5. oktobar

strani placenik

Primećen član
Poruka
528
Sta mislite da li to vec postaje deo istorije ili mu je mesto jos u dnevnoj politici?
Meni je stvarno jedan od najsvetlijih delova nase istorije. Zbacili smo tiranina bez kapi prolivene krvi i bez osvete njegovim satrapima! Velika stvar za Srbiju.
 
Jeste velika stvar zato sto smo konacno dosli do saznanja da Srbi mogu da se ujedine, da budu slozni, ali nam ova vlast koja je dosla posle nije donela ono sto smo od nje ocekivali i sto nam je obecavala- secate li se reklame o mercedesu kupljenom od nekoliko plata? Smesno, ali ljudi su onda u to poverovali. Ipak, mislim da smo ostvarili majusni korak napred jer smo pokazali zube...
A ono sto je doslo posle...to je neka sasvim druga prica, daleko od one bajke u koju smo, makar tog 5. oktobra, svi poverovali...
:wink:
 
ancika:
Jeste velika stvar zato sto smo konacno dosli do saznanja da Srbi mogu da se ujedine, da budu slozni, ali nam ova vlast koja je dosla posle nije donela ono sto smo od nje ocekivali i sto nam je obecavala- secate li se reklame o mercedesu kupljenom od nekoliko plata? Smesno, ali ljudi su onda u to poverovali. Ipak, mislim da smo ostvarili majusni korak napred jer smo pokazali zube...
A ono sto je doslo posle...to je neka sasvim druga prica, daleko od one bajke u koju smo, makar tog 5. oktobra, svi poverovali...
:wink:

Tiranin zbačen, lopovi promenili dresove, i na istom smo....Plate jesu nešto veće, ali ljudi vidite cijene... :shock:
 
Izgleda su retki ljudi koji taj dan shvataju kao ja. Price o velikom rastu standarda i ostalo su bile sarena laza, NARAVNO!!!, da bi se skinuo tiranin. Upotrebljena su sva sredstva, zato sto je i on igrao bez rukavica (najblaze receno).
To da ce lopovi promeniti dres, mislio sam da ce biti i gore! Cak to nije ni toliko izrazeno. Takodje koliko sam se nadao od stare vlade, dobio sam i vise!
Ljudi su imali prevelika ocekivanja, toje receno vec 6 oktobra, ja sam se samo nadao da ce biti drugaciji, tj da nece kopirati Slobu, i zelja mi se ispunila.
Ljudi shvatate u kakvom smo mi blatu bili?! Pa nije valjda jedan (1) covek kriv za to (Sloba)! Kriva je celokupna nasa elita, koja je jos tu...
 
Bila sam srećna tog dana,šetajući ulicama Beograda.Takvo jedinstvo medju narodom osetila sam samo 17.marta ove godine i za vreme bombardovanja. Kad bude umro neće mi biti žao.
 
Taj dan sam se osecao najlepse u zivotu! Osecao sam se potpuno slobodno, imao sam utisak slobode koji samo revolucija moze da ti da! Rat i ove sramotne demonstracije od 17-estog marta su suprotan primer tome.
 
analiticar:
ancika:
Jeste velika stvar zato sto smo konacno dosli do saznanja da Srbi mogu da se ujedine, da budu slozni, ali nam ova vlast koja je dosla posle nije donela ono sto smo od nje ocekivali i sto nam je obecavala- secate li se reklame o mercedesu kupljenom od nekoliko plata? Smesno, ali ljudi su onda u to poverovali. Ipak, mislim da smo ostvarili majusni korak napred jer smo pokazali zube...
A ono sto je doslo posle...to je neka sasvim druga prica, daleko od one bajke u koju smo, makar tog 5. oktobra, svi poverovali...
:wink:

