Tadiceva i Dinkiceva bankarska mafija u Srbiji

Тихи

Starosedelac
Poruka
162.088
БАНКАРСКИ РАЈ
Ако је влада, притиснута ММФ-ом, смогла храбрости да смањује плате и отпушта запослене морала би скупити храброст и да коначно дирне у банкарске профите

Банке у Србије годинама наплаћају највеће каматне марже, а да при томе плаћају најнижи ефективни порез на добит у Европи. Таква каматна политика је огроман терет за грађане и привреду. Истовремено, порез на добит банкарског сектора занемарив је допринос буџету Србије.

Док сукаматне стопе светских валута у сталном паду и налазе се на најнижем нивоу у последњих неколико деценија, у Србији је тренд супротан. Када светске каматне стопе падају, српске банке подижу своје марже и тиме надокнађују пад базних (либор, еурибор) стопа. Домаћи дужник је увек на губитку.

Каматне стопе у Србији су у просеку бар двоструко веће од оних у Хрватској или Мађарској, на пример. Према последњим расположивим подацима, просечна каматна стопа достигла је ниво од спектакуларних 21 одсто годишње. Просечна каматна стопа накраткорочне кредите становништву порасла је на бесрамних 57 одсто.

С друге стране, номинална стопа пореза на профит је 10 одсто и једна је од најнижих у Европи. У Србији,земљи финансијских чуда, банке не плаћају ни то. Ефективни порез, онај који заиста стигне до буџета Србије, знатно је нижи од 10 одсто. Користећи бесмислене пореске погодности многе банке, поготово оне највеће, годинама нису плаћале порез. Управо се у пореској сфери најјасније сагледава лудост система, али и систем у тој лудости. Илустрације ради, банке у Хрватској плаћају порез по стопи од 20 одсто. Слична је ситуација и у осталим земљама у окружењу.

Овакве погодности за банкарски сектор могуће су само уз подршку српских економских власти и уз „интелектуалну” подршку стручне јавности која не види апсурде финансијског система или се бар прави да их не види. То дирљиво разумевање за интересе банкарског сектора има дугу предисторију.

Србија се необјашњиво лако одлучила да угаси домаће банке и да банкарски систем препусти странцима. То није било довољно, па је и одличан (државни) платни промет, као и приход од њега, галантно пренесен на банке. Банкама је затим омогућено да готово све кредитне операције обављају (ефективно) у страној валути. Тиме је обесмишљено постојања динара, а сви валутни и каматни ризици преваљени су искључиво на привреду и грађане.

Када је привреда потонула под теретом дугова, влада је прискочила у помоћ и на буџет превалила део приватног каматног терета. Зачуђујуће је да држава при томе није захтевала снижење каматних стопа. Напротив, она буџетским новцем помаже да каматне стопе остану на високом нивоу. Ове мере ће се вратити Србији као бумеранг. Буџет је у дефициту, па ће сваки динар или евро који држава данас плати банкама за субвенцију камата, подршку „пунту” и сл. грађани и привреда сутра враћати кроз раст пореза. Ако порези не буду расли, буџетска издвајања за школство, здравство, социјална давања, за инвестиције у инфраструктуру итд. додатно ће се смањивати.

ИНародна банка Србије (НБС) својом монетарном политиком обилато помаже банкарски сектор. Експлозивни прилив шпекулативног банкарског капитала је довео до вишка новца у оптицају и до перманентног инфлаторног притиска. Монетарни инструменти за неутралисање тог вишка новца могу шпекулативни капитал казнити, али и наградити. Подизањем стопе обавезне резерве, на пример, шпекулативни капитал се кажњава, а његов прилив дестимулише. Опредељење НБС било је другачије, па је изабранинструмент којим се шпекуланти награђују. Кроз тзв. Репо-операције вишкови новца се повлаче из система, али на тако повучен некорисни новац НБС плаћа огромну камату. У последњих годину дана та камата се кретала између 16 и 19 одсто (ефективно), па су банке капитал радосно уносиле у Србију. На гусарској финансијској сцени транзиционих земаља, репо-операције су прескуп механизам за неутралисање шпекулативног капитала. Цену ће у крајњој инстанци поново платити буџет, дакле грађани и привреда Србије.

