Opšta pismenost u Srbiji i šire...

Lindemann

Zainteresovan član
Poruka
160
Ево неколико наизглед глупих питања али надам се да никога неће да увреде:

Da li znate da čitate ćirilicu (латиницу)? Koje od dva zvanična pisma u srpskom jeziku vam deluje lepše i prijatnije za čitanje? Ili su vam oba pisma podjednako jednostavna? :)
 
Meni se pitanja svidjaju. Pisala sam iskljucivo latinicu do svoje 22 godine a citala oba pisma. Tada sam naprasno odlucila da cu da pisem iskljucivo cirilicu. Trebalo mi je mesec dana da se naviknem ali i posle dosta vemena rukopis pisan cirilicom mi i dalje nije bas ispisan. Kada popunjavam formular latinicom, imam priliku da vidim da mi ta slova izgledaju zrelije od onih na cirilici. Ali, nadam se da ce vremenom da se barem izjednace.
 
Moj švrakopis je jednako nečitljiv i na latinici i na ćirilici, ali što se tiče čitanja, tu nepravim nikakvu razliku između ta dva pisma. Jednostavno neobazirem pažnju na to. Ponekad pročitam čitavu knjigu pa tek onda pogledam da li je pisana ćirilicom ili latinicom. Nebih se mogao odrediti kada je u pitanju "ljepota" jednog ili drugog pisma. Mislim da se nemože u tim kategorijama govoriti o jednom pismu.
 
Већ сам писао да је ћирилица лепша и много пријатнија за очи. Ко чита искључиво латиницу брже ће да оштети вид, јер су слова уска и слична, многа састављена од самих вертикалних цртица, па титрају при читању:
rtiufjlnmnjlj
Нису много боља ни слова од косих цртица:
vwzy
Такође су слична и слова у којима је основа круг:
opdđcb
Слова са мушицама изнад само су нужно зло:
ščćž
На крају, остају још ова слова:
aesg
 
Par godina vec pisem latinicom.
Ne znam kako poceh, uglavnom, sada u skoli i uopste pisem latinicom.
Citam i cirilicu i latinicu, sasvim normalno.
Dokumenta popunjavam u zavisnosti od pisma kojim su ona stampana.
Znaci, ako je dokument stampan cirilicom, odgovoricu cirilicom, i obrnuto.
Nase zvanicno pismo je cirilica, ali su u uoptrebi i latinica i cirilica.
 
Већ сам писао да је ћирилица лепша и много пријатнија за очи. Ко чита искључиво латиницу брже ће да оштети вид, јер су слова уска и слична, многа састављена од самих вертикалних цртица, па титрају при читању:
rtiufjlnmnjlj
Нису много боља ни слова од косих цртица:
vwzy
Такође су слична и слова у којима је основа круг:
opdđcb
Слова са мушицама изнад само су нужно зло:
ščćž
На крају, остају још ова слова:
aesg

Ahahahaha :D

...nadam se da se zajebavas.
 
Ево неколико наизглед глупих питања али надам се да никога неће да увреде:

Da li znate da čitate ćirilicu (латиницу)? Koje od dva zvanična pisma u srpskom jeziku vam deluje lepše i prijatnije za čitanje? Ili su vam oba pisma podjednako jednostavna? :)
Знам да читам, наравно (Сем ако неко ко не зна може завршити факултет :roll: мада, можда има и таквих. :roll:). А и написах и објавих 4 своје књиге. Додуше, објавити књиге може и се неписменоме - Филип Вишњић је био .;) .
Оба писма су ми, значи, океј за читање и писање.
Ипак, дража ми је ћирилица, а мени је и архитектонски лепша. некако ми топлије око срца кад видим ћирилицу. :D
 
Da bi neko završio fakultet, normalno, mora da zna da čita. Ali, da ima među njima nepismenih, ima, što nije normalno. Nije mi bitno koje pismo neko koristi, već šta piše. Radim u školi i ne možete ni zamisliti šta sve pišu moje kolege profesori u dnevnicima. ("...nije hteo da pređe u zadnjoj klupi." je odvala koleginice koja predaje srpski)
 
Da bi neko završio fakultet, normalno, mora da zna da čita. Ali, da ima među njima nepismenih, ima, što nije normalno. Nije mi bitno koje pismo neko koristi, već šta piše. Radim u školi i ne možete ni zamisliti šta sve pišu moje kolege profesori u dnevnicima. ("...nije hteo da pređe u zadnjoj klupi." je odvala koleginice koja predaje srpski)
Има, на жалост, и то доста. То је та функционална неписменост, од које заправо пати већина, на жалост. :(
А ја идем даље, па у неписменост убрајам и низак ниво тзв. опште културе, тек то је туга :mrgreen: ). То се добро види, рецимо, на квизовима, где људи с високом школом не знају неке основне ствари.
(Пре неки дан, једна жена 'ладно одговори да је Други светски рат почео 1860. :eek:) Или, она анкета, на сред Позоришног трга (Трга републике). Питали су људе чији је оно споменик, претходно проверивши јесу ли из Београда. Веровали или не, скоро нико није знао чији је онај чувени Коњ. А тек да се не помиње шта, рецимо, представљају имена градова исписаних на споменику. :roll:
 
--------------------------------------------------------------------------------

Цитат:
Оригинал поставио Наутилус
Већ сам писао да је ћирилица лепша и много пријатнија за очи. Ко чита искључиво латиницу брже ће да оштети вид, јер су слова уска и слична, многа састављена од самих вертикалних цртица, па титрају при читању:
rtiufjlnmnjlj
Нису много боља ни слова од косих цртица:
vwzy
Такође су слична и слова у којима је основа круг:
opdđcb
Слова са мушицама изнад само су нужно зло:
ščćž
На крају, остају још ова слова:
aesg

Ahahahaha
...nadam se da se zajebavas


Кад почнеш да носиш наочаре неће ти бити смешно. Обрати пажњу,горе, на та уска, збијена латиничка слова.
 
Poslednja izmena:
Ево неколико наизглед глупих питања али надам се да никога неће да увреде:

Da li znate da čitate ćirilicu (латиницу)? Koje od dva zvanična pisma u srpskom jeziku vam deluje lepše i prijatnije za čitanje? Ili su vam oba pisma podjednako jednostavna? :)

Kad nešto čitam zaista ne doživljavam estetsku vrijednost slova. Neprijatno mi može biti samo ako je font nečitak ili sitan, bez obzira o kom se pismu radi. Naravno da čitam i ćirilicu i latinicu, iako u pisanju gotovo uvijek koristim latinicu.
O temi latinica vs. ćirilica već sam pisao, i sukobljavao se s ljudima, na raznim temama, pa ne bih da se ponavljam. Moje generalno mišljenje je da je vrijednost pisma, kao elementa nacionalnog identiteta, neuporedivo manja od jezika. Da nije tako, za svaki jezik bi postojalo jedinstveno pismo, a to, naravno, nije slučaj. Većina naroda u Evropi ima svoj specifičan jezik, a koriste se praktično samo dva pisma.
 

Back
Top