Најбогатији Албанац на свету

Владан

Buduća legenda
Poruka
35.698
...је Беџет Пацоли.
Ево кратке биографије презете са сајта антић.орг

Pacoli je u americku prestonicu slio ogromne sume novca da bi zauzeo najbolju startnu poziciju u borbi za ekonomsku i politicku nezvisnost Kosova. Kako je NT pisao u proslom broju, Pacolijeva udarna pesnica bice nova politicka grupa The Alliance New Kosovo, u kojoj su se okupila uticajna imena americke i medjunarodne politike, bliska i samoj porodici Bus.
Ko je zapravo covek koji svoje bogatstvo zeli da pretoci u policijski uticaj na rodnom Kosovu i koji medju svoje prijatelje ubraja Bila Klintona i Borisa Jeljcina?
Uzor - deda Osman
Stanovnik Lugana, Svajcarac albanskog porekla iz sela Marevca na Kosovu, rodjen je 30. avgusta 1951, kao najstariji od petoro brace i pet sestara. Kako pise u Pacolijevoj zvanicnoj biografiji, uzor, ucitelj i duhovni vodja bio mu je deda Osman.
Zbog teske finansijske situacije, 1970. odlazi na studije u inostranstvo, u Hamburg. Ne birajuci poslove da bi platio fakultet, uspeo je da se posle cetiri godine vrati na Kosovo "s diplomom iz oblasti marketinga i trgovine i znanjem mnogih jezika: nemackog, ruskog, francuskog, engleskog, italijanskog, turskog i svih slovenskih jezika"!
Pacoli s ponosom istice i da je deset meseci "imao cast da bude u specijalnoj gardi predsednika Tita".
Posle dve godine i iskustva stecenog radom u industriji tekstila, Pacoli ponovo odlazi u inostranstvo. Posle kraceg boravka u Austriji, 1977. se nastanjuje u kantonu Ticino, u Svajcarskoj, gde i danas zivi s tri kcerke: Arberesom, Selenom i Hanom.
Zahvaljujuci njegovom smislu za biznis, svajcarska firma Interplastika dostigla je godisnji obrt od 290 miliona franaka, uglavnom u istocnim zemljama. Podelivsi kompaniju, 1990. osniva Mabetex. Ovo preduzece, osim nekoliko potkompanija u Svajcarskoj, ima strana predstavnistva i nezavisne kcerke-firme u Rusiji, Nemackoj, Austriji, Italiji, Kini, Ukrajini, Ceskoj, Sloveniji, Moldaviji, Kazahstanu, Uzbekistanu, Iranu, Bosni, Albaniji, Kosovu, ali i na Floridi u SAD.
Prvi veliki uspeh firma Mabetex postigla je u Rusiji, gde su sagradili fabriku decjeg pudera. Usledila je izgradnja dve velike bolnice, mnogo poslovnih zgrada, Nacionalnog pozorista, nekoliko luksuznih hotela... Najpoznatiji posao koji su odradili je obnova Kremlja, za sta su dobili i posebna priznanja od tadasnjeg ruskog predsednika Jeljcina.
Pacolijeva firma specijalizovala se za rekonstrukciju prestiznih gradjevina i ekskluzivnih projekata. Obnavljali su pozoriste Feniks u Veneciji, koje je izgorelo u pozaru, zatim zgrade nemacke vlade, kao i mnoge znacajne objekte u Saudijskoj Arabiji, Kuvajtu, Tuskoj, Argentini. Na Karibima su gradili turisticke komplekse. Nakon toga prosirili su poslovanje na Istok, pre svega na Kazahstan i Kinu.
Pasioniran ljubitelj konja
Mnogo posla imali su i na Kosovu: obnavljali su zgrade kancelarija ambasada SAD, Nemacke, Kanade i Svedske u Pristini. Tamo su gradili i luksuzne prodajne centre, sportske dvorane, poslovne zgrade. U Zenevi su obnovili zgradu ambasade Kazahstana i renovirali Swiss Diamond Hotel Olivella sa 5 zvezdica, na jezeru u blizini Lugana.
Pacoli od 1992. poseduje 12 kompanija sirom sveta koje se bave raznim delatnostima: od medicine, preko turizma, finansija, gradjevinarstva, do medija i sporta. On sponzorise reli Pariz-Dakar, tenisere, a vlasnik je i jednog kosarkaskog kluba. Pacoli je veliki ljubitelj zivotinja, pogotovo konja, pa je uzgojio i posebnu pasminu. Procenjuje se da je godisnji promet njegovih firmi nekoliko milijardi dolara.
Ipak, u srediste svetske javnosti ovaj Albanac s Kosova dospeo je tek 1997, kad se u Luganu na spektakularan nacin ozenio italijanskom pevacicom Anom Oksom. (Italijanski tabloidi tvrde da je trenutno u vezi s tamosnjom pevacicom Ivanom Spanjom.) Mediji su se ponovo za njega zainteresovali i pocetkom 1999, kad je Karla del Ponte, u to vreme svajcarski drzavni tuzilac, upala u kancelarije njegove firme Mabetex u Luganu. Po zahtevu ruskog drzavnog tuzioca Jurija Skuratova, dve godine je istrazivala da li je Pacoli davao mito ruskom predsedniku Jeljcinu i njegovim saradnicima, da li je prao novac za njih i da li su Jeljcinove kcerke koristile kreditne kartice njegove firme. "Kremljingejt" je bio prvoklasan svetski skandal koji je godinama drmao Rusiju.
Bedzet Pacoli, kao suvlasnik, ima znacajan udeo i u profitu benzinskih pumpi austrijske kompanije OMV, postavljenih sirom Srbije. Proteklih desetak godina na Kosovu i jugu Srbije radio je s naftom, gradjevinskim materijalom i drugom akciznom robom.
Tokom NATO agresije Pacoli je iz Svajcarske aktivno finasirao OVK, a posle bombardovanja vratio se na Kosovo i nastavio da pomaze teroristicku OVPBM, koja je "operisala" na teritorijama opstina Bujanovac, Presevo i Medvedja.


