Старо за ново

vule gs

Ističe se
Poruka
2.285
Пошто вероватно постоји много људи који су заинтересовани за куповину Пунта Класик по систему "старо за ново", био би ред да се отвори посебна тема док је тај програм актуелан. Овде би могли да качимо све информације до којих дођемо, а да по страни оставимо пљување програма, лоповске државе и сличне глупости. Значи, чисто информативна тема.:ok:

ЛМ, да би купили Пунто са попустом од 1000 евра потребно је да свој стари аутомобил предате у један од овлашћених центара за рециклажу:

Центри за рециклажу у Железнику и Новом Саду,
„Металпромет" у Кули,
„Енергром" у Белој Цркви,
„Инос-синма" у Севојну,
„Инос-напредак" у Шапцу,
„Макси ко" у Алексинцу,
„Екотек" у Београду,
„Застава реомат" у Крагујевцу
„Браћа Илић" у Бачкој Паланци.

Да би вам аутомобил био прихваћен треба да буде произведен пре 01.01.1999., да је на вашем имену(или на имену брачног друга) и да је регистрован. Уколико је регистрација истекла после 01.03.2009., аутомобил можете предати и нерегистрован. У Центру добијате потврду да сте предали аутомобил, старе таблице и саобраћајну. Затим одлазите у МУП, плаћате таксу од (мислим) 640 динара, враћате таблице и одјављујете старо возило. Затим са саобраћајном одјављеног возила и потврдом из Центра одлазите у салон где вам одобравају попуст.

Е сад једно питање: да ли постоји ограничење да аутомобил који предајем на рециклажу мора бити у мом власништву најмање 2 године, као и да је у последње 2 године био регистрован?
 
Е сад једно питање: да ли постоји ограничење да аутомобил који предајем на рециклажу мора бити у мом власништву најмање 2 године, као и да је у последње 2 године био регистрован?

Mogućnost zamene imaju sva vozila koja ne ispunjavaju ekološki standard "euro 3" i proizvedena su pre deset godina, tačnije pre 1. januara 1999. godine. Još jedan uslov je da stari automobil ima sve delove i da je uredno registrovan.
Pri tom auto mora biti u vlasnistvu minimum 12 meseci
 
Мало сам гуглао, али за власништво не пише ништа, нигде се не помиње минимум од 12 месеци. Ево шта сам нашао:

Програм “Старо за ново” стартује 15. априла ове године на читавој територији Србије. Грађани имају могућност да своје старе аутомобиле рециклирају и добију попуст од 1.000 евра за куповину новог крагујевачког “пунта”
Цена основног модела крагујевачког “пунта”, уз попуст од 1.000 евра, износи 5.999 евра.
Попуст од 1.000 евра се може остварити само рециклажом аутомобили који испуњава следеће услове:
* Аутомобил старости преко 10 година (произведени пре 1. јануара 1999. године ), односно чији мотори не испуњава Еуро 3 еколошки стандард
* Аутомобил мора бити регистрован у Србији у складу са важећим прописима (Програм важи и за возила којима је након 1. марта 2009. године истекла регистрација)
* Аутомобил мора бити комплетан и у возном стању
* Програм важи и за држављане Републике Србије који поседују прописно издато и важеће овлашћење за управљање и располагање аутомобилом регистрованим у Републици Црној Гори, које је издато пре 1. јануара 2008. годинe

ЦЕНЕ НОВОГ “ПУНТА”

Actual 6.999 EУР
(са попустом 5.999 ЕУР)
Dynamic 7.999 EУР
Dynamic A/C 8.599 EУР
Emotion 8.999 EУР
Emotion ABS 9.699 EУР

УПУТСТВО ЗА ЗАМЕНУ “СТАРО ЗА НОВО”

