Sokratova smrt

Prorocanstvo baba Vange


Jos uvek je novembar.... Danasnja vest. .... :neutral:

Rat na pomolu
Severna i Južna Koreja razmenile vatru


Carke izmedju ove dve zemlje su uobicajene ali ovo je ozbiljnije. Ima i mrtvih i ranjenih. :neutral:

Da li imamo manje vremena nego sto mislimo?
Na ovakve vesti jedan deo mog duha, koji shvata da je zarobljen u ovom iluzornom svetu pojave, raduje se, jer vidi blisko oslobodjenje iz "mocvrane kaljuge svetovne egzistencije" i povrtak svojoj pravoj sustini. A opet, onaj zemaljskiji deo zali.
Ceo zivot filozofa je priprema za ono posle zivota , kako bi rekao Sokrat. Pred otrovom od kukute... filozof "zrtvuje petla Eskulapu" jer je na pragu izlecenja od onoga stanja koji zovemo "zivot".
Za duhovno svesne situacija unistenja sveta koja ce kad tad uslediti.. nije katastrofa.
U problemu su materijalisti...

Bilo kako bilo isuvise podudranosti izmedju prorocanstva baba Vange i ove situacije u svetu . .. :think:.

I tako od filozofije (i Kanta,cak ! ) dodjosmo do baba Vange !? Eh...
 
Poslednja izmena:
I tako od filozofije (i Kanta,cak ! ) dodjosmo do baba Vange !? Eh...

Da si manje obracao paznju na razne tumace a vise na pravu filozofiju dosao bi do zakljucka da je tkz. "magija" kao i mnogo toga sto danas zovemo "paranormalno" zapravo cinjenica kada se posmatra kroz prizmu filozofskih znanja . Sopenhauer je takve pojave nazvao "prakticna metafizika"... tako da bi pomenuta Baba Vanga sigurno bila tretirana od strane Sopenhauera ili od strane pravih filozofa sa respektom i uvazavanjem.
Sa druge strane, snobovština, mutitelji vode, vitlaši praznih pojmova, hegelijanci, šarlatani i slicni filozofasteri.. naravno da ce dignuti svoj snobovski nos pred tamo nekom babom ili bilo kojom drugom osobom koja se ne uklapa u njihove "standarde".

Ova situacija u svetu kao i kataklizimicna prorocanstva tog tipa, podsetila su me na ranjivost celokupnog covecanstva i nas kao individua u njemu. Cela civilizacija moze nestati u par dana. Mora da ta cinjenica vama "istoricarima" sablaznjivo zvuci. Sta ce onda biti sa vasim hegelijanskim razvojem drustva kroz istoriju prema boljoj buducnosti? Sta ce biti sa vasim naivnim realizmom..verom u coveka i u bolji svet?

Sopenahauer je kao nacin za dostizanje negacije volje ili spasenja, predlagao kolektivno samoubistvo svih...celog covecanstva...naravno uz ogradu da je tako nesto nemoguce postici na ovom nivou duhovnog razvoja coveka, ali izgleda da cemo do negacije volje stici i bez toga.
 
Da si manje obracao paznju na razne tumace a vise na pravu filozofiju dosao bi do zakljucka da je tkz. "magija" kao i mnogo toga sto danas zovemo "paranormalno" zapravo cinjenica kada se posmatra kroz prizmu filozofskih znanja . Sopenhauer je takve pojave nazvao "prakticna metafizika"... tako da bi pomenuta Baba Vanga sigurno bila tretirana od strane Sopenhauera ili od strane pravih filozofa sa respektom i uvazavanjem.
Sa druge strane, snobovština, mutitelji vode, vitlaši praznih pojmova, hegelijanci, šarlatani i slicni filozofasteri.. naravno da ce dignuti svoj snobovski nos pred tamo nekom babom ili bilo kojom drugom osobom koja se ne uklapa u njihove "standarde".

