Kondenzator

M.M.L.

Primećen član
Poruka
786
Imam neki projekat i kondenzator ce mi sluziti kao izvor jednosmerne struje. Plan je da ga napunim na nekih 12.5v. Zanima me koliko ce on moci da napaja neki potrosac koji vuce 150mA.
 
Automobilski akumulator ima radni napon od priblizno 12.5 volti. Dakle zadovoljava prvi uslov.
Pretvarajuci kulone u farade, a za to je potreban udzbenik fizike za osmi razred, moze se izracunati koliki kapacitet (u faradima) ima pomenuti akumulator.
Svakako su u pitanju hiljade, zavisno od vrste akumulatora.
Da, akumulator JESTE kondenzator. Princip skladistenja energije nije bas dva provodnika i dielektrik, nego je malo zakomplikovan konvertovanjem elektricne u hemijsku i obrnuto. Ipak, krajnji rezultat je isti: puni se i prazni kao i svaki kondenzator.
Mikrosekunde? Dani, a mozda i nedelje.
 
Mislio sam da vezem nekoliko njih paralelno (C) i dobijem kapacitivnost od oko 2F. Posedujem akumulator 55Ah ali pojma nemam koliko je to u faradima
 
Poslednja izmena:
Automobilski akumulator ima radni napon od priblizno 12.5 volti. Dakle zadovoljava prvi uslov.
Pretvarajuci kulone u farade, a za to je potreban udzbenik fizike za osmi razred, moze se izracunati koliki kapacitet (u faradima) ima pomenuti akumulator.
Svakako su u pitanju hiljade, zavisno od vrste akumulatora.
Da, akumulator JESTE kondenzator. Princip skladistenja energije nije bas dva provodnika i dielektrik, nego je malo zakomplikovan konvertovanjem elektricne u hemijsku i obrnuto. Ipak, krajnji rezultat je isti: puni se i prazni kao i svaki kondenzator.
Mikrosekunde? Dani, a mozda i nedelje.
Ovom logikom je i Djerdap kondenzator jer se kondenzuje voda Dunava a postoji i punjenje akumulacije a i praznjenje a pravi se struja...pa se ti lepo vezi na Djerdap pa imas neograniceno vreme rada.A i oblaci su ti neka vrsta kondenzatora pa razmisli da uhvatis pokoju munju.
:dash::dash::dash:
 
Rec kondenzator se ne odnosi samo na elektricni kondenzator.
Ako si ikada video kazan za rakiju, onda si video i drugaciji kondenzator.
I djerdap je kondenzator, ali to nije tema. Ovde se prica o elektricnom kondenzatoru.
Dakle:
kolicina naelektrisanja Q je proizvod kapaciteta i napona. Dakle kulon je farad puta volt.
Amper se definise kao kulon kroz sekundu.
U celu pricu treba dodati akumulator od juga od 45 amper sati.
Necu ti vise pomagati. Ako ne umes da izracunas nastavi da :dash::dash::dash:
 
Mislio sam da vezem nekoliko njih paralelno (C) i dobijem kapacitivnost od oko 2F. Posedujem akumulator 55Ah ali pojma nemam koliko je to u faradima

Какво је опредељење: кондезатори или акумулатор па да идемо даље. Овако,вртимо се у круг.
Мој савет: одбаци идеју са кондезаторима. Они имају сврху за неке друге ствари.
Уосталом,најбоље је оно што ти одлучиш.
 
Rec kondenzator se ne odnosi samo na elektricni kondenzator.
Ako si ikada video kazan za rakiju, onda si video i drugaciji kondenzator.
I djerdap je kondenzator, ali to nije tema. Ovde se prica o elektricnom kondenzatoru.
Dakle:
kolicina naelektrisanja Q je proizvod kapaciteta i napona. Dakle kulon je farad puta volt.
Amper se definise kao kulon kroz sekundu.
U celu pricu treba dodati akumulator od juga od 45 amper sati.
Necu ti vise pomagati. Ako ne umes da izracunas nastavi da :dash::dash::dash:

