ADSL na vise racunara-ograniciti protok

starwriter

Početnik
Poruka
13
Pozdrav svima.

Elem, sta me muchi....dobijamo ADSL danas i imam par pitanja u vezi umrezavanja.
Umrezena su mi 5 racunara (racunari su mi povezani povezani putem swich-a.), hteo bih da na internet povezem samo 3 (ne bih da mi na ostala dva svrljaju net-om) ali tako da jedan ima najveci protok a druga dva da limitiram sa protokom.
Da li je to moguce uraditi ili kako?
Milan
 
koliko ja znam, protok se deli u zavisnosti od toga da li je i koliko opterecena konekcija istovremeno....npr. ako se na jednom kompu skida neki film, onda je na drugom surfovanje ili gledanje klipova otezano jer veci deo te konekcije otpada na download filma....znaci svaki kompjuter povlaci maksimalni protok ukoliko drugi kompjuter ne koristi net u isto vreme....A to da li moze unapred da se ogranici protok na svim portovima, morace neko drugi da ti odgovori jer ja ne znam......;) Inace, oduvek sam bio protiv tog "parazitnog" nacina koriscenja interneta.......
 
:)
Thanks.
Znas kako, radim u jednoj maloj ustanovi kulture i budzet nam je veoma mali tako da se snalazimo pomocu stapa i kanapa.:)
e sad...kontam ja da kada neko povuce veci fajl sa net-a da drugi mogu da se slikaju, :) stoga i zelim da na ostala dva racunara limitiram protok, ne bih da moram da trckaram od kancelarije do kancelarije i pauziram im download ako mi pokupe sav protok...posto je meni potrbeniji zbor prirode mog radnog mesta.
 
aham...pazi ovako - verovatno najprostija varijanta je ova:

napravi lokalnu mrezu od tih pet racunara, a modem prikaci na neki racunar, a ne na switch. taj racunar ce onda morati da ima dve mrezne, sto nije problem, jer mrezna kosta max 10 evra.

taj racunar je onda jedini izlaz na internet, sto znaci da treba da radi stalno, jer kad je iskljucen - nema neta :D
verovatno ce to biti tvoj racunar...

e sad, posto sav saobracaj ide preko njega, trebalo bi da bude malo jaca masina, sto je sigurno-sigurno, mreza ce verovatno da uspori malo masinu. takodje, ta masina kontrolise ko moze na net i koliko, posto sve ide preko nje.

kako sad to da namestis - to ne znam da ti kazem, ali mora da moze, pa sad bar da znas sta da trazis

ako su svi u switchu onda svi podjednako dele vezu i tu nista ne mozes da uradis
 

Back
Top