Srbija nije podržala zabranu kasetnih bombi

daxt

Elita
Poruka
17.079
Iako je inicirala Konvenciju o kasetnoj muniji, ona je jedina od država bivše Jugoslavije koja je nije potpisala


„Veoma sam razočaran što Srbija nije potpisala Konvenciju o kasetnoj municiji, prvi međunarodni dokument koji potpuno zabranjuje proizvodnju, upotrebu, prodaju, kupovinu, transfer i skladištenje kasetnih bombi. Očekujem od predsednika Tadića da pokaže liderske kvalitete i () odlučnost, i poput Gordona Brauna, premijera Velike Britanije, koji je odbacio argumente tamošnjeg Ministarstva odbrane za zadržavanje tog naoružanja, ukaže naciji na to da ne postoje validni razlozi za odlaganje. Srbija je bila lider u procesu izrade tog važnog sporazuma, a sada je jedina od država bivše Jugoslavije koja ga nije potpisala. Toliki zaokret za mene je misterija i tražim od srpske vlade da objasni ovaj pogrešni potez”, bio je izričit Tomas Neš, koordinator Koalicije protiv upotrebe kasetne municije, na jučerašnjem predstavljanju prvog izveštaja o uticaju neeksplodiranog kasetnog naoružanja u Srbiji.


Kako je on naglasio, našoj zemlji ova konvencija treba, jer bi kao potpisnica imala pravo na pomoć od zemalja koje su je bombardovale, a potpisale su sporazum. To bi podrazumevalo pomoć pri uklanjanju zaostalih bombi, ali i podršku žrtvama. Municija koja još postoji u Srbiji zastarela je i neupotrebljiva, ocenio je Neš. Niko je u regionu nema, pa ni za nas ne predstavlja odbrambenu meru. Ujedinjene nacije pozvale su zemlje koje do sada nisu potpisale konvenciju da to učine u Njujorku 18. marta, pa će Srbija, po rečima Tomasa Neša, imati novu priliku da to učini. Publikaciju o kasetnim bombama, prvu u svetu koja se odnosi na jednu zemlju, izradila je regionalna kancelarija nevladine organizacije „Norveška narodna pomoć”, sredstvima norveškog Ministarstva inostranih poslova. Izviđači „Norveške narodne pomoći”, koristeći podatke štaba NATO-a, nevladinih organizacija i Republičkog centra za razminiranje, tokom novembra prošle godine obišli su svih 105 zona delovanja NATO avijacije na kojima je upotrebljeno više od 37.000 komada kasetne municije, koja je u Srbiji ubila ili ranila 191 lice.
Maja 1999. ranjen je i Nišlija Dejan Dikić:
– Svaka osoba koja je doživela nesreću oseća snažan strah da će ostati zaboravljena. Ja, nažalost, imam osećaj da sam zaboravljen od rođene zemlje. Voleo bih da Srbija potpiše i ratifikuje sporazum, napravi jasan nacionalni plan kako da ga sprovede u delo i stavi kasetne bombe na smetlište istorije – objašnjava Dikić.
Većinu bombi je nakon rata uklonila vojska sa Civilnom zaštitom, ali je dekontaminacija uglavnom bila površinska. Istraživači su procenili da se 2.547 komada neeksplodirane kasetne municije, tipova BLU 97, MK 1, MK 4 i MK 118, još nalazi između 20 i 70 centimetara pod zemljom. Sumnjiva površina pod bombama je 30,7 kvadratnih kilometara, a pretpostavlja se da konačna teritorija koju treba očistiti zauzima oko 15 kvadratnih kilometara. Prema nalazima izviđača, oko 162.000 ljudi živi u kontaminiranim zajednicama, od čega oko 88.000 građana u neposrednoj blizini nedemontiranih bombi. Municija je zaostala u opštinama Crveni Krst, Kuršumlija, Bujanovac, Preševo, Sjenica, Kraljevo, Brus, Medijana, Gadžin Han, Stara Pazova, Vladimirci, Leposavić, Sopot, Raška i Knić.