Ova situacija u svetu kao i kataklizimicna prorocanstva tog tipa, podsetila su me na ranjivost celokupnog covecanstva i nas kao individua u njemu. Cela civilizacija moze nestati u par dana. Mora da ta cinjenica vama "istoricarima" sablaznjivo zvuci. Sta ce onda biti sa vasim hegelijanskim razvojem drustva kroz istoriju prema boljoj buducnosti? Sta ce biti sa vasim naivnim realizmom..verom u coveka i u bolji svet?

Sopenahauer je kao nacin za dostizanje negacije volje ili spasenja, predlagao kolektivno samoubistvo svih...celog covecanstva...naravno uz ogradu da je tako nesto nemoguce postici na ovom nivou duhovnog razvoja coveka, ali izgleda da cemo do negacije volje stici i bez toga.

Ja ne razumem - sta je to prava filozofija ?! Magija? Ti si u prethodnom postu,kada si rekao da se deo tvog bica raduje ratu,prevazisao i tvog ucitelja,Sopenhauera. Toliku mrzos prema svetu i coveku (ljudskom ! ) nisam do sada video.To ne moze da bude filozofija ! Onostrano,cemu ti tezis,i neki zivot posle smrti , za filozofiju, bar za mene, ima veze kao i baba iz srednjeg veka sa mobilnim telefonom ! Uostalom, cudim se kako uspevas da kod filozofa nadjes sve ono najlosije ! Pa, Nice je oko ove Sokratove misli da duguje (bas tako,duguje ! ) na samrti petla ,sasvim dovoljno rekao u "Veseloj nauci". Imas,tako si rekao, sva Niceova dela...vidis, ja se u potpunosti slazem sa Niceovim misljenjem (bar tu oko dugovanja,na kraju zivota Sokratovog, petla). Ali, da, odgovorices mi,verovatno,da je Nice mutitelj vode. Iako si neke teme oko njega otvarao. I tako...moj "filozofe".
P.S. Nemoj,usput te molim,da stalno ponavljas kako je Kant unistio spekulaciju (spekulativno misljenje,filozofiju ). Citaj Fihtea ! Ja "istoricar", a ti hoces da budes filozof, a ne poznajes (makar samo to,a filozofija zahteva vise,mnogo vise) istoriju filozofije. Ma idi... :zcepanje:
 
Ja ne razumem - sta je to prava filozofija ?! Magija?

Magija je metafizika u praksi.

Ti si u prethodnom postu,kada si rekao da se deo tvog bica raduje ratu,prevazisao i tvog ucitelja,Sopenhauera. Toliku mrzos prema svetu i coveku (ljudskom ! ) nisam do sada video.To ne moze da bude filozofija !

Upravo je to filozofija. Potraga za onim sto ne nastaje, niti nestaje, vec uvek jeste.A ono sto zoves svet i covek... daleko je od toga.

Onostrano,cemu ti tezis,i neki zivot posle smrti , za filozofiju, bar za mene, ima veze kao i baba iz srednjeg veka sa mobilnim telefonom !

Nije svako u mogucnosti da se uhvati u kostac sa pitanjem smrtnosti. Materjalisti beze od toga kao djavo od krsta jer njihov sistem misljenja, potekao iz apsurda realizima, ne moze da svari takvu temu. Zato je potiskivanje njihov psiholoski mehanizam odbrane ili jednotavno resenje..ne baviti se time. Poglavlja poput "O smrti i neunistivosti naseg bica po sebi" mozes naci kod Sopenhauera i Bergsona i kod jos nekolicine drugih .

Pa, Nice je oko ove Sokratove misli da duguje (bas tako,duguje ! ) na samrti petla ,sasvim dovoljno rekao u "Veseloj nauci". Imas,tako si rekao, sva Niceova dela...vidis, ja se u potpunosti slazem sa Niceovim misljenjem (bar tu oko dugovanja,na kraju zivota Sokratovog, petla). Ali, da, odgovorices mi,verovatno,da je Nice mutitelj vode. Iako si neke teme oko njega otvarao.

