Manje poznate reči srpskog jezika - značenje

Psihologue:
LEPA TEMA.Pretpostavljam da su svi chuli za rec DRCHAN ona ne znachi OSORAN vec ALAV il
PROZDRLJIV...

Evo, ovo mi je skroz novo. :lol:
Odakle ti to?


Evo primer, rec shtreber poreklom iz nemackog, oznacava u svakidasnjem govoru nekog ko uci, ali kod nas ima negativnu konotaciju. A sama rec u nemackom oznacava nekog ko stremi visim stvarima, najvisem obliku postojanja.
 
PSIHOLOGUE ZA SVE:
ODGOVARAM SVIMA KOJI ZELE NEKE RECHI U SRPSKOM JEZIKU I NJIHOVO ZNACHENJE:
U slobodnom vremenu pravim srpski recnik tzv KAUTOLIKON (opshti rechnik) o rechima koje kolaju
u srpskom jeziku anisu srpske...Evo nekih na pochetku:
KALUDJER-(grchka rec) pobozan starac
LAZAREVAC-Bogosluzna knjiga u pravoslavnoj crkvi koja sadrzi celokupan niz bogosluzenja
GAVRILO-(-jevrejska rech-) Bozji chovek
GOLGOTA -(-latinska rech) Lobanja
EPISKOP -(grchka rec)-chuvar ili nadzornik
ATANASIJE -(grcko poreklo)-Besmrtni
JELENA-(sanskrt)-BUKTINJA

Ako imate neku nedoumicu za neku rech pitajte a nemi ih u standardnim rechnicima probacu da
vam ih objasnim iz svog rechnika kojeg cu editirati za nekoliko godina...
 
Pravim rechik od 5 , 7 i 9 slova...Dobicesh odgovor za ovu rech u utorak ...(nisam siguran ovog
momenta ali sam ovu rech nashao u dve verzije-po jednoj PLOT je drvena ograda, a po drugoj
ugrejani crep za pod noge, ali ipak moram da proverim-nemoj me drzati za rech).
Evo josh nekih :
APRIL ( grchka rech ) znachi OTKRIVATI
SURCHIN ( keltska rech ) znachi GRAD SVETLOSTI
AVA ( aramejski ) znachi OTAC
DAVID ( jevrejski ) znachi LJUBLJENI
LOKNA ( nemachka rech ) znachi UVOJAK
 
changrljati???
bobotje????.....mislim glagol je....bobotati....kad neshto bobotje....

ja bi reko da postoji ogroman spektar rechi koje su vrlo interne....mislim koriste se u okviru jedne porodice....jednog drushtva....chak u nedostatq rechi dolazi do nekakve improvizacije....npr

igramo dungeons and dragons....ko je igrao rpg igre zna o chemu se radi....postoji nekakva magija koja izgleda kao strelica....e sad od isqstva lika koji je baca mozhe imati jednu dve il tri strelice....na tom principu radi vetjina magija....ima neke recimo charge-ove....mislim nekakva zamishljena punjenja....i u nedostatq odgovarajutjeg pojma....nekako se ubacila rech PULJKICA....i koristili je mi.....krenem ja da ispitujem starije....i na keca od majke dobijem da je ta rech kad je ona bila mala znachila malo dugme....dugmence....eto npr....o rechima
 
ma ja ozbiljno odogovaram u sitne sate :lol:
a teme neozbiljne, loša procena by kOrfna 8)

"radost ploti" sintagma Rastka Petrovića otprlike označava nešto poput radovanje svega živog, mislio je na TKIVA, na radost TELESNOG tu (ali, kod njega je ionako sve isprepleteno u svemu :P ) i na sex, ali to ne može i bez duha koji je pesmu sročio.

PLOT je svašta.
 
PLOT, dakle, pa idem da spavam, je opšteg značenja - objekat koji je stvoren PREPLETOM (da, da, isti koren, sanskrit!) . To može biti ograda od pruća, što da ne, ali nije oduvek imala SAMO to značenje. PLESTI nije značilo samo štrikati, kao što,evo primera PLESATI znači preplitati nogama...
...pletisanka je ukrštaj snova, gusto uvezanih međusobno :P
mene ta pletilja podesća na Šivu: jednom rukomgradi, a drugom razgrađuje :lol:
A Šiva mi je, s druge strane, asocijacija na Vuka Karadžića, pa i na mog oca, pa na likove Dostojevskog tu i tamo :roll:
. Jednom rukom gradi, a drugom se brani.
Da ne zna levica šta radi desnica...itd.

Imam ja jedno pitanje: ako je s leve strane Gabrjiel i ona sumanuta ekipa, ko je s desne, i ZAŠTO se kaže "neka te čuva desnica Božja" :) :arrow: Pitanje je za Masoreta. TeFko.
 

Back
Top