemcima je ojačan činjenicom da Nemci mogu uskoro biti primorani na povlačenje iz Srbije. To bi bio znak za konačni obračun između komunista i nacionalista. Mihajloviċ, dakle, verovatno namerava da sarađuje sa nemačkom vojskom, dok je ona još u Srbiji, da bi smanjio efikasnost Titovih partizana. Naglašavajuċi zajedničku borbu protiv komunista, Mihajloviċ bi se od Nemaca domogao što je više oružja moguċe. On smatra da ċe onda lako preuzeti nemačke položaje kad nemačka vojska ode. Priča se da su započeti nezvanični pregovori između Mihajloviċa i Nemaca i možda ċe za njima kasnije uslediti zvanična konferencija,’ …”
22. septembar, 1944.
Odlomak iz memoranduma, vezanih za Balkan, koje je OSS slao Ruzveltu:
Šaljem vam sledeċu parafraziranu poruku, koju je Generalu Vilsonu poslao Maršal Tito 16. septembra i izveštaj iz naše kancelarije u Bariju, koji se tiče naređenja izdatog 20. septembra od glavnog štaba Maršala Tita, koje ograničava, kako naše, tako i britanske obaveštajne operacije. …
Poruka Generala Vilsona Maršalu Titu:
,,1. 5. septembra ste uputili poruku britanskim i američkim misijama pri vašem glavnom štabu, u kojoj ste izjavili nešto u smislu da četnicima Saveznici šalju zalihe i pružaju ostalu pomoċ i da saveznička komanda u Italiji održava odnose sa Dražom Mihajloviċem.
2. Ne nameravam da šaljem ovo ni britanskoj ni američkoj vladi, jer se ja lično oštro protivim ovim optužbama. Sasvim sam sposoban da vladam situacijom, pošto je ljudstvo savezničkih oficira, koje ste pomenuli u svojoj poruci od 5. septembra, pod mojom neposrednom komandom.
3. U svakom slučaju, očigledno je da ste pogrešno obavešteni. Tvrdnja da Mihajloviċu šaljemo ikakve zalihe ili održavamo vezu sa njim je potpuno pogrešna. U to vreme su vam predočeni posebni razlozi zbog čega je američka misija bila u oblasti koju kontroliše Mihajloviċ. Evakuacija savezničkog osoblja u Jugoslaviji je bio taj određeni razlog za prvu misiju, jedinica za spašavanje vazduhoplovne posade. Mala jedinica pod vođstvom Pukovnika Mekdauela, druga misija, nema nikakve veze sa Generalom Dražom Mihajloviċem; njen jedini zadatak je da prikuplja obaveštajne podatke u Srbiji.
* * *
6. Činjenica da su u nekoliko navrata američki avijatičari izvlačeni obučeni u četničku odeċu zbog gubitka svoje sopstvene, možda je izazvala neke nesporazume. Moguċe je da su neke zalihe, koje su možda bačene u pogrešnu oblast, dopale šaka četnicima. Pritužbe koje ste izneli mora da su zasnovane na pogrešnim izveštajima, koji su doveli do pogrešnog tumačenja gore navedenih činjenica.

Izveštaj o naređenjima koje je 20. septembra izdao glavni štab Maršala Tita:

Titov glavni štab je 20. septembra izdao naređenja svim partizanskim korpusnim komandantima u smislu da nikakve savezničke misije ne mogu ubuduċe da dejstvuju jedinicama manjim od korpusa i još da nikakvo savezničko vojno ljudstvo ne može da putuje unutar zemlje osim, ako im Tito ne da pismeno odobrenje za to.
Glavni štab partizanskog istranskog korpusa naredio je jednom od naših oficira, raspoređenom u Sloveniji, da se javi glavnom štabu bez odlaganja. Ovo naređenje je bilo izvršenje Titovog naređenja.
Prema britanskoj vojnoj misiji, njeni predstavnici su dobijali slične poruke po drugim oblastima. Britanci su smesta otkazali sve dostavke zaliha, kao i svi letovi za prevoz partizanskih ranjenika. Ništa više neċe biti činjeno na bilo kom polju sve dok se situacija ne raščisti.

Razlog Titovog poteza, verovatno je njegova želja da ograniči i kontroliše američke i britanske vojne predstavnike u zemlji sad kada veruje da je građenski rat sve samo ne neizbežan i sad kada britanske i američke dostave više nisu neophodne. On očigledno ne želi da američki i britanski predstavnici nadgledaju i izveštavaju o razvoju nejgovih zamisli da učvrsti svoju vojnu pobedu na političkom i ekonomskom polju. Dovoljno je značajno to da je naređenje izdato u trenutku kada je Tito skoro sigurno bio sa ruskim vođama u Bugarskoj i Rumuniji. Nije se vratio na Vis, nakon što je ruskim avionima otišao u nepoznatom pravcu. Nema načina da znamo da li su Rusi obuhvaċeni frazom ,,savezničko’’ ljudstvo.
Rusi su dugo imali najbližu moguċu vezu sa Titom i njegovim ljudstvom, i verovatno su učestvovali u njegovim političkim i vojnim odborima.
30. septembar 1944.
 
