Od cega zavisi logika?

branko turk

Zainteresovan član
Poruka
184
Siroko pitanje pa navodim moguce podteme

Ima li ovo pitanje ikakvog smisla. Ako ima, zasto ima, ako nema, zasto nema?

Da li logika zavisi od iskustva ili je "neposredna cinjenica svesti"?

Da li je logika samo stvar razuma ili zavisi i od neceg sto je iracionalno?

Da li je dvovalentnost logike nesto sto je njoj imanentno ili je ona posledica
(jos uvek) uskog ljudskog iskustva?

U kom stepenu logika zavisi od strukture jezika?

itd...
 
Ako razdvojis logika od psihologika, da bi odvojio ego smetnje i zelje kao podsvesne degeneratore ispravne logike onda malo uprostavas stvar....

Ako kazes da zavisi od percepcije , onda si odmah rekao da zavisi od strukture jezika , jer pojmovna mreza, perceptivna koordinativna mreza utice na ono sto se uhvati u tu mrezu....

Najvece pitanje po meni je da li je zavisna od iskustva....
Za logiku je potrebna kombinatorika jer je potrebno u procesu zakljucivanja imati opseg donosenja odluke....sto veca ponuda , uz odabrane metode, to je kvalitetniji izlaz....
Ako logiku shvatis kao izbor, odluka....onda :
-zavisi od metodologija i metoda koje efikasno upotrebljavas u procesu, a to zavisi od iskustva i treninga i metodologije i metoda....
-kombinatorike, kao sirine ponudjenih izbora
-inteligencije, kao generatora ogromnog broja varijacija i selekcije i odredjivanja tezinskih koeficijenata i na taj nacin odredjivanja bitnog od nebitnog
-memorije i koncentracije jer su sastavni deo procesa eliminacije tj logike i logickog odlucivanja...

Sve ovo moze da se drugacije tumaci, tj da logika obuhvata samo metodologiju i metode logickog procesa, ali sam rezultat onda moze biti siromasan iako je metoda usavrsena....
Pogledajte toliko primera oko vas, koji percepciono razvijeni , ali kombinatorno ubijeni daju siromasne rezultate kad je u pitanju logika i rezultat te logike...
Pogledajte laksi primer kad percepciono nerazvijen, sa bilo kakvom logikom i pamcenjem ostaje van iole nekog prihvatljivog dobrog rezultata....

Na kraju treba shvatiti da logika nije vidljiva, niti je ono izreceno odraz logike....
Jer i Mojsije izazva krvoprolice time sto je postavio pitanje ko veruje?
Podela na one koji razumeju i one koji ne razumeju uvek dovodi do sukoba i podela.
Tu na scenu stupa karakter i teznja da se sukob smanji ili nestane....ili pojaca, pa onda takvi rezultati dolaze u prvi plan....zavisno od vremena...
Ovo su socioloski efekti ispoljavanja , ali i "postojanja" logike, a ako nesto ne daje znake postojanja , cesto ostavlja utisak da ne postoji....kao odgovoran i pametan i nesebican u Srbiji danas...
Ja tvrdim da postoji , ali mala vajda, jer gde god da se postavi pitanje , odgovor se statisticki stvara ili je predrasuda toliko jaka i potraga za dokazima toliko demagoskim postapalicama "usavrsena" da je odgovor jasan i neminovan....
 
Логика појединца зависи од његовог искуства и способности да нешто схвати и разуме или не. У суштини, логика је јако једноставна, 2+2=4, то је принцип функционисања целог света а истом логиком би ми требали да решавамо све животне проблеме на које наилазимо..
 
*pitanje ima smisla ako znaš svrhu pitanja..da li te zanima logički empirizam, pozitivizam..znači da, zanima te...
*šta bi bilo iskustvo?? logičko ili nešto treće?? - logički entiteti i operacije imaju kontekstualno oderđenje...moderna logika počinje iskazom i računom rečenica, tako da jeste jezik ključan...
 
