U potrazi za poslom...

S_K_V_O

Iskusan
Poruka
6.181
Otvaram jednu temu u kojoj ćemo razmenjivati iskustva vezana za traženje posla...

kako saznajete za ponude poslodavaca? preko oglasa, preporuka, veze ili neceg drugog? gde trazite oglase? kako pišete cv-e i motivaciona pisma? kakva su vaša iskustva sa razgovora za posao, pitanja koja su vam postavljana, testovi koje ste radili?

molim vas samo da ne preterujemo sa kuknjavom na veze i vezice, jer cilj diskusije je da bude konstruktivna - da razmenimo iskustva i korisne savete, damo jedni drugima odgovore na pitanja... a i nije bas tako crno. evo, ja sam od zavrsetka studija nasla dva posla. oba preko oglasa na internetu - prvi sam pronasla na sajtu strukovne komore, a drugi na sajtu koji se bavi zaposljavanjem. ti poslovi nisu bili san snova, ali nisu bili ni losi i bili su u struci. doduse, imala sam priliku i da se zaposlim preko preporuke kolege i prijatelja, no, nisam je iskoristila... trenutno radim, ali tragam za boljom prilikom...
 
Poslednja izmena:
Veza,veza i samo veza....
Radim 1 godinu u drzavnoj firmi - radno mjesto - NK radnik . Zalosno ali istinito... Imam IV stepen strucne spreme a firma se slucajno bavi tom sferom posla. A da stvar bude gora, poslovodja u mojoj firmi ima isti stepen i istu struku kao i ja.
Da stvar bude gora, firma objavljuje konkurs (prije 3mjeseca) da im je potrebno 4 radnika (zanimljivo,moja struka,moj stepen) xaxaxaxaxaxaxa.
Raspitam se ja malo, kazu istina je i mogu da predam papire ali mi pomocnik direktora kaze da je to samo fora firme sa biroom rada.
Tih dana,zovu me 20-oro drugova i drugarica iz srednje jer su culi da ja tamo radim pa da im kazem kako je tamo,predali su papire,radosni kao da su vec posao dobili. Niko od njih nije dobio posao, sto bi se reko tresla se gora rodio se mis...
Jeste posle 10 dana od toga dosao novi poslovodja, preko veze 99% ,ali je mrcenik ostao 20 dana i sam dao otkaz. Umislio da je on glavni i bahato se ponasao sa radnicima. A radnike boli ***** oce li posao bit zavrsen ili ne, pa odugovlacili,on nije imao kud i prc,dao otkaz hehe
E takva vam je situacija u 90% firmi,drzavnih naravno..
 
Apsolvent sam i vec 6 meseci trazim posao preko neta i............ NISTA. Nemam iskustva ali sam se prijavljivala za poslove od spremanja kancelarija, prodavacice u pekari do tehnologa (sto cu biti kad porastem) i nista. zovu samo za posao prodaje na terenu, tj. ides ulicom od kuce do kuce i nudis ljudima usisivac od 2000 evra. zalosno, ali istinito
 
Meni je bilo zanimljivo kad sam konkurisao za sistem administratora kod Euneta.
Svi koji su konkurisali bili su pozvani da dodju i dat nam je test da radimo, pa ko uradi dobro test, ide kasnije na razgovor.
LM, popunjavam test (sistem zaokruzivanja) i svakih 10ak pitanja dunu neku glupost tipa: "Po kom kalendaru se trenutno racuna vreme" i tako je bilo 4-5 pitanja koja nemaju ama bas nikakve veze sa poslom.
Zatim jos jedna zanimljiva stvar, bio sam na razgovoru u Veratu, gde sam trebao da radim kao tehnicka podrska korisnicima ili tako nesto (ovo je bilo pre par meseci). Ista fora je bila sa testom, a kasnije razgovor. Na kraju razgovora pita me koliku platu otprilike ocekujem, a rekao sam mu oko 250€. I na to je rekao da sam dobro odgovorio, jer svi ovi sto su trazili platu 350-400€ nece dobiti posao.
Ovo su bili konkursi preko neta (i to oba sa sajta provajdera, a ne sajtova za zaposljavanje).

