UVEK SRPSKI PONEKAD LATINSKI NIKAD HRVATSKI...

Dubrovnik, srednjevekovna republika, ekonomska zila kucavica srednjevekovne srpske i bosanske (takodje srpske) drzave, nikada veze sa Hrvatskom nije imao, bilo kao geografskim pojmom, bilo kao drzavom ili administrativnom jedinicom (u okviru velike Ugarske, pa zatim i Habsburske Monarhije).

Tu je rimokatolicki element bio dominantan jos od XI, XII veka (nakon povlacenja Vizantije iz teme Dalmacija i jacanja Venecije i samog Dubrovnika - Ragusiona), uz uvek prisutan i veoma jak priliv Pravoslavnih Hriscana iz Hercegovine (Zahumlja - Huma) i Zete.

Nijedan pravi Dubrovcanin (a veoma ih je malo) ne smatra sebe Hrvatom, vec iskljucivo Dubrovcaninom, sto zaista jeste nesto posebno.

Buduci da dubrovacko plemstvo vec dugi niz godina ne postoji, nestao je i sam duh posebnosti kod Dubrovcana. Njihovo svrstavanje u Hrvate je plod delovanja Rimokatolicke crkve i Vatikana, koji je jednom papskom odlukom iz 1920. sve rimokatolicke Hriscane, koji govore srpskim jezikom (stokavskim narecjem), a zive na podrucju balkanskog poluostrva, poceo da tretira kao Hrvate. U komunistickoj SFRJ je takva orijentacija nastavljena i jedna od posledica toga je postepeni gubitak dubrovackog identiteta, kod njegovih gradjana.

Zivom diplomatskom akcijom Kralja Aleksandra, dubrovacki arhiv je vracen iz Beca, pa ima veliki broj dokumenata koji svedoce o njihovoj posebnosti i nepripadnosti Hrvatima, kao i mnostvo dokaza o velikom i kljucnom uticaju Srba na zivot i opstanak ove srednjevekovne republike.

Preporucio bih svima da procitaju knjigu koja je pre par godina reizdata (prvi put posle II sv. rata) od strane Mitropolije crnogorsko - primorske, koju je pisao jedan veoma obrazovani Franjevac o Srbima Rimokatolicima iz Dubrovnika, primorja i Huma. Taj uceni monah je znao svoje poreklo i postovao je svoje korene, jasno se izjasnjavajuci kao Srbin Rimokatolik, o kojima on i pise.

Meni je zao, sto su se u vrtlogu istorije Srbi Rimokatolici izgubili (u koje u najvecem obimu spadaju i Dubrovcani) i stopili u jedan drugi juznoslovenski narod (u okviru koga se pripadnost rimokatolickoj veri a priori podrazumeva i pod narodnu pripadnost) ali ipak zadrzavsi jezik kojim govore.

Na Balkanu je sve moguce!
 
Sa svim ovim se slazem (i sve ovo se odnosi na 80 posta stanovnistva primorske dalmacije , a u slucaje nekoh otoka i do 100 %) medjutim jezik definitivno nije srpski. U stvari ovo je malo glupa rasprava posto ni jedan iole ozbiljniji lingvist ne priznaje srpski odnosno hrvatski (a o smjesnim tvorevinama kao sto je novohrvatski ili bosnjacki da i ne govorim). Postoji jedan jezik a to je hrvatsko-srpski. Stari dubrovcani su definitivno govorili ovim jezikom u svom dubrovackom dijalektu.
Ali meni nije jasno zasto se ovakve teme potezu po internetu. Nostalgija sta li....?Dubrovnik je Hrvatski i zauvjek ce to ostati a srbima nitko nije kriv sto su losi politicari.
 
argonaut:
Sa svim ovim se slazem (i sve ovo se odnosi na 80 posta stanovnistva primorske dalmacije , a u slucaje nekoh otoka i do 100 %) medjutim jezik definitivno nije srpski. U stvari ovo je malo glupa rasprava posto ni jedan iole ozbiljniji lingvist ne priznaje srpski odnosno hrvatski (a o smjesnim tvorevinama kao sto je novohrvatski ili bosnjacki da i ne govorim). Postoji jedan jezik a to je hrvatsko-srpski. Stari dubrovcani su definitivno govorili ovim jezikom u svom dubrovackom dijalektu.
Ali meni nije jasno zasto se ovakve teme potezu po internetu. Nostalgija sta li....?Dubrovnik je Hrvatski i zauvjek ce to ostati a srbima nitko nije kriv sto su losi politicari.