1.Купац, који жели да оствари попуст од 1.000 евра, прво одлази код овлашћеног продаваца FIAT возила, бира модел, даје капару и закључује Предуговор у коме се прецизира рок испоруке возила.
2.Купац, на дан испоруке новог крагујевачког “пунта”, предаје старо возило, које испуњава услове Програма, центру за рециклажу, даје на увид личну карту и саобраћајну дозволу. Центар за рециклажу издаје Потврду о пријему возила и враћа купцу таблице рециклираног аутомобила.
3.Купац потом одлази у полицијску станицу, где предаје таблице, саобраћајну дозволу и потврду од центра за рециклажу. Купцу се издаје саобраћајна дозвола на којој је доказ о одјави возила.
4.Купац одлази код овлашћеног продавца FIAT возила и на основу претходно добијене документације закључује Уговор у коме је предвиђено остваривање попуста од 1.000 еура и купује крагујевачки “пунто”.

Више на http://www.merr.gov.rs/aktuelno/starozanovo1.php
Правилник и упутства за замену:

http://www.merr.gov.rs/Preuzimanje/pravilnik-automobili.pdf
http://www.merr.gov.rs/Preuzimanje/UPUTSTVO staro za novo.doc

Чак ни у правилнику који је објављен у Службеном гласнику не пише ништа о томе да возило мора бити у власништву најмање 12 месеци.
 
Poslednja izmena:
Mislim da je drzavi sve jedno , bitno je zaposliti radnike i ukloniti registrovane dreseve . Uslovljavanje visegodisnjeg vlasnistva bi drasticno smanjilo "odziv" ( a cifra od eventualnog prenosa takodje ide u kasu )
To je ipak akcija staro za Punto !
Brze bolje dok se ne provale nedostaci finalne obrade made by Zastava .
 
Mislim da je drzavi sve jedno , bitno je zaposliti radnike i ukloniti registrovane dreseve . Uslovljavanje visegodisnjeg vlasnistva bi drasticno smanjilo "odziv" ( a cifra od eventualnog prenosa takodje ide u kasu )
To je ipak akcija staro za Punto !
Brze bolje dok se ne provale nedostaci finalne obrade made by Zastava .

Па ваљда ће да се држи 2-3 године док га ја будем возио, после јурим ХМ и баш ме брига, нека се остатак фамилије ј..ава с њим!:mrgreen: Ја сам и тако спреман на неке недостатке, први избор ми је била Флорида. Мада комша има Заставу 10 из 2006., прешао је досад с њом око 70 000 и презадовољан је, никакве типично Заставине проблеме није имао.:) Мада и наш народ је чудан - до јуче је Пунто био супер половњак, а сада кад се нуди са попустом и када га прави Застава одједном је крш, ђубре, не ваља акција замене ("у Немачкој је већи попуст и важи за све марке...") итд... Јбт па нисмо ми Немачка (кад би се мало угледали на њих што се тиче рада и организације можда би и били више слични њима), наравно да држава не може да субвенционише све марке, и ова субвенција за Пунто је ограничена на малих 5000.
 
Obavezno vlasnistvo vozila u poslednjih 12 meseci je fer-fora , ali je pitanje koliko je visegodisnjih vlasnika registrovanih dreseva koji vrede od 1~800 evra spremno da doda jos 6000 i kupi (bas) Punta ...
Moguce da su krenuli sa tom pricom pa u medjuvremenu odustali ....
 
koliko kosta Jugo star 10-12 godina?

Više, Tempo s kraja 90-ih košta i do 2 soma.

Е сад једно питање: да ли постоји ограничење да аутомобил који предајем на рециклажу мора бити у мом власништву најмање 2 године, као и да је у последње 2 године био регистрован?
Postoji to ograničenje. Da ne postoji, onda bi bila takva muvanja...

To je ipak akcija staro za Punto !
Kakav god da je taj Punto napravljen u Zastavi (a nije nikakav), sigurno je bolji od domaćih kršolomija bez kočnica/trapova/guma/itd. Mada će nažalost dosta dobrih oldtajmera koji malo vrede otići pod presu zbog ove akcije.
 
