Koji operativni sistem je najbolji XP Vista 7, Mac Os X...????

Tu se slatko nasmejasmo :ok:

pa lepo :D. Drago mi je da ste se nasmejali

Tesko da bilo koji linux u pogedu obrade multimedijalnih sadrzaja moze da trazi bilo sta pored OS X-a . Za igrice ti e najbolja nekoa konza a za opstu primenu OS X i cepaj :hvala:

nisam mislio na audio i video obradu vec na slusanje muzike i gledanje filmova. Mrzelo me je da pisem pa sam malo skratio. Konkretno tim navodjenjem sam mislio na neku opstu primenu. Ne mogu da pricam o audio i video obradi jer se time ne bavim.
A sto se tice opste primene, tebi odgovara OS X, nekom Windows, nekom Linux a nekom OS/2. Razliciti su ukusi i potrebe.
 
Poslednja izmena:
... Nije samo teško već nemoguće.

O čemu pričam?
Pogledaj OpenBSD koji je karakteristični primer za ovo. Taj sistem ima najbolje implementirane mehanizme za sigurnost da se ne može porediti ni sa jednim drugim sistemom po ovom pitanju.

Uzmi za primer FreeBSD koji je, možda, najbolji sistem koji sam ja imao priliku da koristim. Ali mu je, npr., (u stabilnim izdanjima) USB stack vrlo loš.

Solaris ima fantastičan mehanizam zona i dtrace i ZFS. Kome to treba, Soldža je prvi izbor.

Suma sumarum: operativnni sistem je prevelika struktura programa. Nijedan nema sve komponene bolje od nekog drugog te se ni za jedan ne može reći da je najbolji. Pride, ako uzmemo u obzir podršku korisniku (tehničku) i dostupnost aplikacija i drajvera (što je takođe bitnno, jer OS je platforma na kojoj korisnik očekuje da pokrene svoje programe, sam za sebe ne znači previše ;)) ova priča tek ima da dobije bezbroj završetaka.

Ako ograničimo priču u nekom smeru, već može da postoji diskusija. ;)
 
Poslednja izmena:
Mac OS X bih izdvojio na prvo mesto, kao najbolji balans izmedju pouzdanosti, podrske i user friendly okruzenja. Pogotovo ako ste profesionalac u oblasti dizajn, audio, video i CAD poslova. Cak i za kucnu i kancelarijsku upotrebu je sasvim pristupacan i domacici i sekretarici. Jedino mu cena na opravdava bash taj segment.

Linux u raznim distribucijama je postao dobro resenje i za kancelariju i za kucu. Na prvom mestu, zato sto je dzabe. U neku ruku ga yebe podrska, sto u drajverima, sto u ozbiljnijm aplikacijama, s toga nije bas najsrecnije resenje za nekoga ko je laik, a nema pri ruci nekog IT Proa. Segment koji Linuxima dobro lezi bi bio server, manji, srednji. Kao i freakovima koji znaju kako hoce da se igraju sa racunarem.

Za ostatak platformi, serveri, mrezna oprema, namenski racunari... tu je Master Card :lol: Postoje OS-ovi, namenski pravljeni i prilagodjeni odredjenim poslovima. I tu su sasvim neosporivi, uz godine iskusva i ozbiljnog pristupa problemu (gore pomenuti Sun Solaris za servere ili nepomenuti Cisco IOS za mreznu opremu).

Ostatak je uglavnom suplja tikva.

Windowsi su nam nuzno zlo. Odrzava ih u zivotu samo nametnuta popularnost i sigurnost poznatog terena. Igre su mu jedino realno opravdanje.
 
... Nije samo teško već nemoguće.

O čemu pričam?
Pogledaj OpenBSD koji je karakteristični primer za ovo. Taj sistem ima najbolje implementirane mehanizme za sigurnost da se ne može porediti ni sa jednim drugim sistemom po ovom pitanju.

Uzmi za primer FreeBSD koji je, možda, najbolji sistem koji sam ja imao priliku da koristim. Ali mu je, npr., (u stabilnim izdanjima) USB stack vrlo loš.

Solaris ima fantastičan mehanizam zona i dtrace i ZFS. Kome to treba, Soldža je prvi izbor.

Suma sumarum: operativnni sistem je prevelika struktura programa. Nijedan nema sve komponene bolje od nekog drugog te se ni za jedan ne može reći da je najbolji. Pride, ako uzmemo u obzir podršku korisniku (tehničku) i dostupnost aplikacija i drajvera (što je takođe bitnno, jer OS je platforma na kojoj korisnik očekuje da pokrene svoje programe, sam za sebe ne znači previše ;)) ova priča tek ima da dobije bezbroj završetaka.

Ako ograničimo priču u nekom smeru, već može da postoji diskusija. ;)

Gle ovaj pa BSD :mrgreen: Ne,najbolji je onaj OS od kog su svi potekli...Mogu da razumem da neko ko koristi Mac predje na BSD i da bude prezadovoljan time jer prvi proizilazi iz drugog...Tako i Windows-ovci treba biti zadovoljni DOS-om :mrgreen:
 
Ubuntu
Mandriva
Fedora
____________
Backtrack3
Vyatta

___________________
Mekintoshi-Panteru i
Tigra sam testirao
_________________________
Palm OS
________________________________
Svi Prozori​
Cisto sam postavio sisteme onako kako su zadovoljili moje potrebe .

Kako su ti ovi s oprostenjem zadovoljili potrebe :confused: Totalno autsajderske distribucije Linuxa...
 

Back
Top