Lakoća ili težina postojanja?

burek

Početnik
Poruka
14
Interesuje me ako bi ste želeli da podelite svoja razmišljanja, koji je vaš osnovni osećaj života, kako doživljavate svoje postojanje?Molio bih vas, baš vaša razmišljanja, bez nekih velikih citata i mudrih misli.
Ja vam mogu reći moj osećaj, mislim da je to lakoća, i toga me je pomalo strah, bolje reći plaši me. Sta je zapravo po vama ispravno osećati, lakoću ili težinu?Koji je po vama osnovni osećaj čoveka?
 
ni lakoca ni tezina ne mogu da budu konstantno osecanje, jer se smenjuju u zavisnosti od raspolozenja...jedini osecaj koji bi trebalo uvek da bude prisutan, nezavisno od raspolozenja, je kompletnost...chovek treba da je svestan svega shto mu se dogadja i bude sposoban da sebe posmatra kroz prizmu laboratorijskog misha...
 
u konekstu Kundere, meni se cini da je lakoca odbacivanje tereta intimnosti, licnog...odbacivanje nekog licnog koneksta koji daje tezinu...
u Kunderinom slucaju, njemu veliki deo konteksta ima veze sa komunistickim uredjenjem u kom je ziveo..a u njemu bas ta usiljena lakoca histericnih parada, masovnosti, nepostojanja intimnog sveta coveka...
lako kao pripadanje, lebdenje u krugu...
tezina...zelja za padom...mislim da to nije nista drugo do zelja da se izadje iz tog kruga...uz sve posledice koje to u takvom drustvu moze da nosi...

tema je kompleksna....lik Sabine u Nepodnosljivoj lakoci postojanja ipak, iako bezi iz zemlje, nastavlja da bude "laka"...
Tereza, koja se vraca bira tezinu....shvatajuci da ne moze da bude drugacija...

kako si ti to pokapirao?
 
Lakoca kao svest o prolaznosti, kao svest o vaznosti trenutka, kao odbacivanje surove realnosti zivota, kao teznja svakoga od nas(priznali mi to ili ne), kao nacin razmisljanja, kao relativizacija sudbine a sa druge strane tezina kao odraz stvarnosti zivota, kao merilo inteziteta nasih zivota, naseg ucestovanja u njemu, kao spremnost prihvatanja zadate sudbine, kao vrlina koju imamo potrebu da istaknemo, kada za to i nema razloga, uostalom kao pokretac svega, kao uzrocnik promena, to mi je bilo na umu. A Kundera, tek onako, a ako vec insistiras, Tereza je moja heroina, zbog njenog stalnog unutrasnjeg sukoba, a pravo pravo pitanje i misao koju je Kundera otvorio u meni ovom knjigom je odnos Tereze i Tomasa.Tu sam ranije bio sklon da generalizujem i donosim prebrze zakljucke, medjutim ebem li ga Kundera ili godine dovele su do toga da revidiram neke svoje stavove.
 
burek:
Lakoca kao svest o prolaznosti, kao svest o vaznosti trenutka, kao odbacivanje surove realnosti zivota, kao teznja svakoga od nas(priznali mi to ili ne), kao nacin razmisljanja, kao relativizacija sudbine a sa druge strane tezina kao odraz stvarnosti zivota, kao merilo inteziteta nasih zivota, naseg ucestovanja u njemu, kao spremnost prihvatanja zadate sudbine, kao vrlina koju imamo potrebu da istaknemo, kada za to i nema razloga, uostalom kao pokretac svega, kao uzrocnik promena, to mi je bilo na umu. A Kundera, tek onako, a ako vec insistiras, Tereza je moja heroina, zbog njenog stalnog unutrasnjeg sukoba, a pravo pravo pitanje i misao koju je Kundera otvorio u meni ovom knjigom je odnos Tereze i Tomasa.Tu sam ranije bio sklon da generalizujem i donosim prebrze zakljucke, medjutim ebem li ga Kundera ili godine dovele su do toga da revidiram neke svoje stavove.
...AL' stav je STAV, makar bio STAV O GLAV'...
Ako su tvoji stavovi o LAKOCI i TEZINI postojanja, REVIDIRANI, ko ih je...Kundera ili Ti?!
-LAKOCA - kao svest o prolaznosti?
- kao svest o vaznosti trenutka?
- kao odbacivanje surove realnosti zivota?
- teznja svakog od nas...?
- nacin razmisljanja...?
- relativizacija sudbine...?
Ovo sto si, ti, svrstao u - LAKOCA - ( svest o:prolaznosti - vaznosti - surovosti... ) NIKAKO nije lako...OLAKO si to pobrojao, bas kao neko ko se -POMIRIO SA SUDBINOM-, postao pravi-pravcati vernik - ni u sta!
-TEZINA -
- kao odraz stvarnosti zivota...?
- ...
Odraz TVOJIH TEZINA - stvarnosti zivota - se sadrzi u svakoj od TVOJIH LAKOCA postojanja...
Strasno ( olako ) si sve to..."revidirao"...
 
