Izbori 1945. godine?

Q. in perpetuum hibernum

Stara legenda
Poruka
88.070
Da li iko zna išta o njima? Nikakve informacije nisam uspio pronaći. :think:

Znam samo da je bio "Narodni front", gdje je, pretpostavljam, bila Komunistička Partija Jugoslavije, i druga lista ujedinjena opozicija, u kojoj je, između ostalih, bila i Demokratska stranka.

Ko je bio u opoziciji i jesu li ovi (nedemokratski) izbori isto što i referendum za Tita i Kralja - ili ne?

Ko zna barem nešto o ovome? :think:
 
Meni je deda pricao da su glasali tako sto su u kutije ubacivali nekakve kuglice u kutuju onoga za koga glasaju. I kada su se zavrsili izbori sve kuglice su stavili u kutiju gde su bili glasovi za komuniste i da su komunisti pokrali izbore.
 
A meni je pok. deda ispričao da je kutija za komuniste bila tapacirana, a kutija "za kralja" imala je dasku na dnu i kako ko ubaci kuglicu - zato su i bile kuglice - ovi iza paravana čuju "tuk!". Onda pošalju "ekipu" za njim koja ga isprebija.

Izbori... pa ti biraj...
 
Da..glasalo se tako sto stavis ruku u jednu kutiju, stavis ruku u drugu kutiju(jedna je bila za komuniste, druga za opoziciju), i onda te ceka neko iz birackog odbora da ti pruzi ruku i cestita na glasanju(da bi se uverio da si spustio kuglicu)....
A kutija za komuniste je bila tapacirana,dok ona za opoziciju nije.Nisu bas tukli na licu mesta, ali su postojali oni koji su takve glasace belezili u tefter.
 
Ja znam da su mi deda i baba pricali da je bila kutija i za Kralja , ali da je bila ozvucena te da je naderao svako ko je u nju ubacio kuglicu .
A pre svega je bila jaka priprema svih ljudi koji ce glasati . Od najcrnjih pretnji , pa do raznih obecavanja . Lokalni neradnici , pijandeure i secikese , koje su radile ovo zastrasivanje , kasnije su nagradjeivani zamljom otetom od junaka sa Solunskog fronta .
 
Ja znam da su mi deda i baba pricali da je bila kutija i za Kralja , ali da je bila ozvucena te da je naderao svako ko je u nju ubacio kuglicu .
A pre svega je bila jaka priprema svih ljudi koji ce glasati . Od najcrnjih pretnji , pa do raznih obecavanja . Lokalni neradnici , pijandeure i secikese , koje su radile ovo zastrasivanje , kasnije su nagradjeivani zamljom otetom od junaka sa Solunskog fronta .

Ма то су приче губитника. Има ли негде записан службени извештај, за будуће историчаре? Само да видим колико су ти извори веродостојни.
 
Petar Luković (iz LDP-a) je 1993. napisao knjigu "Ćorava kutija". Međutim, nevezano s temom, evo koji je profil ovog LDP-ovca:

Petar Luković: Ponovo sam stigao u Sarajevo ujesen 1997. Moj brat od strica Vasko
Luković, pukovnik u Armiji BiH, otac dva sina od kojih je mlađi
poginuo boreći se na jedinoj pravoj strani - u bosanskim specijalcima,
poveo me je u obilazak "fronta". Sve ono što sam mislio da znam, da
sam negde video, čuo ili su mi pričali - palo je u vodu nad prizorima
nečuvenog, nepojamnog divljaštva. Kao da sam tu mržnju s okolnih brda
mogao fizički da osetim, kao da mi je tek tad, na svim tim strašnim
razvalinama, postalo jasno u šta se floskula o Srpstvu izrodila.


Koliko god iracionalno izgledalo - osećao sam stid što stižem iz
Beograda; kad sam na promociji svoje knjige Ćorava kutija, u Buybooku,
oktobra 1998, zaplakao pred svojim prijateljima (govorili su, opet
pamtim: Senad Pećanin i Ahmed Burić), činilo mi se da je plakati
sasvim prirodno, ne samo zbog grada koji toliko volim, već pre svega
zbog ljudi u tom gradu.

Jedina prava strana bila je - ne boriti se. Da su svi bili na toj strani, bilo bi dobro.
 