Kakav god da je taj Punto napravljen u Zastavi (a nije nikakav), sigurno je bolji od domaćih kršolomija bez kočnica/trapova/guma/itd. Mada će nažalost dosta dobrih oldtajmera koji malo vrede otići pod presu zbog ove akcije.

Moj komšija planira da da Audi 80 jaje (89-to godište) koji vredi blizu 3.000 EUR da bi dobio 1.000 EUR popusta pri kupovini novog Punta.

Na pitanje,odakle takva ideja,čovek kaže da već dve godine ne može nikome da ga proda.Nikome ne želi da ga proda za 2.000,ali zato želi da ga reciklira kako bi dobio 1.000 EUR popusta pri kupovini novog auta.

Inače,sva ta priča s reciklažom,nimalo mi se ne dopada.Rezultat će biti gomila gvoždja i to zarđalog,a postavlja se realno pitanje da li Punto zaista vredi tih para.
 
Moj komšija planira da da Audi 80 jaje (89-to godište) koji vredi blizu 3.000 EUR da bi dobio 1.000 EUR popusta pri kupovini novog Punta.

Na pitanje,odakle takva ideja,čovek kaže da već dve godine ne može nikome da ga proda.Nikome ne želi da ga proda za 2.000,ali zato želi da ga reciklira kako bi dobio 1.000 EUR popusta pri kupovini novog auta.

Inače,sva ta priča s reciklažom,nimalo mi se ne dopada.Rezultat će biti gomila gvoždja i to zarđalog,a postavlja se realno pitanje da li Punto zaista vredi tih para.

Ја мислим да овај коментар из "Политике" најбоље одражава наш став према свему што се дешава у вези Пунта:

profesor , 17/04/2009, 00:38
Citam komentare i shvatam zasto nama u Srbiji nikako da krene na bolje...Sve sami negativizam i kritizerstvo,najcesce bez pokrica. Takodje,vecina stanovnistva pati od kompleksa velicine kad je u pitanju nasa zemlja.Kao,zasto samo sklapaju Punta a ne proizvode ga i sl.Bice i proizvodnja,polako,dajte malo vremena. Zaista je sreca sto je Fiat uopste i odabrao Zastavu kao partnera.Istu kombinaciju sa,verovatno jeftinijom radnom snagom mogao je Fiat da nadje u vise drugih zemalja.Tamo im verovatno ne bi iskljucivali vodu radi lokalnih prepucavanja. Da je FIAT usao u saradnju sa bilo kojom susednom zemljom svi bi se ponosili time.Ali nasi gradjani su,naravno,uvek nezadovoljni,jer kao sto rekoh,kolektivno patimo od kompleksa velicine. Da bude jasno,nikad mi nismo ni imali domacu autoindustriju.Svi Zastavini automobili su prekopirani italijanski,kao sto je Yugo ruznija verzija Fiata 127.Tj. i njega su nasi "napravili" tako sto su im italijanski inzinjeri odradili 95% posla. Punto je pre neku godinu bio auto godine u Evropi a Yugo je bio dobrano prevazidjen jos kada se pojavio. Oko toga da je polovan auto bolji od novog-ko god to tvrdi dovodi sebe i druge u zabludu.Polovan auto je UVEK macka u dzaku.Znam to iz iskustva. Zao mi je sto Goca i njeni poznanici sada kao tehnoloski visak ne mogu da koriste kredit.Ali,kada su oni 80-ih i 90-ih kupovali Yuga po tada enormnoj ceni(prema ondasnjim platama) od oko 10.000 DEM neki drugi gradjani,medju kojima sam bio i ja nismo mogli to da priustimo,ni u snu.Medjutim,nisam bio zavidljiv i zlurad prema doticnoj grupi iako je tadasnja Zastava debelo dotirana iz budzeta,znaci i od prihoda nas koji nismo kupovali Yugice. Takav je zivot,kolo srece se okrece,tj.,ko bi gori sad je doli.Ali ne treba zbog toga svi da rezonujemo po modelu "da komsiji crkne krava".