Vrlo sam jasno istakao da Hrvati danas, bez obzira na sav njihov trud da ga izmene, govore srpskim jezikom. Lingvistickih dokaza za ovu tvrdnju je veoma mnogo. Prvo, autenticni hrvatski jezik jeste podrucje kajkavskog narecja. Sve sto se podvodi pod stokavsko narecje naziva se srpskim jezikom, bez obzira ko ga govori, Srbi, Hrvati, Japanci ili Laponci. Tu je problem naziva za srpski jezik, odnosno zelja nekih naroda vezanih za naziv srpskog jezika. Becki knjizevni dogovor je u vidu imao ovo, odnosno predvideo je razgranicenje sa kajkavskim narecjem. Srbi, kao najdominantniji narod na Balkanu uz Grke i eventualno Bugare, ne smeju da dopustaju da se njihov jezik naziva nekakvim izvedenim imenima. Ircima ne pada na pamet da engleski jezik, kojim govore, nazivaju irskim ili irsko - engleskim, kao ni na primer Valoncima u Belgiji (da ne pominjem Zajednicu nezavisnih drzava) i sl.

Jasno je u potpunosti kojim jezikom su Dubrovcani govorili (i govore) i apsolutno je poznato kako su se izjasnjavali.

Nostalgija ne postoji. Dubrovnik je veoma blizu i vrlo je dostupan. Nostalgija za bivsom zemljom narocito ne postoji u mom slucaju, jer nesto sto je lose treba da promeni svoj oblik.

Da li je Dubrovnik hrvatski i da li ce zauvek to da bude, ne bih da se usudjujem da komentarisem ili prognoziram, jer svaka iskljucivost moze biti istorijskim zbivanjima demantovana. Svedoci smo velikog broja, intenzivnih i ucestalih dogadjaja sadasnjice, koji lako mogu da se okarakterisu kao istorijski kljucni... Pa, ko zna sta buducnost nosi? Mozda se scena sa monumentalne slike cuvenog slikara Marka Murata "Car Dusan ulazi u Dubrovnik", koja se cuva u Narodnom muzeju i koja je bila jedan od srpskih eksponata na svetskoj izlozbi u Parizu (pocetkom XX veka), u slicnom obliku, i ponovi?

Uostalom, da li bi Dubrovnik bio tako sjajan i autentican da nije bio srpski (iskazan u obliku srednjevekovne republike)? Licno, sumnjam. Odnosno, u mnogome bi licio na ostale primorske gradove, izuzimajuci centar - Veneciju, naravno (koja se ugledala na Carigrad).

I na kraju, ne volim kada nas Srbe poistovecuju sa komunistickim politicarima iz vremena Broza i Milosevica. To nisu Srbi, vec su to komunisti, koji za nacionalni predznak ne znaju, ili ako im je bio poznat koristili su ga u lose odnosno antievropske svrhe. Imamo mi mnogo toga zncajnog, a da nema veze sa komunizmom (koga treba procistiti).
 
Posle I rata olako je dato "Zagrebu" da politicki stavi pod svoj uticaj sve rimokatolike(stokavske) u kralj. SHS. Cak se i rimokatolici iz kosovske Vitine od tada racunaju u Hrvate :!: .Taj proces je u SFRJ doteran do kraja. Medjutim, ta populacija nije promenila svoj jezik(srpski), pa se od tada javlja "zabuna" i potreba za kovanicama (srpsko-hrvatski).
 
DUBROVNIK JE NASTAO (PREMA LEGENDI) TAKO STO SU U VII VEKU STANOVNICI RIMSKOG GRADA EPIDAURUSA (DANASNJI CAVTAT)OSNOVALI NASEOBINU RAGUZIJUM, PA JE LOGICNO DA JE ZVANICNI JEZIK BIO LATINSKI, ALI SE UPOTREBLJAVAO I STAROSLOVENSKI JER SU KASNIJE U BLIZINI RAGUZIJUMA SLOVENI OSNOVALI SVOJU NASEOBINU. VREMENOM SU SE TA DVA NASELJA SPOJILA, ALI SU OBA IMENA OSTALA, NA ISTOKU TAJ GRAD JE BIO DUBROVNIK, A NA ZAPADU SU GA ZVALI RAGUZIJUM, RAGUZION ILI RAGUZA!

SVE U SVEMU ROMANI I SLOVENI SU SE IZMESALI PA GRAD ZAISTA NIJE NI SPRSKI NI HRVATSKI.
 