Tiranin zbačen, lopovi promenili dresove, i na istom smo....Plate jesu nešto veće, ali ljudi vidite cijene... :shock:
Sad bi te ljudi iz mog kraja pitali- KOJE PLATE?Cale mi ne prima platu vec godinu dana... :cry: A ja se nadala da ce posle 5.oktobra biti bolje... :cry: I dzaba mi sada taj ukus pobede od te famozne veceri...i to sto se sada kod nas period istorije deli na onaj od pre 5. oktobra i onaj posle... :cry:
 
strani placenik:
Sta mislite da li to vec postaje deo istorije ili mu je mesto jos u dnevnoj politici?
Meni je stvarno jedan od najsvetlijih delova nase istorije. Zbacili smo tiranina bez kapi prolivene krvi i bez osvete njegovim satrapima! Velika stvar za Srbiju.
Sta si ti smrk'o majke ti? :wink:
Nije nam bilo dobro do tad ali bogami nista bolje nije ni od tad.Sve fabrike privatizovane.Srbija je propala....Ja tvrdim da ce Srbi sami sebe unistiti
i za to postoje i istorijski dokazi....
 
Beše lepo tog dana i sutra ujutru kad smo svi palili televizore kako otvorimo oči da proverimo jel se sve to stvarno desilo. Posle.....pa nije baš toliko odvratno kao ranije ali nije ni sjajno. :roll:
 
5. oktobar još nije završena stvar. Stoga se o tome ne može govoriti istorijski. Tek kad Srbija bude imala stabilnu demokratsku vlast, tek tada se moze govoriti o 5. oktobru kao istorijskom događaju. Osim toga, 5 oktobar nije bio revolucija, vec revolucionarno delovanje. Sam pojam revolucija bi znacilo totalnu promenu celog sistema. 5. oktobar to nije bio. To je bilo samo revolucionarno delovanje, koje je dovelo do spore evolucije, za koju se nadam da ce zavrsiti za koju godinu...
 
iluzionista:
5. oktobar još nije završena stvar. Stoga se o tome ne može govoriti istorijski. Tek kad Srbija bude imala stabilnu demokratsku vlast, tek tada se moze govoriti o 5. oktobru kao istorijskom događaju. Osim toga, 5 oktobar nije bio revolucija, vec revolucionarno delovanje. Sam pojam revolucija bi znacilo totalnu promenu celog sistema. 5. oktobar to nije bio. To je bilo samo revolucionarno delovanje, koje je dovelo do spore evolucije, za koju se nadam da ce zavrsiti za koju godinu...


I ja se nadam, ali bojim se da je i 10 godina optimističan rok :roll:
 
volodja:
posle 5. oktobra je nesto bolje?
zbogom pameti...
bolje je samo novoj garnituri pacova, 100 puta goroj od one gamadi.

Pa i ne treba odmah da bude bolje. Zasto? Zato sto to prosto nije moguce. Potrebno je neko vreme pre nego sto dodje do pravih promena. Ali 5. oktobar je bio samo prvi i odlucujuci korak.

Ova vlast je gora 100 puta? Za to, kroz koju godinu, neces imati argumenata.

Sasvim je normalna stvar da na pocetku ne ide. I to visoko korumpirano drustvo je jedna od karakteristika drustava u tranziciji. To je prirodan korak ka demokratiji. Videcemo uskoro (kroz koju godinu) prve rezultate 5. oktobra. Mnogi ce promeniti misljenje...

A, ovo dosad je bilo samo kretanje ka demokratiji. Ono dana kad budemo imali stabilnu demokratsku vlast, tek onda cete moci da je kritikujete. Ovak je to neosnovano. Srbija jos uvek nije bila demokratizovana. U stvari nikad nije bila demokratska... Prvo su bili kraljevi, onda Tito i komunisti, onda socijalisti, a na kraju jedna papazjanija od koalicije. Tek kad se uspostavi STABILNA DEMOKRATSKA VLAST, tek onda mozemo reci: BRAVO SRBIJO!!!