http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Srbija-nije-podrzala-zabranu-kasetnih-bombi.lt.html
Tereza Bojković
mapa-x.jpg
 
Iako je inicirala Konvenciju o kasetnoj muniji, ona je jedina od država bivše Jugoslavije koja je nije potpisala


„Veoma sam razočaran što Srbija nije potpisala Konvenciju o kasetnoj municiji, prvi međunarodni dokument koji potpuno zabranjuje proizvodnju, upotrebu, prodaju, kupovinu, transfer i skladištenje kasetnih bombi. Očekujem od predsednika Tadića da pokaže liderske kvalitete i () odlučnost, i poput Gordona Brauna, premijera Velike Britanije, koji je odbacio argumente tamošnjeg Ministarstva odbrane za zadržavanje tog naoružanja, ukaže naciji na to da ne postoje validni razlozi za odlaganje. Srbija je bila lider u procesu izrade tog važnog sporazuma, a sada je jedina od država bivše Jugoslavije koja ga nije potpisala. Toliki zaokret za mene je misterija i tražim od srpske vlade da objasni ovaj pogrešni potez”, bio je izričit Tomas Neš, koordinator Koalicije protiv upotrebe kasetne municije, na jučerašnjem predstavljanju prvog izveštaja o uticaju neeksplodiranog kasetnog naoružanja u Srbiji.


Kako je on naglasio, našoj zemlji ova konvencija treba, jer bi kao potpisnica imala pravo na pomoć od zemalja koje su je bombardovale, a potpisale su sporazum. To bi podrazumevalo pomoć pri uklanjanju zaostalih bombi, ali i podršku žrtvama. Municija koja još postoji u Srbiji zastarela je i neupotrebljiva, ocenio je Neš. Niko je u regionu nema, pa ni za nas ne predstavlja odbrambenu meru. Ujedinjene nacije pozvale su zemlje koje do sada nisu potpisale konvenciju da to učine u Njujorku 18. marta, pa će Srbija, po rečima Tomasa Neša, imati novu priliku da to učini. Publikaciju o kasetnim bombama, prvu u svetu koja se odnosi na jednu zemlju, izradila je regionalna kancelarija nevladine organizacije „Norveška narodna pomoć”, sredstvima norveškog Ministarstva inostranih poslova. Izviđači „Norveške narodne pomoći”, koristeći podatke štaba NATO-a, nevladinih organizacija i Republičkog centra za razminiranje, tokom novembra prošle godine obišli su svih 105 zona delovanja NATO avijacije na kojima je upotrebljeno više od 37.000 komada kasetne municije, koja je u Srbiji ubila ili ranila 191 lice.
Maja 1999. ranjen je i Nišlija Dejan Dikić:
– Svaka osoba koja je doživela nesreću oseća snažan strah da će ostati zaboravljena. Ja, nažalost, imam osećaj da sam zaboravljen od rođene zemlje. Voleo bih da Srbija potpiše i ratifikuje sporazum, napravi jasan nacionalni plan kako da ga sprovede u delo i stavi kasetne bombe na smetlište istorije – objašnjava Dikić.
Većinu bombi je nakon rata uklonila vojska sa Civilnom zaštitom, ali je dekontaminacija uglavnom bila površinska. Istraživači su procenili da se 2.547 komada neeksplodirane kasetne municije, tipova BLU 97, MK 1, MK 4 i MK 118, još nalazi između 20 i 70 centimetara pod zemljom. Sumnjiva površina pod bombama je 30,7 kvadratnih kilometara, a pretpostavlja se da konačna teritorija koju treba očistiti zauzima oko 15 kvadratnih kilometara. Prema nalazima izviđača, oko 162.000 ljudi živi u kontaminiranim zajednicama, od čega oko 88.000 građana u neposrednoj blizini nedemontiranih bombi. Municija je zaostala u opštinama Crveni Krst, Kuršumlija, Bujanovac, Preševo, Sjenica, Kraljevo, Brus, Medijana, Gadžin Han, Stara Pazova, Vladimirci, Leposavić, Sopot, Raška i Knić.

http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Srbija-nije-podrzala-zabranu-kasetnih-bombi.lt.html
Tereza Bojković
mapa-x.jpg




..Има ли неко информацију,....да ли је Србија на крају потисала ту
конвенцију.........:think:

Не могу да верујем,
да није одмах........:roll::roll::roll:

.
.
 