Poslednja izmena:
,,Tito, Mihajloviċ i saveznici, 1941-1945”, Volter R. Roberts – 1987

AMERIČKA OBAVEŠTAJNA MISIJA PRIDRUŽUJE SE MIHAJLOVIĊEVOM GLAVNOM ŠTABU

Kao što smo veċ pomenuli, nakon britanske odluke da povuku sve oficire veze sa četničke teritorije, OSS je 2. marta 1944. predložio da se Mihajloviċu pošalje američka obaveštajna misija. U kratkom dokumentu koji je spremljen za podsekretara Stetinijusa pre njegovog aprilskog odlaska u London stajalo je: ,,Predsednik je odobrio plan da se na Mihajloviċevu teritoriju pošalje američka obaveštajna grupa, iako su naši oficiri veze pri Mihajloviċu, povučeni sa britanskom misijom.”

Martin svedoči da je OSS u Italiji planirao opsežnu misiju – četrdesetorica ljudi podeljenih u šest timova od po šest ljudi sa četvoricom pomoċnih članova. Ti ljudi su očigledno odabrani i naknadno su im data uputstva u vili blizu Brindisija. Donovan je 31. marta pisao Ajzenhaueru da OSS postavlja obaveštajne oficire kod Mihajloviċa sa ciljem ,,infiltriranja agenata u Austriju i Nemačku”.
Kasnije u toku godine, kao što ċe se ispostaviti, šef manje obaveštajne grupe, koja se je kasnije pridružila četnicima, dvaput se je sastao sa nemačkim vlastima u Jugoslaviji i pokušao da ugovori ranu predaju nemačkih snaga na Balkanu. Dakle, dokazi ukazuju na to da se je radilo samo o obaveštajnoj misiji uperenoj ka nemačkim ratnim dejstvima, mada bivše partizanske vođe do današnjeg dana ogorčeno smatraju da se je radilo o pružanju podrške Mihajloviċu u očajničkoj situaciji. Kada je Čerčil čuo za američku odluku, bio je toliko uznemiren da je 6. aprila poslao telegram u kome je istakao da su Britanci bili u toku povlačenja svoje misije od Mihajloviċa i da je ,,pritiskao Kralja Petra da skine s vrata taj kamen koji ga vuče na dno u njegovoj sopstvenoj zemlji i samo radi u korist neprijatelja”. Dodao je:

,,Ako, baš u ovom trenutku, američka misija dođe u Mihajloviċev glavni štab pokazaċe celom Balkanu potpunu suprotnost britanskih i američkih snaga. Rusi ċe se zasigurno u potpunosti osloniti na Titovu stranu, što mi sasvim podržavamo. Dakle, doċiċemo u potpuni raskorak. Nadam se i verujem da se to može izbeċi.”

Ruzvelt je 8. aprila odgovorio:

Odobrenjam misije O.S.S.-a u Mihajloviċevoj oblasti, hteo sam da se domognem obaveštajnih podataka i misija nije trebalo da ima baš niakakave političke namene. Međutim, u svetlu mišljenja, koje ste izneli, da bi je naši Saveznici i drugi mogli pogrešno protumačiti, dao sam uputstva da se razmatrana misija ne šalje.

Ljudi koji su organizovani u Italiji su tako raspušteni, ali se je ipak nastavilo sa pripremom misije manjih razmera.
Potpukovnik Robert H. Mekdauel, vojni obaveštajac u Kairu odabran da predvodi umanjenu misiju, raspoređen je na privremenu dužnost pri OSS-u u Bariju.
Međutim, trebalo mu je nekoliko nedelja da pokrene grupu. Tek pri njenom sedmom preletu Srbije, na kome su bili Kapetan Džon Milodragoviċ, Poručnik Elzvort Krejmer i vezista, misija je uspela da ostvari kontakt sa Mihajloviċevim glavnim štabom. 26. avgusta je sletela u Prnjane.
Čerčil, koga je Ruzvel u aprilu uveravao da obaveštajna misija neċe biti poslata, saznao je posredno za dolazak američkih oficira na Mihajloviċevu teritoriju. 1. septembra je Ruzveltu poslao oštru poruku u kojoj se je osvrnuo na predsednikovo prethodno obeċanje:

,,Trudimo se da pružimo podršku Titu, i, naravno, ako SAD podrže Mihajloviċa, nastaċe potpuni haos. Ja sam se više nadao da ċe stvari iċi malo lakše u tim krajevima, ali, ako svako od nas podrži različitu stranu, postavljamo podlogu za dobar građanski rat. General Donovan vodi jak Mihajloviċev lobi, baš kada smo ubedili Kralja Petra da odlučno prekine sa njim i kada su mnogi od četnika skupljeni u Titovu Narodnooslobodilačku vojsku. Jedina prilika za spas Kralja je jedinstvo između premijera, hrvatskog bana i Tita…”

3. septembra, Ruzvelt je odgovorio:

,,Misija OSS-a je moja greška. Nisam uzeo u obzir svoju prethodnu akciju od 8. aprila. Naložiċu Donovanu da povuče svoju misiju.”