Јел' може неко мени сад да објасни како то да је Пунто, до јуче један од најтраженијих половњака, одједном постао леш од аута? Шта има лоше у томе што се за попуст предају стари аутомобили - барем ће да се смањи број кршева на улицама! Свуда у нормалном свету постоје такве акције, али када се код нас тако нешто покрене - уа, то ништа не ваља! Што нико није кукао када је Рено организовао такву акцију, што се тада нико није бунио? Ја браним ову акцију не зато што ћу купити Пунто преко ње (да су моје паре у питању, не би ни погледао Пунто нити било који ауто новији од 10 година, тражио би Ситроен ХМ), већ зато што ће се 5000 кршева склонити са улица, а њихови остаци ће бити прерађени онако како Бог заповеда, а не расути по депонијама и отпадима. Тако су и Грци 2004. и 2005. решили проблем свог возног парка. Тачно је и да тамо није био субвенционисан само један модел, али да не заборавимо да су браћа Грци у ЕУ и да имају много више средстава од нас!:rtfm: Пунто се субвенционише да би се сачувала одређена радна места у Застави, али и пратећим делатностима, с једне, и због повећања циркулације новца на нашем тржишту (нека врста тзв. њу-дила, где држава субвенционише продају ради изласка из кризе), с друге стране. Ко хоће да сазна више о тој теми нека мало прогугла, па нека онда опљује "зашто ово", и када је тако паметан нека да предлог како се могло све боље организовати. (А и када би се субвенционисала сва возила, повећао би се и тако висок дефицит.) Овако ми сви звуче као одређене пол. странке које само критикују све шта се ради а немају свој предлог како се исти проблем може решити на други начин.:)
 
Poslednja izmena:
Ја мислим да овај коментар из "Политике" најбоље одражава наш став према свему што се дешава у вези Пунта:



Јел' може неко мени сад да објасни како то да је Пунто, до јуче један од најтраженијих половњака, одједном постао леш од аута? Шта има лоше у томе што се за попуст предају стари аутомобили - барем ће да се смањи број кршева на улицама! Свуда у нормалном свету постоје такве акције, али када се код нас тако нешто покрене - уа, то ништа не ваља! Што нико није кукао када је Рено организовао такву акцију, што се тада нико није бунио? Ја браним ову акцију не зато што ћу купити Пунто преко ње (да су моје паре у питању, не би ни погледао Пунто нити било који ауто новији од 10 година, тражио би Ситроен ХМ), већ зато што ће се 5000 кршева склонити са улица, а њихови остаци ће бити прерађени онако како Бог заповеда, а не расути по депонијама и отпадима. Тако су и Грци 2004. и 2005. решили проблем свог возног парка. Тачно је и да тамо није био субвенционисан само један модел, али да не заборавимо да су браћа Грци у ЕУ и да имају много више средстава од нас!:rtfm: Пунто се субвенционише да би се сачувала одређена радна места у Застави, али и пратећим делатностима, с једне, и због повећања циркулације новца на нашем тржишту (нека врста тзв. њу-дила, где држава субвенционише продају ради изласка из кризе), с друге стране. Ко хоће да сазна више о тој теми нека мало прогугла, па нека онда опљује "зашто ово", и када је тако паметан нека да предлог како се могло све боље организовати. (А и када би се субвенционисала сва возила, повећао би се и тако висок дефицит.) Овако ми сви звуче као одређене пол. странке које само критикују све шта се ради а немају свој предлог како се исти проблем може решити на други начин.:)

Ako si hteo da kažeš nešto u vezi mog posta,ne shvatam razlog.

Ja nemam ništa ni protiv Punta ni protiv budućih vlasnika tog automobila.Samo sam izneo primer jednog besmislenog razmišljanja.Biće ih još po svoj prilici.

Nažalost (kao što je rekao Stefan) dosta dobrih i vrednih automobila će biti upropašteno samo zbog toga da se dodje do novog automobila.Novo auto jeste najbolje auto,ali isto tako nije svako novo auto isto.Ljudi će žrtvovati mnoge starije kvalitetne automobile,kako bi došli do najjeftinijeg novog automobila.