..Има ли неко информацију,....да ли је Србија на крају потисала ту
конвенцију.........:think:

Не могу да верујем,
да није одмах........:roll::roll::roll:

.
.

Secam se kad sam gledao snimak nekog tipa koji je apelovao da Srbija potpise tu konvenciju, jer bi osim jednog zdravorazumskog moralnog cina to omogucilo i da se traze sredstva za ciscenje terena od neeksplodiranih kasetnih bombi, a mozda bi cak mogli i da trazimo neku odstetu (mada u to sumnjam)

U svakom slucaju zna se da su Bota, Shutko i Cheda glavni kocnicari, jer kako bi to moglo da ugrozi i atlantske, a, Boga mi, i evro- integracije.

Pa kad samo jos cujem ove SS-ovce sa B92 kako non stop ponavljaju ,,NATO intervencija"... :dash:
 
PRODUCERS OF CLUSTER MUNITIONS

33 countries have produced or are still producing cluster munitions:

Argentina, Belgium, Bosnia-Herzegovina, Brazil, Chile, China, Egypt, France, Germany, Greece, India, Iran, Iraq, Israel, Italy, Japan, Netherlands, North Korea, Pakistan, Poland, Romania, Russia, Serbia, Singapore, Slovakia, South Africa, South Korea, Spain, Sweden, Switzerland, Turkey, United Kingdom, United States

STOCKPILERS OF CLUSTER MUNITIONS

84 countries have stockpiled cluster munitions:

Algeria, Angola, Argentina, Australia, Austria, Azerbaijan, Bahrain, Belarus, Belgium, Bosnia & Herzegovina, Brazil, Bulgaria, Canada, Chile, China, Colombia, Croatia, Cuba, Czech Republic, Denmark, Egypt, Eritrea, Estonia, Ethiopia, Finland, France, Georgia, Germany, Greece, Guinea, Guinea Bissau, Honduras, Hungary, India, Indonesia, Iran, Iraq, Israel, Italy, Japan, Jordan, Kazakhstan, Kuwait, Libya, Moldova, Mongolia, Montenegro, Morocco, Netherlands, Nigeria, North Korea, Norway, Oman, Pakistan, Peru, Poland, Portugal, Qatar, Romania, Russia, Saudi Arabia, Serbia, Singapore, Slovakia, Slovenia, South Africa, South Korea, Spain, Sri Lanka, Sudan, Sweden, Switzerland, Syria, Thailand, Turkey, Turkmenistan, Uganda, Ukraine, United Arab Emirates, United Kingdom, United States, Uzbekistan, Yemen, Zimbabwe

http://www.stopclustermunitions.org/the-problem/countries/
 
хехе а што не потпишу и узму паре из фондова за разминирање? у интересу им је да срби гину од касетних бомби? имамо антисрпску,либерално капиталистичку,полтронску владу......
 
Kako tuziti gazdu sto te je zasipao kasetnim bombama kad i sam podrzavas njihovu upotrebu :D
Zna gazda sta radi, a vidim i kerovi su mu verni :mrgreen:

Не баш.
Наиме имамо у свом наоружању касетне бомбе у два облика. Авио бомбе и као бојеве главе за ракете Оркан и Огањ.
Тако би смо морали да ове уништимо и правимо потпуно нове што је не исплативо.

Дакле ов је паметно што смо урадили да не подржимо.
 
