Kronova bolest

B

beba

Gost
Da li neko zna nešto o Kronovoj bolesti ? Da li znate neki sajt gde bih mogla da pročitam o njoj ? Čula sam da je u pitanju vrlo teška bolest . Da li se kod nas leči ? Da li znate neku osobu koja je bolovala od te bolesti ?
Interesujem se zbog dragog prijatelja .
 
beba:
Da li neko zna nešto o Kronovoj bolesti ? Da li znate neki sajt gde bih mogla da pročitam o njoj ? Čula sam da je u pitanju vrlo teška bolest . Da li se kod nas leči ? Da li znate neku osobu koja je bolovala od te bolesti ?
Interesujem se zbog dragog prijatelja .
Morbus Crohn, nespecificno zapaljensko obolenje digestivnog trakta. Probajte neki sajt pod M. Crohn ili Infflamatory bowel disease.Pozdrav.
 
U pitanju je jako retka teska bolest digestivnog trakta.Bas poput ulceroznog kolitisa,stim sto kron zahvata ceo dig. trakt, od usta do cmara mada se u najvecem procentu ispoljava u kolonu (debelom crevu),"kron" predstavlja jako tesko oboljenje creva.
Uzrok pojave bolesti je nepoznat. Postoje indicije da je genetskog porekla - ne mora se pojaviti kod roditelja. Ucestalija je u zemljama Evrope i u Americi pa se smatra da je uzrok i nepravilna, brza ishrana. Ona se ne dobija, nije zarazna jednostavno se samo pojavi i to najcesce izmedju druge i trece dekade zivota. Ako se pojavi pre dvadesete pacijenti imaju problema sa razvojem.
Napadi obicno nastupaju posle psihickih stresova. Zbog toga i zbog vec recenog u neznanici, misli se da je uzrok psihofizicke prirode i nezdravog nacina ishrane.
Postoji vise posledica, ispoljavanja ove bolesti. Moze biti pracena cestim dijarejama(prolivima), pojavom fistula(gnojnih mesta),...Ima se gubitak na telesnoj tezini, krvna slika losa,...Moze dozi do suzavanja creva i otvrdnjavanja zida kada se pribegava operativnom zahvatu kojim se odstranjuje isti deo creva.
Ne postoji specifican nacin lecenja "krona". Pacijenti su utoliko srecniji ukoliko se bolest pre dijagnozira. U svakom slucaju ceo svoj zivot moraju da piju lek 5-ASA kako se napadi ne bi ponavljali.
 
tom:
U pitanju je jako retka teska bolest digestivnog trakta.Bas poput ulceroznog kolitisa,stim sto kron zahvata ceo dig. trakt, od usta do cmara mada se u najvecem procentu ispoljava u kolonu (debelom crevu),"kron" predstavlja jako tesko oboljenje creva.
Uzrok pojave bolesti je nepoznat. Postoje indicije da je genetskog porekla - ne mora se pojaviti kod roditelja. Ucestalija je u zemljama Evrope i u Americi pa se smatra da je uzrok i nepravilna, brza ishrana. Ona se ne dobija, nije zarazna jednostavno se samo pojavi i to najcesce izmedju druge i trece dekade zivota. Ako se pojavi pre dvadesete pacijenti imaju problema sa razvojem.
Napadi obicno nastupaju posle psihickih stresova. Zbog toga i zbog vec recenog u neznanici, misli se da je uzrok psihofizicke prirode i nezdravog nacina ishrane.
Postoji vise posledica, ispoljavanja ove bolesti. Moze biti pracena cestim dijarejama(prolivima), pojavom fistula(gnojnih mesta),...Ima se gubitak na telesnoj tezini, krvna slika losa,...Moze dozi do suzavanja creva i otvrdnjavanja zida kada se pribegava operativnom zahvatu kojim se odstranjuje isti deo creva.
Ne postoji specifican nacin lecenja "krona". Pacijenti su utoliko srecniji ukoliko se bolest pre dijagnozira. U svakom slucaju ceo svoj zivot moraju da piju lek 5-ASA kako se napadi ne bi ponavljali.
Ovaj odgovor mi je dovoljan da shvatim težinu bolesti . Hvala ... :((
 
Da li moze da mi se javi neko ko ili boluje od ove bolesti ili poznaje nekoga ko od nje boluje.

