Deset godina od kako je ubijen Slavko Ćuruvija

tu tu tu

Buduća legenda
Poruka
45.209
http://www.mtsmondo.com/news/world/text.php?vest=130831

v130831p0.jpg



Deset godina od ubistva Slavka Ćuruvije Subota, 11. april 2009.



Danas se navršava deset godina od brutalnog ubistva novinara Slavka Ćuruvije, a njegove ubice još uvek nisu otkrivene.

Novinar i vlasnik "Dnevnog telegrafa" i "Evropljanina" Slavko Ćuruvija ubijen je 11. aprila 1999, na Uskrs, u pasažu zgrade u kojoj je stanovao, u Svetogorskoj ulici.

Ubice su u Ćuruviju s leđa ispalile 17 metaka.

Nalagodavci i ubice do danas nisu pronađene, a prijatelji, kolege i Ćuruvijina porodica veruju da ubistvo ima političku pozadinu, zbog oštrih reči i kritičkih stavova koje je taj novinar iznosio o režimu Slobodana Miloševića.

Spekulisalo se da su na listi osumnjičenih nalogodavaca nekadašnja predsednica Jugoslovenske levice (JUL) Mirjana Marković, bivši šef Državne bezbednosti (DB) Radomir Marković i šef beogradskog centra DB Milan Radonjić.

Do sada je na zahtev specijalnog tužioca za organizovani kriminal saslušano oko 100 svedoka, među kojima su bivši pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP), pojedini građani i novinari.

Prema navodima beogradske štampe i elektronskih medija, jedan očevidac ubistva Ćuruvije je kao neposrednog izvršioca prepoznao Luku Pejovića, pripadnika rasformirane Jedinice za specijalne operacije.
Sumnja se da je Pejovića i pripadnika DB Miroslava - Mikija Kurka na mesto ubistva dovezao drugi pripadnik službe Ratko Romić. Ta saznanja potvrđuju sumnju da je ubistvo Ćuruvije organizovano pod palicom DB.

Pejović je ubijen u decembru 2000. godine, a kao razlog za njegovo ubistvo je navođen pokušaj da se preseče veza između naručilaca ubistva i izvršilaca, odnosno da se onemogući ubici da progovori o slučaju Ćuruvija.

Pre ubistva Ćuruviju je neprestano pratilo oko 30 pripadnika DB.

Mediji su, pod pretnjom ratne cenzure, šturo izveštavali o Ćuruvijinom ubistvu. Prva komemoracija održana je šest meseci kasnije, a prva fotografija beživotnog tela Ćuruvije objavljena je godinu dana nakon ubistva.

Na godišnjicu ubistva, Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) postavilo je na mestu ubistva spomen plocu, na kojoj je uklesano da je Slavko Ćuruvija ubijen "zbog oštrih i kritičkih reči".



UNS i NUNS polažu vence na mestu ubistva

Predstavnici Udruženja novinara Srbije i Nezavisnog udruženja novinara Srbije položiće vence u Svetogorskoj ulici ispred broja 35, na mestu gde je pre deset godina ubijen novinar Slavko Ćuruvija.

Kako se navodi u saopštenju UNS-a, predstavnici novinarskih udruženja će nositi transparent "Pronađite ubice novinara" i na nekoliko minita će zaustaviti saobraćaj u Svetogorskoj ulici u znak protesta zbog neefikasnosti istrage.

UNS podseća da je prošlo deset godina od ubistva vlasnika "Dnevnog telegrafa" i "Evropljanina" i da istraga, uprkos brojnim i javno datim obećanjima, za svo ovo vreme, nije dala rezultate.

Dodaje se da će UNS , kao i prethodnih godina, pozvati državne organe da ispune obećano i konačno otkriju ko stoji iza ubistva novinara Slavka Ćuruvije.

(Beta/MONDO)
 
Poslednja izmena:
Ovo ti nije trebalo.

Sada će doći ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ i kisela bombona i objasniće ti da to sa rahmetli Slobom veze nije imalo.
Sa macom možda veze i ima, ali kuca "sigurno ništa znao nije".

Sta ja imam da objasnjavam nesto sto je opste poznato .............:roll:..........imas li ti nekih dokaza za ovo na sta aludiras,ili samo lajes ko obichni avlijaner........:mrgreen:

Dete debil........:rotf:
 
Sta ja imam da objasnjavam nesto sto je opste poznato .............:roll:..........imas li ti nekih dokaza za ovo na sta aludiras,ili samo lajes ko obichni avlijaner........:mrgreen:

Dete debil........:rotf:
Ajde DOĐ-u izbljuj ti dokaze za to "opšte poznato", ali prethodno se konsultuj sa tatom, sigurno imaš na raspolaganju neki njegov citat ili nekakvu njegovu verbalnu morbidnu pikanteriju kojim je popratio Ćuruvijinu smrt.

I pokušaj kulturno diskutovati, pa ću i ja biti takav.
 
Ajde DOĐ-u izbljuj ti dokaze za to "opšte poznato", ali prethodno se konsultuj sa tatom, sigurno imaš na raspolaganju neki njegov citat ili nekakvu njegovu verbalnu morbidnu pikanteriju kojim je popratio Ćuruvijinu smrt.

I pokušaj kulturno diskutovati, pa ću i ja biti takav.

:hahaha::hahaha: naravno da necu kulturno da diskutujem,jer mi nisi dao povoda za tako nesto.

Drugo,nemam ja shta da izbljujem dokaze za tvoje debilne budalashtine............ako imas i 2 grama mozga u tintari sto do sada ne pokazujes,znao bi da onaj ko optuzuje treba da da dokaze.

Ali shodno tvojoj fashistichkoj ideologiji,ja trebam da branim nevinog choveka od tvojih izmishljotina.........perverzno.....:roll:.........:hahaha:
 
Pa nisam to reko nemoj tako, samo dopunjujem biografiju.
Онда допуни до краја: Био је човек Службе. (Мало одметнут). И тиме, човек који је сувише знао (Тај пут не у режији Хичкока, него злотворског Злободановог режима :evil:)
 

Back
Top