Poslednja izmena:
"Ćorava kutija" je glasačka kutija.

Postojala je u Srbiji do sredine pedesetih godina.

Glasanje se tada nije obavljalo uz pomoć glasačkih listića, jer je nepismenost bila na visokom nivou.

Glasanje se obavljalo uz pomoć gumene kuglice sa državnim grbom. Veličina kuglice je bila ok 1 cm u prečniku.

Na stolu, na glasačkom mestu postojao je veći broj glasačkih kutija koje su bile dosta duboke tako da se kroz okrugli otvor na vrhu mogla ruka zavući u kutiju do iznad lakta, a da se ne dodirne dno kutije. Svaki kandidat ili Partija koje je učestvovala na izborima je imala "svoju" vidno obeleženu kutiju.

"Ćorava kutija" je bila za "uzdržene" glasače.

Glasanje se obavljalo tako da bi glasač posle identifikacije, kao i danas, dobio gumenu kuglicu. Potom bi pred članovima izborne komisije glasač u svaku kutiju zavlačio ruku, pri tome držeći sve vreme stisnutu pesnicu u kojoj se na početku glasanja nalazila kuglica. Na kraju posle zadnje kutije glasač je pokazivao otvorenu šaku izbornoj komisiji kao dokaz da je kuglicu spustio u jednu od kutija, tj. da je glasao.

Glasačke kuglice su bile od gume da se nebi čuo zvuk prilikom spuštanja u jednu od kutija.

Kutije su imale takvo dno da glasači nisu mogli da varaju tj. da zagrabe kuglice i prebace ih u drugu kutiju.

Za to su se najčešće pobrinuli predstavnici izbornih komisija, jer krađa glasova nije tekovina poslednjih decenija.

Brojanje glasova se svodilo na brojanje kuglica.
 
"Ćorava kutija" je glasačka kutija.

Postojala je u Srbiji do sredine pedesetih godina.

Glasanje se tada nije obavljalo uz pomoć glasačkih listića, jer je nepismenost bila na visokom nivou.

Glasanje se obavljalo uz pomoć gumene kuglice sa državnim grbom. Veličina kuglice je bila ok 1 cm u prečniku.

Na stolu, na glasačkom mestu postojao je veći broj glasačkih kutija koje su bile dosta duboke tako da se kroz okrugli otvor na vrhu mogla ruka zavući u kutiju do iznad lakta, a da se ne dodirne dno kutije. Svaki kandidat ili Partija koje je učestvovala na izborima je imala "svoju" vidno obeleženu kutiju.

"Ćorava kutija" je bila za "uzdržene" glasače.

Glasanje se obavljalo tako da bi glasač posle identifikacije, kao i danas, dobio gumenu kuglicu. Potom bi pred članovima izborne komisije glasač u svaku kutiju zavlačio ruku, pri tome držeći sve vreme stisnutu pesnicu u kojoj se na početku glasanja nalazila kuglica. Na kraju posle zadnje kutije glasač je pokazivao otvorenu šaku izbornoj komisiji kao dokaz da je kuglicu spustio u jednu od kutija, tj. da je glasao.

Glasačke kuglice su bile od gume da se nebi čuo zvuk prilikom spuštanja u jednu od kutija.

Kutije su imale takvo dno da glasači nisu mogli da varaju tj. da zagrabe kuglice i prebace ih u drugu kutiju.

Za to su se najčešće pobrinuli predstavnici izbornih komisija, jer krađa glasova nije tekovina poslednjih decenija.

Brojanje glasova se svodilo na brojanje kuglica.

Manipulacije su bile brojne a izbori su zloupotrebljeni da se kroz fingirano glasanje deklarisu "narodni nepriajtelji" koji su posle istog redom pali u nemilost.
 
ne, ustvari bilo je ovako: ako glasas za kralja, ovi sto sede i gledaju, cuju 'tup' i kazu ovima ispred zgrade u kojoj se glasa da isprebijaju tog sto je glasao za kralja palicama, a posle ga poluziog bace kerovima
 
Приметићете да је постојала само једна листа за коју се могло гласати - листа Народног фронта. Ко није хтео да гласа за ту листу, имао је на располагању другу кутију - названу "ћорава" јер гласањем у ту кутију нисте гласали ни за кога пошто како рекох постојала је само једна листа. Де факто би то било гласање против листе Народног фронта.