Ma nemoj? :) Mislis da je Nice demantovao pesimizam ? Vec sam ti rekao da moras poznavati Sopenhaera da bi razumeo Niceove metafore. Ovako, razni mutitelji vode u tim metaforama projektuju sta drugo nego svoj naivni optimizam. Projektuju svoj pogled na svet ili neznanje...jasnije receno.

P.S. Nemoj,usput te molim,da stalno ponavljas kako je Kant unistio spekulaciju (spekulativno misljenje,filozofiju ). Citaj Fihtea ! Ja "istoricar", a ti hoces da budes filozof, a ne poznajes (makar samo to,a filozofija zahteva vise,mnogo vise) istoriju filozofije. Ma idi... :zcepanje:

Kant je unistio spekulativnu metafiziku a ne spekulaciju. :)

A velika je razlika izmedju filozofije i istorije filozofije.
Ove dve recenice sve govore o vama "istoricarima".

Несамостални философ извештава нас о томе, шта je овај рекао, шта je онај мислио и шта je онда неки други на то приметио и т.д. То он упоређује, оцењује, критизира и тежи на тај начин да дође до истине ; при чему сасвим личи на критичног писца историје. Тако ће он н.п.р. испитивати, да ли je Лајбниц када, за извесно време, био спинозист, и т.д
Sopenhauer Paregra i paralipomena 2
 
Ti jos i potvrdjujes ono sto sam rekao ?! Meni je zaista zao sto si od Sopenhauera usvojio tu mrznju prema svetu i coveku. Biti usamljen, i u toj mrznji, za mene nikako nije odlika filozofa. To je tvoj izbor.

"Metafizika u praksi "- sta je to ? Magija ? Ma, idi...Kako uopste moze biti metafizike u praksi? Slazem se da je sustina metafizike ono vecno,nepromenljivo,ono sto jeste. Moje shvatanje filozofije ide za tim da ono sto jeste jos nije ljudski svet i da ga zato treba menjati .
Vec sam ti rekao da je "spekulativna metafizika" conradictio in adiecto. Ne mogu se spajati i zbrajati babe i zabe, spekulacija i metafizika.

I, tako. Ti ostajes pri svom . Mislim da je dosta receno. Naravno, vec po obicaju, neka bude tvoja zadnja. :neutral:
 
Neće njegova biti zadnja. Nikad. :mrgreen:

On kao da mržnjom hoće da spasi čovječanstvo. A mžnja će ga upravo uništiti. On bukvalno živi život Šopenhauera. Blago (ili coocoo) njemu! :(
 
"Бојати се смрти не значи ништа друго него држати се мудрим а не бити мудар. То значи мислити да човек зна оно што не зна. Та нико не зна није ли смрт од свих добара највеће добро за људе, а опет плаше се од ње као да поуздано знају да је највеће зло. И како да то није незнање и то оно најпрекорније, кад неко уображава да зна оно што не зна."

Платон "Одбрана Сократова"
 
"Бојати се смрти не значи ништа друго него држати се мудрим а не бити мудар. То значи мислити да човек зна оно што не зна. Та нико не зна није ли смрт од свих добара највеће добро за људе, а опет плаше се од ње као да поуздано знају да је највеће зло. И како да то није незнање и то оно најпрекорније, кад неко уображава да зна оно што не зна."