A, do tada... Ostaje samo da cekamo.
 
iluzionista:
volodja:
posle 5. oktobra je nesto bolje?
zbogom pameti...
bolje je samo novoj garnituri pacova, 100 puta goroj od one gamadi.

Pa i ne treba odmah da bude bolje. Zasto? Zato sto to prosto nije moguce. Potrebno je neko vreme pre nego sto dodje do pravih promena. Ali 5. oktobar je bio samo prvi i odlucujuci korak.

Ova vlast je gora 100 puta? Za to, kroz koju godinu, neces imati argumenata.

Sasvim je normalna stvar da na pocetku ne ide. I to visoko korumpirano drustvo je jedna od karakteristika drustava u tranziciji. To je prirodan korak ka demokratiji. Videcemo uskoro (kroz koju godinu) prve rezultate 5. oktobra. Mnogi ce promeniti misljenje...

A, ovo dosad je bilo samo kretanje ka demokratiji. Ono dana kad budemo imali stabilnu demokratsku vlast, tek onda cete moci da je kritikujete. Ovak je to neosnovano. Srbija jos uvek nije bila demokratizovana. U stvari nikad nije bila demokratska... Prvo su bili kraljevi, onda Tito i komunisti, onda socijalisti, a na kraju jedna papazjanija od koalicije. Tek kad se uspostavi STABILNA DEMOKRATSKA VLAST, tek onda mozemo reci: BRAVO SRBIJO!!!

A, do tada... Ostaje samo da cekamo.
Kamo srece da se 5.oktobar nikad nije ni dogodio...
 
iluzionista:
Srbija jos uvek nije bila demokratizovana. U stvari nikad nije bila demokratska... Prvo su bili kraljevi, onda Tito i komunisti, onda socijalisti, a na kraju jedna papazjanija od koalicije. Tek kad se uspostavi STABILNA DEMOKRATSKA VLAST, tek onda mozemo reci: BRAVO SRBIJO!!!

Kraljeve ces morati da izuzmes iz ove price, posto smo sa njima imali najslobodnije ustave, imali smo prave izbore, a da ne pominjem doba vladavine Kralja Petra I koja predstavlja nesto najdemokratskije i najslobodnije sto je ova zemlja ikad imala!

Politicku stabilnost je jedino moguce ustanoviti vaspostavljanjem ustavne parlamentarne monarhije, a demokratsku vlast kroz skupstinu i demokratski izabranu vladu i premijera. To je princip na kom funkcionisu najstabilnije evropske demokratije poput: Spanije, Britanije, Holandije, Belgije, Danske, Svedske, Norveske itd...
 
absonic:
iluzionista:
volodja:
posle 5. oktobra je nesto bolje?
zbogom pameti...
bolje je samo novoj garnituri pacova, 100 puta goroj od one gamadi.

Pa i ne treba odmah da bude bolje. Zasto? Zato sto to prosto nije moguce. Potrebno je neko vreme pre nego sto dodje do pravih promena. Ali 5. oktobar je bio samo prvi i odlucujuci korak.

Ova vlast je gora 100 puta? Za to, kroz koju godinu, neces imati argumenata.

Sasvim je normalna stvar da na pocetku ne ide. I to visoko korumpirano drustvo je jedna od karakteristika drustava u tranziciji. To je prirodan korak ka demokratiji. Videcemo uskoro (kroz koju godinu) prve rezultate 5. oktobra. Mnogi ce promeniti misljenje...

A, ovo dosad je bilo samo kretanje ka demokratiji. Ono dana kad budemo imali stabilnu demokratsku vlast, tek onda cete moci da je kritikujete. Ovak je to neosnovano. Srbija jos uvek nije bila demokratizovana. U stvari nikad nije bila demokratska... Prvo su bili kraljevi, onda Tito i komunisti, onda socijalisti, a na kraju jedna papazjanija od koalicije. Tek kad se uspostavi STABILNA DEMOKRATSKA VLAST, tek onda mozemo reci: BRAVO SRBIJO!!!

