Da li mislite da je moguće povlačenje crnogorskog priznanja nezavisnosti Kosova

Da li mislite da je moguće?

  • Da

  • Ne

  • Možda

  • Ne interesuje me


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

zike

Elita
Poruka
21.673
http://www.dan.cg.yu/?nivo=3&rubrika=Politika&datum=2009-04-21&clanak=184137

SVETOZAR MAROVIĆ ZA ŠTO BRŽU NORMALIZACIJU ODNOSA SRBIJE I CRNE GORE
Nijesmo sa radošću priznali Kosovo
~Treba sačekati odluku Međunarodnog suda pravde, koju je Crna Gora spremna da uvaži
Potpredsjednik Demokratske partije socijalista Svetozar Marović ocijenio je da Crna Gora i Srbija treba što prije da normalizuju odnose, kao i da nema prepreka da obje države idu brže ka tome.
"Ko će da napravi prvi potez manje je važno. Mislim da uvijek pametniji zna da popusti i da bude inicijativniji, a ko će to biti, ne znam. Ne treba čekati konkurs za pametnijeg, već bi bilo dobro što prije imati susrete visokih državnika. Važna je neka neposrednija saradnja vlada, predsjednika država. Znam da su (predsjednik Crne Gore) Filip (Vujanović) i (predsjednik Srbije) Boris (Tadić) u relativno korektnim odnosima i ne vidim prepreka da se ne ide brže", kazao je Marović.
Prema njegovoj ocjeni, odgovorni ljudi u Srbiji i Crnoj Gori trebalo bi da zanemare rizik da će ih politički protivnici kritikovati zbog koraka koji vode približavanju dvije države.
"Neko treba da ponese taj rizik na svojim leđima i kaže: `Daj nema veze što će me moji u Srbiji ili Crnoj Gori malo napadati što sam uradio to i to, jer ja to radim za budućnost`. Pamtim da je Tadić bio jedan od prvih državnika koji je došao i čestitao kada smo proglasili nezavisnost, to ga čini ovdje veoma poštovanim i uveženim. Ali ne treba stati na ritualu. Kad ovo kažem, ne očekujem da to uradi prvo gospodin Tadić ili Vujanović, ali kada ljudi sjednu i razgovaraju onda dolazi do rješenja", istakao je Marović.
On je rekao da je uvjeren da će Srbija i Crna Gora biti u najboljim odnosima i dodao da tome želi i lično da doprinese, jer to osjeća i kao moralnu obavezu.
"Sa tim osjećanjem sam i otišao sa funkcije (predsjednika Državne zajednice SCG). Danas je možda neko novo vrijeme, ali to ne znači da ono treba da donosi neprijateljstvo, već nam treba novi vid prijateljstva, možda najveći vid bliskosti, upravo Srbije i Crne Gore", rekao je Svetozar Marović.
Naglasivši da je svjestan poteškoća nastalih u odnosima Srbije i Crne Gore, zbog crnogorskog priznanja nezavisnosti Kosova, Marović je rekao i da je Crna Gora bila u specifičnoj situaciji, te da nije sa radošću donijela takvu odluku.
"Taj problem je veoma senzitivan, specifičan za Srbiju i sve nas u regionu. U životu ima mnogo stvari koje morate da progutate iako su kisjele. Postoje odluke koje ne donosite sa radošću, koje vas koštaju emotivno i moralno, koje sa sobom nose odgovornost prema budućnosti", naveo je Marović.
On je ocijenio da nije realno očekivati da se na Kosovu desi nešto što bi Kosovo moglo da vrati u sastav države Srbije na način da predstavnici albanskog naroda učestvuju u političkom životu.
Istakao je, ipak, da treba sačekati odluku Međunarodnog suda pravde, koju je Crna Gora spremna da uvaži.
"Kao što smo donijeli odluku, spremni smo da uvažimo i odluku suda, ali treba biti realan. Politika je igra moći, u kojima oni koji su manje moćni treba da vide kako da ne postanu još manje moćni", rekao je Marović.
"Govorim sa neugodnim osjećanjem da ovo neće zadovoljiti većinu građana Srbije koji imaju poseban odnos prema Kosovu, ali većina, vjerujem iskreno, zna šta je realno, šta je istina. Da li se tu mogu naći kompromisi - bilo bi sjajno da se uvaži državna tradicija Srbije ali i jedna realnost da Kosovo jeste u ogromnoj većini priznato od strane većine evropskih država, kao i da imamo već priznanje Južne Osetije i Abhazije", dodao je.
Marović je istakao da crnogorska vlast podržava "to što Vlada Srbije čini", kao i da razumije to što Srbija nije mogla da razumije crnogorsku odluku o priznanju Kosova.
(Beta)

Da li mislite da je moguće da Crna Gora povuče priznanje Kosova, ukoliko međunarodni sud u Hagu taj čin ocijeni kao nelegalan?
 
Priznanje nije nimalo smešan čin a Crnoj Gori nije doneo ama baš nikakvu korist.
Ni ja nijesam rekao da je smiješan, naprotiv, to je vrlo ozbiljna odluka. Meni je smiješno to što oni kojima je pritisak bio 250 kad su čuli tu vijest, sad kažu kako ih nije briga.
pa dobio si odgovor,bole nas k...c dal ćete povući priznanje...
Pokazali ste da nemate časti i popišali se na svoju istoriju

Sva sreća pa to nije mišljenje većine
 

Back
Top