Misija, međutim, nije napustila Jugoslaviju do 1. novembra.
Mekdauel je stigao na četničku teritoriju u presudnom trenutku. Crvena Armija se je približavala jugoslovensko-rumunskoj granici i stigla je na granicu 6. septembra. Samo su četničke jedinice bile tamo da stupe u kontakt sa sovjetskim snagama. Partizani su, međutim, bili spremni da isteraju četnike iz cele Srbije.
Mihajloviċeve zalihe oružja bile su izuzetno ograničene. Skoro godinu dana mu nije stigla nikakva saveznička pomoċ. Postojala je mala nada da ċe se domoċi oružja kada je Nediċ, marionetski premijer Srbije, videvši da nemačka moċ slabi, u avgustu stupio u kontakt sa Mihajloviċem preko posrednika.
Sastanak između ove dvojice je održan 20. avgusta u Ražani kod Užica. Prema Klisoldu, inicijativa je potekla od Nediċa i Mihajloviċ je bio jako suzdržan, ali Kalabiċ, jedan od četničkih komandanata, im je sredio da se sastanu. Mihajloviċ je isprva bio jako arogantan, ali je pokazivao sve više interesovanja kako mu se je Nediċ ulagivao.
 
To je sve lepo sto George Voinovich podilazi patriotskim osecanjima srpske emigracije, a oni mu se lepo oduze na izborima, ali nisam mislio na americke politicke kampanje usmerene na srpske glasace, vec na cinjenicu da to americko savezenistvo nije bilo u korist, vec na stetu srpskog naroda, da Amerikanci nisu bili zainteresovani ni za dobrobit srpskog naroda, ni za opstanak monarhije, vec im je iznad svega bila antikomunisticka borba, koji su stavljali ispred antifasisticke borbe.
 
Kao prvo knjigu ''Zaboravljenih 500'' napisao je Greg Frimen, glavni govornik u ovom prilogu je Arthur Jibilian, pored njega govore veterani Clare Musgrove i Carl Walpusk...

Zasto ti je toliko tesko da prihvatis da su ovi ljudi srecni sto na videlo konacno isplivava istina za koju su se borili ceo zivot. Kakve kampanje, kakve gluposti...

To sto pricas za Amere onda isto mozes da kazes i za Sovjetski savez, kada su u pitanju ovi prostori. Ako su Ameri podrzavali cetnicke iskljucivo kao antikomuniste, Sovjeti su podrzavali partizane iskljucivo kao nosioce komunizma...i dodjes na igru velikih sila...

A tvoje pitanje ne stoji jer time gubis smisao antifasisticke borbe naseg naroda u II sv.ratu.

Mogu ja da ti postavim pitanje da li je uopste antifasisticka borba isla na stetu srpskog naroda, tj. sta bi bilo da je srpski narod kao hrvatski docekao Nemce kao ''oslobodioce''

da li je i ovo bila tvoja predizborna kampanja...ovi ljudi su jednostavno svedoci desavanja na terenu, i borili su se za istinu, koju je i njihova vlada izmedju ostalih skrivala...

34V.jpg


Spašeni Američki piloti za vreme posete Stejt Departmentu u Vašingtonu u cilju lobiranja da Američka vlada urgira kod Tita u korist generala Mihailovića.

Da li je americka vlada sprecila kukavicku likvidaciju Mihailovica?

Nije!

E to su te funjare ''Ameri'', o kojima govoris ali ne ovi ljudi...Ta ista vlada je zbog odnosa sa Titom stavila u sef Drazin orden koji je morao da ceka 2005. godinu da stigne u prave ruke...
 
Poslednja izmena:
To je bilo najveće pojedinačno prebacivanje pilota, iz razloga što su Saveznici već bili
prekinuli sve veze sa Mihailovićem više meseci ranije, pa se prikupio priličan broj
savezničkog osoblja na četničkoj teritoriji.
Inače, sa područja pod kontrolom NOVJ evakuisano je u kontinuitetu, bez zadržavanja,
između 2.000 i 4.000 savezničkih vazduhoplovaca - zavisno od autora. Po Volteru R.
Robertsu, radi se o oko 2.000 ljudi.
Saveznički vazduhoplovci su od početka 1944, u sklopu obuke, upućivani da, u slučaju
potrebe, na svaki način gledaju da se povežu sa organima NOVJ na terenu.
Znači, tvrditi da je Operacija Hejlard "najveća", nije ništa više od zavodljive igre rečima.
 
:hahaha:

pa i tome smo vec pricali...nemas vise sta da kazes kiseli, kao senilni dedica ponavljas iste stvari...

jel su to oni piloti koji su prinudno sletali na postojece aerodrome usled pune besike, na teritorije na kojima nije bilo Nemaca, pa posle olaksanja nastavljali let...:hahaha:

pa gde su ti izlivi zahvalnosti za te hrabre spasioce...

a tema nisu NOVJ...opet kompleksi proradili...

Da je najveca ne kazu Srbi

413435.jpg


GREATEST RESCUE MISSION OF THE WORLD WAR II


i moram da napomenem iza neprijateljskih linija. kiseli jel znas sta to znaci...iza neprijateljskih linija..ma de znas...hehehehe
 
Poslednja izmena:
taj rat je pri kraju (ne mislim licno na mene i kiselog)...ishod ce biti pobeda nad decenijskim lazima...a kao sto sam rekao taj rat se zavrsava pronalaskom Drazinog groba, ponistenjem presude Titovog suda, potpunom rehabilitacijom koja je zapoceta 2004.

...A ''rat'' izmedju mene i kiselog nije samo ''rat'' partizana i cetnika, vec i Hrvata, isfrustriranog svojom istorijom i Srbina koji moze samo da bude ponosan na postojanje dva antifasisticka pokreta u II sv.ratu...
 
Kočo, a zašto su pisac ,,Zaboravljenih 500” i ostali američki veterani ċutali preko 40 godina, pa progovorili, tek 2007?

