A sta ima u vakuumu?

Trut:
Nesto sam razmisljao, EM talasi moraju biti sacinjeni od necega, e sad kako to da vakuum provodi takve talase ako u njemu nema nicega? Lako je zakljuciti da nemam mnogo dodira sa fizikom, ali me zanima.
Kao prvo, nije da u vakuumu nema ničega. Bilo gde u svemiru postoji bar pokoji molekul, mislim da nigde nema manje od 2-3 molekula vodonika ili eventualno helijuma na kubni centimetar (nisam siguran da sam egzaktno "ubo").

Pa ne treba ti materija da se kroz nju provode EM talasi (mada... po teorijama kvantnog polja...). Nije foton isto kao zvuk. Zvuk se ne sprovodi kroz vakuum jer zvuk je bukvalno trešenje čestica koje se prenosi na susedne čestice. Fotoni, sa druge strane, su čestice za sebe. Baš naprotiv tvom mišljenju, oni će se kretati kroz prazninu sve dok ne naiđu na prepreku (a prepreka bi u ovom slučaju bila neki molekul).

Sada jedno malo pitanje za zainteresovane. Ako bismo imali apsolutni vakuum, i kroz taj vakuum prolazi foton, da li je to i dalje apsolutni vakuum?

Drugo, zna li neko nešto o kvantnim komorama i kako se apsolutni vakuum može iskoristiti za energiju?

Trut:
Hitno!!! Salim se darkster :D
Auh! Pojeo sam deo tastature od gneva kada sam video ovo "hitno"... Kad ono... moša... i ko će meni sad da kupi novu tastaturu?
 
ako govorimo o specijalnom slucaju onda ne mozemo da vidimo stvari sa opste strane.
Znaci, treba razmotriti bar jedan opsti primer, pa onda specijalan ( tj npr vakuum ) dobija drugaciji smisao.........
 
E sad...ne kreću se EM talasi "kroz ništa", već kroz elektromagnetno polje, ako me sećanje ne vara...a u vakuumu ima gasa valjda, samo jako malo (apsolutni vakuum), ili bar manje nego u atmosferi Zemlje (bilo koji drugi vakuum)...
 
Hmmm zar vakum ne bese ona fora sa osustvom molekula supstance :?: :?: :?: :?:
Ili bar izrazito niskom koncentracijom istih :?: :?: :?:
Daklem ako sam u pravu u vakumu ima mnogo toga a kazu neki da najvise ima energije :wink:
Sto se prostiranja EM talasa tice pa niko nije nikada tvrdio da u vakumu ne postoje fizicka polja, u suprotnom bi vakumske cevi bile prilicno neupotrebljiva stvar :wink: :wink: :wink:
 
opi:
ako govorimo o specijalnom slucaju onda ne mozemo da vidimo stvari sa opste strane.
Znaci, treba razmotriti bar jedan opsti primer, pa onda specijalan ( tj npr vakuum ) dobija drugaciji smisao.........
Jednom rečju: AAAAAA?
Đenka:
E sad...ne kreću se EM talasi "kroz ništa", već kroz elektromagnetno polje, ako me sećanje ne vara...a u vakuumu ima gasa valjda, samo jako malo (apsolutni vakuum), ili bar manje nego u atmosferi Zemlje (bilo koji drugi vakuum)...
Apsolutni vakuum je prostor u kome nema ni jedna jedina materijalna čestica (uključujuči tu i fotone). Sve je relativno i zavisi od zapremine koju posmatramo. Uzmimo čvrsto gvožđe za primer. Između atoma gvožđa postoje praznine, tako da ako posmatramo kubni joktometar gvožđa koji se nalazi baš u toj praznini, u njemu nema čestica, tj. to je apsolutni vakuum. Dakle i u gvožđu mi imamo ogroman broj malih "paketića" apsolutnog vakuuma.
Naravno, ako uzmemo teoriju kvantnog polja, stvari se malo komplikuju, tako da bismo mogli da definišemo vakuum kao "deo prostora u kome je verovatnoća da se u proizvoljnoj jedinici vremena manifestuje polje čestice (nađe čestica) manja od (ubaci jako malu vrednost verovatnoće ovde)".
btw, EM talasi se ne kreću kroz EM polje, oni jesu EM polje.
Gost:
Daklem ako sam u pravu u vakumu ima mnogo toga a kazu neki da najvise ima energije
E to što "ima energije" je u stvari osnova za kvantnu komoru, i iako trenutno spada u domen špekulacije, ako je istina, jednoga dana bi se i te kako moglo iskoristiti... kažu da u jednom kubnom centimetru vakuuma postoji dovoljno energije da čovečanstvo obezbedi decenijama.
Gost:
Sto se prostiranja EM talasa tice pa niko nije nikada tvrdio da u vakumu ne postoje fizicka polja, u suprotnom bi vakumske cevi bile prilicno neupotrebljiva stvar
E stvarno. Fizička polja postoje svuda u svemiru (duuuh... zato to i jeste svemir).
 
