Partner za snooker

javi se meni da te uputim na par igraca u bgd, da te nauce nesto....
ja sam u bilijaru vec 15 godina profesionalno i znam sve ljude u bgd koji dobro igraju snooker... dodji u cue ball da se upoznamo i dogovorimo
inace od januara krece snooker liga srbije pod okriljem bilijar saveza srbije...pa ako si zainteresovan da se okusas javi se
 
snooker liga? Pa jel to 100% sigurno. Koliko ima igraca koji zele da se oprobaju u toj ligi. Inace za ono pitanje u drugoj temi moguce je postati trener sa IBSF licencu a to je svetska organizacija... I nisam ja za te profesionalne turnire ja sam ipak vise za rekreaciju:)
 
Prvo odgovor na ovo pitanje...
do 2003 godine je postojala snooker liga u Srbiji. Posle 2003 smo prestali jer nema puno uslova za tako nesto. Liga je bila uspesna po rezultatima ali se zbog nedostatka "infrastrukture" rasula. Ja cinim sve sto je u mojoj moci da se od Nove godine ozivi taj vid bilijara. S obzirom da u Srbiji postoje samo 2 ozbiljna stola verovatno cemo ligu deliti po regionima, Novi Sad i Beograd. Ja ocekujem da ce ukupno biti 32 ozbiljna igraca.
Kod nas u Srbiji ne postoji Snooker federacija niti po zakonu moze da se registruje. Zbog toga u okviru Bilijar Saveza Srbije postoji sekcija za snooker koja ce biti malo aktivnija u buducem periodu.

Sto se tice druge teme...
Kada se prijavis na taj kurs, IBSF trazi preporuku od maticnog saveza (saveza zemlje u kojoj zivis) o tome koliko se dugo bavis trenerskim poslom u snookeru, koliko igraca si trenirao, da li je neko od njih profesionalac, kakve rezultate imaju tvoji ucenici i slicne stvari na osnovu kojih oni zakljucuju da li si ti podoban za tako nesto... naravno, s obzirom na nasu ligu, to je vrlo tesko. Inace, tu licencu ima vrlo mali broj ljudi u svetu...
Uopsteno gledano, trenersku licencu u svetu bilijara je tesko dobiti. Sto se tice pool bilijara, mi cemo tek ove godine dobiti licencirane trenere od strane EPBF (Evropska Bilijar Federacija) a radi se ozbiljno vec 15 godina...
Ne znam koliko pratis Srpski bilijar sport ali mozda ti moze biti zanimljiva cinjenica da smo sila u ovom delu Evrope sa dosta dobrih rezultata u svetu. 2002 smo imali prvaka Evrope, a 2008. dve srebrne medalje na Evropskom prvenstvu

Ako te zaista interesuje bilijar (snooker), javi se...moze da ti bude zanimljivo
 
Pored pool bilijara (rupasa) i snookera postoji jos i karambol. Dakle tri vrste... u normalnim zemljama postoje savezi (ili federacije) za svaku vrstu posebno. Na zalost, kod nas u Ministarstvu to ne razlikuju i smatraju da je sve to bilijar i tako se i kategorise, kao ista vrsta sporta. A po zakonu, ne mozes da imas vise saveza za istu vrstu sporta. Mozda bi to bilo moguce ispraviti tako sto bi smo pisali gomilu elaborata u cemu se te discipline razlikuju, pa bi to onda moralo da prolazi razne komisije i da ceka razna odobravanja tako da bi trajalo par godina... ja licno za to nemam ni vremena ni energije mada ako se u nekom buducem vremenu snooker i karambol razviju, bicemo prinudjeni da to uradimo
do tada, pod okriljem BSS funkcionisu i pool i snooker i karambol. Pool zaista funkcionise solidno, karambol je u ozivljavanju a nadam se da cu i snooker da ozivim..
vise o svemu mozes da vidis na www.bilijar.rs
sajt jos nije skroz gotov ali ima zanimljivih stvari.... pozdrav
 
Stella

Tesla je bio zaludjenik za bilijar, veoma ga je voleo i dosta vremena je posecivao bilijaru. Ima cak i nekoliko cuvenih izjava po tom pitanju. Jedna od njih je saljiva i glasi: "Bilijar nije tezak samo treba puno vremena da bi se naucio!" To sve govori... za dobro igranje bilijara potreno je mnogo vremena i truda, nerava i ljubavi... bez toga nista
pored ove saljive postoji jos jedna cuvena Teslina izreka koja opisuje bilijar u potpunosti... tu izjavu necu komentarisati, ona sama za sebe govori sve

TESLA: " Bilijar je najsuptilnija igra perfekcije i logicnosti, satkana od sahovske kombinatorike, zakona fizike i izvanredne povezanosti covekovog uma i telesne motorike"
 
Ja bih rado naucila da igram snooker, a iz NSa sam. Znam da u Jokeru ima sto. Tako da ako neko iz NSa zna da igra bila bih zahvalna da mi pokaze bar nesto osnovno. Znam pravila, ali nikad nisam igrala snooker (samo bilijar). I kako mogu da smatraju snooker i bilijar istim? -.-
 
U bilijar klubu Joker casove pool bilijara drze Verkic Milos i Svilar Zoran. Visestruki prvaci Srbije, legende srpskog bilijara...mislim da oni za sada nemaju snooker sekciju ali sam na putu da ih zainteresujem da zajedno to ostvarimo.
U svakom slucaju dovoljno znaju o snookeru da mogu da ti pomognu.

Sto se tice razlike izmedju poola i snookera svakako je da su velike. Osim velicine stola, bitno se razlikuju kugle, coja i martinele. stapovi za snooker su mnogo kruci od stapova za pool koji su jako elasticni i daju kugli veliki izbacaj. Bela kugla u snookeru se mnogo drugacije udara nego u poolu.
Pravila u snookeru su mnogo jednostavnija nego u pool bilijaru... ali srz igre je ista... princip je isti... mnogo je slicnosti i podudarnosti.
Snooker zahteva mngo vecu preciznost a pool zahteva mnogo bolju kontrolu bele kugle... obe igre su fascinantne, samo je stvar ukusa ko ce se za koju odluciti...
Ronnie O Sullivan je odigrao nekoliko pool turnira i doziveo potpunu blamazu a najbolji je igrac snookera svih vremena. s druge strane igraci rupasa i ne pokusavaju da igraju snooker ozbiljno.
Jedini igrac na svetu koji obe discipline igra odlicno je maltezanin Tony Drago. on je pravio odlicne rezultate i u snookeru i u poolu
 
pa za dobar snooker klub ti osim stolova treba i dosta toga sto prati bilijar, ali racunaj da ti treba samo za stolove i opremu koja prati stolove treba izmedju 20000 i 25000 eura (za cetiri stola)... pored toga ti treba jos 10000-15000 eura u samom startu za ostalu opermu.
ne znam da li si bio kod mene u klubu, u Cue ball-u, da vidis kako izgleda. Mi imamo Dynamic II stolove (8 komada). To su jedini stolovi u Srbiji koji imaju sertifikat za odrzavanje Evropskih takmicenja. Dosta smo ulozili u njih ali to je jedini pravi nacin da se bilijar razvija...
Ja licno bih voleo da se nadje neko sa dovoljno sredstava da otvori ozbiljan snooker klub. Bila bi to sjajna stvar za popularizaciju i razvoj snookera kod nas
 

Back
Top