Koja to istina isplivava na videlo? Da su četnici spašavali Amerikance?

Pa nemoj da se pravimo naivni; znamo svi kakve kampanje od 90-ih vode sve bivše jugoslovenske republike.

Zašto bi meni trebalo da znači nešto to što su oni sreċni? Šta ima ja da prihvatam ili ne prihvatam njihovu sreċu što su se spasili?

To je pokušaj da se cela priča izbanalizuje i fokusira na ličnu dramu, pri čemu se mnogo veċi deo priče gura pod tepih.

Pazi, ti lika… ,,Kakve kampanje, kakve gluposti”… :roll:

A to što u svojoj temi o američkim misijama imaš istaknutu sliku Dražine ċerke sa posthumnom medaljom legije zaslužnih kod Džordža Voinoviċa, verovatno je samo puka slučajnost.

Pa šta misliš ko je izdejstvovao da se ta medalja dodeli? Šta misliš ko je u Americi izglasao Džordža Voinoviċa za senatora Ohaja? Da nije ustaška emigracija, možda?

Ne, to što pričam za Amere ne može da se primeni na Ruse (,,Sovjeti” je tipično američki hladnoratovski termin). Ako su Rusi podržavali partizane isključivo kao nosioce komunizma, zašto su onda podržavali Dražu? I zašto je to čudilo Amerikance? Iz prostog razloga što Rusi nisu bili toliki degenerici kao Ameri da kapitalizam doživljavaju kao veċeg neprijatelja od fašizma.

Ma, da, sad ċemo lepo da se sakrijemo iza igre velikih sila, pa ċemo kolektivno da se istopimo zbog toga koliko je Draža američkih komadosa uspeo da izvuče iz Srbije, pošto je to stvarno za nas najznačajnija stvar u celom Drugom Svetskom ratu.

A tvoje pitanje ne stoji jer time gubis smisao antifasisticke borbe naseg naroda u II sv.ratu.

Molim te, objasni mi, koje to moje pitanje obešmiljuje antifašističku borbu našeg naroda u Drugom Svetskom ratu?

Mogu ja da ti postavim pitanje da li je uopste antifasisticka borba isla na stetu srpskog naroda, tj. sta bi bilo da je srpski narod kao hrvatski docekao Nemce kao ''oslobodioce''

Možeš, ali niti vidim poentu tog pitanja, niti mogu toliko da koketiram sa fašizmom da bih razmatrao takvu moguċnost.

da li je i ovo bila tvoja predizborna kampanja...ovi ljudi su jednostavno svedoci desavanja na terenu, i borili su se za istinu, koju je i njihova vlada izmedju ostalih skrivala...

Upravo tako. Svedoci na terenu. Videli su to što su videli i svesni su šta se je dešavalo, taman koliko je svestan bilo koji četnik ili partizan. Oni mogu da ti posvedoče samo ono što se je dešavalo u njihovom vidokrugu.


Spašeni Američki piloti za vreme posete Stejt Departmentu u Vašingtonu u cilju lobiranja da Američka vlada urgira kod Tita u korist generala Mihailovića.

Da li je americka vlada sprecila kukavicku likvidaciju Mihailovica?

Nije!

E to su te funjare ''Ameri'', o kojima govoris ali ne ovi ljudi...Ta ista vlada je zbog odnosa sa Titom stavila u sef Drazin orden koji je morao da ceka 2005. godinu da stigne u prave ruke...

Pa o čemu onda ti i ja pričamo?

Mislim, naravno da ne govorim o nekim beznačajnim pojedincima na kraju komandnog lanca, nego o politici po čijim su naređenjima slati.
 
taj rat je pri kraju (ne mislim licno na mene i kiselog)...ishod ce biti pobeda nad decenijskim lazima...a kao sto sam rekao taj rat se zavrsava pronalaskom Drazinog groba, ponistenjem presude Titovog suda, potpunom rehabilitacijom koja je zapoceta 2004.

...A ''rat'' izmedju mene i kiselog nije samo ''rat'' partizana i cetnika, vec i Hrvata, isfrustriranog svojom istorijom i Srbina koji moze samo da bude ponosan na postojanje dva antifasisticka pokreta u II sv.ratu...

Daleko od toga da ja taj rat pri kraju.

To sto se kod nas radi je prekrajanje istorije u skladu sa drzavnom politikom.

Kao sto su komunisti generalizovali sve cetnike kao zlikovce, a velicali partizane, tako sad postovaoci cetnickog pokreta poistovecuju partizane i komuniste i stavljaju ih sve u isti cabar revansizma, korupcije i zlupotrebe polozaja.

To i mogu nekako da svarim. Kao, 'ajde i ovi su njima to radili, zasluzili su.

Medjutim, mnogo je gore sto sami zagovornici cetnicke rehabilitacije sebe generalizuju onako kako su ih generalizovali partizani. Tako da sad imas i proruske i prozapadne cetnike i cetnike koji se zaklinju u casni krst i nose kukasti u unutrasnjem dzepu i one u nekim crnim jurisnickim uniformama, koje izgledaju kao da ih je krojio isti majstor kod koga se oblace neki Tomsonovi obozavaoci. I sve to vrti jagnjad na istom mestu o iste praznike i okuplja se na patriotskim (sto bi nasi zapadni saveznici rekli, ,,nacionalistickim") skupovima.

Zasto? Da ih ima vise na broju?