jedan foton odredjene energije negde u prostor vremenu i moz da dobijes elektronski par (elektron pozitron.) jedna teorijska verzija je da se vakuum (odnosno sve se to ipak deshava u prostor vremenu barem!!!) sastoji od virtuelnih cestica koje su tu ali ... ne pitajte me dalje :) i jedna od vaznijih stvarcica / vakuum se moze "grejati". kako god to zvucalo ! elem u nekoj varijanti u vakuumu postoje sve cestice i anti cestice koje se mogu sresti u nashoj Vaseljeni. tako d ato vashe "nishta" znaci bash nisha od "nicega".
 
U kvantnoj fizici postoji tretman vakuuma kao posebnog stanja materije, dakle ne kao "necega u chemu nema nichega" (sto je onda i samo "nishta" sa stanovishta fizike) vec kao oblik postojanja materije slichno supstanciji ili onome sto je u klasicnoj fizici identifikovano kao energija (koja je izgubila na jasnom razgranicenju od supstancije, i obrnuto).

Kada se pominje kvantna komora (ne znam tacno na sta se odnosi) ili energija zarobljena u vakuumu verovatno se misli na rezultat kvantne teorije polja koja predvidja da u vakuum poseduje, uslovno receno, energetsku "eksitaciju" tj. da se vakuum nalazi na najnizoj energetskoj lestvici koju moze da poseduje kvantni harmonijski oscilator (a to nije nulta vrednost energije) sto bi iznosilo ako bi se izrachunala kolichina energije u maloj zapremini "praznog prostora" bila ogromna vrednost. Medjutim ta energija vakuuma nije praktichno upotrebljiva jer u "nepobudjenom" oscilatornom stanju vakuum poseduje apsolutni minimum energije koji se iz vakuuma ne moze "ischupati" bilo kojim procesom posto ne postoji nizi energetski nivo na koji bi se mogao spustiti. Tako da za sve praktichne svrhe te energije i nema.

Priche o virtuelnim cesticama i negativnim energijama su pokushaji davanja interpretacije matematickim rezultatima. Narafski ne kazem da su smeshni ili bilo sta omalovazavajuce... ocu da kazem da postoje vrlo zanimljive a medjusobno vrlo razlicite interpretacije realtivno "sturih" matematichkih modela u kvantoj teoriji gde je fizika pocela malo da lici na sociologiju pa za svaku teoriju postoji odredjen tabor naucnika koji je zastupa shodno licnom ukusu. Virtuelne cestice su shodno tome deo jedne fizicke interpretacije "vakuumskog stanja" materije.
 