Na aleksovu primjedbu u vezi jezika ne mogu nista reci jer nisam lingvista i nemam pojma. Siguran sam da i Hrvati imaju slicnu teoriju. Ono sto znam je da je jezik isti a vi ga mozete sad zvati kako hocete.
Nebih isao toliko daleko da Dubrovnik vezujem za srpstvo. Siguran sam da je vecina zivlja republike tu dosla iz srbije tj.iz srpskog entiteta ali u sto se razvila to je pitanje. Isto se moze reci i za dobar dio danasnjih hrvata, a dobro je poznata cinjenica da su najzesci hrvati da ne kazem u..... upravo hrvati srpskog porijekla. Ako si ikada bio u dubrovniku primjetio si da se tamo na svakom koraku velicaju katolicke vrijednosti sto meni nema ama bas nikakve veze sa atmosferom srpskih srednjovjekovnih manastira.
Drugo Dubrovacka diplomatija je poznata u svijetu i na njoj se bazira moderna hrvatska diplomatija. Za srbe se na zalost ne moze reci da su dobre diplomate ...
 
Niti jedna diplomatija ne moze se bazirati na dubrovackoj jer je njen kontinuitet prekinut u 19. veku ulaskom A-U monarhije na taj prostor. Osim toga Hrvatska populacija koja daje ton njihovoj diplomatiji vezuje se za Ugarske uzore i potice sa prostora danasnje Madjarske(1919. su prognani u kraljevinu SHS). 8)
 
argonaut:
Na aleksovu primjedbu u vezi jezika ne mogu nista reci jer nisam lingvista i nemam pojma. Siguran sam da i Hrvati imaju slicnu teoriju. Ono sto znam je da je jezik isti a vi ga mozete sad zvati kako hocete.
Nebih isao toliko daleko da Dubrovnik vezujem za srpstvo. Siguran sam da je vecina zivlja republike tu dosla iz srbije tj.iz srpskog entiteta ali u sto se razvila to je pitanje. Isto se moze reci i za dobar dio danasnjih hrvata, a dobro je poznata cinjenica da su najzesci hrvati da ne kazem u..... upravo hrvati srpskog porijekla. Ako si ikada bio u dubrovniku primjetio si da se tamo na svakom koraku velicaju katolicke vrijednosti sto meni nema ama bas nikakve veze sa atmosferom srpskih srednjovjekovnih manastira.
Drugo Dubrovacka diplomatija je poznata u svijetu i na njoj se bazira moderna hrvatska diplomatija. Za srbe se na zalost ne moze reci da su dobre diplomate ...

Sve sto sam rekao vezano za jezik je vezano za zvanicnu lingvisticku nauku. Kriterijumi po kojima se jedan jezik naziva, utvrdjeni su naukom, a prethodno imenom naroda koji ga govori, i to je tako u celom normalnom svetu. Samo na Balkanu (gde su ovakvi izlivi cesti) je moguce da se jedan jedini jezik, standardizovan Beckim knjizevnim dogovorom, naziva raznoraznim imenima, poput srpskog, koji se pojavljuje u razlicitim verzijama - usvojenih od strane nacionalisticko sovinistickih ambicija susednih naroda u nedostatku njihovog samoidentiteta. Hrvati imaju svoj poseban jezik, omedjan kajkavskim narecjem, a ne stokavskim kojim se danas zvanicno sluze. Jedan detalj se tu zaboravlja, a to je da se Hrvatima posredstvom prozelitistickih aktivnosti rimokatolicke crkve i komunistickog sistema, priliva vec niz decenija (iz raznoraznih razloga) jedan znatan broj Srba, koji sa sobom vuku i srpski jezik - odnosno stokavsko narecje. Zbog svega toga i zbog nepostojanja cvrste jezicke, knjizevne, pa i istorijske tradicije, srpski jezik se u hrvatskoj novonastaloj republici, naziva "hrvatskim" i vestacki se stvara nekakav mutantski novogovor u cilju distanciranja od srpskog jezika i kulture, kojima su mnogi od njih (ili njihovi preci) nekada (hteli to da priznaju ili ne) pripadali. Kao sto rekoh, Irci ne nazivaju engleski jezik "irskim". To bi zaista bilo smesno, dok eto na Balkanu, Hrvatima to polazi za rukom, a da nije sankcionisano (ni od njih samih - jer govore jezikom svojih suseda), izuzev od strucne lingvisticke i slavisticke javnosti, koja je takvu tendenciju odavno prepoznala. I to je jedna od posledica komunistickog sistema u bivsoj SFRJ.

Hrvati mogu da imaju razne teorije povodom toga, ali te teorije ne vaze i nisu prihvacene nigde drugde (govorim o studijama Slavistike), osim naravno u Hrvatskoj. Jezik (stokavskog narecja) jeste isti, kao sto i sam kazes, i naziva se srpskim jezikom.

