Beograd kroz vekove

Lilu

Elita
Poruka
16.671
surfujuci po netu naidjoh na ovaj virtuelni film Beograda iz vremena Despota Stefana Lazarevica, kada je Beograd prvi put postao prestonica...



Zamislite da se komletan Kalemegdan rekonstruise ovako....sto nije nemoguce...fantasticno bi izgledalo...

Ovo je zlatan period Beograda....steta sto je jako malo toga ostalo citavo iz tog vremena....
 
na žalost nema se para ni za mnogo životnije stvari, ali..nije loše ni ovako da se podsetimo beograda u vreme despota stefana... lepo urađeno, ali opet kad se setimo, povodom jubileja - obeležavanja 6 vekova beograda...
 
Gledala sam taj film pre par godina u Barutani u 3D verziji i stvarno sam bila fascinirana. Mada sam negde naisla na podatak da je Beograd u vreme despota Stefana bio jedan od lepsih gradova Evrope.
Vracanje tog prvobitnog izgleda je ipak malo verovatno, ne samo zbog finansija. Ne znam da li je praksa da se bas vraca u prvobitno stanje neki kulturno-istorijski spomenik?
Ali i ovo sto se sada radi na Kalemegdanu je za svaku pohvalu, dosta lepo su sredjeni pojedini delovi.
 
Gledala sam taj film pre par godina u Barutani u 3D verziji i stvarno sam bila fascinirana. Mada sam negde naisla na podatak da je Beograd u vreme despota Stefana bio jedan od lepsih gradova Evrope.
Vracanje tog prvobitnog izgleda je ipak malo verovatno, ne samo zbog finansija. Ne znam da li je praksa da se bas vraca u prvobitno stanje neki kulturno-istorijski spomenik?
Ali i ovo sto se sada radi na Kalemegdanu je za svaku pohvalu, dosta lepo su sredjeni pojedini delovi.

Ovih dana počinje ozbiljna sanacija Velikog barutnog magacina - biće strava prostor!:bye:
 
Cukur%20cesma_resize.JPG


U Dobračinoj ulici, bronza 30 cm, ukupna visina 149 cm. Podignuta 1931.

Na toj nekadašnjoj česmi, 3. juna 1862. godine, jedan turski vojnik (nizam) udario je srpskog dečaka, šegrta Savu, jer je ovaj protestvovao što mu je Turčin sklonio krčag sa česme. Grupa Srba je preteći opkolila turske vojnike koji su se tu zatekli, ali su dragoman (tumač) srpske policije i terdžuman (posrednik kod turskih vlasti) odveli Turke s tog mesta. Međutim, pred zgradom policije Turci su ubili srpskog terdžumana Simu Nešića i smrtno ranili žandara Đorđa Nišliju. Ovi događaji bili su uvod u krvave sukobe između beogradskih Srba i Turaka, i povod za bombardovanje Beograda od strane Turaka 5. juna 1862. U spomen na te događaje, podignut je na tom mestu, iz sredstava Zadužbine trgovca Tome Vanđela, spomenik sa statuom dečaka.
 
Delijska+Cesma+1902.png


Među najstarije česme spada i Delijska česma koja se pominje još u 17. veku. Na njenom mestu, tada već na početku ulice Kneza Mihaila, sagrađena je 1843. druga česma, ali joj je ime ostalo. Srušena je 1889. Prilikom rekonstrukcije ulice Kneza Mihaila 1987. podignuta je česma koja podseća na prethodnu.
 
Topcider-TerazijskaCesma.jpg


Na Terazijama, pred hotelom "Moskva", kamen sa metalnom vazom na vrhu, ukupna visina oko 800 cm. Podignuta 1860.

Predstavlja jedan od najznačajnijih spomenika Beograda u 19. veku. U vreme radova na regulaciji Terazija 1911-1912. godine, odnesena je u Topčider. Tamo je stajala do 1976. godine, kada je vraćena na staro mesto.
 
Beograd, grad veoma burne istorije, jedan je od najstarijih u Evropi. Njegova istorija traje punih 7000 godina. Prostor oko velikih reka Save i Dunava bio je naseljen još u paleolitskom periodu. Iz starijeg kamenog doba, potiču ostaci ljudskih kostiju i lobanja neandertalaca, pronađeni u kamenolomu kod Leštana, u pećini na Čukarici i u blizini Bajlonijeve pijace.

Ostaci kulture mlađeg kamenog doba, pronađeni su u Vinči, Žarkovu i u Gornjem gradu, iznad ušća Save u Dunav. To ukazuje da je prostor Beograda bio naseljen u kontinuitetu i da je intezitet tog naseljavanja bivao sve jači. Mnoga današnja naselja beogradske okoline leže na kulturnim slojevima ranijih praistorijskih naseobina.
 

Back
Top