Vakuum, ili apsolutni vakuum kako ga nazivate - ne postoji. Niti moze postojati. To je u suprotnosti sa Kvantnom mehanikom i Hajzenbergovim principom. A kretanje EM talasa, nema veze sa vakuumom. Ono sto se zeli reci kada se posmatraju Maksvelove jednacine za "vakuum" jeste da se ne posmatra interakcija EM talasa sa materijom. Zato, se govori o EM talasima u "vakuumu" misli se na hipoteticki prostor gde ne postoji materija koja bi dovela do interakcije sa EM talasa sa pomenutom.
 
rasa77:
Vakuum, ili apsolutni vakuum kako ga nazivate - ne postoji. Niti moze postojati. To je u suprotnosti sa Kvantnom mehanikom i Hajzenbergovim principom. A kretanje EM talasa, nema veze sa vakuumom. Ono sto se zeli reci kada se posmatraju Maksvelove jednacine za "vakuum" jeste da se ne posmatra interakcija EM talasa sa materijom. Zato, se govori o EM talasima u "vakuumu" misli se na hipoteticki prostor gde ne postoji materija koja bi dovela do interakcije sa EM talasa sa pomenutom.

zašto ne bi postojao takav apsolutni vakuum? Ako u kubnom metru najčistijeg prostora ima recimo 100 čestica, može se naći deo toga prostora gde nema ni jedne, pitanje samo kako to utvrditi...
 
fosilvaso:
rasa77:
Vakuum, ili apsolutni vakuum kako ga nazivate - ne postoji. Niti moze postojati. To je u suprotnosti sa Kvantnom mehanikom i Hajzenbergovim principom. A kretanje EM talasa, nema veze sa vakuumom. Ono sto se zeli reci kada se posmatraju Maksvelove jednacine za "vakuum" jeste da se ne posmatra interakcija EM talasa sa materijom. Zato, se govori o EM talasima u "vakuumu" misli se na hipoteticki prostor gde ne postoji materija koja bi dovela do interakcije sa EM talasa sa pomenutom.

zašto ne bi postojao takav apsolutni vakuum? Ako u kubnom metru najčistijeg prostora ima recimo 100 čestica, može se naći deo toga prostora gde nema ni jedne, pitanje samo kako to utvrditi...

Ovaj tvoj primer je zdravorazumski, i zaista jednostavan i prihvatljiv zdravom razumu. Medjutim, materija se ispoljava na jedan izgleda drugaciji nacin.
"Apsolutni vakuum" mogu posmatrati kao stanje sa cesticom polozaja "nula" (to znaci da ne postoji) i brzine "nula" (da se ne krece, jer cestica koja ne postoji ne moze da se krece - sto je ocigledno). E upravo je ovde jedan paradoks. Jer ovde imam dve potpuno odredjene velicine - i polozaj i brzinu, a to je u suprotnosti sa Hajzenbergovim relacijama neodredjenosti!
 
rasa77:
fosilvaso:
zašto ne bi postojao takav apsolutni vakuum? Ako u kubnom metru najčistijeg prostora ima recimo 100 čestica, može se naći deo toga prostora gde nema ni jedne, pitanje samo kako to utvrditi...

Ovaj tvoj primer je zdravorazumski, i zaista jednostavan i prihvatljiv zdravom razumu. Medjutim, materija se ispoljava na jedan izgleda drugaciji nacin.
"Apsolutni vakuum" mogu posmatrati kao stanje sa cesticom polozaja "nula" (to znaci da ne postoji) i brzine "nula" (da se ne krece, jer cestica koja ne postoji ne moze da se krece - sto je ocigledno). E upravo je ovde jedan paradoks. Jer ovde imam dve potpuno odredjene velicine - i polozaj i brzinu, a to je u suprotnosti sa Hajzenbergovim relacijama neodredjenosti!

slažem se da pojam nekog određenog malog apsolutnog vakuuma nema neki praktični smisao!

Relacija neodređenosti: Jel' to zato što je stvarno neodređeno, ili samo zato što mi ne možemo istovremeno utvrditi dva parametra neke čestice???
 
Zato sto je stvarno neodredjeno. Nema veze sa tehnikom, tj. nasom nesavrsenoscu detekcije. Dakle, nema veze sa detektorima. U pitanju je kvantni efekat, a ne nasa nepreciznost. Mogu i da ti objasnim zasto, al me mrzi da pisem :)...
 

Back
Top