Zanima me : Koje lekove koristi? Gde se ti lekovi mogu naci? Kako se hrani? Kakva je verovatnoca da osoba obolela od ove bolesti nastavi normalno da zivi i radi? Da li moze da jede "normalno"? Koliko chesto ima tegobe? Da li postoji shansa da se vrate izgubljeni kologrami?

Znam da imam puno pitanja, ali je u pitanju jako blizak prijatelj koji je nedavno saznao da je oboleo i ne zna sa chime se suochava. Molim vas da se javite

unapred zahvalna

P.S. Oni koji zele da se informishu o Kronovoj bolesti, mogu pogledati sajt :

http://www.medicina.hr/clanci/crohnova_bolest.htm
 
Justina:
Da li moze da mi se javi neko ko ili boluje od ove bolesti ili poznaje nekoga ko od nje boluje.

Zanima me : Koje lekove koristi? Gde se ti lekovi mogu naci? Kako se hrani? Kakva je verovatnoca da osoba obolela od ove bolesti nastavi normalno da zivi i radi? Da li moze da jede "normalno"? Koliko chesto ima tegobe? Da li postoji shansa da se vrate izgubljeni kologrami?

Znam da imam puno pitanja, ali je u pitanju jako blizak prijatelj koji je nedavno saznao da je oboleo i ne zna sa chime se suochava. Molim vas da se javite

unapred zahvalna

P.S. Oni koji zele da se informishu o Kronovoj bolesti, mogu pogledati sajt :

http://www.medicina.hr/clanci/crohnova_bolest.htm


Što da ti kažem,autoimuno oboljenje,bar se tako pretpostavlja....u četvrtini slučajeva može dovjesti do pojave karcinoma debeloga crijeva.Liječenje može biti medikamentozno(Sulfasalazin,5-ASA)dok se u težim slućčajevima primjenjuje i terapija kortikosteroidima,ili čak i operativni zahvat.Smatra se da je naslijedno oboljenje.
mr ph.
 
Hare, napisacu ti nesto uopsteno ( sto ti mozes da razumes ), a ukoliko te nesto posebno zanima - pitaj.

Morbus Crohn - Kronova bolest je nespecificna inflamatorna ( zapaljenska ) bolest creva, najcesce zahvata ileum i ascedentni kolon ( deo tankog i deo debelog creva ). Moze da se ispolji u bilo kom zivotnom dobu, a najcesce izmedju 15. i 35. godine.

Smatra se da su uzroci ovog oboljenja : genetika ( nasledje ), infektivni agensi, imunoloski poremecaji, *******, ishrana sa dosta rafiniranih secera, kontraceptivi

Klinicka slika zavisi od zahvacenosti regiona creva i opseznosti bolesti. Najcesci simptom je proliv, obicno bez krvi, i bol u trbuhu ( > 75 % ), zatim povisena temperatura ( > 50 % ), opsta slabost, moguc je i gubitak u tezini, muka, povracanje, cesto postoji i anemija, elektrolitni disbalans ( kod bolesnika sa hronicnim prolivom ). Analize krvi su nespecificne, mogu da pokazu umerenu anemiju, povisenu SE, povecan broj leukocita i trombocita, smanjenu kol.proteina.

Prosirenost ove bolesti se utvrdjuje : rendgenskim pregledom tankog creva barijumom i irigografijom, rektosigmoidoskopijom, kolonoskopijom i biopsijom rektuma i/ili kolona ( potvrdjuje dijagnozu, cak i kada je sluznica makroskopski normalnog izgleda ).

Nakon ocene aktivnosti bolesti preko simptoma ( broj stolica, bolovi , anoreksija ), klinickog stanja ( osetljivost abdomena, puls,T ) i laboratorijskih nalaza , lokalizaciji bolesti i njenoj prosirenosti -> pristupa se lecenju :
- lekovima ( medikamentozna terapija )
- dijetom ( nutritivna terapija ) : ishrana bogata proteinima i kalorijama , a siromasna mastima
- hirursko lecenje ( sa minimalnim resekcijama, a kod odredjenih stanja )

Uprkos cestim relapsima, 75 % bolesnika bolest ne ometa u svakodnevnim aktivnostima ( i normalno rade ).