Да би тема била активна и наставила свој ток, поставићу питање -констатацију. Најбогатији Албанац се бори да се створи албанска држава Косово, лобира, војно и финансијски је помаже; а наш најбогатији Србин Делта-мен, само пуни своје џепове и гледа свој лични интерес?
 
samo da napomenem, covek jeste bogat, da li je toliko ne znam, ali ima i uticaja u svetu. ako se secate neke otmice od pre par godina, on je licno otisao tamo i izdejstvovao oslobodjenje tih taoca, dva albanca. inace kod nas svako malo jave da je otisao u neku zemlju da lobira za priznanje kosova, i obicno nakon kraceg vremena ta nas zemlja i prizna. ima i svoju partiju, koja ima oko 10% glasaca. cak sam i glasao za njega, ne zato sto je sposoban, sto ne sumnjam, vec zato sto je bogat, i nece krasti ovaj narod posto ima dovoljno.
ps. kao svojevrsna reklama pred izbore, u svakom gradu je obnovio-renovirao neku ili vise dotrajalih zgrada, npr.u mitrovici je uredio fasadu "plavog solitera" i "oficirske zgrade" kod jadrana bezplatno.
ps.ana oksa je albanka po ocu.
 
samo da napomenem, covek jeste bogat, da li je toliko ne znam, ali ima i uticaja u svetu. ako se secate neke otmice od pre par godina, on je licno otisao tamo i izdejstvovao oslobodjenje tih taoca, dva albanca. inace kod nas svako malo jave da je otisao u neku zemlju da lobira za priznanje kosova, i obicno nakon kraceg vremena ta nas zemlja i prizna. ima i svoju partiju, koja ima oko 10% glasaca. cak sam i glasao za njega, ne zato sto je sposoban, sto ne sumnjam, vec zato sto je bogat, i nece krasti ovaj narod posto ima dovoljno.
ps. kao svojevrsna reklama pred izbore, u svakom gradu je obnovio-renovirao neku ili vise dotrajalih zgrada, npr.u mitrovici je uredio fasadu "plavog solitera" i "oficirske zgrade" kod jadrana bezplatno.
ps.ana oksa je albanka po ocu.

Imam jednog dobrog druga, sa Kosova naravno s prezimenom Pacoli. Nisam ga vidio 20-ak godina. Sada bi taj Pacoli trebao da ima negdje oko 40 i neku godinu.... Pacoli Rhuzxdi
 
samo da napomenem, covek jeste bogat, da li je toliko ne znam, ali ima i uticaja u svetu.
ako se secate neke otmice od pre par godina, on je licno otisao tamo i izdejstvovao oslobodjenje tih taoca, dva albanca.
inace kod nas svako malo jave da je otisao u neku zemlju da lobira za priznanje kosova, i obicno nakon kraceg vremena ta nas zemlja i prizna. ima i svoju partiju, koja ima oko 10% glasaca. cak sam i glasao za njega, ne zato sto je sposoban, sto ne sumnjam, vec zato sto je bogat, i nece krasti ovaj narod posto ima dovoljno.
ps. kao svojevrsna reklama pred izbore, u svakom gradu je obnovio-renovirao neku ili vise dotrajalih zgrada, npr.u mitrovici je uredio fasadu "plavog solitera" i "oficirske zgrade" kod jadrana bezplatno.
ps.ana oksa je albanka po ocu.

А јел помогао и да се пар хиљада отетих Срба ослободе виталних органа ???
 
Vau si faca ovo ono:hahaha:....a da li si pokusao da ustanovis kakve veze sa logikom ima tvoj prethodni post(pre ovog citiranog:tajna:)........:cool::lol:

Znam da je tebi tesko da ukapiras,nemoj mnogo da naprezes mozak.:tease:
Znam ljude(gasterbajtere) koji uloze po pola miliona evra u kucu, u kojoj provedu 20 dana godisnje, samo da bi bili glavne baje u kraju.Ali zato kada treba dati 50 evra za zamenu upicnih sijalica i uredjenje zivotnog prostora,onda kazu "ma ste me boli kita za tamo neke sijalice i zive ograde i onako sam ovde 20 dana u godini".A kada bi mu, nedaj Boze, spomenuo da odvoji koju kintu za poboljsanje imidza Srbije u svetu,mrzeo bi te k'o Nemca.
 

Back
Top