@Moonja
Kada postavim neko (filosofsko) pitanje, to cinim uglavnom iz dva razloga.
Prvi je da cujem nesto sto mi jos nije palo napamet a drugi da usmerim
paznju na nesto za sta verujem da je sagovornik na to do sada nije usmeravao.
Inace, vise cenim dobra pitanja nego dobre odgovore...
Ne, najmanje me ovde zanima matematicka logika i Raselovska matematizacija
filosofije. Najvise me zanimaju cinioci koji uticu na nacin razmisljanja. Ali to
je deo za sledeceg forumasha:
@Patak
Mislim da kada govorimo o logici ne mozemo izbeci dominantnu temu. Ti je
nazivas psihologikom a ja iracionalnom logikom (koja bi obuhvatila i sociologiku)
Kako je uopste nastala logika? Upravo uvidjanjem da isto saznanje (iskustvo) kod
razlicitih ljudi dovodi do razlicitih zakljucaka i akcija. Anticki mislioci su bili
srecni jer su verovali da postoji jedinstveno,idealno, pravilno razmisljanje i da se
trazenjem zakona takvog misljenja mogu otkloniti magle razlicitih (pogresnih) zakljucaka.
Mi danas (verujemo da) znamo da je problem mnogo kompleksniji. Nacin razmisljanja
pojedinca zavisi od zastrasujuce mnogo individualnih, porodicnih, grupnih, drustvenih,
kulturnih, civilizacijskih...cinilaca. Zato smatram da ulazak u filosofiju ( a to je bila
jedna od nedavnih tema) ne treba zapocinjati "spolja", tj trazenjem od "pametnijih"
koje knjige treba prvo procitati, nego "iznutra", tj ucenjem i sopstvenim razmisljjanjem
o ciniocima koji uticu na nacin razmisljanja, pre svega svoj pa onda i uopste

Dobre zanatlije znaju da je osnova njihovog umeca - dobar alat...
 
postavio sam ti pitanje, šta po tebi, jer si upotrebio tu kovanicu znači "logičko iskustvo". objašnjenje termmina -kovanice. filozofija se bavi ključnim pitanjima, a logika je samo jedno od njenih oruđa. razvoj logike obuhvata nekih dve ipo hiljade godina, i to samo na zapadu, a isto toliko i na istoku. logika je jedna od determinanti "načina razmišljanja" a u samom razmišljanju možeš ti da pođeš od sopstvenih "unutrašnjih svemira" ili koječega što nazivaš logičkim iskustvom, ali ako se ne služiš logičkim sudovima, terminima i argumentima, onda to nema veze sa logikom. u donošenju apstraktnih sudova, modalnih iskaza postoje varijacije i mogućnosti, argumenti. sve je to potrebno da bi imao iskaz. bez obzira da li o tome da ćeš moći da znaš šta ti se dešava, epirisjkom iskustvu, ili će ti biti potreban za apstrahovanje nekih pojmova...da bi objasnio, i bio jasan potrebno je da barataš jasnoćom iskaza...a ne maglama...
 
e, ovo mi nije jasno, pa ili sam izgleda ja učitao ili nešto treće..
Da li logika zavisi od iskustva ili je "neposredna cinjenica svesti"?

ako pričaš o životnom iskustvu i načinu razmišljanja, onda to nema direktne veze sa logikom..logika je samo jedna od determinanti, to sam objasnio gore...logika je uslov, nužan uslov za donošenje pravilnih zaključaka...a način razmišljanja zavisi od onog što si nabrojao (socijno-ekonomski faktori i društveno okruženje).....
 
Poslednja izmena:
Ja citam i muti mi se u glavi od onog sto procitam. Jel ima ovde neko ko je zavrsio filosofiju da mi jasno odgovori na sledece pitanje, za koje sam do sada bila sigurna da je odgovor potvrdan:
Da li se kao polaziste za bilo kakvo naucno razmisljanje uzima kao tacna pretpostavka da je covek obdaren logickim zakljucivanjem. Dakle, da se to ne dovodi u pitanje, kako bi se uopste moglo ici dalje. Zatim se ustanovljuju zakoni logickog misljenja, kao zakoni koji vaze za svakog coveka, iako se ne ispituju ljudi ponaosob da li na svakom vaze upravo ti zakoni, vec se uzima bez proveravanja da za svakog coveka vaze isti logicki zakoni.
 