Нужна реформа српског пореског и монетарног система захтева време, али се неке мере већ сада могу предузети. Ако је влада, притиснута ММФ-ом, смогла храбрости да смањује плате и отпушта запослене, морала би скупити храброст и да коначно дирне у банкарске профите. Увођење додатног пореза за банке, од нпр. 10 одсто, уз укидање било каквих пореских повластица банкарском сектору морале би бити прве мере за помоћ празном буџету. Додатна, разумна мера била би лимитирање каматне стопе које банке могу наплаћивати клијентима. Држава мора заштитити своје грађане и привреду – не од тржишта и његових закона већ од антитржишне самовоље домаћих монопола и картела. www.nkatic.wordpress.com

Финансијски консултант

Небојша Катић

http://www.politika.rs/pogledi/Nebojsha-Katic/BANKARSKI-RAJ.sr.html


---------------------


U EU sve kamatne stope vece od 20% godisnje su zabranjene i smatraju se zelenasenjem. I dok to u EU ne moze nikada proci u Srbistanu pod rezimom Tadica prolazi opusteno.

Katic u svom novom tekstu dira u najjacu mafiju od svih mafija u Srbiji - tzv bankarsku ili zelenasku mafiju. Postavlja se pitanje zasto Tadic i Dinkic deru gradjane porezima , smanjuju budzetlijama plate , udaraju nove prireze, namete i akcize - a ne smeju da oporezuju bankare koji se bogate na nesreci srpskog naroda udarajuci im najvece kamatne stope u Evropi?

Odgovor je jasan - zato sto Tadic, Dinkic, Jelasic , Djelic i kompanija za obezbedjivanje tog monopola i pljacku Srbije dobijaju svoj deo bankarskog profita . Setimo se samo Jelasiceve vile vredne par miliona evra na Dedinju. Setimo se Djelicevih akcija Meridijan banke vrednih 15 miliona evra. Setimo se Ivice Dacica i afere Kofer. To je samo delic od onoga sto je izaslo u javnost . Dinkiceve i tadiceve pare se mnogo bolje kriju i do njih nikada necemo doci jer se nalaze na racunima u offshore bankama.

Sve u svemu bez razbijanja bankarske mafije Srbiji nema napretka a razbijanja mafije ne moze biti bez smene vladajuce garniture Demokratske Stranke i G17+
 
Smeta, kako da ne smeta. Ali zašto misliš da bi radikali bolje organizovali državu? Zato što tako obećavaju?

pa kako to da radikalima ne verujes a ovima si verovao na obecanja koja su i onako izneverili>?

ja kazem dajmo im sansu pa tek onda kritikujmo :think:

ovima smo davali i suvise sansi i sto se mene tice nisu opravdali ukazano poverenje

drugo osnovni princip demokratski uredjenih drustava je smenjivost vlasti. to znaci da se vlast menja ciklicno na svake 4-8 godina. tako to funkcionise u drugim drzavama i ja bih voleo da bude tako i u srbiji

znaci vladale demokrate 9 godina sad je vreme da vladaju neki drugi koji su sada u opoziciji i tako u krug a ne da vladaju jedni isti 50 godina narednih.
 
pa kako to da radikalima ne verujes a ovima si verovao na obecanja koja su i onako izneverili>?

ja kazem dajmo im sansu pa tek onda kritikujmo :think:

ovima smo davali i suvise sansi i sto se mene tice nisu opravdali ukazano poverenje
Ne verujem ni jednima ni drugima. Ali za jedne od tih sam primetio da su previše ekstremni za moj ukus i glas je otišao tamo. Samo što dalje od ovih tvojih. Drugih razloga nema.
A odgovori konkretno na pitanje:
Ali zašto misliš da bi radikali bolje organizovali državu?
 