Pa sami pljuju po onome za sta se zalazu. Dok god staju pod isti barjak sa takvima, ne moze da se promeni misljenje o njima.

Mislim, postoje tu neke politicke struje i strani uticaji, ali ne bih da zalazim u te vode da Sakal ne baci nuklearku na ovu temu zbog politike.
 
Poslednja izmena:
Milanne, dobro postavljena tema i sa zanimljivom tezom.

Neki bi ti mogli uzeti za zlo ovaj moj kompliment, ali mislim da ni sam ne bih mogao bolje stvar postaviti. Doduše, već nekoliko puta sam napomenuo, drugi rat i nije predemet mojeg užeg zanimanja, ali mislim da dosta o tome znam.

Svakako je u cijeloj priči najzanimljivije inzistiranje amerikanaca na suradnji sa Dražom nakon što se razišao sa Britancima. Mislim da je interes bio dvojak, kao što si spomenuo: kao prvo spasiti preko Mihailovića svoje posade koje su ostale na tom području, a kao drugo imati informaciju iz prve ruke, jer tada nigdje bliže nije bilo predstavnika komunističkog svjetonazora - a koji su bili (naravno) pod direktnim utjecajem SSSR-a.
Govorim o respektabilnoj vojnoj sili, što tada NOB svakako jest.
 
Kočo, a zašto su pisac ,,Zaboravljenih 500” i ostali američki veterani ċutali preko 40 godina, pa progovorili, tek 2007?

Koja to istina isplivava na videlo? Da su četnici spašavali Amerikance?

Pa nemoj da se pravimo naivni; znamo svi kakve kampanje od 90-ih vode sve bivše jugoslovenske republike.

Zašto bi meni trebalo da znači nešto to što su oni sreċni? Šta ima ja da prihvatam ili ne prihvatam njihovu sreċu što su se spasili?

To je pokušaj da se cela priča izbanalizuje i fokusira na ličnu dramu, pri čemu se mnogo veċi deo priče gura pod tepih.

Pazi, ti lika… ,,Kakve kampanje, kakve gluposti”… :roll:

A to što u svojoj temi o američkim misijama imaš istaknutu sliku Dražine ċerke sa posthumnom medaljom legije zaslužnih kod Džordža Voinoviċa, verovatno je samo puka slučajnost.

Pa šta misliš ko je izdejstvovao da se ta medalja dodeli? Šta misliš ko je u Americi izglasao Džordža Voinoviċa za senatora Ohaja? Da nije ustaška emigracija, možda?

Ne, to što pričam za Amere ne može da se primeni na Ruse (,,Sovjeti” je tipično američki hladnoratovski termin). Ako su Rusi podržavali partizane isključivo kao nosioce komunizma, zašto su onda podržavali Dražu? I zašto je to čudilo Amerikance? Iz prostog razloga što Rusi nisu bili toliki degenerici kao Ameri da kapitalizam doživljavaju kao veċeg neprijatelja od fašizma.

Ma, da, sad ċemo lepo da se sakrijemo iza igre velikih sila, pa ċemo kolektivno da se istopimo zbog toga koliko je Draža američkih komadosa uspeo da izvuče iz Srbije, pošto je to stvarno za nas najznačajnija stvar u celom Drugom Svetskom ratu.



Molim te, objasni mi, koje to moje pitanje obešmiljuje antifašističku borbu našeg naroda u Drugom Svetskom ratu?



Možeš, ali niti vidim poentu tog pitanja, niti mogu toliko da koketiram sa fašizmom da bih razmatrao takvu moguċnost.



Upravo tako. Svedoci na terenu. Videli su to što su videli i svesni su šta se je dešavalo, taman koliko je svestan bilo koji četnik ili partizan. Oni mogu da ti posvedoče samo ono što se je dešavalo u njihovom vidokrugu.




Pa o čemu onda ti i ja pričamo?

Mislim, naravno da ne govorim o nekim beznačajnim pojedincima na kraju komandnog lanca, nego o politici po čijim su naređenjima slati.

Ja tebe stvarno ne kapiram...

Kako koja istina? pa onu koju su komunjare decenijama skrivale...U Srbiji tek od 1990. imas slobodu govora kada pocinje da se iznosi istina o cetnicima...Nisu sve te knjige pisane tek 2007. Recimo knjige Martina David-a, Lucien Karchmar-a, Walter Roberts-a, Michael Lees-a, izasle su mnogo ranije ali kome su bile dostupne, ko je govorio o njima...Koji je razlog americka vlada navela za stavljanje u sef Drazinog ordena nego politicka situacija i odnos sa SFRJ. Nije tacno da su veterani progovrili tek sada, pricaju oni sve vreme ali do sada nije imao ko da ih slusa...Pa jel ti malo sto sam postavljao njihove proteste, zahteve itd, za sve ove godine...Sta si se uvatio Vojinovicha ko pijan plota...izdejstvovali su americki piloti!

Sta ti u stvari oces da kazes, samo postavljas gomilu pitanja, reci sta ti je na umu...

To sto tebi ne znaci nista sto je tvoj narod zrtvovao svoje zivote za saveznicku stvar, koja se danas smatra najvecom spasilackom misijom u II sv.ratu i o kojoj ce se tek pricati jer to ti ljudi zasluzuju, je druga stvar...