Платон "Одбрана Сократова"
Zaista...Od kuda to da se ljudi plaše...ne-užasavaju smrti?
Najjednostavnije objašnjenje je počeo Aristotel s Demijurgom i nastavili svi pisci
mitova i legendi o jednom bogu stvaraocu sveta itd...Tj.tvorcu determinisanosti postojanja...
Nailazeći na destruktuirana ,nekad,živa bića,čovek opravdano sluti ili sumnja da će i on biti destruktuiran!
Da li nasilno ili od istrošenosti,tek iskustvo mu kaže da je to sasvim izvesna mogućnost.Dalje dedukcije
obzirom da se ne vračaju sahranjeni,ai pojedena druga živa bića nisu baš ohrabrujuće.
Jedino svetlo ,ali neveliko i slabo u tom svem mraku beznađa je to osečanje JA koje nigde nije
viđeno da se vratilo nečije,ali koje je neuhvatljivo i nevidljivo i...tako da pruža izvesnu,koliku-toliku nadu
i čak toliko da navodi na spekulacije tipa "kad bi -tad bi" od kojih kad se uzmu kao apodiktička istina,
može ,a i dešava se,da se izgradi čitavo filozofsko učenje ...O teološkim tek učenjima -biblioteke napisane
s ciljem da se sačuva bar duša kad s telom,očigledno baš i ne ide...Nešto Krionika,ali ko da se osloni na to
kad milijarde jedva preživljavaju,a kamo li da posle života plaćaju smrt...Uz to bez ikakve garancije...Preostaje
realitetu mozga-strah i užas od nestajanja! Što se pre to shvati i s tim se suoči-lakše i pozdraviti se s ovim životom...
Mislim da baš tako i Sokrat postupio! Pre će biti da se suočio sa smrću,nego li je stvarno imao neke iluzije o tom...
Njegovo znanje o duhu je moglo biti oslonjeno samo na slabu slutnju! Ni danas ne znamo bogzna koliko više!
 
Zaista...Od kuda to da se ljudi plaše...ne-užasavaju smrti?
Najjednostavnije objašnjenje je počeo Aristotel s Demijurgom i nastavili svi pisci
mitova i legendi o jednom bogu stvaraocu sveta itd...Tj.tvorcu determinisanosti postojanja...
Nailazeći na destruktuirana ,nekad,živa bića,čovek opravdano sluti ili sumnja da će i on biti destruktuiran!
Da li nasilno ili od istrošenosti,tek iskustvo mu kaže da je to sasvim izvesna mogućnost.Dalje dedukcije
obzirom da se ne vračaju sahranjeni,ai pojedena druga živa bića nisu baš ohrabrujuće.
Jedino svetlo ,ali neveliko i slabo u tom svem mraku beznađa je to osečanje JA koje nigde nije
viđeno da se vratilo nečije,ali koje je neuhvatljivo i nevidljivo i...tako da pruža izvesnu,koliku-toliku nadu
i čak toliko da navodi na spekulacije tipa "kad bi -tad bi" od kojih kad se uzmu kao apodiktička istina,
može ,a i dešava se,da se izgradi čitavo filozofsko učenje ...O teološkim tek učenjima -biblioteke napisane
s ciljem da se sačuva bar duša kad s telom,očigledno baš i ne ide...Nešto Krionika,ali ko da se osloni na to
kad milijarde jedva preživljavaju,a kamo li da posle života plaćaju smrt...Uz to bez ikakve garancije...Preostaje
realitetu mozga-strah i užas od nestajanja! Što se pre to shvati i s tim se suoči-lakše i pozdraviti se s ovim životom...
Mislim da baš tako i Sokrat postupio! Pre će biti da se suočio sa smrću,nego li je stvarno imao neke iluzije o tom...
Njegovo znanje o duhu je moglo biti oslonjeno samo na slabu slutnju! Ni danas ne znamo bogzna koliko više!

Па ако си заробљен у сирови материјализам по коме смо ми наша тела, а да после смрти ми , пошто смо та тела, јелте, нестајемо а остаје објективан свет овакав каквим га видимо, онда ти је питање смрти само "слаба слутња" . Али ако си чуо за идеализам који је аподиктички доказао да субјективна егзистенција не престаје , да изван те субјективне егзистенције, изван свести нема објективог света, већ ткз. "ставри по себеи", онда је питање егзистенције после смрти не "слаба слутња" него факт.
Једино што је ту проблематично је природа те егзистенције која је сазнању непојмљива трансцендентна, и од које имамо тре слабе слутње. Али као што видиш те слутње су нешто много више од неких фрустираних назови "слутњи" сирових матерјалиста.

Уосталом, све сам раније написао o таквим обичајеним мишљењимa о смрти које заузимa већинa људи: Пренећу тај одговор и овде:
***** je hard, lakše je verovati da ćeš biti neki anđeo, saibaba ili šta već hoćeš nego da će da ti padne sistem, crvi pojedu hardver i ćao-papa.