A posao koji trenutno radim (odrzavanje i poboljsanje sajta, pravljenje reklama za novine i sve ostalo sto se tice racunara, jer sam jedini u firmi koji je donekle IT obrazovan) nasao sam na 'cudan' nacin. Nije to bila ni veza ni preporuka, ali je bilo i jedno i drugo. Jednostavno nasao sam se na dobrom mestu u dobrom trenutku.
Drug je jurio i nasao posao kod njih (nesto bez veze i bez mozga, trebalo mu je par dnevnica, pa da bezi), i pitali su ga da li zna da radi ovo sto ja trenutno radim ili da li zna nekoga. Posle toga mi javi i da broj telefona tog lika (danas sefa), ja ga nazovem i isti dan mi zakaze razgovor. Razgovor je bio uz kafu u kaficu i za 2 minuta smo se sve dogovorili i sutradan sam poceo da radim.
Nisam imao nikakav test niti me je puno pitao o bilo cemu, samo nesto osnovno sta znam da radim i sta sam do sada radio, a posle toga mi je saopstio i njihove uslove.
Posle svega toga rekao mi je da ih je devojka, koji je taj posao radila pre, napustila par dana pre toga i da im je hitno bio potreban radnik na toj poziciji, tako da nisu puno ni probirali niti raspisivali konkurs.
 
magistar menadzmenta, pet godina iskustva u proizvodnji, radim za bednu platu. Za bilo sta bolje recept: veze, laktovi, politika, krevet, busanje u grudi.... Ne hvala!

Ako tako razmisljate onda ste los menadzer..Dokazite da ste uspesni! Nemate kome??? Sebi!!!!
Ako imate SRECE bicete jos i dobro placeni, ako ne bar ponosni jer znate da vredite. Ja sam sa medicinskom skolom postala (uspesan) menadzer. Bez onog vaseg RECEPTA. Imala sam srece.
 
kuliraža, super odgovor ;)
ja sam baš išla na te razgovore... mada ne konkurišem previše...
šta možete da očekujete:

testove inteligencije: na jednom razgovoru imala sam dva testa, jedan slikovni, jedan u vezi brojeva, a vreme je bilo ograničeno. ja oametnica, počela da radim taj prvi i nakon što uradim pitanje proveravam još jednom da li je odgovor tačan. epilog: vreme mi je isteklo, a rezultat je verovatno bio da sam u najbolju ruku granični slučaj:) na drugom sam već skontala da je poenta uraditi ga što brže...:roll:

psihološke testove:
par puta sam imala neke testove u kojima se navode parovi osobina od kojih treba da zaokružite jednu... nekoliko osobina se vrti a i meni se prilično zavrtelo u glavi od toga... kad sam završila dočekao me je test sa kvartetom istih tih osobina od kojih sam trebala da označim onu koja je najizraženija i najneizraženija, ako se dobro sećam... poenta je valjda da izbegavate onu koja vam najviše smeta... ja sam bila iskrena. valjda zbog toga i nisam prošla... :)

testove engleskog:
beše jedan u kom sam trebala da se predstavim u pet rečenica. i krenula ja tuc, muc, piši, čvrljaj... i na kraju napišem: "now i plan to improve my english skills; as you can see i need to do that." :)

različite upitnike:
da li ste spremni za rad pod pritiskom? "što se mora nije teško."
kakav je vaš odnos prema autoritetima? "veži konja gde ti gazda kaže."
moj kolega u naletu inspiracije...

i svačega je još bilo... a jednom sam bila i u komisiji za izbor radnika...
ali, ovoliko za sada... ;)
 
