kako legalno naplatiti dug od pravnog lica

Sada ozbiljno, ja nisam pravnik, ali pretpostavljam da postoji neki drzavni organ koji se stara o realizaciji sudskih resenja... Ako ti nesto ne paltis drzavi po donetoj presudi, dodje ti cika cajac kuci i kaze, ili daj pare ili te vodim da se malo bavis poljoprivredom...Moj ti je savet, u sud, na salter obavestenja, i pitaj ko je duzan da realizuje to sudsko resenje, ako vec vucibatina nece da plati...
 
Sada ozbiljno, ja nisam pravnik, ali pretpostavljam da postoji neki drzavni organ koji se stara o realizaciji sudskih resenja... Ako ti nesto ne paltis drzavi po donetoj presudi, dodje ti cika cajac kuci i kaze, ili daj pare ili te vodim da se malo bavis poljoprivredom...Moj ti je savet, u sud, na salter obavestenja, i pitaj ko je duzan da realizuje to sudsko resenje, ako vec vucibatina nece da plati...

Nisi ti ni tako mlad, ali si mnogo naivan. Ti još veruješ u sud i čika cajce?:eek:
To odeljenje u sudu se zove izvršno odeljenje. Tamo daš presudu sa klauzulom pravosnažnosti i sud u rolu tri dana na osnovu Zakona o izvršnom postupku ide i izvršava,tj. pleni keš, imovinu, itd...To je teorija.:roll:
Praksa kaže da od te priče nema ništa, postoji mali milion trikova da se sabotira taj proces (ako te interesuje, radim na procenat na sabotiranju). Od sigurnih sistema naplate jedini stvarno siguran postupak je kako reče P.S.
charapu na glavu, palicu u ruke i udri stoku...
 
Radi se o dosta starom dugu, nastalom jos pre sedam godina. Duguje nam firma koja je u medjuvremenu proglasila stecaj. Vrednost duga je tada bila 15.000 eura.
Nastali dug smo pokusali da naplatimo sudskim putem u parnickom postupku. Donesena je i presuda u nasu korist jos pre dve godine, medjutim posto je ulozena zalba, jos uvek nema presude Okruznog Suda.
Inace, vlasnik i direktor pomenute firme ima jos nekoliko firmi preko kojih posluje, pusti ih da odu u blokadu, otvori novu firmu, itd...
 
Dok se ne odluci po zalbi, dug se nemoze naplatiti. Kada neka firma ode u stecaj, prikuplja se tzv. stecajna masa odnosno sakupljju se sva sredstva firme i pravi se rang lista poverilaca koji potrazuju svoj novac, odnosno oni se dele u poverioce prvog reda, drugog reda....itd, ne znam u koji bi ti spao ali to nece ici glatko. Srecno sa naplatom!
 
Nalazim se na tabeli potrazivanja poverilaca zakljucka Trgovinskog Suda, u cetvrtom isplativom redu, medjutim, osporena su potrazivanja jer nemam pravosnazno resenje Okruznog Suda koji cekam vec dve godine. Da li je uobicajeno da se toliko dugo ceka na pravosnaznost? I sta ako stecajna masa nije dovoljna za sva potrazivanja? Kako ja kao fizicko lice mogu da dodjem do informacija zasto je tu zapelo? Ljuti me cinjenica sto tuzena strana ne pokazuje nikakvu nameru da vrati dug. Ljuti me i to sto drzava omogucava da jedna te ista osoba registruje bezbroj preduzeca, a da im racuni nisu povezani. Ojadis ljude na jednom, otvoris drugo, i nikom nista.
 
Nalazim se na tabeli potrazivanja poverilaca zakljucka Trgovinskog Suda, u cetvrtom isplativom redu, medjutim, osporena su potrazivanja jer nemam pravosnazno resenje Okruznog Suda koji cekam vec dve godine. Da li je uobicajeno da se toliko dugo ceka na pravosnaznost? I sta ako stecajna masa nije dovoljna za sva potrazivanja? Kako ja kao fizicko lice mogu da dodjem do informacija zasto je tu zapelo? Ljuti me cinjenica sto tuzena strana ne pokazuje nikakvu nameru da vrati dug. Ljuti me i to sto drzava omogucava da jedna te ista osoba registruje bezbroj preduzeca, a da im racuni nisu povezani. Ojadis ljude na jednom, otvoris drugo, i nikom nista.