A, do tada... Ostaje samo da cekamo.
Kamo srece da se 5.oktobar nikad nije ni dogodio...

I sta bi onda bilo? Da nije bilo 5.oktobra i mi bi zavrsili kao Irak...
 
aleks1:
iluzionista:
Srbija jos uvek nije bila demokratizovana. U stvari nikad nije bila demokratska... Prvo su bili kraljevi, onda Tito i komunisti, onda socijalisti, a na kraju jedna papazjanija od koalicije. Tek kad se uspostavi STABILNA DEMOKRATSKA VLAST, tek onda mozemo reci: BRAVO SRBIJO!!!

Kraljeve ces morati da izuzmes iz ove price, posto smo sa njima imali najslobodnije ustave, imali smo prave izbore, a da ne pominjem doba vladavine Kralja Petra I koja predstavlja nesto najdemokratskije i najslobodnije sto je ova zemlja ikad imala!

Politicku stabilnost je jedino moguce ustanoviti vaspostavljanjem ustavne parlamentarne monarhije, a demokratsku vlast kroz skupstinu i demokratski izabranu vladu i premijera. To je princip na kom funkcionisu najstabilnije evropske demokratije poput: Spanije, Britanije, Holandije, Belgije, Danske, Svedske, Norveske itd...

Milos i Milan Obrenovic demokrate?!! Svasta... Mozda Milos ima znacajno mesto u Srpskoj istoriji, ali je u svoje vreme bio veoma omrznut u narodu... Njemu je Jovan Jovanovic Zmaj spevavao satiricne pesme: Jututunska narodna himna, Jututunska pesma, itd... A, Karadjordjevici? Pa, samo da pomenem Aleksandra i njegovu "Kraljevinu Jugoslaviju" i to je sasvim dovoljno.

Parlamentarna monarhija nije resenje. To pre svega predstavlja ogromno opterecenje za gradjane. Novcano. Lako je gore pomenutim zemljama da odrzavaju svoje monarhije. U pitanju su zemlje, koje imaju solidnu ekonomsku situaciju i nemaju unistenu privredu... Tek kad Srbija dodje na taj nivo, tek tada bih se slozio i sa nekakvom parlamentarnom monarhijom i to pod uslovom da na referendumu pobedi ta opcija (za koju ne bi glasao).
 
hm, iluzionisto...

kazes...

...Ali 5. oktobar je bio samo prvi i odlucujuci korak. ...

da je bio prvi... neznam bas... da je bio odlucujuci, bio je, ali za sta? plasim se da smo zakoracili u bezdan...

dalje...

Ova vlast je gora 100 puta? Za to, kroz koju godinu, neces imati argumenata.
za argumente ne znam, ali je izvesno da za koju godinu necu imati kompjuter :)

u redu, dalje...

Sasvim je normalna stvar da na pocetku ne ide. I to visoko korumpirano drustvo je jedna od karakteristika drustava u tranziciji. To je prirodan korak ka demokratiji. Videcemo uskoro (kroz koju godinu) prve rezultate 5. oktobra. Mnogi ce promeniti misljenje... ...

hehe... "videli" smo rezultate... samo, jedini rezultat 5. oktobra koji je bio "otvoren za videti" je bila ona "sablja". ako je to ono za sta je trebalo izlaziti na ulice, da proradi policijska drzava kakva je bila NDR Jugoslavija posle II sv. rata, gde se hapsi iz osvete, itd., onda je bolje da su svi ostali kuci...
pitam sve prisutne: secate li se onog "korumpiranog" sudije djoincevica, "clana zemunskog klana"? covek je napljuvan k'o da je pobio pola planete, a na kraju je pusten uz "izvinjenje" i obrazlozenje da je imao neprijavljen pistolj (takodje laz), i da je u pitanju "bila greska"! koliko ljudi su uhapsili, a protiv koliko je podignuta optuznica? kakvi bre "koraci ka demokratiji"?... ovo vise lici na skok u septicku jamu sa duplim saltom i obrtom oko uzduzne ose...
nestace KORUPCIJA? muda od labuda! nemojte da se lazemo, pa baza na kojoj se logicki odrzava kapitalizam kakvom mi "tezimo" (ono u sta "skacemo", "zapadne demokratije", haha..) je korupcija...

i dalje...