Манипулације су биле обимне и разнолике, али притисак да се гласа за листу Народног фронта није био свуда исти. Разуме се да о слободном изјашњавању у таквом амбијенту нема ни говора, али ипак колико знам никад нико није довео у питање процену да би листа Народног фронта у сваком случају однела победу на тим изборима.

Ствар је била у томе да су ти избори трајно конципирали бољшевички изборни модел по коме је гласање слободно али избора заправо нема јер се увек гласа за задатог кандидата. Формално, могућност избора постоји, али у суштини не, можете само гласати за и против и ако не гласате за можете бити означени као субверзивни елемент. У таквим условима многи су одлучивали да уопште не гласају , али чак и то се сматрало за субверзивно понашање. Зато је у комунизму било такмичење између бирачких места где ће бити већи одзив, а победник је било место које што пре, по могућству до подне, обезбеди стопостотни одзив бирача.

На изборима 1945. који нису хтели да гласају нису смели то отворено да покажу него су се претварали као болесни, неки су одлазили и у болнице. Доскочили су им тако што су отварали гласачка места по болницама, а екипе скојеваца су носиле гласачке кутије по кућама да би и "болесни" могли да гласају. Тако да не само да су приморали сваког да гласа, него су још показали како ето мисле и на болесне.

Постоји прича за коју нисам сигуран да је потпуно апокрифна, о разговору између високих комунистичких руководилаца, где је један питао другога (чини ми се Кардеља) зашто краду изборе када ће на њима ионако да победе. На то је овај одговорио "да, на овим, али треба мислити на следеће".
 
Poslednja izmena:
Skoro je izasla knjiga Srdjana Cvetkovica "Izmedju srpa i cekica", tu ima celo jedno poglavlje posveceno organizaciji i zastrasivanju biraca na ovim izborima. Jedina pozitivna stvar bila je ta sto su i zene po prvi put imale pravo glasa na ovim izborima.

Meni je fascinantno da je i pored svega toga u Srbiji znacajan procenat biraca skupio hrabrost i dao svoj glas u coravu kutiju. Cak je u pojedinim manjim mestima i srezovima u kojima je bio jak ravnogorski pokret u coravu kutiju ubaceno cak 35-40% glasova (Zabari, Boljevac, Guca), a u nekom ustaskom uporistu u Hrvatskoj (cini mi se da zove Novi Marof) cak je vecina glasaca glasala u coravu kutiju.
 
Избори за Уставотворну скупштину су одржани 11. новембра 1945.
Предизборна кампања као и сами избори су били нелегитимни: одржани су у атмосферри страха, донето законодавство је омогућило да са изборних спискова, према званичним подацима, буде избрисано 194.158 бирача (2,3%).На изборима је постојала само једна листа -Народног фронта ( уз КПЈ, чинили су је низ ''странака'' које су требале да му дају привид ''народног фронта''-Републиканска странка, Народна сељачка странка, Самостална демократска партија...).

Релевантне партије у предратном политичком животу Србије-Демокртатска странка, Народна радикална странка и Савез земљорадника одбили су да пријаве листу за изборе. Поред тога што су указивали на недопустиво велики број грађана Србије избрисаних из бирачких спискова, указивали су на гушење јавне речи и слободе говора ( на један лист опозиције је долазило 130 листова Народног фронта), протестовали против партијске свемоћи и једнопартијске диктатуре, ''рђавих политичких закона'', начина организовања избора, монопола на ''патриотизам'', различитих притисака који су карактерисали изборну кампању ( између осталог и физичког насиља).
Уз ограничење слободе деловања опозиционих странака, непоштовања одредба постојећих закона о слободи штампе, збора и договора, комунисти су приступили дезавуисању и уништавању опозиционих странака (у покушају да спрече стварање Фронта опозиционих грађанских снага) : ''сазвали'' су некакву Конференцију среских делегата Демократске странке, која је покушала да разбије језгро Демократске странке, те је Гролову групу означила као ''дисидентску'' и ''мањинску'', која форсира ''мало знане'' и ''непризнате'' кандидате сумљивог морала и великих амбиција...
У покушају да нешто промене, опозициони представници су напустили Владу и Скупштину, а краљ Петар II Карађорђевић у жељи да иазове кризу режима, повукао је овлашћења дата кралјевским намесницима. 10. срптембра 1945. политичари из емиграције ( С. Јовановић, Ј. Бањанин, М. Гавриловић, В. Вилдер и други) упутили су Меморандум Конференцији министара иностраних послова великих сила у Лондону, тражећи да се осуди страховлада КПЈ, спречи избијање грађанског рата, образовање владе састављене и од представника демократских партија која ни успоставила контролу избора, слободно изјашњавање о облику државног уређења и устројству институција власти, упућивање у Југославију савезничке мисије која би одржавала ред и формирала неполитичку војску и полицију.

