Туфахије

Ја сам дошла из Сарајева пре два дана...туфахије на баш чаршији...хоћу тај рецепт.:besna:

Имам ја неку грубу претставу како се оне праве, али не бих да омашим.:D

Хвала на труду.;):heart:
 
Moja mama ima recept ali ne smem da je pitam, katapultiraće me na Mesec, imam mmm :rumenko: kila a tražim recept za slatkiše... Sad sam se setila jedne forumašice koja ima odličan recept za urmašice, možda ima i za tufahije! :) Baš ću da je pitam!
 
Evo ga još jedan:

TUFAHIJE:

Sastojci
8 jabuka srednje veličine (oko 1,5 kg)
200 g šećera
80 g Oraha (otprilike)
1 belance
1 limun
1 Šlag
1 l vode
2 Vanilin šećera

Priprema
1. Operi i oljušti jabuke, izdubi im sredinu, a kore sačuvaj.

2. Jabuke stavi da se kuvaju u kipuću vodu kojoj si prethodno dodala 50 g šećera 1 vanilin šećer i sok od limuna

3. Kuvane jabuke izvadi, a u istu vodu stavi preostali šećer i kore od jabuka. Kada
sirup prokuva,procedi ga i ostavi da se ohladi.

4. Kuvane jabuke koje si nadenula mešavinom umućenog belanca,
mlevenih oraha i vanilin šećera složi u tepsiju i peci 15 minuta
na 180°C.

5. Pečene jabuke izvadi i prelij toplim sirupom.

Posluživanje

Pre posluživanja na tufahije stavi po kašiku šlaga.
PRIJATNO!

:kolac:,:kolac:,:kolac:
 
Pojma nemam kako ih prave u Sarajevu, ali ja ih obožavam. Kao i sve, pravim ih "odokativno" i po ukusu (ne volim mnogo slatko)

Oljuštim jabuke, izdubim sredinu (ima onaj fini namenski nož, čas posla se to završi), poređem u tepsiju i prelijem vodom u koju dodam malo šećera (koliko, pored ukusa zavisi i od toga kakve su jabuke). Peku se na umerenoj vatri dok ne omekšaju. Eventualno se tokom pečenja malo poprskaju vodom ili okrenu.
Samelju se orasi prethodno malo ispečeni (u tepsiju pa u rernu, paziuti da se ne pretera).
Orasi se pomešaju sa sokom preostalim od pečenja jabuka, može se dodati malo meda i time se pune jebuke.
Šlag može, ali i ne mora. ;)
 
Posto je rijec o sarajevskim tufahijama,ta slatka voda se zove agda,a najbolje su kad se izdube napune orasima pa se sve zajedno kuva,tako se orasi napare tom slatkom vodicom.
Prijatno:)
 
Хвала Вам . :)

Ја сам стекла утисак да су те јабуке куване. Међутим, чини ми се и да их ставе у шербет, да стоје у њему неко време, јер су веома слатке и сочне.
 
Oljuštim jabuke, izdubim sredinu (ima onaj fini namenski nož, čas posla se to završi), poređem u tepsiju i prelijem vodom u koju dodam malo šećera (koliko, pored ukusa zavisi i od toga kakve su jabuke). Peku se na umerenoj vatri dok ne omekšaju. Eventualno se tokom pečenja malo poprskaju vodom ili okrenu.
Samelju se orasi prethodno malo ispečeni (u tepsiju pa u rernu, paziuti da se ne pretera).
Orasi se pomešaju sa sokom preostalim od pečenja jabuka, može se dodati malo meda i time se pune jebuke.
Smeh, ovo tvoje je isto super ukusno ali nejsu tufahije.
One se kuvaju, kao sto neko rece. :heart:
 
Smeh, ovo tvoje je isto super ukusno ali nejsu tufahije.
One se kuvaju, kao sto neko rece. :heart:
Sasvim je moguce. :)
Nemam pojma, mogu da potrazim recept i proverim. Ovo se u mojoj kuci sprema godinama (jos od kad sam ja bila mala :lol:), mama nekad pece nekad kuva jabuke. meni se vise svidjaju pecene, pa ih tako i spremam. Mi to i zovemo "punjene jabuke". :)
 
Ја сам одлучила данас да их правим, па ћу да Вам јавим исход..)

Немам где да нађем жуте јабуке...ваљда ће све бити уреду и са овим црвеним којим располажем.
 
Ево ме с извештајем. :)

Нашла сам , ипак, жуте јабуке.
Нисам хтела да се играм.:lol:

Правила сам их по рецепту из поста бр.7!

Тај рецепт је ОДЛИЧАН!

Значи, свима га препоручујем.
Једина измена коју сам направила је та што сам ставила мноооого више шећера у водицу којом се заливају и у којој се кувају јабуке.
Направила сам баш шербет.
Задовољна сам исходом с обзиром на прво прављење.:)
 
Ево ме с извештајем. :)

Нашла сам , ипак, жуте јабуке.
Нисам хтела да се играм.:lol:

Правила сам их по рецепту из поста бр.7!

Тај рецепт је ОДЛИЧАН!

Значи, свима га препоручујем.
Једина измена коју сам направила је та што сам ставила мноооого више шећера у водицу којом се заливају и у којој се кувају јабуке.
Направила сам баш шербет.
Задовољна сам исходом с обзиром на прво прављење.:)

Sutra ih pravim,samo cu malo da zeznem orahe sa suvim grozdjem pa sta se desi :))
 
Au, ne da ćeš da ih pokvariš! :lol:

Sad bas proveravam tvoj recept,da nisam nesto zaboravio da kupim :)) Suvo grozdje vec kupljeno,ali cu staviti malo vise secera,mislim da ce biti bolje.To je stvar ukusa,nista drugo.Volim sutra kad se vratim sa plaze na Mrtvom moru da se osladim hladnim tufahijama.Dacu i zeni,da se ne naljuti,:))Mmmmmmljaaaaaaaac.:gace:
 
Poslednja izmena:
Pa i Sofija je stavila više šećera. Iskreno, nisam pravila ali u postavljača imam poverenja što se tiče recepata i klope uopšte. Ja sam danas gledala po pijaci i nisam nigde videla žute jabuke a da liče na nešto, bile su sve smežurane. :(
 
Pa i Sofija je stavila više šećera. Iskreno, nisam pravila ali u postavljača imam poverenja što se tiče recepata i klope uopšte. Ja sam danas gledala po pijaci i nisam nigde videla žute jabuke a da liče na nešto, bile su sve smežurane. :(

UF.,Tufahije su supeeeeeeeeeeeeeeer,pojeo sam dva komada,eksplodiracu.Kod mene ima svezeg voca uvek,nasao sam na pijaci bas zute.Od recepta sam koristio...pa,hmm... pekao sam ih 15min.na 180C,ostalo je odokativna improvizacija.Ah da,200g oraha,takodje i 200 suvog grozdja.UF,UF,UF...:dash::dash::dash:
 

Back
Top