Mozes da tuzis drzavu sudu u Strazburu za odugovlacenje postupka, pa i tu da zaradis. Nije uobicajno, samo, nije to pravosnaznost, oni su to osporili i sad se ceka nova odluka, pravosnaznost nastaje kada je presuda donesena i kada u roku od 15 dana (ukoliko nije drugacije naznaceno ali uobicajno je 15 dana) ni jedna stranka u postupku ne ulozi zalbu na presudu, a oni su ulozili zalbu. Kada stecajna masa nije dovoljna ukoliko tuzena firma poseduje neku imovinu, to se sudski prodaje, radi namirenja dugova prema poveriocima. A to sto drzava omogucava registraciju bezbroj preduzeca je dokaz neorganizovanosti i dokaz da je sistem totalno vak kontrole, a i u postupku privatizacije ja bih lepo uveo da onaj ko je upropastio jednu firmu koju je kupio, da nema pravo vise da ucestvuje u postupku privatizacije bilo kog drugog preduzeca u Srbiji, ukoliko pokusa preko tudjeg imena da kupi firmu i to da mu se ospori.
Bice tebi cupava ta naplata, trebace ti mnoooogo zivaca i strpljenja.

Sto se tice faktoringa, nije ni to lose samo, sacekaj novu presudu da bi izbegla komplikacije. Koliko ja znam, da te firme posluju po tom principu da oni tebi plate dug preduzeca, naravno umanjen za proviziju, a da oni posle njega ganjaju, samo ne nadaj se previse, faktoring firme paze kakve dugove otkupljuju.
 
Poslednja izmena:
dosta je rečeno...
ako ti odluka nije pravosnažna kao i da je nemaš....
idi za pocetak u pisarnicu okruznog (palata pravde, I sprat) sa brojem predmeta, da vidis u kojoj je fazi postupak po žalbi.
može da bude nerešen, većan (odlučeno, ali odluka još nije izrađena, ali je blizu), odlučen
nije normalno da se čeka dve godine po žalbi (ali u bg sudu godina je normalna :()
tamo uzmi gž broj predmeta pod kojim se vodi u okružnom i pitaj za urgencije i prijem stranaka po istima; to je moguće, samo sam ja zaboravila na koga se naslove i kako to ide, valjda na potpredsednika suda, nisam sigurna
kako god, pravosnažnost ne znači da ćeš odmah i naplatiti potraživanje jer to zavisi od faze stečajnog postupka
ako ga ne prodaš, naplatićeš potraživanje srazmerno sa ostalim poveriocima u tvom isplatnom redu, dakle ne u celosti
 
Evo da se i ja umesam u debatu . Takodje imam problem u naplati duga , ne tako velikog i toliko starog ali dug je dug . Veliki je problem sto zakon stiti lopove. Kao fizicko lice sam pravnom licu prodao robu u vrednosti 2500 eura pre dve godine a nisam dabio ni centa . Par puta sam se sukobio sa njim i kad to nije urodilo plodom tuzio sam ga . Presuda je donesena u moju korist .Trebalo je da mi isplati dug u roku 15 dana . ukoliko to neispostuje pribecice se prinudna naplata tj. plenidba .Popis stvari je usledio nakon 6 meseci , a do plenidbe nije nije doslo do danas .Tip se sepuri ko da nista nije bilo , samo sto mi nekaze povuces me za ku.... . Jednom prilikom sam otisao kod njega i ono ili pare ili pozdravi se sa svojima bliznjima . Aon dzukela zvao miliciju i ni manje ni vise nego meni krivicna prijava za narusavanje javnog reda i mira .Sreca moja sto mi je sud progledao kroz prste .Tako da druze moj necu da te obeshrabrujem ali mi se cini da se mozemo pozdraviti sa nasim evricima .Jedino resenje vidim kao sto je ovde pominjano naci nekog uz procenat . Pozdrav !
 
Ja kao dokaz imam predracun za neke masine, i uplatu na t.r. preduzeca. Medjutim, istog dana kada su pare legle na t.r. tuzenog preduzeca, one su preusmerene na drugo preduzece istog vlasnika,i upotrebljene za nesto sasvim deseto. Za sve to imam dokaz, te je spor na Sudu i dobijen. I ostao tako dobijen. I zaboravljen.
 

Back
Top