South Africa 14 godina nakon apartheida.

prekomorc

Primećen član
Banovan
Poruka
946
Južna Africa bila je engleska kolonija do kraja 1994 godine.
Od 1948 do 1994 ofdine tamo bio je takozvani *apartheid* među bjelca črnca i mješanca
Južna africa je za vreme vlade bjelaca bila njabolje razvijena afrička zemlja sa standradom koji je bio na noviju zapadnih zemlja.
sada nakon su oblast dobili črnci u SA vlada anarhiija i kaos
po ocjenmaa 7000 ljudi bilo je ubijenih u apartheidu 48-90 (42 godina)
to znači 400 ljudi na ljeto
od 90 do 2009 u africi svake godine ubijenih je 24 000 to znači u 19 godinah 450 000.
u 42 godinah nezavisne SA to bi značilo 1 000 008 ubijenih što je 142 puta više nego kada bio je apartheid.
mnogi crnci javno kažejo kako njihov život bio je bolji za vreme apartheida pa i ako bili su diskriminrani.

*We the members of MK have pledged ourselves to kill them, the Boere", "With this axe, chop them down", "we are going to shoot them, we'll go in with our guns", "we hate you to death*
 
Juzna Afrika je po okoncanju aparthejda, pa i Mendeline vladavine pocela da se raspada.
Stopa kriminaliteta je zastarasujuca, korupcija vlada zemljom, sida hara,
Prema zvanicnim statistikama svaka treca zena je silovana. Pa ako tome dodate i alarmantne podatke o epidemiji side vi razmislite kakva buducnost vas tamo ocekuje.
Po broju ubistava po glavi stanovnika, Johannesburg je na drugom mestu na svetu , odmah iza Bogote (Kolumbija).
Nekada elitni (mali menhetn) centar Johannesburga je pretvoren u najobicniju deponiju u kojoj haraju droga, kriminal i prostitucija. Naravno, belci tu ulaze na sopstvenu odgovornost. Zbog ogromne stope kriminala nocu niko ne staje na crveno svetlo vec se eventualno malo uspori pri ulasku u raskrsnicu a ako vas policija kojim slucajem zaustavi, nema problema. Sve se resava sa 20 randa (manje od dva evra) koje ce sveki policajac bez problema staviti u svoj dzep. Mene su za devet godina koliko sam tamo ziveo zaustavljali X puta i NIKADA mi nisu pisali kaznu.
Steta za Juznu Afriku sto se sve raspada jer ipak je u pitanju jedna od najlepsih zemalja na svetu. Jednostavno, prelepa je. Ko jedom tamo ode (i malo proputuje uzduz i popreko) ne moze a da se na zaljubi u tu lepotu...
 
vracarac

pa ima jake diskriminacije prema bjelca tamo?
a kako je u drugima zemljama?
bocvana namibija?
daj kaži mi one kompanije jelu su u vlasti bjelca ili črnca?
mislim ima črnca koji radijo super za ekonomijo i to?
ali žive od intelektualizma bjelca?
Diskriminacija belaca u Juznoj Africi je ogromna (kontra-aparthejd).
Cak je uvedena i politika zaposljevanja affirmative action sto drugim recima znaci da je kompanija u obavezi da primi crnog kandidata a tak ukoliko se ne pojavi ni jedan crnac koji zadovoljava trazene uslove moze se zaposliti belac.
Namibija je cudna zemlja (fantasticno pivo i hrana) i tamo generalno belaca nema mnogo. kriminal je u nekim normalnim razmerama i zaista mi se nikada nista lose nije desilo, medjutim u Namibiji je jako tesko naci posao ukoliko nije u vezi sa turizmom a i tu (gazde belci)zaposljavaju gotovo iskljucivo crnce jer su jeftini.Botswana i Swazilend su vec mnogo normalnija prica, pogotvo Botswana. tamo ima dosta belaca i zakoni zaista funkcionisu tako da su se mnoge firme iz Juzne Afrike preselile u te dve zemlje.
Preostale velike kompanije u J.A. su i dalje u vecinskom vlasnistvu medjunarodnih kompanija ali je itekako primetan sve veci broj (po ANC partijskoj liniji postavljenih) menadzera kojima je jedini posao da budu crni i nista vise, a to mnogo kosta. Kao primer navescu ti kompaniju PEPSI COLA. Otvorili su ogromne pogone, pokupovali celu flotu najmodernijih kamiona, ulozili milione u reklamne kampanje ali su napravili jednu kardinalnu gresku, naime, da bi se umilil vladi zaposlili su iskljucivo crni menadzment (nisam rasista, ali to znaci, sumnjive diplome, partijska protekcija((cak su uhvatili i jednog kopilota na interkontinentalnim letovima sa laznom diplomom))I sta se desilo za 6(SEST) meseci Pepsi Cola je bankrotirala i totalno propala. Sada se pepsi i 7up uvoze iz Namibije!!!
Zemlja buducnosti je Mozambik. Buduci turisticki raj. 2.500 km pescanih plaza, fantasticna klima i more. A zovu belce da ulazu i da se nastane.
 
no oraviš da imajo drugačen pogleda na svjet.
no pa ia forrest gump imao je drugačen pogled na svijet a bio je mentalno retardiran.
ja mogu kazati da je 1+1=3
svi čejo pričati da nije pravo i da sam idiot.
a ti češ kazati da imam drugačen pogled na svijet?
***** ljudi koji nisu sposobni bez bjelaca da žive, ne na novoju 21 stolječa nego u miru.
da bi bili to neki peacefull ppl ajd. ali gdje nema bjelaca totalna je anarhija
pa i namibija praviš d asvi rade u turizmu.
to ti ne treba neke inteligence.
 

Back
Top