A, ovo dosad je bilo samo kretanje ka demokratiji. Ono dana kad budemo imali stabilnu demokratsku vlast, tek onda cete moci da je kritikujete. Ovak je to neosnovano. Srbija jos uvek nije bila demokratizovana. U stvari nikad nije bila demokratska... ...

sto se mene tice, sve je podlozno kritici, kritika (i u "vidu" pljuvanja) je pozeljna... ako ce "tek onda" moci da se kritikuje, to je isto tako mogao da kaze i sloba...

i na kraju...

A, do tada... Ostaje samo da cekamo...

i cutimo?
ti sedi i cekaj, ako imas vremena (i ostalog).
neka hvala.
 
iluzionista:
Milos i Milan Obrenovic demokrate?!! Svasta... Mozda Milos ima znacajno mesto u Srpskoj istoriji, ali je u svoje vreme bio veoma omrznut u narodu... Njemu je Jovan Jovanovic Zmaj spevavao satiricne pesme: Jututunska narodna himna, Jututunska pesma, itd... A, Karadjordjevici? Pa, samo da pomenem Aleksandra i njegovu "Kraljevinu Jugoslaviju" i to je sasvim dovoljno.
U redu. Nadji mi bar jednu zemlju u Evropi koja je u trenutku vlade velikog Milosa i Kneza Mihajla bila istinski ili uopste demokratska. Covece, sam sebe diskvalifikujes svojim neznanjem. Milos veliki, oslobodilac od turaka, jeste vladao cesto surovo, ali nije bio omrznut. To je preteran izraz. Mozda jeste kasnije bio neomiljen medju nekim nasim sunarodnicima, ali nije bio omrznut. Da, o kolicini demokratije ti dovoljno govori da je na pr. Zmaj napisao tu pesmu, ali on bar nije bio ubijen. Mnogi pisci i pesnici jesu nekad bili hapseni ili proganjani, ali to je 19. vek, covece. Da je neko pisao takve pesme za vreme Tita u drugoj polovini 20. veka, sigurno bi bio ubijen. Tada, bre, si za isprican vic o Titu isao u zatvor ili konc. logor poput Golog Otoka.

Sta Karadjordjevici? Vladavina Kralja Petra je nesto najdemokratskoje sto je na Balkanu ikada vidjeno. Pa i Kralja Aleksandra koji nevoljno zbog opstanka i bezbednosti zemlje, ubistava ministara i ubistva u Skupstini, morao da zavede tzv. diktaturu, ali niko nikada od njegovih protivnika nije bio ubijen. Komunisti su uzivali u posebnim paviljonima po zatvorima, slikali, prevodili manifest ili kapital i spremali se za revoluciju. Zbog toga je on jadan ostao i bez svoje glave.