Ja sam vec objasnio da je u Dubrovniku bio dominantan rimokatolicki element, sto nikako ne znaci hrvatski. Problem je sto ti i mnogi drugi uceni na jugomarksistickom pristupu istoriji, srpstvo shvatate veoma usko. U srpstvo svakako ulazi i srednjevekovna republika Dubrovnik, u kojoj su ziveli Dubrovcani, mahom poreklom Srbi - rimokatolicke vere i Srbi pravoslavne vere. Pravoslavni element je tokom cele istorije Dubrovnika bio veoma znacajan. Pa sam rimokatolicki kler u srednjevekovnom Dubrovniku sebe shvata kao Srbe. A i to je lako da se objasni s obzirom na to ko su bili Srbi Neretljani, ko je ziveo u Zahumlju i Zeti, kao i u dolini Neretve, oko poluostrva Peljesac...

Nisu samo srednjevekovni manastiri odraz srpstva iz srdnjeg veka. To su i pored Srpske pravoslavne crkve, srpske krune i plemstva, i srednjevekovni gradovi - utvrdjenja, povelje, trgovacke povlastice, zakoodavstvo, hrisovulje, stilovi gradnje, knjizevnost i umetnost, ktitorstvo, zaduzbinarstvo, diplomatija, rudarstvo, i naravno Dubrovnik i Dubrovcani sa svojim statusom, delatnostima, finansiranjem i sl. Da Dubrovcani su rimokatolici, ali svakako pripadaju srpskom korpusu, uostalom, tako su se i sami izjasnjavali.

Dolaskom Napoleona na Balkan, pa zatim i Habsburske monarhije, Dubrovnik nepovratno propada, i njegova diplomatija sa njim. Kakva hrvatska diplomatija moze na njega da se osloni to mi uopste nije jasno. Uostalom o rudimentarnim oblicima hrvatske diplomatije mozemo da govorimo tek od postanka jedinica lokalne samouprave u okviru mocnog austrougarskog carstva, ali ona je lokalnoadministrativnog karaktera, nikako ne medjunarodnog, i zbog toga i ne moze da se naziva diplomatijom. Ona se takodje u obrisima pojavljuje prilikom pregovaranja oko ujedinjenja sa na primer Antom Trumbicem i sl. Vazno je da se zna, da ne moze diplomatija drzave nastale 1992. da se oslanja na diplomatiju Dubrovnika, propalog krajem XVIII i pocetkom XIX veka. To je besmisleno. A posebno zato sto hrvatske drzave na tom prostoru nikada nije ni bilo.

Ponovo mesas Srbe i komuniste. Srpska diplomatija je vazda bila veoma uspesna, pocev od na primer zetskog kneza Jovana Vladimira i odnosima sa Samuilom, zetskog Kralja Mihajla, pa pregovora Velikog Zupana Stefana Nemanje sa Carem Romeja i hriscanske vaseljene (Vizantije) i najmocnijim vladarom toga vremena Manojlom I, pa sporazuma sa Fridrihom Barbarosom, pa vrhunska diplomatska aktivnost Svetog Save ili, da preskocim malo, Cara Dusana ili opstanak srpske despotovine izmedju Turske i Ugarske za vreme Despota Stefana, ili diplomatska aktivnost Patrijarha Makarija Sokolovica pod Turskom, ili, evo jednog Dubrovcanina Srbina pravoslavne vere veliki diplomata Savo Vladislavic koji je bio diplomata i Dubrovnika, i svih Srba, i Venecije, i Carske Rusije, i koji je dobio plemicke titule od svih njih, ili diplomatska vestina Svetog Petra Cetinjskog (Vladike Petra I Petrovica Njegosa), da ne spominjem Kneza Milosa Obrenovica ili Kneza Mihajla Obrenovica ili Kralja Petra I ...

Moderna srpska diplomatija je postigla ogromne rezultate. Pomenucu na primer Berlinski kongres iz 1878., pa na primer Londonski i Bukurestanski mir iz 1913., pa majstorski istup predsednika srpske vlade Nikole Pasica na pregovorima u Versaju... Americki predsednik Vudrou Vilson je o tome pisao u svojim knjigama, pa na primer pristupanje Atlantskoj deklaraciji 1942. Kralja Petra II ... Za srpsku diplomatiju radili su jedan Jovan Ducic, Branislav Nusic, Milan Rakic, Mihajlo Pupin, Nikola Tesla (blizak vladi u izbeglistvu tokom II sv. rata), Slobodan Jovanovic, Svetozar Corovic, Konstantin Fotic...