Ja bar do sada, nisam nikada imao potrebu da trazim posao.Bar ne na nacin na koji to vi radite.
Uvek se "nacrtalo" da mogu da radim nesto SAM, u svojoj reziji, sa svojom firmom.
Promenio sam ih(firmi koje sam registrovao) najmnje 10, zavisno od trenutka , od ideje.,sto PP, sto STR,SUR,SZR..
Mislim da je DOVOLJNO da budes tvrdoglav, i da imas neku ideju oko posla .
Tvrdoglav zbog toga sto ces za ostvarenje te ideje mozda morati da zakucas na mnogo vrata.
Ali, kad smo vec kod samog trazenja posla,iz nekog mog iskustva(iskustva u tome sto je meni mnogo puta bio ponudjen posao) mislim da je vrlo vazno da kod samog trazenja posla ispoljite svoju originalnost, svoju preduzimljivost, i SVOJE vidjenje nacina na koji bi ta posao mogao da se obavi(cak iako se razlikuje od nacina na koji firma kod koje trazite posao obavlja taj posao).
Mislim da svaka firma, i svaki poslodavac vredan paznje zasigurno kao plus uzima te vase osobine.
Ako to ne radi, onda je pitanje da li je taj posao uopste ono sto zelite.
 
Pozdrav svima!
Nemama nekog iskustva u trazenju posla, jer se moj rad zasnivao na rad od kuce kako freelancer. Da budem iskren toga mi je dosta vise, sedenja uz komp.
Inace sam zavrsio masinski fax, ali odavno i nikad nisam radio u struci, niti sam odradio pripravnicki, a vec sam omatorio imam 31, pa je teze doci do posla bez nekog radnog iskustva.
Istina je da sam nesto duze studirrao, al mislim da ni to nije presudno u krajnjem slucaju. Pokusavao sam prvu godinu, pa i drugu, od diplomiranja da dodjem do nekog posla sto sam sto preko vezica, al sve se izjalovilo, tako da sam bez iskustva u struci, a u 80% slucajeva traze r. iskustvo.
Mislio sam sad da odradim pripravnicki, ovo sto sad drzava nudi za 10.000 pripravnika, ali postoji problem s mojim godinama, preso sam 30, a uslov je do 30.
Kako se meni cini za ljude posle 30 nema nikakve sanse da se zaposle, sem ako imaju vec neko iskustvo ili imaju neku debelu vezu. Nemaju nikakvu pomoc od drzave, svugde ispadaju.
Dva primera, sto sam procitao na sajtu NSZ:
1. Ogranicenje za pripravnicki
2. Za novcana sredstva za samozpozljavanje imaju pravo samo lica mladja od 30 g. i starija od 50 godina.
Verovatno ima jos nekih primera koje diskriminisu starije od 30 godina.
Sta se desilo sa zakonom? Zar oni misle da svi preko 30 i mladji od 50 rade?

Uzgred da pitam, posto radim posao preko neta, ako neko zna, da li postoji mogucnost raditi iz Srbije za nekog u inostranstu, a da budes njegov uposljenik?
I da, ako neko ima neki savet kako bih sa 30+ godina, mogao da dodjem do nekog posla!
 
@kosta1703
Slazem se sa tobom, ali ima situacija kada covek ne moze tek tako da razvija svoju firmu.
Ja sam pre dve godine prijavio SZR, od NZSa ili koga vec sam bespovratno dobio 130.000 dinara (uz uslov da dve godine placam porez i doprinose), a prosle godine sam konkurisao i dobio kredit od oko 5.000€ sa kamatom od 1% godisnje (mogao dam dobiti i vise, ali nisam mogao da nadjem zirante koji bi mi pokrili vecu sumu).
Na kraju sam morao usporiti sa svim tim zbog studiranja, jer mi je sad to prioritet, pa onda trazim neki posao kod nekog drugog gde odradim 7-8 sati i posle ne razmisljam ni o cemu. Ako zabrljam u najgoru ruku cu dobiti otkaz i to je to. Onda mi ostaje vremena i za ucenje, a i za odrzavanje kontakta da prijateljima.
Sa svojom radnjom, jeste veca zarada, ali su vece i obaveze i po ce dan razmisljam o tome sta bi i kako bi mogao i gde bi mogao poboljsati poslovanje.
Tako da uplacujem sebi staz (ionako kod nas niko nigde nije prijavljen, a bar sebe mogu da prijavim), a otprilike toliko uspem i da zaradim mesecno, jer imam nekih sitnih stalnih prihoda.
Tako da nije uvek zgodno ni osloniti se samo na sebe, narocito ako imas obaveza na mnogo strana, a jos na taj nacin moras da utices na finansije.
 
