Dačić: Imam utisak da su Simić i Zagrađanin žrtve

gost 23146

Buduća legenda
Poruka
46.396
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je danas u nastavku suđenja za aferu "kofer" da je njegov utisak da su optuženi bivši viceguverner Narodne banke Srbije (NBS) Dejan Simić i fukcioner Socijalističke partije (SPS) Vladan Zagrađanin "žrtve".

"I meni je naneta šteta, jer i danas kada neko hoće nešto da mi prebaci, onda pomene tu aferu. Mogao sam da imam ozbiljne posledice, između ostalog i u SPS-u, čiji sam predsednik. Jasno je da nikako nisam umešan u taj slučaj", rekao je Dačić pred Okružnim sudom u Beogradu.
Dačić je dodao da "nema čega da se plaši" u vezi sa tim slučajem i da mu je "apsolutno u interesu" da pred sudom bude utvrđena istina.

Simić je uhapšen 11. januara 2006. godine zbog sumnje da je u svom stanu u Beogradu primio mito od 100.000 evra, koji su bili u tašni, u vezi sa vraćanjem dozvole za rad Kreditno eksportne banke (KEB) i poslovanjem lizing kompanije i osiguravajućeg društva u vlasništvu izraelske TBI grupe.
Zagrađanin, koji je uhapšen zajedno sa Simićem, optužen je za pomaganje u davanju mita.

Dačić je iz Simićevog stana otišao 15 minuta pre upada policije.
Ministar unutrašnjih poslova rekao je da nije znao šta je u tašni i da je bio "iznenađen" kada je čuo da su Simić i Zagrađanin uhapšeni.
Dodao je da je stekao utisak da su predstavnik TBI grupe Vladimir Cizelj i direktor KEB Sekula Pjevčević tada, kao i sada, uvereni da je novac tražio neko iz NBS i da su mislili kako će u Simićev stan neko doći po novac.

Dačić je ispričao da Zagrađanina, koji je u vreme hapšenja bio direktor SPS-a, poznaje dugo, dok je Cizelja upoznao kada je predstavik TBI obavestio poslaničke grupe u Skupštini Srbije obavestio o problemima u poslovanju KEB, koju je kupio TBI, i oduzimanju dozvole za rad toj banci.
"To je bio Sizifov posao, stalno se govorilo o tome, Zagrađanin i Cizelj su se često viđali. Sastao sam se sa guvernerom NBS Radovanom Jelašićem i on mi je rekao da KEB ne može ponovo da dobije dozvolu za rad, i od tada me to više nije zanimalo", rekao je Dačić.

Cizelj je juče svedočio da je od svih poslaničkih grupa koje je obavestio o problemima TBI grupe u Srbiji, Dačić "pokazao najveće razumevanje" i da se sa njim i Zagrađaninom od tada "intenzivno družio", a da ga je sa Dačićem upoznao direktor KEB Sekula Pjevčević.
Dačić je naveo da ga je, pošto je sa Zagrađaninom došao u Simićev stan, zvao tadašnji generalni sekretar Vlade Srbije Dejan Mihajlov koji ga je pozvao u vladu na sastanak o koordinatorima za Kosovo.
"Rekao sam mu da mi vozač nije tu i da ga čekam i pitao ga da li je moguće odložiti sastanak za sutra ujutru. Mihajlov me, međutim, ponovo zvao posle 15 minuta i da ne bi ispalo da neću da idem, pozvao sam taksi i otišao", rekao je Dačić.

Ministar unutrašnjih poslova je rekao da u prilog tvrdnji da nije umešan u davanje i primanje mita u aferi "kofer" ukazuje to što je iz Simićevog stana otišao na sastanak.
"Da sam na bilo koji način umešan, bilo bi nelogično da neko ode iz stana a da ne uzme ono što mu je namenjeno. Da sam nameravao da pobegnem, učinio bih to odmah posle prvog poziva Mihajlova", precizirao je Dačić.

Ministar unutrašnjih poslova je dodao da ga je Cizelj, koji se prethodnog dana vraćao iz Izraela preko Milana, pozvao sa milanskog aerodroma i pitao ga da li da mu kupi tompuse.
"Pošto se pričalo da je Cizelj cicija, rekao sam mu da mi kupi neke jeftine cigare. Ne pušim, ali s vremena na vreme zapalim cigaru. I danas čuvam te cigare, pakovanje nije otvoreno, nosio sam ih i kod istražnog sudije, da ne bude da sam kod Cizelja išao zbog nečeg drugog", istakao je Dačić.
Sudija Omer Hadžiomerović predložio je u šali Dačiću da otvore pakovanje kako bi videli šta je unutra.

Tužilaštvo nije imalo pitanja za Dačića, jedino je Zagrađaninovog advokata Miljkana Karličića zanimalo da li je pitao Zagrađanina šta je u tašni koju mu je dao Cizelj, na šta je Dačić odgovorio da je optuženi stalno govorio kako nosi neke dokumente.

Posle Dačića je svedočio Sekula Pjevčević, koji je rekao da se 2005. godine u beografskom kafeu "Ke pasa" sastao sa čovekom koji je
odbio da mu se predstavi, ali je tražio dva miliona evra za ljude iz NBS koji mogu da "pomognu" u slučaju KEB.
"Veoma nas je zabrinulo Jelašićevo saopštenje iz aprila 2005. godine u kojem je naveo da je KEB kupljen prljavim novcem, jer je tada od NBS trebalo obezbediti licencu za rad. KEB je za kredite uzimao kamatu između 2,4 odsto i 2,6 odsto na godišnjem nivou, a sve ostale banke najmanje osam odsto, pa su bili nezadovoljni što smo mi oborili kamatu", rekao je Pjevčević.
Pjevčević je uhapšen u aprilu 2006. godine kao član takozvane "stečajne mafije", kasnije optužene da je budžet oštetila za više destina miliona evra.

http://www.blic.rs/hronika.php?id=88454

...reče nepristrasni Gljivica koji ''ne vrši'' pritisak na nezavisno sudstvo.:rotf:
 

Back
Top