Pomozite mi izabrati pasminu

Gogy1988

Početnik
Poruka
2
Pozdrav svim članovima foruma. Eto da se nabrzaka predstavim, ja sam Goran, iz Hrvatske sam (Virovitica). Molio bih vas da mi pomognete izabrati pasminu.

Da se mene pita ja bih uzeo Zlatnog retrivera ili Labradora jer obožavam te pse i imat ću jednog od njih kad-tad. Ali postoji jedan problem. Naime, imam 21 godinu i bojim se da ako uzmem goldena ili laba što će biti s njima kad se ja odselim od roditelja. Jer znam da psi obično dožive više od 10 godina a ja ne planiram toliko dugo biti s roditeljima. A bojim se za psa onda. Moj stari obožava pse (mama i ne baš), ali ja znam da se oni ne mogu briniti o psu na način da ga vode u šetnju, da trče s njim, da ga treniraju i slično... Moj stari je puno po vani što psima odgovara (tak je prošli pas bio stalno s njim), ali on skroz nešto radi, pomazi peseka, ponekad priča s njim :) da mu jest i to je to. Nema on previše vremena za rad sa psom.

Pretpostavljam da se većina pasa smiri nakon par godina života, tj. da više nije onako razigrano, ali svejedno me je malo strah. Bio bi to vanjski pas, imamo idealne uvjete (veliko dvorište iza i ispred kuće).

Evo nekih karakeristika koje bi trebao imati taj pas:
- da ga se lako da naučit naredbe (imam nešto iskustva s tim)
- da jede sve ali da nije tako velik pas da mora pojest kilu mesa dnevno :D
- da je sladak :D

Eto, ja vam se unaprijed zahvaljujem na sugestijama i odgovorima. Svi prijedlozi su dobrodošli.

Pozdrav,
Goran
 
Zravo Gorane!
Nisi mi bas najjasniji.Da li ti zelis psa za sebe ili za svoje roditelje?:dontunderstand:U cemu je problem i ako ne zivis sa njima?I ja ne zivim sa svojim roditeljima,tri godine sam u braku i moj pas je samnom.Nema svrhe da se pas veze za tebe,a onda da ga ostavis na cuvanje svojim roditeljima,nije bas humano.Bolje nemoj da uzimas psa ako ne planiras da provede sa tobom svoj zivot i ispuni te srecom.Kad se budes odvojio od roditelja i stvoris uslove za psa onda odluci da li si spreman na tu odgovornost u skladu sa svojim mogucnostima,do tada,moj dobronameran savet ti je da ga ne uzimas.To moras prvo da rascistis sa sobom,bez obzira koliko tvoji roditelji vole zivotinje da zele sebi tu obavezu vec bi uzeli sebi ljubimca.
Sto se tice dresure mozes na netu naci koji su psi najlaksi za dresuru,cini mi se da je na prvom mestu lesi,ali to je pas koji je veliki i koji mora da jede dosta,mada svaki pas uz malo truda,mnogo strpljenja i naravno bezgranicne ljubavi moze da se dresira samo moras da radis sa njima i da im se posvetis ceo,jer svi mi imamo svoje drustvo,svoje filmove,serije,skolu,posao...a oni imaju samo nas...Dobro razmisli o svemu sto sam ti napisala pre nego sto doneses odluku i nemoj da se ljutis na mojoj iskrenosti,jer sve sto sam ti napisala je iz razloga za dobrobit psa.
Pozdrav Jeca:bye:
 
I za njih i za sebe. Htio bih da bude obiteljski pas a ne da se veže za jednu osobu, kao što je bio pas kojeg smo prošlog imali, nije bio vezan za jednog člana obitelji već za sve nas.

Što se tiče problema što će biti kad se odselim je to da bi ovaj pas za moju obitelj bio vanjski, a moja cura i ja želimo kućnog psa i silno želimo da to bude golden (upoznati smo sa veličinom, mogućim bolestima, hranom i svime). Tako da bi jako bilo teško naviknuti psa od malena da bude vani jedno 5 godina i onda da odjednom bude kućni pas. I i volio bih da starom ostavim psa jer on jako voli životinje a naročito pse.

Ovaj stari pas je pratio nas po dvorištu kamo god išli i nije mu trebao neki posebni tretman što si tiče šetanja, trčanja i ostalih tjelesnih aktivnosti. Zato me brine koja bi to pasmina bila koja bi mogla "sama" da to obavi (jer imamo veliko dvorište, stvarno idealno za svakog vanjskog psa), ja bi to mogao raditi dok živim s roditeljima, ali brine me tko bi to radio kada ja odem...
 
Cao svima,nisam mogla da nedjem temu medju brojnim ovde na forumu,pa sam dosla na ovu najslicniju mom slucaju..Imam psa,americkog staford terijera bez papira,kupljenog preko oglasa,pa me interesuje da me neko uputi na temu gde bi mogli raspraviti po izgledu da li je moj pas zaista staford ili mozda nesto slicno tome..kupljen je pod nazivom americki staford terijer,stavila bih slike naravno!!!
 
Cao svima,nisam mogla da nedjem temu medju brojnim ovde na forumu,pa sam dosla na ovu najslicniju mom slucaju..Imam psa,americkog staford terijera bez papira,kupljenog preko oglasa,pa me interesuje da me neko uputi na temu gde bi mogli raspraviti po izgledu da li je moj pas zaista staford ili mozda nesto slicno tome..kupljen je pod nazivom americki staford terijer,stavila bih slike naravno!!!

Na ovom forumu, podforum "psi" grupa III, americki staford terijer. Imas tamo sve o njima, a i puno vlasnika sa iskustvom.
 
Gogi, ako si još tu, moja preporuka bi ti prema svemu što si nabrojao bio šetlandski ovčar ili border koli, ili eventualno australijski ovčar, oni su jako slični borderima. Koliko se sećam, u vašem nacionalnom aguility timu ima uglavnom posavaca i bordera, možda koji NO?
 
Ja bih ti preporucio Labradora ali ja sam pristrasan :lol:

Border kolija nikako ako mislis da ga ostavis roditeljima jer su strasno energicni.

Mozda bi ti odgovarao neki terijer,erdel je velicine labradora i prilicno je pametan,ne linja se.
 
Druže moj, i ti i ja smo pristrasni kad su labovi u pitanju ali objektivno, border i šelti su najbolji izbor. Dok on reši da se osamostali, pas će već da odraste, uozbilji se i manje će mu igre trebati, biće mu dovoljno to što može da dobije od Gogijevog tate.
 

Back
Top