@Moonja
Hajdemo sitnim koracima, posto je Forum medij kratke forme

Za ogroman broj ljudi, ukljucujuci i filosofe, pitanje koji od dva beskonacna skupa ima vise
elemenata ne samo da nema nikakvog smisla nego cak ne moze ni logicki da ga shvati.
Pitanje je nelogicno - reci ce oni - kako mozes da poredis dva beskonacna skupa?
Kakva je priroda iskustva onih koji ovo mogu da shvate pa cak i da daju konkretne odgovore?
Apstraktna? Matematicka?
Nije!
Pitanje moze da se svede na vrlo prakticno:
Kako da ogromnu hrpu jabuka podelite tacno na dva dela dvama ljudozderima?
Pritom ljudozderi znaju da broje do 4 a imaju samo kratko privremeno pamcenje i veoma
su subjektivni, nepoverljivi i mrgudni . Da li postoji siguran nacin da prezivite deobu?
Postoji, samo ga se treba setiti! Uzecete dve jabuke i istovremeno ih pruziti
ljudozderima pa kad ih uzmu opet dve i tako do kraja. Ovaj praktican postupak moze se
apstrahovati do matematickog pojma bijekcije. A kada se shvati sta je bijekcija onda se
opet treba dosetiti kako da dokazete da prirodnih brojeva ima isto koliko i razlomaka a
ovih manje od broja tacaka na jednoj duzi manjoj od jezgra vodonika. Ili da krug ma
koliko malog precnika ima isto tacaka kao i cela beskonacna prava!

Sta je poenta? Malo je ovo za poentu ali za pocetak - Logika je nesto kreativno,
nesto sto sadrzi metodologiju koja se siri, konstruisu se iskazi sa sasvim novim
sadrzajem -smislom- idejama koje imaju povratni uticaj na metodologiju itd...
Svesti Logiku na statican spisak zakona pravilnog misljenja - to barem 1 vek
vise nije cilj...
Tjuringova univerzalna masina odavno vise nije samo Logicka konstrukcija.
U jednu njenu realizaciju upravo gledas dok citas ove retke.

Dalje, ne bih tako striktno razdvajao iskustvo na logicko i zivotno ali da se ovde,
sada, zaustavim...
 
Tek si poceo. Jos nista nisi rekao.
Ako je cilj da te neko razume, onda moras da napises jos nesto.

Da li se kao polaziste za bilo kakvo naucno razmisljanje uzima kao tacna
pretpostavka da je covek obdaren logickim zakljucivanjem....

Obzirom da je obdaren jezikom bilo bi cudno da nije obdaren logickim zakljucivanjem.
Chomski je nasao jezicke univerzalije koje su iste za sve poznate jezike (ima ih nekoliko
hiljada ali njihov se broj iz godine u godinu zabrinjavajuce smanjuje)

Evo jednog primera
Koja od ove dve recenice nosi vecu kolicinu informacije
1. Nema muskarca viseg od Dzona
2. Nema viseg muskarca od Dzona
Dakle, samo su dve reci zamenile mesta. Na prvi pogled nema razlike ali kada umesto
Dzon stavimo Mary dobijamo
3. Nema muskarca viseg od Mary
4. Nema viseg muskarca od Mary
Odjednom primecujemo da nesto nije u redu sa drugom recenicom. Dakle, kad se odnos
(viseg) nadje ispred prve supstancije (muskarca) onda se podrazumeva da druga
supstancija (Mary) mora biti musko, dok u prvoj to ne sledi. Ova inverzija u svim poznatim
jezicima ima isti smisao sto navodi da postoji nesto urodjeno u svim ljudima.