Ova recenica je tipicna za vecinu ljudi kada razmisljaju o smrti. To je ono sto kao svoju konkluziju o tome izvode i stari i mladi. Stari ljudi koji su se priblizili smrti na jedan korak, kada ih pitamo sta mislite o zivotu posle.. po pravilu dobijamo odgovor da nema niceg . Telo nestaje ..to oni vide. I kraj

Veoma je lako razmisljati tako "ocigledno". To skoro nije ni razmisljanje vec ,tako da kazem, zveranje oko sebe.
Materjalista zvera .... razmilsljanje mu je veliki problem. Njegov mozak je zamenila epruveta i retorta. Medjutim problem je i smrt i kako sada da on dodje do odgovora na to pitanje. Pa kako...lako! Tako sto ce i dalje zverati oko sebe i u epruvete. Dakle, telo umire, pojedu ga crvi. Kraj... nema!
Eto to je "rezon" prostog sirovog razuma ili vecine koja ne ume da razmislja, a koja je sebe nasla u jednom apsurdnom sistemu pogleda na svet...materijaliizmu i pozitivizmu.
Ali neka njih, nego jos gori su ovi koji vide da je taj stav skoro pa debilan, ali ni oni nisu u stanju da misljenjem spoznaju istinu, vec su i oni vezani za apsurd" Svet objekata je realan" ali im intucija kaze nesto drugo.
Tako imamo vernika ..koji pokusava da naucnim metodama obori naucne konkluzije. Sto je odvratno gledati i citati.
Pustite vernici naucnike i njihove aksiome. To je materijalizam i pozitivizam. Nesto sto za svakog pametnog coveka jeste apsurd. Kuca sazdana na temelju od papira. Nije potrebno pokusavati srusiti kucu odozgo ..od krova. Vec je potrebno jednostavno oduvati papir u temelju. Nema nista prostije od toga.

A ovo je recenica od koje materijalisti beze kao djavo od krsta vec trista godina:

"Subjekat i objekat su korelati"

Objekat van covekove svesti nije objekat. Svest je primarna... obejkat je izveden... opazaj sastvaljen iz osecaja... slika. Svaki element toga je subjektivan i kada nestane svesti nestaje objektivnog sveta koji nije ni postojao nigde drugde osim u svesti.

Na prvi pogled izgleda da je izvesno da bi objektivni svet postojao i onda kada ne bi postojalo nijedno spoznajuce bice , jer se o tome in abstracto da razmisljati a da ne izbije na videlo protivurecnost koja se nalazi u osnovi toga. Ali kada covek pokusa da realizuje tu apstraktnu misao , sto ce reci da je svede na opazajne predstave u kojima ona jedino moze naci svoju istinitost, pa shodno tome pokusa zamislliti nekakav objektivni svet bez saznajuceg subjekta, onda on shvata da je ono sto tako zamislja u stvari nesto suprotno od onoga sto je smerao, naime , da to sto je zamislio nije nista drugo do postupak u intelektu jednog saznajuceg subjekta koji opaza jedan objektivan svet , dakle, da je to upravo ono sto je on hteo iskljuciti. Jer taj opazajni i stvarni svet ocevidno je fenomen mozga, pa otud i protivurecnost u hipotezi da bi taj svet mogao i postojati kao takav nezavisno od svih mozgova.
Artur Sopenhauer- Iz Sveta kao volja i predsatva 2

A ovde sam na izuzetan nacin priblizio tu istinu ali sam se uverio da ni to nije dovoljno. Da cak i ovako nacrtano ljudi vide.. ali ne kontaju. Ipak neka pokusa onaj ko nije. U ovim recima se krije uvid koji poput nekog otkrovenja pokazuje idealnu sustinu objektivnog sveta.

