Dolazi nam Bajden.....

Alekasandar3

Buduća legenda
Poruka
35.716
topljavanje odnosa Srbije i Amerike
Potpredsednik SAD u maju u Srbiji
Autor: P. Obradović | Foto:AFP | 27.04.2009. - 05:00

Potpredsednik Sjedinjenih Američkih Država Džozef Bajden dolazi u jednodnevnu posetu Srbiji u drugoj polovini maja, saznaje „Blic“. Radi se o najznačajnijoj diplomatskoj poseti iz SAD još od juna 1980. godine, kada je SFRJ posetio tadašnji američki predsednik Džimi Karter.


Bajden će, kako saznajemo, u Beograd doći praćen svojim timom saradnika, a cilj posete je da se, posle perioda značajnog hlađenja odnosa na relaciji Beograd-Vašington, nastavi dijalog i nađe način za saradnju u otežanim okolnostima zbog neslaganja oko statusa Kosova. Još se, međutim, ne zna da li će Bajden, kada se već nađe na Balkanu, razgovarati sa još nekim zvaničnicima iz regiona, pošto plan njegove posete Evropi još nije poznat.
Bajdenova poseta sledi poseti ministra spoljnih poslova Srbije Vuka Jeremića Vašingtonu, gde je o odnosima Srbije i SAD razgovarao sa zamenikom američkog državnog sekretara Džejmsom Stajnbergom u Stejt departmentu i Bajdenovim savetnikom za nacionalnu bezbednost Entonijem Blinkenom u Beloj kući. Analitičarima tada nije promaklo da Jeremić u Vašingotonu nije razgovarao direktno sa državnom sekretarkom Hilari Klinton, već sa njenim zamenikom.
Upravo je Jeremić, posle susreta u Vašingtonu, i najavio posetu jedne visoke delegacije iz SAD, navodeći da to potvrđuje da će se u narednom periodu dijalog dve zemlje intenzivirati, kao i to da postoji obostrana želja za poboljšanje odnosa dve zemlje.
Kako je rekao, jasno je da nema pomaka po pitanju trenutno najvećeg problema u odnosima dve zemlje, pitanju statusa Kosova, ali da i pored toga postoji puno stvari oko kojih dve zemlje imaju identične poglede.
Profesor Vatroslav Vekarić, član spoljnopolitičkog saveta Vlade Srbije, kaže za „Blic“ da smatra da bi bilo vrlo poželjno ako bi konačno došlo do otopljavanja odnosa između Srbije i SAD. Pogotovo što, kako ističe, sada Amerika ima novu administraciju sa predsednikom Barakom Obamom, koja se bolje ponaša nego Bušova administracija.
- Mislim da nije potrebno mnogo dokazivati koliki bi naša zemlja imala interes od toga. Imajući u vidu sve probleme sa kojima se suočavamo, jasno je da bi uspostavljanje boljih odnosa sa SAD bilo od prvorazrednog interesa za Srbiju, koja kao mala zemlja nema veliki spoljnopolitički uticaj - smatra Vekarić.
Poslednji susret zvaničnika dve države na visokom nivou bio je još u septembru 2006. godine, kada je SAD posetio predsednik Srbije Boris Tadić. On se tom prilikom sreo sa tadašnjim potpredsednikom Dikom Čejnijem i državnom sekretarkom Kondolizom Rajs, s kojom je potpisao SOFA sporazum, dokument o statusu američkih vojnika na teritoriji drugih država. Tadić je tada razgovarao i sa ministrom odbrane SAD Donaldom Ramsfeldom.
U međuvremenu, odnosi između Srbije i SAD naglo su zahladneli posle jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova i paljenja Ambasade SAD u Beogradu u protestima koji su usledili. Ti odnosi pali su još niže u junu 2008, kada je srpski student Miladin Kovačević posle prebijanja kolege sa koledža sa lažnim dokumentima koje je izdao konzulat Srbije u Vašingtonu pobegao iz SAD kako bi izbegao suđenje.
Dobro poznat sagovornik
Aktuelni potpredsednik SAD Džozef Bajden dobro je poznat u Srbiji, pošto je u dve administracije Bila Klintona bio jedan od glavnih zagovornika američke vojne intervencije tokom ratova u bivšoj Jugoslaviji. Bio je jedan od prvih koji je zatražio da SAD podrže nezavisnost Kosova i sa senatorom Džonom Mekejnom početkom januara 1999. podneo je rezoluciju kojom se predsednik Klinton ovlašćuje da koristi svu neophodnu silu protiv Srbije. Tokom poslednje predizborne kampanje u SAD, iz Bajdenovog okruženja srpskoj zajednici u SAD upućivana je poruka da on nije bio protiv Srba, nego protiv Miloševića, a kao jedan od argumenata navođen je i podatak da je od Hašima Tačija tražio da zaštiti srpski manastir Dečani na Kosovu. Analitičari navode i da Bajden čvrsto veruje da su oktobarske promene 2000. godine u Srbiji, rezultat pritiska Vašingtona. Bajden je profesor prava na više američkih univerziteta, a od 1973. do 2009. bio je senator iz države Delaver.
 