Da li si izvalio da se na ovoj temi koja se tice iskljucivo Srba javljaju najvise Hrvati...da li si se zapitao odakle ta potreba...sto se mene tice, samo potvrdjuju ono sto sam pisao o njima...

ma bice da si i ti samo dete komunizma...a to je neizleciva bolest...
 
Milanne, dobro postavljena tema i sa zanimljivom tezom.

Neki bi ti mogli uzeti za zlo ovaj moj kompliment, ali mislim da ni sam ne bih mogao bolje stvar postaviti. Doduše, već nekoliko puta sam napomenuo, drugi rat i nije predemet mojeg užeg zanimanja, ali mislim da dosta o tome znam.

Svakako je u cijeloj priči najzanimljivije inzistiranje amerikanaca na suradnji sa Dražom nakon što se razišao sa Britancima. Mislim da je interes bio dvojak, kao što si spomenuo: kao prvo spasiti preko Mihailovića svoje posade koje su ostale na tom području, a kao drugo imati informaciju iz prve ruke, jer tada nigdje bliže nije bilo predstavnika komunističkog svjetonazora - a koji su bili (naravno) pod direktnim utjecajem SSSR-a.
Govorim o respektabilnoj vojnoj sili, što tada NOB svakako jest.

1. to je period kada je americki pukovnik mcdowell bio u stabu DM-a, pa epizodu s avijaticarima treba gledati u tvom svetlu. radi se o mesanim posadama, a ne o pilotima
2. mcdowellov zadatak je bio skupljanje obavestajnih podataka, i izvrsiti pregovore sa nemcima o njihovoj eventualnoj predaji (naravno ne cetnicima..). u sklopu toga DM je uredio mcdowellu sastanak sa rudolfom starkerom, predstavnikom neubachera
Hermann Neubacher, for instance, preserved the original notes that Rudi Starker had written during the talks with McDowell. The notes included the following:
1. McDowell wants to speak to NEUBACHER and is even prepared to go to Belgrade for that purpose.
2. Nothing can be discussed which might be construed as contrary to the common interests of all the Allies.
3. He is authorized to discuss Balkan problems.
4. He is ready to talk over any other questions in order to refer them to his irovernment.
5. He is also authorized to use an American plane attached to his mission to send the German participant abroad for further discussions. He is even authorized to send him to the U.S.
6. A special American plenipotentiary may also come over to participate in a very important conversation.
7. He considers NEUBACHER an experienced man and a German realist (praktischen Deutschen). He considers him therefore the man best suited to know how to act at a time when the war seems to be coming to an end.5*1
Neubacher cabled Hitler for agreement to his meeting with McDowell. At first, Joachim von Ribbentrop, the Foreign Minister of the Third Reich, had opposed this meeting, but he later changed his mind and even supported Neubacher's proposal and recommended it to Hitler. After the war, Neubacher told American interrogators that McDowell had intended to prevent the Soviet invasion of the Balkans, to oppose Tito, and to give assistance to the nationalist, i.e., Chetnik, forces. He advocated the view that the most reasonable solution would be for Mihailović to engage all his forces against Tito, since the Germans had to leave Serbia anyway.
Neubacher's interrogator noted:
During the last stages of the battle for Serbia MCDOWELL advised Mihailovich to get as much equipment as possible from the Germans. MCDOWELL himself was unable to support the Chetniks with equipment after the TEHRAN conference. His very presence had nevertheless, according to Neubacher, been manna in the wilderness for the morale of all Serbian collaborationist groups (MIHAILOVICH, LJOTIC, and NEDIC).55
According to Dr. Wilhelm HottI, Rudi Starker visited Mihailović for the last time in March 1945, and the Chetnik commander complained that the Germans were not sending him sufficient supplies.56
The German security service (SD), at the close of the war, maintained two radio links with Mihailović in Yugoslavia. The first link was directly !
at the headquarters of Mihailović, while the other channel was kept open by the Germans through a transmitting and receiving station north of Sarajevo. "The link to D. M. was politically conditioned and primarily served the purpose of enabling him to make his supply requirements to the German Government."
citat iz :"THE OSS AROUND THE GLOBE"

operacija "halyard" nije mogla biti izvedena bez pristanka nemaca. prica o cetnicima koji osiguravaju pranjane od nemaca , sa nemcima koji znaju radio kodove , i znaju sta se dogadja kod mihailovica, je napuhana propagandna glupost , politicki, mozda drzi vodu, ali je vojno providna
 
1. to je period kada je americki pukovnik mcdowell bio u stabu DM-a, pa epizodu s avijaticarima treba gledati u tvom svetlu. radi se o mesanim posadama, a ne o pilotima
2. mcdowellov zadatak je bio skupljanje obavestajnih podataka, i izvrsiti pregovore sa nemcima o njihovoj eventualnoj predaji (naravno ne cetnicima..). u sklopu toga DM je uredio mcdowellu sastanak sa rudolfom starkerom, predstavnikom neubachera

citat iz :"THE OSS AROUND THE GLOBE"

operacija "halyard" nije mogla biti izvedena bez pristanka nemaca. prica o cetnicima koji osiguravaju pranjane od nemaca , sa nemcima koji znaju radio kodove , i znaju sta se dogadja kod mihailovica, je napuhana propagandna glupost , politicki, mozda drzi vodu, ali je vojno providna