Ja i dan danas ne mogu sam sebi da poverujem da mi se to desilo....

Radim ja u JAT-u, na određeno....pojavi se konkurs za prijem na stalno za 50 radnika.

Ja imam već oko godinu dana radnog staža, položene dve licence....za domaći i međunarodni saobraćaj...
Konkurišem, idem sve iz početka...položim engleski, francuski, psiho test....i NE PRIME ME !
A posle saznam da su umesto 50 primili 75 ljudi pošto su bile tolke urgencije da nisu mogli da suže izbor. I to NOVIH 75, sve bez licence i iskustva !!!

EJ ZEMLJO SRBIJO........

Zato sam danas u inostranstvu, i poslovođa sam u velikoj firmi....
 
ja sam oba ozbiljna posla dobila preko konkursa. međutim, imala sam na oba radna mesta baš loša iskustva, pa sam dala otkaz.
prvi savet koji želim da dam svima koji traže posao je da budu iskreni prema svojim željama i mogućnostima. naravno da svi želimo da imamo posao i platu:D i često prihvatamo sve uslove koje poslodavac postavlja. treba imati na umu da se na svakom radnom mestu radi mnogo više nego što na početku poslodavac kaže. npr. ja sam sa visokom stručnom spremom na jednom poslu radila i svoje, ali i nosila kutije, ribala pod, prozore, brisala prašinu :( ne kažem da je svuda tako, ali se dešava, naročito u privatnim firmama. kad vas pitaju da li ste sposobni da radite pod pritiskom, retko kad se misli da obavljanje zadatka nekog u što kraćem roku, već da li ste u stanju da se nosite sa nervoznim šefom koji sve pa i vas vređa, zavidnim kolegama koji vam nešto smeštaju..
zatim ,da li ste za kancelarijiski posao, ili za teren ili nešto treće. ako ste slobodnjak, a pošto poto tražite bilo koji posao i završite na primer, kao sekretarica, sigurno vam neće biti lako da radite u kancelariji.
zatim i naše opšte zdravstveno stanje ima veliki uticaj na sposobnost rada. npr. ako imate proširene vene, nemojte tražiti posao na kom ćete po ceo dan stajati jer ćete loše proći
oni koji duže vreme traže posao preko oglasa, sigurno primećuju da jedne iste firme stalno imaju otvorene konkurse - ne gubite vreme i ne prijavljujte se! ili se samo reklamiraju, ili su im uslovi rada toliko loši da tamo niko ne želi da radi. isprobala više puta, i bila jako razočarana tim šarenim lažama. više se ne primam na te fore.
ako se prijavljujete u neku veliku kompaniju, ne ginu vam testovi - psihološki, jezika, inteligencije.. džaba vam je da ponekad sve uradite kako treba, kad psiholog proceni da niste odgovarajuća ličnost za dato radno mesto
kad se prijavljujete u neku malu firmu, ako se svidite vlasniku i ako će on imati koristi od vas, primljeni ste, ako nema koristi od vas, sorry
to su neka moja iskustva i nadam se da će nekome pomoći :bye:
 
Sta mislite, da li se isplati da se biografija upakuje u kovertu A4 i svakoj firmi za koju mislis da je OK posalje se postom sa naznakom "Za Direktora", bez obzira da li je ta firma raspisala neki konkurs ili ne ?
 
ja sam to uradila jednom, poslala 30-ak , javilo mi se troje, od toga jedan da kaže da će me kontaktirati ako nešto iskrsne. naravno, nije se javio.
ako te ne mrzi, šalji. loš utisak nećeš ostaviti sigurno.