Bacih pogled, mada nemam vremena, ne mogu da izdrzim a da ne odgovorim. Mislim da je ovde najstrasnija tvoja potreba da sudis o nekome, da presudjujes a da pritom nisi razumeo o cemu govorim.Ovako, kada kazem *revidirao*, odnos Tomasa i Tereze, apsolutno se to ne odnosi na lakocu i tezinu, ako si citao???, tu sam mislio prvenstveno na pojam ljubavi, uopste sta je to ljubav, to je misao koju je Kundera pokrenuo u meni, mislim da sam to i naglasio, kazem ako si citao shvatiti ces, a onos lakoce i tezine i njihiove suprotnosti se upravo vidi kroz to dvoje likova, to je izvrsno uradjeno kroz njihovu karakterizaciju.
Dalje, ove pojmove sto navodis pod upitnikom, kazem nemam sad vremena da ti ih detaljnije obrazlazem ali razmisli sam i videti ces, da nema nista lakse na ovom svetu nego postojati,ako imas svest da nam je svima vreme na ovom svetu ogranicino i da ako postoji svest o tome, automatski proizilazi razmisljanje da je apsolutno besptrebno suditi o necemu tako prolaznom, tako da se sve svodi na nas osecaj, dozivljaj zivota. E stvarno mi je zao, nemam vremena, mora da se radi ali razmisli, dobro rezonujes samo sto se tvoja postavka temelji na pogresnim pretpostavkama.
 
Svi mi umemo da razmishljamo veoma kreativno, dok nam u vecini sluchajeva chitavo drvo misli raste iz poroznog tla. Nasha svest o svetu je puka iluzija koja se menja sa svakim danom, mnoge stvari necemo nikada videti, dosegnuti i ostaje nam jedino da ih zamishljamo, a to se po pravilu radi pogreshno, romantichno. I nije ni malo lako kada svaki put dobijete udarac u chelo pri susretu sa realnim onim shto je bio nekada ideal. Samo postojanje nekima kao shto sam ja trebalo bi biti oduzeto, da je to moguce, da energija nema svoj neunishtiv oblik...
 
burek:
... Mislim da je ovde najstrasnija tvoja potreba da sudis o nekome, da presudjujes a da pritom nisi razumeo o cemu govorim.

...JESI LI TI RAZUMEO O CEMU GOVORIS?

...Ovako, kada kazem *revidirao*, odnos Tomasa i Tereze, apsolutno se to ne odnosi na lakocu i tezinu, ako si citao???, tu sam mislio prvenstveno na pojam ljubavi, uopste sta je to ljubav, to je misao koju je Kundera pokrenuo u meni, mislim da sam to i naglasio, kazem ako si citao shvatiti ces, a onos lakoce i tezine i njihiove suprotnosti se upravo vidi kroz to dvoje likova, to je izvrsno uradjeno kroz njihovu karakterizaciju.

...JA JESAM CITAO. I SHVATIO KUNDERU. I SHVATAM DA TE JE POKRENUO..."SAMO" NE SHVATAM - NA STA?! I SAM SI SE OGRADIO...ZASTO SE VRACAS NJEMU?

Dalje, ove pojmove sto navodis pod upitnikom, kazem nemam sad vremena...

..."POJMOVE" SAM SAMO POREDJAO PO VERTIKALI - TI SI IH NAVEO U SVOM TEKSTU O...?

... E stvarno mi je zao, nemam vremena,
mora da se radi ali razmisli,
dobro rezonujes samo sto se
tvoja postavka
temelji na pogresnim pretpostavkama.

...EVO, RAZMISLJAM O...
...DA L' DA TI KAZEM IL'...
...STA DA SE RADI SA, TVOJIM POSTAVKAMA I PRETPOSTAVKAMA I...OSTAVKAMA...
 
...Ne radi se o besu, dragi prijatelju...
ALIJENACIJA, kao proces, kao teorija, pokriva sve
pore drustvenog zivota. Ono sto mene najvise tangira je ALIJENACIJA AUTORA OD AUTORSTVA...
P.S. AUTORIZOVAO SI TEMU. Ako si to vec uradio, ne bezi od sebe samog u - NEMAM VREMENA -...
Mnogo je kontradiktornosti u tvojim tekstovima...
Ulazis povrsno u nesto veoma duboko...
Normalno je da nedostatak argumenata vodi u ocajanje.
Tvoje.
A onda je, isto tako "normalno" da sve to podvedes pod - DRUGI SU KRIVI ZA TO -
Ponavljam ti - nije bes. Nema ovde ni trunkice toga.
Pozdravljam te.
 

Back
Top