Ako dozvoliš da se malo odmaknemo od teme,veruj mi da Fiat nije odabrao Zastavu kako bi istoj pomogao,već je to uradio isključivo zbog sopstvene koristi.

Punto svakako nije "leš" od automobila.Slažem se da je dobar,ali svakako nije najisplativije rešenje u toj kategoriji.
 
Ako si hteo da kažeš nešto u vezi mog posta,ne shvatam razlog.

Ja nemam ništa ni protiv Punta ni protiv budućih vlasnika tog automobila.Samo sam izneo primer jednog besmislenog razmišljanja.Biće ih još po svoj prilici.

Nažalost (kao što je rekao Stefan) dosta dobrih i vrednih automobila će biti upropašteno samo zbog toga da se dodje do novog automobila.Novo auto jeste najbolje auto,ali isto tako nije svako novo auto isto.Ljudi će žrtvovati mnoge starije kvalitetne automobile,kako bi došli do najjeftinijeg novog automobila.

Ako dozvoliš da se malo odmaknemo od teme,veruj mi da Fiat nije odabrao Zastavu kako bi istoj pomogao,već je to uradio isključivo zbog sopstvene koristi.

Punto svakako nije "leš" od automobila.Slažem se da je dobar,ali svakako nije najisplativije rešenje u toj kategoriji.

Нисам мислио на тебе посебно, него на начин на који очигледно 90% људи овде размишља (твој пост сам цитирао због последње реченице, ал' мрзело ме да бришем остатак).
Слажем се да Пунто није најбоље решење у категорији малих аутомобила, али погледајмо само цену - за те паре (6000) од нових возила (не поредимо половна, јер су она друга прича) могу да се купе Спарк, Сандеро, неки испрдак из Кије (Пиканто?:think:) или из Хјундаија. Пунто нуди много више него сваки од наведених аутомобила - Спарк, Кија и Хјундаи отпадају одмах јер су премали, а Сандеро је тако ружан и тако лоше склопљен да је то невероватно - *** на сајамском примерку не могу да се затворе врата из прве, а кад се коначно затворе стакло се тресе у вратима ко на Југу. И овај Пунто има још један адут - повољан кредит са каматом од 4,5%. Да видимо рачуницу:
Најјефтинији Пунто кошта 7000, са попустом 6000. Занемаримо трошкове камате која се зарачунава годишње. Ако 6000 уложиш у банку и орочиш на 5 година, камата је 4%, што значи да за 5 година добијеш око 1200 евра. То му дође као да си ауто купио за 6000-1200=4800 евра (или скоро без камате, ако не занемаримо трошкове камате на Пунто). На сва остала возила камата је већа, негде иде и до 13,5% (мајку им зеленашку!:thumbdown:). Тако да ако после 5 година одлучиш да продаш Пунто (а с обзиром на то како стинки Југо држи цену, вредеће око 3000), имаћеш губитак од само 1800 евра на вредности, а можда и мање. Кредити су стварно повољни, кад сам први пут чуо стопу мислио сам да Курир опет шири гласине!:hahaha:
Друго - ни не мислим да имаш нешто против будућих Пунташа - ја сам само пренео коментар са другог сајта.:)
Треће - везано за вредне аутомобиле. Мало сам се распитивао и сазнао да ипак неће толико старина отићи у пресу. То се десило у Хрватској 1997-98, јер су тада у пресу слали ауте из 60-их, а нарочито из 70-их, јер су то тад били само кршеви стари по 20 година а не олдтајмери. Код нас се све дешава 10 година касније, аутомобили из 70-их су све ређи и вреднији и власници их неће тако лако дати у пресу. Наравно биће појединачних случајева, али далеко мање него што ми очекујемо (надам се да сам у праву). 70% пријављених кршева за пресу су из Заставиног програма (128:bljak::bljak:, Кец:bljak:, Југо), а за њима иду Ладе, Шкоде и друга источна конфекција која никад неће достићи олдтајмерску вредност какву има један Ситроен, Пежо, Форд или Мерцедес.
И за крај - наравно да Фијат није изабрао Заставу зато што нас воли, већ због свог интереса, ту се слажемо 2000%:ok::ok::ok:, и мене нервирају људи који мисле да нам неко помаже зато што нас воли или да нам одмаже зато што нас мрзи. Али ипак треба да будемо срећни да је уопште нашао интерес да уложи неки новац у наш бунар без дна, Заставу, јер једно место у ауто-индустрији отвара још 4 у пратећим делатностима. Колико само железница сад има посла јер довози делове из Италије, ја нисам могао да верујем!:eek: Према томе, да сачекамо да прође криза, па да видимо шта ће бити са Фијатом, а док не прође и Пунто је добар. Ако ништа друго - технолошки је 30 година испред Кеца и 128-це, 18 година испред Југа и 10 година испред Флориде. Боље да штанцујемо Пунто него да се брукамо са Кецом и Југом (ово не важи за Флориду, њу волем:heart:).