Mozda sve to zavisi i od same biografije. Ne mislim kako je napisana, vec sta je u njoj napisano, odnosno od tvojeg istorijata, iskustva, prakse, radnih mesta na kojima si bio.
 
Ja radim u jednom preduzecu al mi je malo novaca .Zato sam resio da se samozaposlim.
Posto nisam menadzer a i nisam narocito raspolozen da se bakcem sa ljudima resim ti ja da kupim jaganjce.
Platim jedno jagnje 1200 do 1500 dinara al staro dan dva tri.To su vam oni blizanci koje cobani prodaju jer ne zele da se bakcu sa njima .Mleko ove godine jeftino 20 din litar.
Svako jagnje popije litar dnevnopa za mesec dana kolko mora da se dohranjuje na cuclu poije jos 600 din, sto zajedno izadje oko 2k.
Sad vec jedu travu i jeftin kukuruz od 800din /100kgtako da za dva tri meseca ocekijem
da moji jagnjici imaju po 30 kg, pa puta 250 din to dodje oko 7,5k.Znaci 5k po janjcu je moja zarada.30 komada po 5k=150k .
Nije lose za dodatak plati.
Sad vec imam novih 20ak sisavaca.
Nije los ni biznis sa prasicima kupis desetokilase po 150 din/kg=1500d
za mesec dana naguras ga na 25, pa puta150=4k znaci oko 2k po komadu za mesec dana 50 komada =100k mesecno. Trziste je zeljno robe potaznja zagarantovana.Nema porez, nema posrednika.
 
Poslednja izmena:
Ne verujem da mozes proci bez 2000din samo za hranu+1500 za jagnje. Cena jagnjadi od 30kg je ispod 200din. (ako imas gde prodati po 250 bolje ti je da kupujes po 200 i odmah prodas). Sto znaci 6000-3500=2500 po glavi i da svi budu zivi i zdravi
 
Imam 50 godina i zaposlila sam se jer sam resila da se zaposlim. Poslednjih 15 godina rehabilitovala sam dete invalida i nisam mogla da radim ali me to nije sprecilo da verujem i budem sigurna da cu se zaposliti (svi su mislili da je to nemoguce) jer sam radno sposobna, pametna, vredna (strucna sprema nije bitna, ja sam SSS) i spremna i dalje da ucim i pratim tok vremena. To je recept bez obzira na godine. Naravno ne postavljam uslove ili samo onoliko koliko je primereno (ne sme da vredja ljudsko dostojanstvo). Veruj u sebe. Ako si zdrav ne treba ti niko da bi sebe izdrzavao. Budi vredan i uporan (moras da znas i sta hoces i realno da odmeris svoje mogucnosti). Srecno
 
počela sam sa radom pre 18 godina.u radnu knjižicu imam uneto godinu dana radnog staža od kojih sam 6 meseci ja sama uplatila a onda sam od toga odustala jer mislim da je to bacanje para.do vremena kad ja dođem u godine za penziju,to verovatno neće ni postojati...doneće neki novi ustav po kom se i to pravo oduzima.danas sam baš išla na biro gde sam na oglasnoj tabli videla da se otvara konkurs za raznorazne kurseve.ono što me u tome iznerviralo je to što se i ovaj put prednost daje prognanim i raseljenim licima.pitam se do kog kolena će oni i dalje imati prednost u svemu?
 
ja imam jednu dilemu, pa me zanima kako vi to radite i šta vi mislite?
stavljate li sliku u cv?
ja nisam, pa sam išla na neke grupne razgovore i videla da maltene svi imaju sliku.
stavim je i ja, prikladnu razume se (mada sam mozda preterano razdragana na istoj :)), a sad mi opet to deluje bespotrebno..... pa ne znam da li da je izbacim...
 

Back
Top