Medjutim, iz tvog pitanja i gornjeg primera ne sledi da je sve u vezi gramatike-logike
receno. Bendzamin Li Vorf je prvi postavio ovakvo pitanje: Da li je Aristotelova logika
jedina moguca logika? Posto je logika neodvojiva od gramatike, jer nema niceg ispod nje
sto bi bilo odgovorno za generisanje iskaza, pitanje bi moglo da se formulise i ovako:
Da li je indoevropska gramatika jedina moguca gramatika?
Ili ovako
Da li je Aristotel sa svojih 10 kategorija dao osnov univerzalne logike ili je to samo
osnov indoevropske logike?
Da li ovo pitanje nekom izgleda besmisleno zavisi od njegovog iskustva (pa Moonjo,
sve jedno da li je to iskustvo logicko ili zivotno)

Da iskopiram sa interneta 10 Aristotelovih kategorija:
supstanciju, kvantitet, kvalitet, vreme, mesto, položaj, posedovanje, odnos,
delanje i trpljenje

Sledece dve recenice imaju istu strukturu
Supstancija- delanje- kvantitet- supstancija
On nosi tri kisobrana
Vo vuce dva pluga
iako imaju potpuno razlicito znacenje

Pogledajmo sada ove dve recenice jezika Hopi indijanaca
Nil tava ko na
Nil tava ko tite
Po formi slicne da se slicnije ne mogu zamisliti ali da vidimo sta znace
Ja razmicem granu
Ja imam sesti prst na nozi
U gramatici Hopi indijanaca kategorije nisu aristotelovske vec su to prostorni oblici.
Rec tava oznacava racvasti oblik a to je ono sto je zajednicka karakteristika oba iskaza.
Vorf na osnovu ovog i slicnih primera iznosi hipotezu koja je daleko od toga da se tako
lako moze odbaciti. Da na jednom planu razlicite drustvene zajednice imaju gramaticki
razlicite kategorije nad kojima se gradi njihova gramatika a time i logika.

za sada tolicko
 
@turk....

Zasto siris broj cinilaca na mnogobrojne?
Zasto ne ostavis da logika zavisi od znanja i iskustva (iskustvo obuhvata i ono sto se pokazao pogresno pa nije znanje vec neznanje, znanje o pogresnom)?
Mislim da te nabrajanje samo odvaja od prostog i jasnog vidjenja stvari....sve nabrojeno navedi kao iskustvo i znanje i sta onda ostaje?
Ostaje ti da pored znanja i iskustva , na logiku uticu i metodi, znanja o metodologiji baratanja sa procesom eliminacije i selekcije , baratanje sa podacima , generator svih mogucih mogucnosti, opsega selekcije....zatim koncentracija, opseg memorije....mreze pojmovnika....(jezik i percepcija)

Ja ne vidim sve ovo kao logiku starogrckog pristupa koja se ipak zaustavlja na formalnim osnovama....
Moram da branim takav pristup jer imam slicna iskustva kad su u pitanju druge stvari....
Znaci u dobu kad oko vas nema izgradjenih ni pojmova ni ideja ni osnovnih kontrolinih uporednih kontrolnih tacaka da covek ne zaluta u misljenju , direktno slobodno izrazavanje ideje bi bilo uvek pogresno shvaceno, upravo zbog ostalih detalja vezanih za logiku u sirem smislu te reci....

Zar ovo nije primer za ogranicenje logike tumacenjem preko "logike",ali je dobar primer za razumevanje psihologike preko logike....
Psihologika , moj termin, moja definicija, moje tumacenje, je logika, sad moram da naglasim , odvojeno od persona publica , persona sta oni misle da ja mislim , persona sta ja mislim da oni misle da ja mislim....
Dakle kad odvojimo sve nase licemerne, fobicne , maliciozne , zavere protiv naseg iskrenog misljenja , ostaje psihologika , kao logika nas samih pred nama samima, koje je opet prepuna socio , psiho, konform,pseudo,teo,ego,mistik i ostalih uticaja.

Medjutim ta psihologika je cista logika, a to sto se cesto naziva iracionalna je posledica toga sto sve cinioce nismo spremni da priznamo sebi , sam cin zakljucivanja nismo spremni da priznamo sebi, rezultate nismo spremni da priznamo sebi , kao ni odbijanje ponasanja po rezultatima nismo spremni da priznamo sebi....

Kad rascistimo psihologiku od persona raznih i nase igre prema uzrocima tih persona, kad rascistimo psihologiku od iracionalnog zbog nase samoobmanjujuce igre , ostaje psihologika koja je logika (iskustva, percepcije, metoda, itd....)