Што се тиче самог процеса гласања, оно што сам чуо из уста самих актера, он је изледао овако:
 
Jedina pozitivna stvar bila je ta sto su i zene po prvi put imale pravo glasa na ovim izborima.

Žene (ali samo slovenskih narodnosti) su prvi put imale pravo glasa na nacionalnim izborima za Narodno vijeće Srba, Bunjevaca i ostalih slovenskih naroda Baranje, Bačke i Banata 1918. godine.

Vojvođani su bili najglasniji od svih koji su htjeli da se 1920. godine na izborima u KSHS da pravo ženama da glasaju, a bili su polovično zadovoljeni proglasom opšteg prava glasa Vidovdanskim ustavom 1921. godine, ali to je ostalo mrtvo slovo na papiru, jer sve do 1945. godine ne dadoše pravo glasa ženama.

Valjda su ovi južno od Save i Dunava bili isuviše konzervativni za tako nešto. :think:
 
Poslednja izmena:
Žene (ali samo slovenskih narodnosti) su prvi put imale pravo glasa na nacionalnim izborima za Narodno vijeće Srba, Bunjevaca i ostalih slovenskih naroda Baranje, Bačke i Banata 1918. godine.

Vojvođani su bili najglasniji od svih koji su htjeli da se 1920. godine na izborima u KSHS da pravo ženama da glasaju, a bili su polovično zadovoljeni proglasom opšteg prava glasa Vidovdanskim ustavom 1921. godine, ali to je ostalo mrtvo slovo na papiru, jer sve do 1945. godine ne dadoše pravo glasa ženama.

Valjda su ovi južno od Save i Dunava bili isuviše konzervativni za tako nešto. :think:


To je malo komplikovanije nego što na prvi pogled izgleda. Srbija tj. Jugoslavija uopšte nije bila zemlja u kojoj su politička i druga prava žena bila zanemarena, ako se uporedi sa drugim "naprednim" evropskim državama.

U ovom kontekstu je bitnije to da su žene dobile pravo glasa jer su komunisti znali da će žene biti njihovo biračko telo.
 