Ove argumente koje dajes, govore dosta o tvom komunistickom obrazovanju i opredeljenju.
iluzionista:
Parlamentarna monarhija nije resenje. To pre svega predstavlja ogromno opterecenje za gradjane. Novcano. Lako je gore pomenutim zemljama da odrzavaju svoje monarhije. U pitanju su zemlje, koje imaju solidnu ekonomsku situaciju i nemaju unistenu privredu... Tek kad Srbija dodje na taj nivo, tek tada bih se slozio i sa nekakvom parlamentarnom monarhijom i to pod uslovom da na referendumu pobedi ta opcija (za koju ne bi glasao).
Kakvo neznanje i kakav komunizam izbijaju iz tebe. Los si. Nije trebalo da predjes na teren novcanog izdrzavanja monarhije jer cu sad drasticno da te porazim argumentima. Sta kosta vise kralj ili predsednik? Monarh kao sef drzave u ustavnim parlamentarnim monarhijama se izdrzava putem sistema civilne liste. Civilna lista je potpuno javan dokument koji se donosi u parlamentu. Prilikom odredjivanja godisnjeg budzeta, glasa se i za civilnu listu. Civilnom listom se izdrzava samo najuza porodica monarha (znaci njegova zena i deca, bez braci i sestara i ostalih srodnika). Drzava vodi racuna i o rezidencijalnim objektima koji su u njenoj svojini (i u republici, takodje). Pokriva troskove drzavnih putovanja i zvanicnih poseta, brine o bezbednosti, o ceremonijama i prijemima, sto radi i u svim republikama na svetu.

Predsednicki aparat je znatno komplikovaniji, glomazniji i slozeniji i stoga, prirodno da je skuplji. U monarhijama postoji jasna tendencija smanjivanja troskova i veca kontrola parlamenta i javnosti nad sredstvima koja koristi sef drzave. Suprotno, u republikama parlamentarna vecina (kojoj najcesce pripada predsednik) je sklona da mu izadje u susret povecavanjem sredstava koja mu se stavljaju na raspolaganje. Cesto se ta sredstva predsednika proglasavaju za drzavnu tajnu. U republikama sadasnji predsednik sa porodicom i svi bivsi predsednici sa porodicama (menjaju se na nekoliko godina) dobijaju dozivotna izdrzavanja, odgovarajuci smestaj, obezbedjenje i predsednicke plate.

U troskove oko predsednika ukljuceni su izbori (ako su neposredni) i to takodje doprinosi njihovom mnogostruko vecem obimu. Znamo da u Srbiji jedan krug predsednickih izbora kosta par miliona evra. Koliko miliona evra kostaju kampanje za predsenika to mozemo samo da nagadjamo i koliko to opterecuje budzet. Pa, Dinkic nije hteo da isplati neki novac ovim poslednjim "kandidatima za predsednika" i ovi su hteli da ga tuze. Ministru se digla kosa na glavi kad je shvatio koliko to kosta.

A koliko su nasi bivsi predsednici za 60 godina republike trosili ne smem ni da pomislim. Koliko su Kraljevi trosili moze vrlo lako da se proveri i ti podaci su dostupni svima.

Da zakljucim, sto se tice funkcija striktno vezanih za polozaj sefa drzave, troskovi u demokratskim republikama i monarhijama su nesto visi u republikama (ukoliko je u pitanju parlamentarni sistem, a ako je u pitanju polupredsednicki ili predsednicki sistem kao kod nas, onda se trose jos milioni i milioni evra na ceste izbore i kampanje). Sto se tice troskova vezanih za njihov aparat, postoji velika razlika u troskovima glomaznog predsednickog aparata i racionalnog aparata monarha (osim Velike Britanije). Sto se plata tice civilna lista je JAVNA i u njoj se navode SVI troskovi monarha, dok je u republikama to cesto drzavna tajna i jos cesce se ne navode svi troskovi.

Spanija je dobar primer za povratak monarhije koji jasno pokazuje kakav je to oblik vlasti. Krajem 70-tih kad je diktator Franko umro, Spanija je proglasila monarhiju na celu sa Kraljem Huanom Karlosom. Tada je bila jedna od najsiromasnijih zemalja u Evropi. Ubrzo, posto monarhija donosi neophodnu politicku stabilnost, pocele su da stizu investicije, tako da je danas Spanija medju 8 najbogatijih zemalja na celom svetu. Zasto i nasa zemlja Srbija ne bi mogla ovim putem?
 

Back
Top