:hahaha:

to je zelja isfrustriranih hrvatcica i tvoja slobodna interpretacija...ali de ces dalje da siris tu pricu osim u granicama lepe tvoje, gde mozete svi da se nasladjujete...hehe

istina je izasla na videlo...ovo je danas, i ovo je sutra...kiseli vi ste juce:lol:

backcoverkh5.jpg
 
1. to je period kada je americki pukovnik mcdowell bio u stabu DM-a, pa epizodu s avijaticarima treba gledati u tvom svetlu. radi se o mesanim posadama, a ne o pilotima
2. mcdowellov zadatak je bio skupljanje obavestajnih podataka, i izvrsiti pregovore sa nemcima o njihovoj eventualnoj predaji (naravno ne cetnicima..). u sklopu toga DM je uredio mcdowellu sastanak sa rudolfom starkerom, predstavnikom neubachera

citat iz :"THE OSS AROUND THE GLOBE"

operacija "halyard" nije mogla biti izvedena bez pristanka nemaca. prica o cetnicima koji osiguravaju pranjane od nemaca , sa nemcima koji znaju radio kodove , i znaju sta se dogadja kod mihailovica, je napuhana propagandna glupost , politicki, mozda drzi vodu, ali je vojno providna

Odakle ti to da mu je Draza uredio sastanak sa Neubacherom?

Ima li neki citat za to?
 
Milanne, dobro postavljena tema i sa zanimljivom tezom.

Neki bi ti mogli uzeti za zlo ovaj moj kompliment, ali mislim da ni sam ne bih mogao bolje stvar postaviti. Doduše, već nekoliko puta sam napomenuo, drugi rat i nije predemet mojeg užeg zanimanja, ali mislim da dosta o tome znam.

Svakako je u cijeloj priči najzanimljivije inzistiranje amerikanaca na suradnji sa Dražom nakon što se razišao sa Britancima. Mislim da je interes bio dvojak, kao što si spomenuo: kao prvo spasiti preko Mihailovića svoje posade koje su ostale na tom području, a kao drugo imati informaciju iz prve ruke, jer tada nigdje bliže nije bilo predstavnika komunističkog svjetonazora - a koji su bili (naravno) pod direktnim utjecajem SSSR-a.
Govorim o respektabilnoj vojnoj sili, što tada NOB svakako jest.

Bre, Matija, sad si me obelezio za odstrel. :lol:

Pa ne znam... Ima toga da su Amerikanci hteli i da izvuku ljudstvo, a, opet, naknadno su poslali misiju, pa ne verujem da su samo hteli da izvuku ljude. Da, verovatno je bilo vise razloga.
 
Ja tebe stvarno ne kapiram...

Kako koja istina? pa onu koju su komunjare decenijama skrivale...

Drago mi je, ako kapiraš bar sebe.

Koju su ti to istoriju komunsiti skrivali, koju ti sad otkriše ovi veterani? Da su četnici spašavali američke ,,pilote”?

Ma, ja mislim da bi SFRJ odmah raspala da se je to saznalo. Tito bi ili izvršio samoubistvo ili invaziju na Ameriku…

U Srbiji tek od 1990. imas slobodu govora kada pocinje da se iznosi istina o cetnicima...

Au, kako sad taj paradoks?! Pa zar nisu i tad komunjare bile na vlasti?

Nisu sve te knjige pisane tek 2007. Recimo knjige Martina David-a, Lucien Karchmar-a, Walter Roberts-a, Michael Lees-a, izasle su mnogo ranije ali kome su bile dostupne, ko je govorio o njima...

Pa to ti pričam… Znači svi drugi su pisali o tome, ali oni jadni nisu smeli. Nisu smeli da pišu, jer im je zabranjeno da obelodane istinu, ali su im dozvoljavali da s tim u vezi organizuju proteste. Šio mu ga Džordž :-/

Koji je razlog americka vlada navela za stavljanje u sef Drazinog ordena nego politicka situacija i odnos sa SFRJ. Nije tacno da su veterani progovrili tek sada, pricaju oni sve vreme ali do sada nije imao ko da ih slusa...Pa jel ti malo sto sam postavljao njihove proteste, zahteve itd, za sve ove godine...Sta si se uvatio Vojinovicha ko pijan plota...izdejstvovali su americki piloti!

Au, pa znači Amerikanci nisu smeli da dodele orden da ne naljute Tita! :think:

Ma, znam probali oni da objave knjigu o tome još ’45. nego su ih izdavači odbijali.

Piloti su izdejstvovali, piloti… Rokni još neki uzvičnik, pa ċu da ti poverujem.

Vidim da je stvar i sad jako zastupljena u medijima. Neki snimak, verovatno s neke provatne čikaške televizije u srpskom vlasništvu.

Sta ti u stvari oces da kazes, samo postavljas gomilu pitanja, reci sta ti je na umu...

Pa mnogo si se raspisao za nekog kome nije bilo jasno šta hoċu da kažem.

To sto tebi ne znaci nista sto je tvoj narod zrtvovao svoje zivote za saveznicku stvar, koja se danas smatra najvecom spasilackom misijom u II sv.ratu i o kojoj ce se tek pricati jer to ti ljudi zasluzuju, je druga stvar...

Jedno je biti spreman da se žrtvuješ za narod, a drugo biti spreman da se žrtvuješ za ,,savezničku stvar”, a meni se čini da su četnici bili spremni da žrtvuju i sebe i narod za ,,savezničku stvar”, pa su im saveznici na kraju i uvalili tu stvar.