Jedine greske srpske diplomatije su jugoslovenski eksperiment (sto je tada bilo vladajuce opredeljenje srpskog establismenta) i dopustanje komunisticke revolucije tokom II sv. rata. Od toga, kao i od Milosevicevih gluposti sto se takodje podvodi pod komunizam, se jos uvek oslobadjamo na putu ka samima sebi.

Pomenuo sam samo delice. Ako bude potrebe, dela znamenitih Srba govorice detaljnije...
 
Poznato je da su tokom vijekova u Bosni,Dalmaciji i Dubrovniku pored pravoslavnih u oslobodjenju i odbrani od tudjina veliku ulogu odigrali i Srbi katolici.Nas narod cesto smatra da su svi katolicki Srbi pravoslavnog porijekla,ili da su svi katolici Hrvati.To medjutim nije bas tacno.Spomenuo bih samo vjerski mjesovitu srpsku Bosnu do pada pod Turke(pravoslavni,katolici i bogumili).Do pada pod Turke Bosna je bila srpska,ali ne sasvim pravoslavna.Zatim Dubrovnik.Narod je dugo vremena zadrzao osjecanje pripadnosti srpskom narodu.Zatim katolicku Zetu (Crnu Goru) do 13.vijeka.Pravoslavlje ipak nije uspjelo obuhvatiti sve Srbe.Npr.Zivi dokaz s Srbi Krašovani koji žive u Rumuniji i zato što su katolici nisu se utopili u Rumune,za razliku od pravoslavnih Srba.Također mnogi dokazi upućuju da su Bunjevci izvorni Srbi katolici(dakle ne oni pokatoličeni)

http://srbi-katolici.cjb.net
 
Dosta mi je vise vas srba cetnickee orjentacije, i vasih povjesnih izmisljotina o Hrvatima i drugim narodima, dosta mi je vise vasih lazi i propagande, dosta mi je vise vas, covjek pokusa da suti i da vas shvati al nista...

ovo sto se tu do sad rekli su takve lazi i izmisljotine da je to nevjerovatno..
odi ti moj Alex u Dubrovnik pa reci dubrovčaninu da je srbin i to pokatoličeni pa da vidimo kako ces proc..

Prestanite si pripisivat ono sto nije vase niti ce ikada biti, shvatite da ste vi srbi najveci pusionicari u povjesti do sad ste sve ratove izgubili cak su vas i albanci rasturili. jos malo i ostat cete na vasem jadnom beogradsm pasaluku.

I opet cete se vratiti turcima jer ste vi turski robovi sto hrvatska nije nikad postala.

Hrvati imaju 5 puta vecu i znacajniju povijest nego turski robovi srbi zapamtite to
 
I opet cete se vratiti turcima jer ste vi turski robovi sto hrvatska nije nikad postala.

A znas zasto Hrvatska nikad nije bila pod Turcima? Zato sto se ,davno bese to,desilo Kosovo i Car Lazar.Pa ustao covek da brani HRISCANSTVO!!! Sam nije uspeo.....Vi ste tada bili u "ljubavi" sa drugima i kao i u uvek iz prikrajka kuzili sta ce na kraju biti............

A to da su nas cak i Albanci rasturili...prvo: Sta ti znaci to CAK??????? A drugo:Siptari nas nikad nisu mogli rasturiti,pa ni sada,ma bre nikada....al ih Vasi Zapadnjaci stite.

Sto se Dubrovnika tice,bio sam prosle godine,svi znaju da sam Srbin,i mora ti kazem da lazes! Mnogo je porodica u Dubrovniku koji vuku Srpsko korenje i ne stide se vise niti ih je strah da to kazu.Naravno i normalno,vise vole Dalmaciju,Dubrovnik....ali pamte korenje svoje.


PoZ

PoZ
 
bez uvrede DON, ja protiv normalnih srba nemam nista..

sam mi je dosta cetnickih provokatora poput aleksa1 zbog kojih je vas narod dosao i na takav glas kakav je...

dosta je tih cetnickih prica i prepravljanja povijesti dosta smo se toga nagledali za vrijeme domovinskog rata u hrvatskoj.

dosta mi je takvih ideja i nikome ne dam da si prisvaja i djelic moje domovine i zemlje.
ja sam ponosan sto sam hrvat i ne dozvoljavam da se neko igra i izmislja povijest moga naroda..

a ako su tebe aleks krivo ucili u skoli to ti ja nisam kriv hrvati NISU pokatoličeni srbi niti ce ikada biti a za to postoje i dokazi a ne izmisljene fikcije poput tvoje.

a ono o dolasku u dubrovnik se takodjer odnosilo na alexa1 pa nek tamo nekom dubrovcaninu kaze da je on zapravo srbin i to pokatoličeni a ne hrvat.
 