Ето ваљда смо све разјаснили, без свађе.:ok:
 
Најзад нађох снимак крцкања првог аута у акцији "старо за ново", а ево шта је још тог дана завршило у преси:

Clip-7-1.jpg


Југо, 128, 101, Голф 2:super: и Варбург.
 
Ne znam kako ljudi mogu da voze te automobile, ja sam se vozio u puntu iz 2002 , koji je bio plaćen polovan 5 hiljada i kusur evra i mogu da kažem da je grozan, ružna plastika, tvrda sedišta, nazad baš tesno, nema klimu unutra ispocrkasmo od vrućine, dizel se trese i bučan je i toliki ogromni motor od 1900 kubika u mali auto sa dvoja vrata... Plus što su osetljive komande, mekan gas - svaki polazak cimanje, osetljiva kočnica - svako zaustavljanje opet cimanje, glavom da tresneš u šoferšajbnu. Nema ABS, zimi je vožnja opasna, gubiš kontrolu kad kočiš, prilikom skretanja podupravljanje veoma izraženo... ma užas, lakše sam vozio kola stara po 25 i 30 godina...

Jedino da se uzme punto sa 1,3 cdti motorom, ABS-om, četvora vrata i nadam se da sad ugrađuju mekša i udobnija sedišta. Onda bi nešto i vredeo.
 
Ne znam kako ljudi mogu da voze te automobile, ja sam se vozio u puntu iz 2002 , koji je bio plaćen polovan 5 hiljada i kusur evra i mogu da kažem da je grozan, ružna plastika, tvrda sedišta, nazad baš tesno, nema klimu unutra ispocrkasmo od vrućine, dizel se trese i bučan je i toliki ogromni motor od 1900 kubika u mali auto sa dvoja vrata... Plus što su osetljive komande, mekan gas - svaki polazak cimanje, osetljiva kočnica - svako zaustavljanje opet cimanje, glavom da tresneš u šoferšajbnu. Nema ABS, zimi je vožnja opasna, gubiš kontrolu kad kočiš, prilikom skretanja podupravljanje veoma izraženo... ma užas, lakše sam vozio kola stara po 25 i 30 godina...

Jedino da se uzme punto sa 1,3 cdti motorom, ABS-om, četvora vrata i nadam se da sad ugrađuju mekša i udobnija sedišta. Onda bi nešto i vredeo.

Tipican srpski mentalitet...da nisu poceli da ga proizvode u Kragujevcu bio bi hvaljen na sva usta. U toj klasi ne postoji ni bolji ni gori automobil. Cak sta, predstavlja najbolji odnos ulozeno-dobijeno. A ako nesto valja na puntu to je 1.2 benzinski motor i ta sedista koja svi redom hvale. :dontunderstand: dokle ide ljudska glupost :dash:
 

Back
Top