Дакле ов је паметно што смо урадили да не подржимо.

Ја јесам против...али сада када ми треба да их користимо .. било би глупо да их забранимо!

За уништавање шиптара су душу дале, требаће једног дана

Да ли сте видели како се зове стока "Томас Неш", то ђубре мора да је имало "part time job" у NATO , сад је гад "хуманитарац"
 
11:31
ПРИВЕДЕНО НЕКОЛИКО ОСОБА ЗБОГ РАЊАВАЊА ПОЛИЦАЈЦА

НОВИ ПАЗАР – Истражни судија новопазарског Окружног суда Ћамил Хубић је изјавио да је приведено неколико особа у истрази после рањавања полицајца Момчила Биорца у Новом Пазару.

„У овом тренутку немамо конкретно осумњичену особу. Опсежна истрага је у току”, рекао је Хубић за агенцију Бета.

Синоћ око 21 час непозната особа је испалила више хитаца на полицајца, који је после указане прве помоћи из Новог Пазара пребачен у Клинички центар у Крагујевцу.

Биорац је рањен у ноге и из болнице наводе да није животно угрожен.


Бета
 
Муслимани се обрачунавају међусобно :besna:

Јок...Србин полицајац рањен

11:31
ПРИВЕДЕНО НЕКОЛИКО ОСОБА ЗБОГ РАЊАВАЊА ПОЛИЦАЈЦА

НОВИ ПАЗАР – Истражни судија новопазарског Окружног суда Ћамил Хубић је изјавио да је приведено неколико особа у истрази после рањавања полицајца Момчила Биорца у Новом Пазару.

„У овом тренутку немамо конкретно осумњичену особу. Опсежна истрага је у току”, рекао је Хубић за агенцију Бета.

Синоћ око 21 час непозната особа је испалила више хитаца на полицајца, који је после указане прве помоћи из Новог Пазара пребачен у Клинички центар у Крагујевцу.

Биорац је рањен у ноге и из болнице наводе да није животно угрожен.


Бета
 
„Veoma sam razočaran što Srbija nije...”,

organizacije „Norveška narodna pomoć”, sredstvima norveškog Ministarstva inostranih poslova...

Ja sam veoma razočarana što je Norveška učestvovala u ilegalnom 78-dnevnom napadu na Srbiju gde je NATO između ostalog koristio kasetne bombe ubijajući civile, i veoma sam razočarana što ni Norveška ni domovina g. Neša još uvek nije platila reparacije Srbiji, za štetu od blizu 30 milijardi dolara.

Kad dobijemo sve te silne pare onda možemo da razmišljamo o ovakvim stvarima. Jer to košta.

I dokle će svaka anonimna boranija da "traži" od naše države da im bilo šta "objašnjava". Zar nije dosta ambasadora kojekakvih :)
 
Јок...Србин полицајац рањен

11:31
ПРИВЕДЕНО НЕКОЛИКО ОСОБА ЗБОГ РАЊАВАЊА ПОЛИЦАЈЦА

НОВИ ПАЗАР – Истражни судија новопазарског Окружног суда Ћамил Хубић је изјавио да је приведено неколико особа у истрази после рањавања полицајца Момчила Биорца у Новом Пазару.

„У овом тренутку немамо конкретно осумњичену особу. Опсежна истрага је у току”, рекао је Хубић за агенцију Бета.

Синоћ око 21 час непозната особа је испалила више хитаца на полицајца, који је после указане прве помоћи из Новог Пазара пребачен у Клинички центар у Крагујевцу.

Биорац је рањен у ноге и из болнице наводе да није животно угрожен.


Бета

Halo bolesnici jedni,kao prvo nikakve veze sa temom nema,kao drugo ko je pucao na njega jos se ne zna,makar koliko ja znam,kao drugo ne znate razlog zbog kojeg je pucano na njega,kao trece kladim se da niko pomenuo ne bi da je policajac bio musliman ...

:thumbdown:
 

Back
Top