PRIVREMENA VLADA DEMOKRATSKE FEDERATIVNE JUGOSLAVIJE, formirana je 7. marta 1945. kao koaliciona vlada od predstavnika Nacionalnog komiteta oslobođenja Jugoslavije i predstavnika kraljevske jugosl.vlade dr Ivana Šubašića. Stvaranje koalicione vlade došlo je kao rezultat velikih vojnih pobeda NOV i POJ I drugih uspeha NOP i afirmacije nove Jugoslavije u svetu, s jedne, i nastojanja izbegličke vlade i saveznika, koja su posebno formulisana na konferenciji u Jalti, da dođe do kompromisa između kraljevske vlade i rukovodstva NOP, s druge strane. Posle sporazuma Tito-Šubašić ) od 16. juna 1944. i dopune tog sporazuma od 1. nov. iste godine, uspostavljena je institucija Namesništva (Kraljevsko namesništvo) , kao i niza drugih sporazuma, dogovora i žive diplomatske aktivnosti, u kojoj je bilo i dramatičnih trenutaka zbog pokušaja kralja i njegovih savetnika da izigraju sporazum došlo je, na osnovu preporuke Staljina,Čerčila i Ruzvelta (konferencija u Jalti febr. 1945), do obrazovanja Privremene vlade DFJ. Pored toga, konferencija u Jalti preporučila je da se AVNOJ proširi narodnim poslanicima koji su izabrani 1938. god. a za vreme rata nisu bili kompromitovani kao saradnici okupatora. Organizaciona struktura Privremene vlade bila je predviđena ranije, sporazumom između Tita I Šubašića, tako da je, posle preporuke iz Jalte, trebalo rešiti samo njen personalni sastav. Prethodnim ostavkama Nacionalnog komiteta i kraljevske vlade, prilikom obrazovanja Privremene vlade, onemogućen je njen sastav po principu delegiranja. No, iako nije bila podeljena na dve kategorije predstavnika, P. ipak nije bila monolitni organ, jer su Šubašić i njegovi ministri nastojali da onemoguće dalji razvoj NOP. Na predlog Predsedništva AVNOJ Namesništvo je imenovalo vladu DFJ. Vlada je položila zakletvu AVNOJ kao predstavniku naroda. Sastav vlade DFJ na dan njenog formiranja 7. marta 1945. izgledao je ovako: predsednik Ministarskog saveta
i ministar narodne odbrane maršal Jugoslavije Josip Broz Tito; potpredsednik Ministarskog saveta Milan Grol (24. avg. 1945. podneo je ostavku, s namerom da
izazove krizu vlade i onemogući rad Privremene narodne skupštine); potpredsednik Ministarskog saveta i ministar za konstituantu Edvard Kardelj; ministar inostranih
poslova dr Ivan Šubašić; ministar bez portfelja dr Josip Smodlaka; ministar unutrašnjih poslova Vlado Zečević; ministar pravosuđa Frane Frol; ministar prosvete Vladislav Ribnikar; ministar finansija Sreten Zujović; ministar bez portfelja dr Juraj Šutej; ministar industrije Andrija Hebrang; ministar trgovine i snabdevanja inž. Nikola Petrović; ministar poljoprivrede dr Vaso Cubrilović; ministar šumarstva Sulejman Filipović; ministar rudarstva Bane Andreev; ministar socijalne politike dr.Anton Kržišnik; ministar kolonizacije Sreten Vukosavljević; ministar narodnog zdravlja dr Zlatan Sremec;ministar pošta, telegrafa i telefona dr Drago Marušić; ministar građevina Steva Zečević; ministar informacija Sava Kosanović; ministar Srbije Jaša Prodanović; ministar Hrvatske dr Pavle Gregorić; ministar Slovenije Edvard Kocbek; ministar BiH Rodoljub Čolaković; ministar Makedonije Emanuel Čučkov; ministar CG Milovan Đilas. Dva dana po svom obrazovanju, Vlada je obnarodovala Deklaraciju, koju je predsednik Tito pročitao
preko Radio-Beograda. U Deklaraciji su izneti: politička linija, principi, program i ciljevi Privremene vlade.Podvučena je rešenost da se sve snage zemlje što jače angažuju za pobedonosni završetak rata i proterivanje neprijatelja, za ulaganje svih snaga za privrednu obnovu,za dalji razvoj narodne vlasti, izražene u sistemu NOO, za ravnopravnost naroda i rešavanje svih pitanja u uzajamnoj saradnji sa federalnim jedinicama, za jačanje i proširivanje polit, prava građana, zatim za rešavanje raznih ekonom, i socijalnih problema. Podvučena je I rešenost Vlade da sve teritorije naseljene jugosl. zivljem priključi Jugoslaviji.