Zg2004:
bez uvrede DON, ja protiv normalnih srba nemam nista..

sam mi je dosta cetnickih provokatora poput aleksa1 zbog kojih je vas narod dosao i na takav glas kakav je...

dosta je tih cetnickih prica i prepravljanja povijesti dosta smo se toga nagledali za vrijeme domovinskog rata u hrvatskoj.

dosta mi je takvih ideja i nikome ne dam da si prisvaja i djelic moje domovine i zemlje.
ja sam ponosan sto sam hrvat i ne dozvoljavam da se neko igra i izmislja povijest moga naroda..

a ako su tebe aleks krivo ucili u skoli to ti ja nisam kriv hrvati NISU pokatoličeni srbi niti ce ikada biti a za to postoje i dokazi a ne izmisljene fikcije poput tvoje.

a ono o dolasku u dubrovnik se takodjer odnosilo na alexa1 pa nek tamo nekom dubrovcaninu kaze da je on zapravo srbin i to pokatoličeni a ne hrvat.


E vidis ....ako ovako nastavimo(NE DAJ BOZE!) mi se stvarno nikad pomiriti necemo.Vi ucite Vasu istoriju,,u Vasim skolama,fakultetima....Mi ucimo Nasu,u nasim skolama ,nasim fakultetima.Za tebe je recimo to bio(i ne samo za tebe) to DOMOVINSKI RAT! Za mene licno je to bilo BRANJENJE SRBA ,znas vec od koga.Ne branim ja sad Aleksa,ni na cijoj strani nisam,ali....trebao si malo da citas neke postove Hrvata gde se velicaju USTASE....pa tek onda da kazes:"Dosta mi je velicanja CETNIKA"!!!Ja sam recimo u skoli ucio,da su Partizani HEROJI,CETNICI,USTASE...da su zlocinci! I kome ja sad da verujem? Sebi,svom pametu,onome sto sam doziveo i video,pas i ucestvovao...ili onome sto se urezalo u pamcenje sto sam u skoli ucio.Svaki Hrvatski istoricar ce tvrditi da si ti u pravu....svaki Srpski da nisi.....I to ce nazalost uvek biti tako.Tako i Shiptari tvrde da su pre Srba dosli na Kosovo? Njihovi istoricari.Pa gde su im tragovi da su pre Srba dosli na Kosovu.Ima li sta zapisano,spomenik neki,trag bilo kakav? NEMA!!!!! Ali oni tvrde da su pre nas dosli,i posto su sada mnogo brojniji dole,mnogo bogatiji....nista se tu vise ne moze.Ne volim ovakve teme,jer naprosto ljude dfelim na dobre i manje dobre.Nacionalnost mi je najmanje bitna.Budi samo covek.......


PoZ
 
ko ti je rekao da Dubrovčane smatramo pokatoličenim Srbima?
Kao prvo,Dubrovnik i primorje je od pokrštavanja slovena bilo pod rimskim uticajem,vjerovatno je mnogo Srba kasnije i primilo pravoslavlje,ali se vizantijski uticaj tu nije dugo održao i prevladao rimokatolički.Kao uostalom i u Bosni do pada Turaka vjersko pitanje je uvijek bilo neriješeno.
Tako da je glupo reći "pokatoličeni Srbin" u smislu nekom pogrdnom,pa i Crnogorci su najprije bili uglavnom katolici.

Ovom prilikom poručio bih i nekim "nadripravoslavcima" koji pravoslavlje stavljaju iznad srpstva,da malo prouče vjerska previranja u našoj istoriji i da ne nazivaju sve nepravoslavce "poturčenjacima" i "pokatoličenjacima","sledbenicima new age-a" isl.
pogledajte i temu http://forum.srpskinacionalisti.com/viewtopic.php?t=1761 o Dubrovniku
 
Takodjer,neko je pomenuo da je Vatikan od 1920.počeo sve rimiokatolike iz YU da naziva Hrvatima.
Nisam čou,ali i da je tako,zar nije sama Jugoslovenska vlast to prva učinila?
Postoji anegdota da je jedan Dubrovčanin posije ujedinjenja i stvaranja SHS otišao kod kralja sa riječima "ja sam katolički srbin iz Dubrovnika",a kralj odgovorio "a ja sam pravoslavni Hrvat iz Beograda"...
Čak je navedeno i ime tog Dubrovčanina tako da se najvjerovatnije ne radi o falsifikatu.Ako nekoga zanima više,upućujem na direktnu literaturu...
 
