pomoc oko Hegela

Ropska svijest ce postati gospodarska kada shvati svoju zabludu, kad se uzvisi u svijesti a gospodar ce postati rob ako padne u zaborav. U skladu s tim se i zivi u drustvu, sve po zasluzi, reci ce ova filosofska teorija Novog vijeka. Samostalnost svijesti zahtjeva odgovornost, a sve se desava na putu Apsoluta kroz Svijet, kroz covjeka kao najvise bice, u drzavi, prije svega, do samog Sebe. Za Hegela je vrhunac filosofije s njegovim filosofskim sistemom, a savrsena drzava mu je njegova Germa. Poslije njih je Raj, Savrsenstvo te, nema dalje u razvoju covjeka i drustva. Ali, ja se ne osjecam bas najbolje i sta cemo s tim - reci ce Danac Kjeregor.
 
pommooccc! HEGEL "gospodstvo i ropstvo"Fenomenologija duha....samostalnost i nesamostalnost svesti. :?

Fenomenologija duha je toliko složena knjižurina,a jezik tako zajeban da sam to jedva čitao...
Ne bih da kritikujem-više puta sam se izjasnio oko Hegela da je bio pokvareni prevarant filozofije...
Svako pojednostavljeno tumačenje te knjige je promašaj i ne dostiže konstrukte pisca-tvorca tih konstrukata...:mrgreen:
 
Poslednja izmena:
pommooccc! HEGEL "gospodstvo i ropstvo"Fenomenologija duha....samostalnost i nesamostalnost svesti. :?

Ovo је одговор на твоје питање:

Hegelova takozvana filozofija jeste jedna kolosalna mistifikacija koja ce nasem potomstvu davati neiscrpnu temu za sprdanje s nasim vremenom. To je pseudofilozofija koja koci sve duhovne snage, zagusuje svako stvarno misljenje i na njegovo mesto posredstvom najgore zloupotrebe jezika, stavlja najispraznije , najbesmislenije , najnemisaonije, dakle najzaglupljujuce mlacenje prazne slame.

Ko moze da cita njegovo najhvaljenije delo, takozvanu Fenomenologiju duha a da se pri tom ne oseca kao u ludnici - tamo i spada.

citat Sopenhauer
 

Back
Top