Zahvaljujem se mnogo na predavanju iz elektrotehnike ali ne vredi... nista ja to ne razumem.:P Pa jos i da racunam tako komplikovane stvari, sta ti pada na pamet.:think:Radije cu da :dash::dash::dash:A ovaj kazan jel MKT ili MKP? Ili ima mali tang D faktor pa je bolji za RF? Radije cu ja da ispitujem ono sto izadje iz tog kazana nego kazan.:ok:
 
Mislio sam da vezem nekoliko njih paralelno (C) i dobijem kapacitivnost od oko 2F. Posedujem akumulator 55Ah ali pojma nemam koliko je to u faradima

Ok! Sad si pokazao da nemas bas veze sa elektrotehnikomAkomulator i faradi imaju veze ko kilogrami sa vremenom.. KAPACITET akomulatora i KAPACITIVNOST kondenzatora su dve razlicite velicine. Da se razumemo...

Dalje, za sta ti treba jednosmerni izvor? Odnosno, odgovori na ova pitanja:

1. Koliki napon ti je potreban?
2. Koliku snagu planiras da vuces iz izvora?
3. Sta napajas iz tog izvora?
4. Koliki napon brujanja sme da bude?

Kad na ovo odgovoris idemo dalje....
 
Ok! Sad si pokazao da nemas bas veze sa elektrotehnikomAkomulator i faradi imaju veze ko kilogrami sa vremenom.. KAPACITET akomulatora i KAPACITIVNOST kondenzatora su dve razlicite velicine. Da se razumemo...

Dalje, za sta ti treba jednosmerni izvor? Odnosno, odgovori na ova pitanja:

1. Koliki napon ti je potreban?
2. Koliku snagu planiras da vuces iz izvora?
3. Sta napajas iz tog izvora?
4. Koliki napon brujanja sme da bude?

Kad na ovo odgovoris idemo dalje....

Tek sam druga god u Koncaru. Nisam zavrsio fakultet ali znam na kom principu funkcionise akumulator i po meni je veoma slican kondenzatoru.

btw. sutra idem na regionalno takmicnje iz osnova.

1. 12.5v
2. oko 3W
3. Napajam instrument sa nekoliko LE dioda. Vuku oko 150mA
4. Za ovo prvi put cujem
 
Napon brujanja ili talasnost jeste najvece odstupanje stvarnog napona sa jednosmernog izvora od jednosmerne komponente.

Npr grecov spoj sa kondenzatorom ima izlazni napon kao testera.

Bice ti sasvim dovoljan mali transformator. Ima da se kupe integrisani 220/12 volti u Sprintelu www.sprintel.co.rs

Na to dodas Grecov spoj. Takodje ima integrisan da se uzme, mada ga mozes praviti od dioda.

Paralelno sa potrosacem ti ide kondenzator. 1mF je standardan.

To bi trebalo da da zadovolji tvoje potrebe.

Ako ti treba jako stabilan jednosmerni napon moras dodati neko integrisano stabilizatorsko kolo.

Ako opet nista nisi razumeo, odustani na vreme i nauci teoriju prvo.
 
sta ste napali na decka, pa svi koji smo bili u srednjoj elektrotehnickoj znamo da je program skolovanja - 0 i da profesori nemaju pojma . . . za 4 godine sta sve moze da se nauci to je cudo, a jos vece je kako vecina izadje iz te skole a da nema pojma . . . M.M.L. ako te zanima naucices sigurno, samo malo pogledaj ili ako imas nekog prakticara da ti to objasni najbolje bi bilo . . .
 
Jasan je meni grecov spoj kao i jednostrani i dvostrani usmerac:D:D
Meni ispravljac napona ne treba. Moje pocetno pitanje je glasilo koliko ce kondenzator moci davati struju nekom potrosacu, i samo mi je to bilo potrebno da vidim da li se od toga moze nesto napraviti ili ne.
 