E sad , zbog mog iskustva sa psihologikom , iliti razvoja od nule, meni je jasno da bez obzira kakva je psihologika , konacni rezultat ponasanja je zbir psihologike+iracionalno samoobmanjivanje+multiple personality....
Medjutim , posto se ove ostale bunde oblace posle psihologike,ali psihologika se razvija i menja pod njihovim uticajem , to je na osnovu psihologike upak moguce odrediti koje ce bunde biti obucene.
Sa druge strane i obucena bunda menja psihologiku , bas kao sto bunda utice na to da li ce neko da na prohladnom vremenu seta 1h ili 3h (nece ako se smrznuo ko .....).

A za put spoznaje preko licnog istrazivanja , da bi se zaobisli logicki kalupi dominantnog u nekoj teoriji , greske suma u toj teoriji , kalupi medikritetskog odraza te teorije (totalno razlicito od kalupa dominantnog shvatanja u teoriji), ima i pluseva i minuseva...

Spoznaja po receptu je mnogo brza, fale greske zaokruzivanja, tu je greska shuma,a to su ogromni defekti ako se trazi tacnost, ogromni....
Sa druge strane , treba puno stici do 35 godine, jer posle vam koncentracija i opseg memorije ometaju proces razmisljanja, jer ne mogu vise da se drze 9 nivoa sa po 30-50 cinilaca po nivou u glavi odjednom i da sve interakcije izmedju svih clanova takvog drveta pamtite....

A necu da pricam sto svako iznosenje ideje podrazumeva borbu sa hijararhijom i snobizmom , dve najace frakcije otpora za svaku ideju....
 
...logicko misljenje se odvija korak po korak i vezano je pravilima...kada deca uce tablicu mnozenja napamet ona instaliraju svoje mozgove za ovaj nacin procesovanja i resavanje racionalnih problema... to je misljenje usmereno na cilj, misljenje tipa "kako da..." misljenje kojim ovladavamo pravilima gramatike ili neke igre, ono je racionalno i logicno - "ukoliko uradim ovo, sledi izvesna posledica".... veliki deo instiktivnog ponasanja kod zivotinja se takodje moze objasniti ovim serijskim procesovanjem... nekim preterano racionalnim ljudima koji se zaglavljuju u nekom programiranom nacinu misljenja moze biti izuzetno tesko da prelome pravila ili da nauce nova... kompjuteri funkcionisu na taj nacin, uz pomoc instaliranih programa ...medjutim oni ne mogu misliti sami za sebe i ne mogu odgovoriti na bilo kakve podatke koji nisu pokriveni instaliranim programima... prednost logickog misljenja je u tome sto je ono tacno precizno i pouzdano (b uvek sledi a) ali samo u okviru datog skupa pravila... ukoliko neko promeni odrednice proces ovakvog misljenja se slama kao kad od kompjutera trazimo da ispuni zadatak koji nije obuhvacen njegovim programom... postaje beskorisno kad je potrebno traziti nove mogucnosti ili se baviti necim neocekivanim
 
Dobro izrecena zabluda....

Da li pod logikom smatrate logicki sled a>b ili selekciju i odabir sta je tacnije , tacno ili podobnije?
U prevodu a>b>c , a,b>c b,a>c a,c>b c,a>b a,b,c>c ........

Sve izreceno sam rekao pod uslovom da se rec logika tumaci kao izbor ili selekcija iskaza iz mnostva dostupnih ili generisanih.....
 
... kod logickog misljenja postoji samo jedna mogucnost - kad bi se drzali samo logickog misljenja nas mentalni odgovor bi postao automatski i svest bi nam bila suzena...logicko misljenje nije jedino na koje se ljudi oslanjaju....svi mi neprestano ucimo i ne mozemo se oslanjati samo na logicko serijsko misljenje....zato je vrlo bitna memorija koja nam obezbedjuje mentalni zapis o tome gde smo stali u bilo kom serijskom zadatku... ukoliko je um suocen sa brojnim alternativama u procesu logickog misljenja radna memorija nam omogucava da budemo svesni tih alternativa dovoljno dugo da bi se odlucili izmedju njih... ovakvo ucenje se obavlja po principu probe i greske i zasnovano je na iskustvu... npr. sto vise puta naucimo da osecamo bes na odredjeni stimulans bice nam teze da sledeci put drugacije reagujemo... psihoterapija pomaze ljudima da se otrgnu od neodgovarajucih stimulansa stecenih na ovaj nacin...nedostaci ovakvog asocijativnog misljenja su u tome sto se sporo uce, sto su neprecizni i sto su cesto vezani navikom ili tradicijom... takvo misljenje nam je tesko da podelimo sa drugima, nije to formula koju ispisemo i koja vazi za sve... svi mi moramo nauciti neku vestinu sami za sebe... mozemo prepoznati tudje emocije, mozemo saosecati sa njima ali ih ne posedujemo
 
