Psihicki zdrav zivot

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Psiholog Jovana

Obećava
Poruka
53
Pozdrav svima na forumu. Zovem se Jovana Penezic i po struci sam dipl. psiholog. Posto vec par godina ne radim u svojoj struci, a ne zelim "da zardjam" u strucnom smislu, nudim pomoc onima kojima je potreban odgovor na pitanja u vezi zdravog psihickog zivota ili savet u vezi s' tim. Nista ne obecavam, osim dobre volje da pomognem.
 
Moj muz ima nocne more, cesto ga budim iz sna jer prica na glas a ponekad i galami. Nocu se puno preznojava i nekad se dize da se presvuce. Ovo preznojavanje se pojavljuje gotovo svake noci, i cak i kad mirno spava. Pravio je sve pretrage i svi nalazi su u redu. Ljekar mu je preporucio pregled kod psihijatra ali on za to nece ni da cuje. Kako da mu pomognem?
 
Tratincica:
Moj muz ima nocne more, cesto ga budim iz sna jer prica na glas a ponekad i galami.

I za Vas vazi ono sto sam napisala pod temom "Kako postaviti pitanje", ali cu ovde ipak odgovoriti da su kosmarni snovi jedan od osnovnih pokazatelja depresivne neuroze. Ako je Vas suprug vec od strane lekara upucen kod psihijatra, nemam tome nista dodati. Depresivnu neurozu, na koju ja sumnjam u ovom slucaju, bez pomoci psihoterapeuta, nece izleciti.
 
Eh, pogresno nazvana tema... Zato se malo njih javilo... Ljudi misle da znaju sve o zdravom zivotu jer citaju novine. :?
Mene interesuje sta uzrokuje tikove, manje, vece, kako ih zaustaviti i da li se mogu pojacati... Stres?
 
Lexa:
Mene interesuje sta uzrokuje tikove, manje, vece, kako ih zaustaviti i da li se mogu pojacati... Stres?

Tikovi su telesni odraz psihickog problema koji treba otkriti kako bi se nevoljni pokreti eliminisali. Covek moze raznim stvarima biti izbacen iz ravnoteze. Od ljubomore prema nekom, osećaja da mu okolina ne poklanja dovoljno paznje, straha od obaveza, neuspeha u bavljenju sportom do gubitka neke bliske osobe ili kucnog ljubimca. Naravno, nisu sve osobe podjednako osetljive i ne dozivljavaju okolinu na isti nacin. Zato neka osoba reaguje nesvesnim pokretima (tikovima), a druga ne.

Stres (akutna stresna reakcija) i sve ono sto laici pod stresom shvataju je mnogo siroka tema da bi se tek tako odgovorilo. Treba konkretizovati problem.
 
Lexa:
Ne, mislila sam da li stres uzrokuje tikove? Verovatno... Mogu li se naslediti? Da li su mentalne bolesti nasledne? :shock: Hvala.
Ako govorite o deci, tikovi su najcesce posledica izvesne stresne situacije.
Postoje poremecaji koji su doduse retki kod kojih se tikovi javljaju u sklopu klinicke slike.
Sto se tice menatlnih bolesti...kako koja, i kako kod koga.
Neka vam bude dovoljan pokazatelj samo to da kada se uzima anamneza bolesniku uvek se trazi porodicna anamneza(istorija bolesti u porodici) i medju njima se uvek bita za dusevna oboljenja.
Bolest kao bolest se ne nasledjuje, nasledjuje se potencijal da se bolest razvije kao i za svaku drugu bolest.
 
Lexa:
Ne, mislila sam da li stres uzrokuje tikove? Verovatno... Mogu li se naslediti? Da li su mentalne bolesti nasledne? :shock: Hvala.

Kazem Vam da je problem u definisanju stresa i razlici izmedju laickog shvatanja i upotrebe te reci, i njegovog strucnog znacenja. Najuopstenije govoreci, stres moze da bude (i jeste) izazivac tikova.
Dusevne bolesti jesu nasledne, u razlicitom procentu, a ni tu se stvari ne mogu generalizovati.
 
how_high:
Ocete da kazete da tikovi muzicara koji sviraju instrumente i gledate ih kako konstantno prave neke tikove su u detinjstvu imali stresova :?:

Mozda su imali stresove, kao i ljudi koji nisu muzicari. A mozda su pokreti koje Vi nazivate tikovima samo pokreti koje proizvodi veliki napor. Jeste li nekad gledali dizace tegova kako vicu mama, tata... ili prave razne izraze lica? Muzicari su takodje izlozeni velikom naporu (naravno ne fizickom). Trebalo bi utvrditi imaju li te "tikove" i kad ne nastupaju.
 
Bas fino od tebe da ponudis ovakve usluge! Ja sam upravo danas po prvi put u zivotu zakazala kod doktora opste prakse, ne bi li dobila uputnicu psihologu. Imam 26 godina, a probleme sam imala citav zivot, pocevsi od porodice i neprijateljskih odnosa izmedu majke i oca, rata... Ne mogu da se opustim ni u jednom trenutku, cesto placem, non-stop mi stoji knedla u grlu i ne mogu da jedem normalno zbog nje (izgubila sam na kilazi), pritiska me u grudima, srce mi pocne da lupa itd. Sve ovo vec godinama traje. Takvi periodi dodu i odu, ali sve su cesci cini mi se, ili ih ja teze podnosim. U pojedinim periodima mogu da budem cak i srecna (sto je za mene u zadnje vreme nepoznanica) ali oni se zavrse posle jednu ili dve sedmice, i onda traju jednu ili dve sedmice i sve tako. Posto cu verovatno da vidim prvog psihologa tek za mesec ili dva, sta da radim u medjuvremenu? Borim se inace svim silama da vezbam i treniram dovoljno, da zivim "normalno", ali ponekad mi je volja za zivot na nivou nule i tada ne mogu da jedem, da zivim... Sve ovo mi donosi i probleme u mojoj vezi i onda i ti problemi postaju deo toga osecaja.
 
Psiholog Jovana:
Pozdrav svima na forumu. Zovem se Jovana Penezic i po struci sam dipl. psiholog. Posto vec par godina ne radim u svojoj struci, a ne zelim "da zardjam" u strucnom smislu, nudim pomoc onima kojima je potreban odgovor na pitanja u vezi zdravog psihickog zivota ili savet u vezi s' tim. Nista ne obecavam, osim dobre volje da pomognem.
Prvo izvinjenje za mail, a onda pitanje, sta me vuce da kupujem i nabavljam sve sto mi treba u vise komada? Svestan sam toga, ali se ne mogu iskontrolisati, uvek kupujem vise komada svega. Unapred hvala!
 
meni treba pomoc...vec godinama se osjecam depresivno i osjecam neobjasnjiv strah ,napominjem svi su mi u familiji zivi i zdravi ,a osjecam se kao da nisu,zasto ne mogu da opusteno uzivam u zivotu bez ovih strahova i prisilnih misli koje mi zagorcavaju zivot. sta pomaze i ima li uopste lijeka protiv ovih tegoba !?hvala
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top