Što se mene tiče, Bajden i Amerika mogu da se teraju u .....

Prvo ratna odšteta, zatim izvinjotine i de-demonizacija tj. raskrinkavanje svih nameštaljki. Na sud Klintona i njegovu administraciju, potrpamo ih u zatvore u Srbiji, pa da razmislimo o "grejanju".
a043.gif
 
Što se mene tiče, Bajden i Amerika mogu da se teraju u .....

Prvo ratna odšteta, zatim izvinjotine i de-demonizacija tj. raskrinkavanje svih nameštaljki. Na sud Klintona i njegovu administraciju, potrpamo ih u zatvore u Srbiji, pa da razmislimo o "grejanju".
a043.gif

Vala i ja tako....
Koji će mi moj... ali
nekkao mi je sumnjivo. Da donosi naređenja, to je mogao Tadiću preko mejla ili mobilnog.
Šta hoće sad?
 
pa eto bas lepo , za drzavu je poseta korisna sa aspekta bilaterane saradnje(kakve takve ) sa jos uvek najmocnijom drzavomn sveta , a i antiglobalisticki i patrijotski basibozluk ce imati priliku da organizuje one njihove rituale tipa igranje i transu oko upaljene usa zastave , polivanje crvenom farbom , zvizdanje,leganje na put i sta vec ide u tim prilikama , eto svi srecni i zadovoljni :D
 
Što se mene tiče, Bajden i Amerika mogu da se teraju u .....

Prvo ratna odšteta, zatim izvinjotine i de-demonizacija tj. raskrinkavanje svih nameštaljki. Na sud Klintona i njegovu administraciju, potrpamo ih u zatvore u Srbiji, pa da razmislimo o "grejanju".
a043.gif

Mislim da bi zasad bilo daovoljno da prestanu da lobiraju za nezavisno Kosovo, a o ostaleom, može kasnije.;)
 
pa eto bas lepo , za drzavu je poseta korisna sa aspekta bilaterane saradnje(kakve takve ) sa jos uvek najmocnijom drzavomn sveta , a i antiglobalisticki i patrijotski basibozluk ce imati priliku da organizuje one njihove rituale tipa igranje i transu oko upaljene usa zastave , polivanje crvenom farbom , zvizdanje,leganje na put i sta vec ide u tim prilikama , eto svi srecni i zadovoljni :D
Možda se potrošimo i za ambasadu :hahaha:
 
Nema nikakve sumnje da je Amerika jos uvek najuticajnija zemlja ovog sveta,pogotovo na politickom i vojnom planu i gledajuci iz tog ugla ova Bajdenova poseta je izuzetno znacajna za nasu malu zemlju,ekonomski osiromasenu,a vojno na izdisaju....ovo podsecanje za nase drage patriote,da se vise nekurce da smo nesto posebno u ovom delu sveta .

Ovo je i jos jedan dokaz da ce "ciganin " (ovako nase patriote krste Obamu) pokusati nesto promeniti u spoljnoj politici USA i u odnosu prema drugim zemljama sa kojima je dosad pod kaubojom iz Teksasa Busom,USA uglavnom govorila sa pozicija sile i ogromnom arogancijom cak i prema najblizim saveznicima iz NATO .

Sve u svemu,vrlo vazna poseta za Srbiju !:klap::klap:
 
Ала сте нешто оптимисти данас. Па зна се кад курири иду шта носе. Поруке, а поруке нису потребне послушницима него оним другим.
 
Najzad da neko zaluta u srbiju, od ozbiljnih drzavnika......:ok:

Amerika je najjaca svetska ekonomska, vojna i politicka sila, i naravno da je dobro da njen potpredsednik dodje u srbiju.......bilo bi bolje , naravno da nas poseti sam Obama, ali za to jos nismo ni spremni ni zreli.................

Nista logicnije od toga da je poseta podpredsednika vodece svetske sile odlicne vest za srbiju ..............:super:

A kako neko rece, svi koji su ogorceni, kojima je proradio chir na dvanaestopalacnom, ili koji imaju neke emotivno - zivcane napade zbog te posete, mogu da se skupe, i da bacaju kamenje, jaja, paradajz, bombe.....sta god hoce.......samo se plasim da kod srBskih osvetnika i patriJota sve uvek ostane na praznim pricama.........sem , ako nema sanse da se maznu usput neke patriJotske patike.........:D
 
Što se mene tiče, Bajden i Amerika mogu da se teraju u .....

Prvo ratna odšteta, zatim izvinjotine i de-demonizacija tj. raskrinkavanje svih nameštaljki. Na sud Klintona i njegovu administraciju, potrpamo ih u zatvore u Srbiji, pa da razmislimo o "grejanju".
a043.gif

Он нас је назвао разбојницима, дабогда се у најгорим мукама с душом растајао, свиња америчка

ma mici govna, sto dalje od Zemlje Srbije.

Taj Bajden je najveće zlo... On nam je i te kako kuvao čorbu za bombardovanje
 

Back
Top