Korelativnost subjekta i objekta
Autobus
http://forum.krstarica.com/blog.php?b=7505

"Svet je moja predstava i moja volja" Sopenhauer
friedrich6.jpg
 
Šta sad da radim...Moj misli o bilo čemu samo stvaraju predstave,a stvarni svet i ne postoji-to
su samo moje misli,a i stvar po sebi ne postoji i ona je samo moja namisao,a i sama moja misao
je predstava moje misli...
Šta ću sada kad sam poverovao i ne zveram više,samo mislim kako mi je misao -zamišljena mojom mišlju.
 
smilie_308.gif

sokrata cijene, jer je popularizirao ludoriju o razdvojenosti tijela i duše/svijesti(?).
to je voda na mlinovima prodavača duša.
konfucius je propagirao poslušnost prema nadređenom.
to se svidjelo vladajućim.
itd.
 
"Svet je moja predstava i moja volja" Sopenhauer
Pa tako i Sokrat..suocen sa neizbeznom smrcu kao i ljudi sa neizlecivom bolescu odlucuje se na cin samoubistva i pravi predstavu od toga pred prijateljima..
i reče poslednje reci: „Kritone, Asklepiju dugujemo petla prinesite tu žrtvu, nemojte zaboraviti!"

Koliko je filozofski ubiti zivotinju i prineti je kao zrtvu?
 
"Svet je moja predstava i moja volja" Sopenhauer
Pa tako i Sokrat..suocen sa neizbeznom smrcu kao i ljudi sa neizlecivom bolescu odlucuje se na cin samoubistva i pravi predstavu od toga pred prijateljima..
i reče poslednje reci: „Kritone, Asklepiju dugujemo petla prinesite tu žrtvu, nemojte zaboraviti!"

Koliko je filozofski ubiti zivotinju i prineti je kao zrtvu?
Antropološka psihforenzika?
Kaže i Oziman da se obrati pažnja na te poslednje njegove reči.
Nadam se da bismo mogli se složiti da je "izvesno" strahovanje za siopstvenu egzistenciju
iskazanu tin rečima...(Čak suzdržana panika i užasnutost grozotom nadolazećeg)
No ,hajde...Ima ovde i kvalifikovanijih psihologa od mene koji o Tanatosu više znaju.
 
"Svet je moja predstava i moja volja" Sopenhauer
Pa tako i Sokrat..suocen sa neizbeznom smrcu kao i ljudi sa neizlecivom bolescu odlucuje se na cin samoubistva i pravi predstavu od toga pred prijateljima..
i reče poslednje reci: „Kritone, Asklepiju dugujemo petla prinesite tu žrtvu, nemojte zaboraviti!"

Koliko je filozofski ubiti zivotinju i prineti je kao zrtvu?

Ти си изгледа једна од оне популације "љубитеља животиња".

Али пустимо то. Сократова мисао нема везе са тиме.

Sto se tice tih zadnjih Sokratovih reci:
Подсетићу na post broj 9:
„Kritone, Asklepiju dugujemo petla prinesite tu žrtvu, nemojte zaboraviti!"
„Prinećemo" reče Kriton, „nego gledaj imaš li što drugo još da nam kazes?
Na to pitanje Sokrat više ne odgovori.
Sokrat je ovom recenicom mnogo rekao.
U njoj je sadrzana poruka celog Fedona.

Asklepije je bog lekara i njemu se prinosi zrtva kada covek ozdravi od bolesti.

Sokrat na samrti kaze da Asklepiju prinesu zrtvu jer je zivot bolest a smrt ozdravljenje.

Verujem da su mnogi šokirani ovakvom mislju jer su vezani za zivot, a da ne mogu uvideti njegovu iluzornu prirodu. Mogu takvi biti šokirani koliko hoce....smrt je luka ka kojoj plovi nas brod zivota, a filozofija je ono sto nam moze dati saznanje sta je ta luka.
Zar mornari ne bi bili malo cudni kada bi od saznanja gde plove okretali glavu ?

U trenutku smrti ponovo se javlja istinska prvobitna sloboda, trenutak koji u spmenutom smislu moze biti smatran kao nekakva "restitutio in integrum". Izgleda da mir i spokojstvo na licu vecine umrlih otuda i potice.
Sopenhauer
 

Back
Top