Pozdrav
 
Ja sam upravo izasao iz bolnice gde mi je ustanovljeno da imam Mb.Crohn - ileocolitis.
Imam 25 god i pojma nemam od cega sam to dobio.
Pijem .........................I trebam da primim 3 infuzije ..................
Tj. jednu sam vec primio i ostaju mi jos dve.
Jel moze neko malo vise da mi kaze o ovom leku Remicade i sta on ustvari radi?
I nemogu da verujem da nemogu na internetu da nadjem ni jedan srpski sajt o ovoj bolesti,ili neko udruzenje da se malo vise obrazujem oko bolesti.
hvala unapred na odgovorima.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Slucajno poznajem coveka koji boluje od ove bolesti i znam da je............................. kao i to da ga mora piti do kraja svog zivota.
Sto se tice ishrane mislim da do kraja zivota mora biti strogo kontrolisana.
Pozzz
 
JA bolujem od Kronove bolesti već 3 godine... a remicade primam uglavnom na 30 dana, nekada na 60....
i eto a inace dijagnoza krona mi je uspostavljena sa 12 godina.... vodim računa o ishrani... POZZ
 
Zao mi je sto vidim da toliko mladih ljudi pati od ove bolesti. Ja imam problem sa Kronom od 1996 godine. Imao sam 5 operacija (3 u CG i 2 u Italiji), sada se odlicno osjecam. Glavni razlog tolikog broja operacija je nedovoljno znanje i strucnost ljekara u CG i Srbiji (na VMA sam proveo 60 dana).
Ne slazem se sa strucnjacima koji tako crno generalizuju i prikazuju ovu bolest. Jeste medicinski teska i opaka bolest, ali svako je dozivljava na svoj nacin zavisno od faze, vrste i obuhvatnosti bolesti. Bolest se moze kontrolisati, stvar je u disciplini i samokontroli.
Ja vec 7 godina, od zadnje operacije, ne koristim nikakvu terapiju, samo sam disciplinovan u ishrani i picu, po preporuci italijanskih doktora. Apsolutno sam aktivan i vodim potpuno normalan zivot.
Samo hrabro i glavu gore!!!

Da li moze da mi se javi neko ko ili boluje od ove bolesti ili poznaje nekoga ko od nje boluje.

Zanima me : Koje lekove koristi? Gde se ti lekovi mogu naci? Kako se hrani? Kakva je verovatnoca da osoba obolela od ove bolesti nastavi normalno da zivi i radi? Da li moze da jede "normalno"? Koliko chesto ima tegobe? Da li postoji shansa da se vrate izgubljeni kologrami?

Znam da imam puno pitanja, ali je u pitanju jako blizak prijatelj koji je nedavno saznao da je oboleo i ne zna sa chime se suochava. Molim vas da se javite

unapred zahvalna

P.S. Oni koji zele da se informishu o Kronovoj bolesti, mogu pogledati sajt :

http://www.medicina.hr/clanci/crohnova_bolest.htm
 
Evo mene opet....
terapiju redovno primam (na 30 dana) i sve dok ga primam je super, ne osećam nikakve tegobe...Međutim, juče me je ceo dan boleo stomak, i to od časa matematike (pismena, uvek reagujem sa nekim "muljanjem" po stomaku ali brzo prođe...) ali u ovom slučaju ne....
stomak me je boleo u naletima u predelu pupka....to je neki jak, oštar bol, da dovodi do plača, preznojim se u sekundi, naježim se od bola...
Noćas me je manje boleo, a danas već skoro ne osećam ništa....
Sada, moje pitanje je, od čega bi to moglo da bude??? Da li je možda uzrok tog bola to da nazovem nerviranje ili možda...???
Srdačan pozdrav
sledeću terapiju imam 10.04.09.
14,5 god
 
Poslednja izmena od moderatora:
Hvala na odgovoru, ali to je trajalo jedan dan...npr sada ne osećam ništa, a konkretno moje pitanje je da li ima taj bol veze sa nerviranjem???Pošto se nerviram oko škole mnooogo pogotovu sada oko prijemnog...
 

Back
Top