PRIVREMENA NARODNA SKUPŠTINA DEMOKRATSKE FEDERATIVNE JUGOSLAVIJE (PNS), proglašena je 10. avg. 1945. na Trećem zasedanju AVNOJ, koje je počelo 7. avg. Pošto je u predstojećoj etapi razvoja Ustavotvorna skupština, koja će se izabrati na slobodnim izborima, trebalo da reši pitanje unutrašnjeg uređenja zemlje,AVNOJ se u formi rezolucije proglasio za PNS DFJ. U Skupštini, koja je zadržala jednodomni oblik, kakav je imao i AVNOJ, obrazovani su parlamentarni klubovi poslanika NF i građanske opozicije. Po čl. 1. Statuta Kluba narodnih poslanika Narodnog fronta, svi poslanici koji su pripadali NF obavezno su bili i članovi njegovog kluba u PNS. Klub poslanika NF delio se u 6 sekcija i u svaku od njih ulazili su poslanici federalnih jedinica.Obrazovanjem stalnih odbora i donošenjem poslovnika, kao i formiranjem klubova, AVNOJ je dobio obeležje radnog predstavničkog tela, a PNS u koju je prerastao zadržala je i dalje njegovu ulogu vrhovnog organa drž.vlasti. Vlada je u ovom prelaznom periodu i dalje ostala polit. odgovorna AVNOJ, odn. PNS. Nastojanja opozicije na čelu sa Grolom da legalizuje svoju grupaciju u PNS, svodila su se na odbacivanje tekovina NOB i izgradnju vlasti iznova, pri čemu se podrazumevalo preuzimanje ustanova starog sistema i njihovo deklarativno prožimanje izvesnim socijalno-polit. liberalnijim sadržajem. Nasuprot opoziciji, skupštinska većina je polazila od već izgrađenog poretka u NOB, koji su podržavale ne samo org. NOP nego i široki krugovi naroda. Bez obzira na Grolovu ostavku u Skupštini i vladi DFJ, Skupština je nastavila rad i izvršila sve pripreme oko izbora za Ustavotvornu skupštinu. Privremena NS je prestala sa radom, odnosno bila je raspuštena 27. okt. 1945. Jedanaestog nov. 1945. održani su izbori, a 29. nov. (1945) proglašena je Federativna Narodna Republika Jugoslavija.
 
А у обе главну реч водили забрањени комунисти...То су ипак биле само форме ради легалности, јер комуњаре уче да се власт осваја оружјем...
 
А у обе главну реч водили забрањени комунисти...То су ипак биле само форме ради легалности, јер комуњаре уче да се власт осваја оружјем...

....:D kao i srpska radikalna stranka pre njih...verovatno je glavni problem sto su Srbijanci nisu bili ni pobednici, niti na njihovoj strani, pa nisu mogli nista da traze, ili dele, sto deluje na tastinu.
 
Nije bilo demokratije ni pre, ni posle tih izbora, a nema je ni sada, mozda malo vise nego tada.
I meni je deda rekao isto.
Meni je deda pricao da su glasali tako sto su u kutije ubacivali nekakve kuglice u kutuju onoga za koga glasaju. I kada su se zavrsili izbori sve kuglice su stavili u kutiju gde su bili glasovi za komuniste i da su komunisti pokrali izbore.
 
Da li iko zna išta o njima? Nikakve informacije nisam uspio pronaći. :think:

Znam samo da je bio "Narodni front", gdje je, pretpostavljam, bila Komunistička Partija Jugoslavije, i druga lista ujedinjena opozicija, u kojoj je, između ostalih, bila i Demokratska stranka.

Ko je bio u opoziciji i jesu li ovi (nedemokratski) izbori isto što i referendum za Tita i Kralja - ili ne?

Ko zna barem nešto o ovome? :think:

Na "demokratskim" izborima 11. novembra 1945. godine utvrđena je samo jedna savezna lista. To je bila lista Narodnog fronta Jugoslavije sa nosiocem liste J. B. Titom, predsednikom vlade i ministrom narodne odbrane. Pored ove liste, postojala je i "kutija bez liste". Prema rezultatima koje je utvrdila Savezna izborna komisija, na izbore je izašlo 7.432.469 birača od 8.383.455 upisanih. Za listu Narodnog fronta Jugoslavije glasalo je 6.725.047 birača ili 90,48%, a za "kutiju bez liste" 707.422 birača. Procentualno najmanji broj birača je izašao u Srbiji 77,16%. U ostalim delovima Jugoslavije taj broj se kretao od 91,77% u Hrvatskoj do 97,68% na Kosovu i Metohiji.[12] Eliminacijom koju smo već naveli u biračkim spiskovima i bojkotom dela biračkog tela u Srbiji, pobeda NFJ je bila više nego ubedljiva. Glasalo se gumenim kuglicama (pisac ovih redova je imao priliku da od živih članova biračkih odbora čuje da je bilo presipanja kuglica iz "ćorave kutije" u onu drugu posle zatvaranja biračkih mesta). Birački odbori su bili sastavljeni od "poverljivih" ljudi "narodne vlasti".

Cijeli članak:http://www.jura.kg.ac.rs/index.php/sr/6l4.htm
 

Back
Top