Ne verujem ni jednima ni drugima. Ali za jedne od tih sam primetio da su previše ekstremni za moj ukus i glas je otišao tamo. Samo što dalje od ovih tvojih. Drugih razloga nema.
A odgovori konkretno na pitanje:

zato sto mislim da od ovih gore ne moze da bude i zato sto vlast kvari ljude. sto je covek duze na vlasti to se vise kvari. zato na zapadu vlast menjaju na svake 4-8 godine. da se ne ukvari ;)
 
Ovo je istina. Preteruje Tihi cesto, ali sad si i ti ovim postovima gori od njega. Cim se ostane bez argumenata sledi uobicajena prepiska sa prebacivanjem, naravno ni rec o temi.
Ja nisam ni nudio neke argumente. :rtfm:
Ne sporim ja da je mnogo toga trulo u ovoj državi. Ali okrenuo sam priču na cilj ove teme/tema... Cilj koji ne nudi poboljšanje.
 
zato sto mislim da od ovih gore ne moze da bude i zato sto vlast kvari ljude. sto je covek duze na vlasti to se vise kvari. zato na zapadu vlast menjaju na svake 4-8 godine. da se ne ukvari ;)
Pa onda da se prvo pronađe neko dobar i pošten, a ne neko ko ''manje krade'' (a i to jer kaže: keve mi). Da se pronađe neko ko još nije kompromitovan. Ima li takvog na političkoj sceni Srbije?
 
Ali znam šta nije rešenje.
A zanima me:
Ne bih rekao da je tako.A i ne vidim ko je taj ''drugi''?...nemam miljenike na političkoj sceni,nemam miljenike na eurosceni,ne vidim bolje sutra ni sa kim pošto niko neće da misli i radi-svi bi da kradu...za mene nema ''drugog''.A kod ovih ne vidim ništa dobro.Ko je,uostalom izabrao Dinkića,Dačića i olinjalog Vuka?...nisu birači nego Tadić.
 
Ne bih rekao da je tako.A i ne vidim ko je taj ''drugi''?...nemam miljenike na političkoj sceni,nemam miljenike na eurosceni,ne vidim bolje sutra ni sa kim pošto niko neće da misli i radi-svi bi da kradu...za mene nema ''drugog''.A kod ovih ne vidim ništa dobro.Ko je,uostalom izabrao Dinkića,Dačića i olinjalog Vuka?...nisu birači nego Tadić.
Pa tačno, nema drugog. Ista firma... I to je problem na koji treba Srbija i svi mi da obratimo pažnju, a ne da se trudimo da dovedemo ''svog'' lopova.
 
Ja nisam ni nudio neke argumente. :rtfm:
Ne sporim ja da je mnogo toga trulo u ovoj državi. Ali okrenuo sam priču na cilj ove teme/tema... Cilj koji ne nudi poboljšanje.

pa da bi se problem resio treba ga prvo identifikovati

Eto mi smo identifikovali problem prevelikih neverovatno velikih kamatnih stopa u srbiji.

I sad p[osto je problem identifikovan neko treba da ga resi. Evo ja nudim Tadicu i Dinkicu da rese taj problem i oporezuju banke i spuste kamatne stope na nivo u Hrvatskoj ili Bugarskoj.

Eto dajem im 3 meseca da rese taj problem. Moze i 6. Al posle toga ako ga ne rese znaci ili da ne znaju ili ne umeju ili nece.

U sva tri slucaja problem ostaje i moguce ga je resiti samo njihovom smenom sa vlasti.

Jer za njih znamo sigurno da ga nece resiti pa ko rekoh, ajde da damo ovima iz opozicije sansu - mozda ga oni rese . Ako ne menjacemo i njih.
 

Back
Top