Ples sa noževima

Wotan

Primećen član
Poruka
611
Ovakav ples nekim narodima spada u nacionalne igre i najrasprostranjeniji je na Kavkazu tamo postoji i kult noža.Dečaci se od malena uče ovakvom plesu.
Nama je poznato da je karakterističan i za Albance ali meni barem nije poznato odakle je ovaj ples došao kod njih.
Šta vi mislite koliko je star ovaj ples,da li postoji kod još nekih naroda i kakve veze imaju Balkan i Kavkaz ?
Da li to znači da su Turci doselili Albance sa Kavkaza na Balkan ?
 
Ovakav ples nekim narodima spada u nacionalne igre i najrasprostranjeniji je na Kavkazu tamo postoji i kult noža.Dečaci se od malena uče ovakvom plesu.
Nama je poznato da je karakterističan i za Albance ali meni barem nije poznato odakle je ovaj ples došao kod njih.
Šta vi mislite koliko je star ovaj ples,da li postoji kod još nekih naroda i kakve veze imaju Balkan i Kavkaz ?
Da li to znači da su Turci doselili Albance sa Kavkaza na Balkan ?

Wotane, ples sa nozevima izvode Gruzijci i osim sto bacaju vitlaju i bacaju nozeve dok igraju, meni ovo vise lici na rusko igranje.


E, sad mi jos reci otkud ti ideja da Albanci igraju sa nozevima?
 
Igraju i Čečeni i u pravu si kad kažeš da to sve pomalo liči na one Ruske igre.
Albanci imaju svoje igre sa noževima samo što one nisu slične po koracima i recimo muzici (na Kavkazu se koristi najviše harmonika a Šiptari koriste one bubnjeve ili šta već).
 
Igraju i Čečeni i u pravu si kad kažeš da to sve pomalo liči na one Ruske igre.
Albanci imaju svoje igre sa noževima samo što one nisu slične po koracima i recimo muzici (na Kavkazu se koristi najviše harmonika a Šiptari koriste one bubnjeve ili šta već).

Ne bih rekao da Albanci imaju igre sa nozevima. Sa sabljama mozda, ali cak ni oko toga nisam siguran.
 
Ne bih rekao da Albanci imaju igre sa nozevima. Sa sabljama mozda, ali cak ni oko toga nisam siguran.

Mislim da im se ples zove borba za devojku ali nisam siguran sve sam to gledao jako davno na TV dok je još bilo vreme naroda i narodnosti a nemam ni otvoren pristup netu da bih mogao da pronađem tako nešto.
Na razmišljanje me je podstakla scena iz filma 12 Nikite Mihalkova kako Čečeni vaspitavaju dečake učeći ih da plešu sa noževima to je valjda njihova nacionalna igra.
Zanima me odakle ona potiče i koji su stari narodi u prošlosti negovali ovakvu tradiciju.
Danas je ona zastupljena samo na Kavkazu.
Albanski običaji su mi sličniji narodima Kavkaza nego teorija da su oni starosedeoci Iliri.
Za Ilire je poznato da su se oni stopili prvo sa Rimljanima a posle sa svim ostalim narodima...
 

Back
Top