Jasan je meni grecov spoj kao i jednostrani i dvostrani usmerac:D:D
Meni ispravljac napona ne treba. Moje pocetno pitanje je glasilo koliko ce kondenzator moci davati struju nekom potrosacu, i samo mi je to bilo potrebno da vidim da li se od toga moze nesto napraviti ili ne.

Dobro je da nisi mnogo lutao nego odmah našao pravo mesto da razrešiš svoje dileme.I kad god nešto nisi siguran, obrati se forumu...ovde su ti sve najveći stručnjaci u svim poznatim i nepoznatim oblastima.:rotf::rotf::rotf:
 
Jasan je meni grecov spoj kao i jednostrani i dvostrani usmerac:D:D
Meni ispravljac napona ne treba. Moje pocetno pitanje je glasilo koliko ce kondenzator moci davati struju nekom potrosacu, i samo mi je to bilo potrebno da vidim da li se od toga moze nesto napraviti ili ne.

Da napajas nesto iz kondenzatora ??? :dash:

Pa naprosto izracunaj koliko mozes da dobijes:

Q=C*U

C - kapacitivnost kondenzatora
U - napon kondenzatora
Q - kolicina naelektrisanja

Q je u kulonima ili ako ti je volja u [As] (amper sekund)
 
Lele bre Paganko sad si naebo, sad će da ti objasne kako nemaš pojma.:think:
Malo se zezam na temu "od kondenzatora do akumulatora preko kazana za rakiju"

Kad me vec vuces za tastaturu...
Paganko je tacno postovao, i pravilno obrazlozio. Iznenadjuje da se jednako dobro razume u elektrotehniku kao i u mnoge druge oblasti nauke.
Ti si pokazao sujetu i neznanje. i potrebu da omalovazavas druge.
Sedi, jedan!

@paganko: jeste, amper puta sekund. Iako kapaitet i kapacitivnost nisu bas isto, M.M.L. je trazio bas ovakav odgovor.
 
Kad me vec vuces za tastaturu...
Paganko je tacno postovao, i pravilno obrazlozio. Iznenadjuje da se jednako dobro razume u elektrotehniku kao i u mnoge druge oblasti nauke.
Ti si pokazao sujetu i neznanje. i potrebu da omalovazavas druge.
Sedi, jedan!

@paganko: jeste, amper puta sekund. Iako kapaitet i kapacitivnost nisu bas isto, M.M.L. je trazio bas ovakav odgovor.

Trebalo bi da iznenadjuje sve drugo sto znam, a da nije elektrotehnika :D
Obzirom da studiram elektrotehniku :lol:

P.S. Znam za kvaku oko kapaciteta i kapacitivnosti. Oborio me Prsa na osnovama zbog toga. :D
 
Kad me vec vuces za tastaturu...
Paganko je tacno postovao, i pravilno obrazlozio. Iznenadjuje da se jednako dobro razume u elektrotehniku kao i u mnoge druge oblasti nauke.
Ti si pokazao sujetu i neznanje. i potrebu da omalovazavas druge.
Sedi, jedan!

@paganko: jeste, amper puta sekund. Iako kapaitet i kapacitivnost nisu bas isto, M.M.L. je trazio bas ovakav odgovor.
Vrati se par postova unazad pa pogledaj ko je počeo da pametuje i omalovažava.M.M.L je jasno u prvom postu rekao da za izvor planira da koristi kondentator i da očekuje potrošnju oko 150mA.Dobio je odgovore.A onda si ti ubacio akumulator u priču.A stvarno je smešno uporedjivati ga sa kondenzatorom.I daj citat u kome sam ja omalovažavao bilo koga pa pogledaj onda svoj drugi post na ovoj temi.
Za procenu moje stručnosti su bili zaduženi mnogo pametniji ljudi i od mene i tebe.Apsolutno nemam potrebu da prosipam formule iz elektrotehnike sa prve godine kako bih impresionirao nekog.Svoje znanje ( ili neznanje ) elektronike koristim za zaradjivanje para a forum služi za razonodu.A kako nikad ne znam ko se krije iza nekog nicka, nemam nameru da bilo kome procenjujem stručnost.:bye:
 

Back
Top