Da li si izvalio da se na ovoj temi koja se tice iskljucivo Srba javljaju najvise Hrvati...da li si se zapitao odakle ta potreba...sto se mene tice, samo potvrdjuju ono sto sam pisao o njima...

Što i nije naročito čudno s obzirom da su najčešċa prepucavanja između Srba i Hrvata vezana za četnike i ustaše.

ma bice da si i ti samo dete komunizma...a to je neizleciva bolest...

Ma, biċe da si ti ostao bez argumenata. ;)
 
Odakle ti to da mu je Draza uredio sastanak sa Neubacherom?

Ima li neki citat za to?

The OSS, McDowell, and the Germans
The basic, although extremely meager, facts about McDowell's contact with the Germans are already known. McDowell, in the presence of Mihailović, met twice with the German go-between, Rudi Starker. They first met early in September 1944 at Pranjani and later at the village of Draginje, near the town of Šabac. After the war, McDowell told Walter Roberts that "Starker devoted himself mostly to the plea that the U.S. must save Europe from bolshevism through cooperation between Germany and the U.S."50 McDowell sent exhaustive reports about these contacts to Robert Joyce through an American military doctor. These reports, however, are not yet available.
As early as September 4, 1944, McDowell sent his report about Stacker's proposals through radio communication links, but he did not mention Starker's name nor did he describe the circumstances under which he had established contact with him. Jozo Tomasevich, in War and Revolution in Yugoslavia, gave the gist of this report. Starker wanted the Allies to permit German troops to retreat to the Danube and Sava Rivers; the Germans would then fight only against the Russians. McDowell did, in fact, reject this proposal, but he was willing to continue negotiations.

dokument u:

50. Roberts, Tito, Mihailovich and the Allies, p. 279
51. Washington History Office, OP-23. M.D.T.O.. 2677 Regiment, September 1944, File 106, Box 20, Entry 99, RG 226, NA.

52. BARI-SI-PRO-32, Independent American Military Mission to Marshal Tito, November 1-15, 1944, File 325, Box 24, Entry 154, RG 226, NA. See also Tomasevich, War and Revolution, p. 383.

iz "the oss around the globe"
 
hehehe...Milance, bice da sam ja ostao bez argumenata:D...ako ti tako zelis...hehe...samo ne znam de si bio na svim onim temama...prelistaj malo, u dokolici...hehehe

al bice da je ova tvoja tema besmislena kad na njoj uporno ucestvuje kiseli...pa se jos ukljuci i drug matija...lepo se vi nauzivate u ovoj temi i gomili slicnih, a istorija neka pise stranice...sve je to lecenje kompleksa nasih komsija, a ja sam davno reko da je Krstarica jedno veliko leciliste za nase susede...pa ko sam ja da im uskratim tu potrebu...al opet to je juce, a Draza je danas i sutra...hehe...ajd ziveli! :)...evi kiseli ti bacio citat...hahaha...samo prvo proveri izvor da ne citas bezveze...iskustvo...hehe
 
Poslednja izmena:
hehehe...Milance, bice da sam ja ostao bez argumenata:D...ako ti tako zelis...hehe...samo ne znam de si bio na svim onim temama...prelistaj malo, u dokolici...hehehe

Naravno da jesi, jer si spao na argument da su svi koji ne misle kao ti ili komunjare ili ustase.

al bice da je ova tvoja tema besmislena kad na njoj uporno ucestvuje kiseli...pa se jos ukljuci i drug matija...

Na svu srecu, i ti si tu, pa mozda i dobije neki smisao.
 
pored tebe koji dve konkretne recenice nisi napisao, vec postavljas bezbroj, uglavnom besmislenih pitanja, ja ostao bez argumenata...hehehe

a ne...nisi ti *********, samo su ti mama i tata...mozda baba i deda...ko Ljuba Alicic sto nije Rom....izvali se to milance, koliko go d se trudio...bolest je to...

a uglavnom svi Hrvati su ustase, samo neki manje, neki vece, tako da tu ne mogu mnogo da pogresim...
 
Poslednja izmena:
http://1.***************/_5yC7rBE51K0/SdNU6qft7iI/AAAAAAAAAJw/JcXy9-hieVc/s400/He+Saved+Our+Lives+We%27ll+save+his.jpg

Airmen rally for Mihailovich

These "Yanks" above were showing their gratitude at the Stevens Hotel rally: John Scroggs of Kansas City, Robert Eckman, David O'Connell, Don Parkerson, John Fox, Peoria; Capt. Nick Lalich, Cleveland; Fred Zuecher, Milwaukee; William Rogers, Manteno; Thomas Pettigrew, David Labissoniers, Milwaukee; Del Salmon, Charles Cracz, Neal Janosky, Milwaukee.

Stranica sa gomilom slika i zahvalnosti americkih pilota, za operaciju ''Vazdusni most''

http://www.babamim.com/draza_mihailovich__operation_halyard
 
pored tebe koji dve konkretne recenice nisi napisao, vec postavljas bezbroj, uglavnom besmislenih pitanja, ja ostao bez argumenata...hehehe

a ne...nisi ti *********, samo su ti mama i tata...mozda baba i deda...ko Ljuba Alicic sto nije Rom....izvali se to milance, koliko go d se trudio...bolest je to...

a uglavnom svi Hrvati su ustase, samo neki manje, neki vece, tako da tu ne mogu mnogo da pogresim...

Pa zar nije bolje biti dete komunizma, nego dete fasizma? :dontunderstand:
 

Back
Top