Da je 1918. napravljena Srbija koja bi obuhvatala Bosnu,Dubrovnik,Krajinu,Dalmaciju(primorsku),dio Slavonije,pa onda takva država ušla u savez sa Hrvatskom i Slovenijom,danas bi smo imali možda i preko milion Srba katolika.Ovako broje samo na desetine hiljada (uglavnom Bunjevci)
Jugoslavija je sve katolike proglasila Hrvatima.

Pa ako im svi kažu da nisu Srbi,i odbacuju ih,oni na kraju i povjeruju,je li?

Naravno tu ne računam one koji su se dobrovoljno odrekli srpstva,a da ih drugi nisu odbacivali,a naročito ne one izrode koji su onda postali mrzitelji srpstva
 
Zg2004:
bez uvrede DON, ja protiv normalnih srba nemam nista..

sam mi je dosta cetnickih provokatora poput aleksa1 zbog kojih je vas narod dosao i na takav glas kakav je...

dosta je tih cetnickih prica i prepravljanja povijesti dosta smo se toga nagledali za vrijeme domovinskog rata u hrvatskoj.

dosta mi je takvih ideja i nikome ne dam da si prisvaja i djelic moje domovine i zemlje.
ja sam ponosan sto sam hrvat i ne dozvoljavam da se neko igra i izmislja povijest moga naroda..

a ako su tebe aleks krivo ucili u skoli to ti ja nisam kriv hrvati NISU pokatoličeni srbi niti ce ikada biti a za to postoje i dokazi a ne izmisljene fikcije poput tvoje.

a ono o dolasku u dubrovnik se takodjer odnosilo na alexa1 pa nek tamo nekom dubrovcaninu kaze da je on zapravo srbin i to pokatoličeni a ne hrvat.

A u tom Dubrovniku su sve naslednici tih dubrovcana iz srednjeg veka?

Zasto se toliko strecas na cetnike? To je komunjarska paralela sa ustasama, a posto u podsvesti dobro znas kakva su nedela pravile ustase ti se plasis cetnika?!

Tvoja ponositost hrvatstvom, hm... Nemoj bas to toliko da istices. Mutna je to rabota. Pazi, mislim na sve pripadnike (pripadnost) naroda i narodnosti. Istorija je neuhvatljiva, bolje je "nasloniti" se na sopstvenu ljudskost. Ti dubrovcani na koje se ti pozivas, a koje srbi hoce da "prisvoje": mozda su svi do jednoga bili nevidjeni skotovi, uobrazeni i egocentrici... Sve je to magla, tesko je to uhvatiti - mnogo je istoricara, a jos vise tumaca.

Pzdrv
 
ti dubrovcani mogli su da budu kakvi god su htjeli ali oni su hrvati i to od uvijek tak da mi to ne smeta..

sto se tice hrvatske povijesti ona ima veliku, ne izmisljenu povijest vec znanstveno dokazanu od bascanske ploce pa nadalje, takodjer vidim da se ovdje cesto mjesa hrvatska obrana europe od turaka sa srpskom, srbiju su turci okupirali a hrv. ne, zato u svim svjetskim zapisima iz onog doba postoji natpis " hrvatska predzide krsanstva " za sto takodjer postoje dokazi. tkodjer je hrv. kralj Tomislav okrunjen 925. godine i tada je proglaseno prvo hrv. kralhjevstvo spasio srbe usavsi sa svojom vojskom na njihov teritorij zaustavisi bugare te im tako pomogao, za to takodjer postoje dokazi i jos puno takvih primjera.
sam sam htio rec da hrv. povijest nije izmisljena vec znanstveno dokazana i prihvacena od svih europskih i svjetskih povijesnicara i institucija i kao takva se i predaje na nekim europskim i svjetskim sveucilistima.

a sam odgovor DON- u rat u hrv. ima samo jedan naziv DOMOVINSKI RAT, jer hrv. nije nikoga napala nego je samo branila svoju zemlju od okupacije, hrv. vojska nije isla u srbiju i napadala srpska sela.
a srbe nije niko trebao branit u hrv. jer da se nisu pobunili protiv legitimno izabrane nezavisnosti i hrvatske vlade nebi nista bilo od tog sukoba.
vrijeme je da srbi shvate da su bili izigrani od strane milosevica sto se dogadjalo u hrvatskoj i da tu niko nije ugrozavao srbe i klao ih.

a sto se tice ustasa ni ja osobno ih ne mogu podnijest jer su to najvece izdajice hrv. naroda isto ko i cetnici srpskog. ne zaboravite i cetnici i ustase su bili u istom kosu sve do 1945. kad su cetnici odlucili prec u partizane a ustase ostale odane izgubljenim fasistickim idejama. dakle sve ista bagra.

pozdrav
 
mislim da ovo sve govori o nacinu razmisljanja vecine srba:
bad cop-good cop, bad guy-good guy s malim varijacijama.