Hajde opet na isti i drugaciji nacin....
Razlike kod osoba a ono sto predstavlja uticajno kod logike je i primer konteksta i artikulacije....

Neka je kontekst kao ideja isti, artikulacija ce ciniti rezultatni izbor totalno razlicitim...
Odakle razlika?
To je dobro razmisliti pre nego sto se upletemo u logiku.
I sirina posmatranja i kombinatorike i razlike u stilu i razlike u vestini i kvalifikator mera i kvalifikator nivo....

Artikulacija tonova, glasova, reci, nebitno je sta....razliciti objekti artikulacije, bas kao sto bi i logika mogla da se posmatra kao artikulacija ideja....
 
...kod logike nema improvizacije ... 2+2 je uvek 4...na to se uvek mozes osloniti... problem nastaje kad naidjes na "neisprobano iskustvo" - ono jeste u dijalogu sa postojecim iskustvom ali uci se kroz eksperimentisanje po principu probe i greske... tako polako ucimo od svog okruzenja menjajuci sopstvene "unutrasnje instalacije"
 
ni od cega..logika sama po sebi je prirodna inteligencija, koja se svodi na opazanje veze izmedju pojava i zakljucivnje, sto nema apsolutno nikakve veze sa iskustvom i sa obrazovanjem...bas naprotiv...to je mogucnot resavanja novih zadataka i uspostavaljanja novih veza...

izvinite na laickom odgovoru, koji sadrzi SAMO jednu recenicu...
 
Mogla bi mala pomoc.

Svideo mi se ugao gledanja na logiku kao artikulaciju ideja.Odmah naglasava osobinu logike da zavisi od umeca i alata, kao i pevanje i sviranje sto zavise od tehnike i raspona glasa i drugih sposobnosti da bi dosli do mogucnosti izbora , a naknadno i artikulacije...


Voleo bih kad bi se ostali malo zadrzali na ovom uglu.
Iako to nije moja definicija logike, mozda ova definicija logike kao artikulacije ideja jeste bliza nekima, a i da nije zanima me vase misljenje o ovakvom sagledavanju logike....

Ako ubacim i akcentuaciju , akcentovanje , koje je neodvojivo i od pevanja, knjizevnosti , sviranja, a kod logike je to uvek prisutno kod pojedinca, jer svaki pojedinac u trenutku t>t0 akcentuje neku ideju, delimicno pod uticajem raspolozenja , prethodnih ideja, reakcija okoline i slicnog....onda dolazim do onog licnog tj persone privata...

Zato mi pade na pamet, da li logika gledano iz razlika persona privata i persona publica moze da se iz tog javnog ugla gleda kao artikulacija ideja i na drugi nacin , na nacin slicniji muzici....pogadjanju ukusa (u slucaju ideja i logike to je razumevanje i pracenje logike i ideja)?
 
...logika je "konacna igra" ... ono o cemu ti pricas je povezano sa kreativnoscu, znaci stvaranjem necega sto nikad nije postojalo... da se zivi drugacije od norme, da se nesto kaze na nacin na koji nikad ranije nije bilo receno, da se sanja o nemogucem..... to je prisutno kod svih ljudskih bica ali je dominantan motiv kod nekih 10 - 15%
 
...ni ja tebe na razumem :)

...logicko misljenje se koristi za resavanje racionalnih problema ili postizanje definitivnih zadataka, znaci orijentisano je na cilj... asocijativno misljenje je individualno - svi mi moramo nauciti nesto na sopstveni nacin... kao voznja bicikla - ne ucis je uz pomoc prirucnika
 

Back
Top