Prvo ulete good serbs, sa shemom: objektivnost, tolerantnost, činjenice.
Kad objektivnost presuši, a činjenice koje se sastoje od pozivanja na dokumente tipa "Enciklopedia Srbianika" se pokažu u
najmanju ruku upitne, onda good serbs repliciraju u maniri "glup si, kenjaš, kako si samo glup...glup si ko...totalno si glup...****** alaj si glup"

To je predigra za scenski nastup bad serbs koji imaju slične argumente, al se pozivaju na još mističnije dokumente:
"Prva pismena u Srba nastala črčkanjem grančicom topole po kravljoj balegi u periodu od 10,000 do 9,000 godine pre nove ere."

...uz niz dodatnih argumenata...glup si, kenjaš, ajde dođi, čekam te, dođi vamo mamicu ti tvoju ustašku...**** sam ti majku u potiljak...SRBIN JE NASTAO PRE BIG-BENGA, dok smo mi jeli s grabljama, vi ste Hrvati jeli nogama, itd...

Onda nastupa varijanta supergood serb...pa ko nas to zavadi, svi smo krivi,
svi se trebaju posuti pepelom. Onda slijedi nekakv novinski članak koje je prenijela
SRNA ili Amnesty International u kojoj piše kako je Stevan Aksentijević, stalni
član nekog *****-palca izjavio kako treba njegovoati dobrosusjedske snošaje,
al se svak svakome prije toga mora naguzit i tome slično.

Onda slijedi superbad serb sa parolama ŽIVEO DRAŽA...UMRITE STOKO...
..doći ćemo vam opet, najebat ćemo vam se majki, Karlobag-Virovitica-Karlove Vary
...svi i svuda, majka Paraskevi rasplitala ruse kose, ova rodila junaka. Junak pobio više ljudi nego ih je tada bilo na zemlji...Ukrajina će opet biti naša...ubice, jeli ste decu bez zejtina...

...i onda opet ispočetka.
 
Sta mislis zasto su se srbi pobunili protiv legitimno izabrane vlasti? Iz obesti ili sto imaju losea iskustva? Zasto mislis da je skoro sve srpsko pobeglo pred "Olujom"? Svi bili krivi pa dobili napad grize savesti. Nemoj biti bezobrazan - tu su bili goli zivoti u pitanju. Sada ti je ta tvoja domovina etnicki jako cista - svaka cast.

Sto se tice kada je ko usotlicen - sreca nasa sto nisi egipcanin - onda bi nas smorio do isusenja CPU-ova...

Bas bi voleo da ti neki austrijanac malo odrzi slovo, valjda bi se onda lepo osecao. :)

Bas pre neki dan mi je pricao covek kako je sve srpsko moralo pod pritiscima da se iseli rarnih '70. godina. To je valjda refleksija te hr. kulture i tolerancije.

Moja pokojna tetka mi je pricala kako su ih kao decu na letovajnu u Makarskoj (oko '35. godine) jurila hr. deca: "...da koljemo srbe!". Onda: imam komsinicu koja je sva slomljena i prestrasena - jos za vreme II sv. rata je jedva pobegla od noza, ali nazalost skoro sva rodbina nije (prezivelo je 2-3). Sve su to lepe stvari koje su valjda posledica tog divnog hr. nasledja. Samo se zapitaj kako to da Sr. nije imala svoju KP, dok su ostali vrli ex YU narodi imali? Ima neki razlog. Kako to da jos SLO i HR postuju TITA - mora da je bilo tu neke koristi?

Znam srbi su odvratni, prljavi, primitivni, grozni, ubilaci jedan narod i treba ih prezreti do krajnjih granica...


Ali su hrvati 10000000 puta gori.

E sad kada bi mogao iskreno da mi kazes kako si se osecao dok si citao recenicu o srbima i kako ti se promenila faca kada si video sledecu?

Samo da znas - objektivan posmatrac bi ti rekao da su i jedni i drugi isti - dobri, ali kao i svuda lose jedinke same po sebi i svojim delima vise dolaze do izrazaja.

Pzdrv

P.S. uzgred, kada si zadnji put bio u SER?
 

Back
Top