MOLIM VAS POMOZITE MI!!!!

Djole2003

Gost
Poruka
321
Aj ako neko moze nesto da mi napise o nekom rap pevacu ili grupi (BS, 187). Ja bi vise voleo kad bi mi neko napisao o nekoj grupi, ali mora da bude domaca. Trazio sam na netu za BS, ali sam nasao 2 jadna pasusa na wikipediji. Treba mi sutra za cas muzickog:(

MOLIM VAS POMOZITE MI!!!!!
 
BS

Predistorijat

Red Zmaja- su krajem devedesetih osnovala 3 repera (*****,Vladica i Boka) od kojih je samo jedan pravi i zivi na Kipru.
TUMZ grupa je nastala 1998. i brojala je cetiri clana. Za sobom je ostavila nekoliko pesama i zajednickih nastupa.
MC Flex solo mc nastao 10.1.1977. Covek koji je krstio Beogradski sindikat i bio prvi dugogodisnji predsednik istog.

1999.
21. marta nekoliko dana pred pocetak bombardovanja Beograda zvanicno je nastao Beogradski Sindikat, bend koji je u narednim godinama definitivno izmenio muzicku scenu Srbije. Na zajednickom koncertu tri mlade hip hop grupe u KST-u (gore pomenuti: Red Zmaja, Tumz i MC Flex) dogodila se velika fuzija i stvoren je Sindikat, osmoclana gerilska rap formacija.

Te godine usledilo je jos nekoliko nastupa, mahom u istom prostoru, KST-u. Sindikat tada jos uvek nije imao svoje pesme vec su njihovi nastupi vise bili koncepcija, svaka od grupa clanica izvodila je svoje pesme. Krajem 1999.te Sindikatu se prikljucio i deveti clan Shef Sale A.K. To se dogodilo na koncertu u Domu Omladine krajem novembra te godine. Grupa je u to vreme pocela intenzivno da osmisljava svoje nastupe. Pravljeni su miksevi matrica, prve zajednicke pesme... ali je i tada jedna od kljucnih stvari bila spontanost i nepredvidivost na nastupu od cega se i dan danas ne odustaje. Sindikat je u pocetku pravio vise hip hop zurke nego prave koncerte a sa njima su u to vreme nastupale i neke od danas takode poznatih imena srpskog hip hopa (Bad Copy, Juice,...)

2000.
Od pocetka 2000.te grupa je pocela da planira i polako sprema svoj prvi album. Takode, nastavili su se mnogobrojni nastupi tako da do kraja te godine nije bilo maltene ni jednog kluba u Beogradu gde Sindikat nije nastupio.Leto je obelezio nastup na prvom Exit festivalu (pre njegove profesionalizacije). U decembru je snimljena prva pesma u studiju Divljina.

2001.
Pocetkom februara Sindikat nastavlja sa radom u studiju i snima pesmu BS, BS. Ubrzo nakon toga usledili su pregovori sa izdavackom kucom Automatik, a kasnije i potpisivanje ugovora za prvi album Sindikata. Dotle je sledilo nekoliko nastupa, da bi u maju grupa otputovala na muzicko pozorisni festival Passages u Nansiju (Francuska). Po povratku iz Nansija, Sindikat je imao svoj najveci nastup do tada, na trgu Republike u sklopu promotivnog koncerta za soundtrack filma Munje. Dva dana nakon toga u basti SKC-a nastupili su kao podrska bendu Kanda, Kodza i Nebojsa, na njihovom oprostajnom koncertu.U junu te godine snimljen je spot za pesmu Divljina, u reziji Dorda Jovanovica. Od avgusta grupa je nastavila rad u studiju a 29. novembra album je bio gotov.

2002.
Najveci dogadaj pocetkom 2002. bila je promocija i objavljivanje prvog albuma Sindikata Bsssst...Tisincina. Usledilo je nekoliko nastupa u Beogradu (koncert u KST-u) i Novom Sadu u sklopu promocije albuma. Na leto bend je odrzao koncert u klubu Pecina na Tasu. U septembru 2002, Sindikat objavljuje svoje prvo nezavisno izdanje, singl Govedina, koja je za kratko vreme digla ogromnu prasinu za sobom. Sredinom novembra odrzan je najveci koncert Sindikata do sada, u velikoj dvorani SKC-a, a ubrzo nakon toga nekoliko koncerata sirom Srbije.

2003.
Novu godinu Sindikat je proslavio nastupom u Sava centru, a pocetak godine definitivno je obelezilo drugo nezavisno BS izdanje- prvi album Ajs Nigrutina / Nigrutinski receno.
 
evo jos nesto....


BEOGRADSKI SINDIKAT

Beogradskom Sindikatu zaista nedostaju nepretenciozne priče sa ulice: u njihovim političkom iskazu se ne prepoznaje jasan stav, nema artikulisanog odnosa sa 90-im, a često provejava priča baš prepoznatljiva iz tog vremena


Da se podsetimo: ova zanimljiva muzička družina nastala je još 1999. spajanjem dva rap demo benda – Red Zmaja i Tumz, kojima se potom pridružio i osmo svetsko čudo MC Flex. Tada osmočlana postava sa nepoznatim brojem sindikalnih saradnika na domaću scenu je donela jednu potpuno svežu energiju. Sa na Zapadu već poznatim konceptom hip-hop konglomerata, tj. sa više frakcija unutar benda (kao Wu Tang Clan, recimo) u uslovima getoiziranog po/ratnog Beograda, oni su vrlo brzo postali muzička vest o kojoj su svi pričali.

A zvučali su ovako: BG Sindikat u pustinji oaza, što u moru mrtvih fraza čvrsto stoji kao baza / Naša faza je razvitak, naše reči su napitak – BG Sindikat, pa mi smo sigurni zgoditak... Znam da misliš gotovi smo, nema nas, ipak / Dolazi Sindikat, sada jači nego ikad...“ – snažno i nepokolebljivo.

Žestoka hip-hop sila koja će zavladati originalnim rimama na srpskom jeziku – zaista je tako izgledalo.

Posle mnogobrojnih nastupa u proširenoj postavi koju čini devet članova, 2000. godine počinju da rade na prvom albumu. Krajem iste godine pojavljuje se Divljina – jedna od verovatno najboljih (domaćih) rap pesama ikada napisanih. Najzad, početkom 2002. godine izlazi album Bsssst...Tišinčina, muzički i produkciono skroman, ali tekstualno bogat (ne samo po količini rima) i autentičan. Na jesen iste godine izlazi osporavani i hvaljeni singl Govedina, dnevnopolitička opservacija ekipe sa Dorćola; „sve okrpili bez dlake na jeziku“, mnogi su rekli – maglovita je močvara Srbija. Ipak, momci iz Sindikata nisu hteli da prihvate jednostavnu istinu: ljudi nisu isti.

Proteklih meseci Bg Sindikat je osnovao firmu, zove se Prohibicija, a njen prvi proizvodni artikl je drugi album Sindikata Svi zajedno. Već na uvodnoj pesmi Krećemo u napad primećuje se napredak u produkciji, ali i kvalitetu muzičkih matrica. I to je otprilike jedina novost na ovom albumu, nažalost.

Prvi singl Svi zajedno, osim dosta dobrog pakovanja (uključujući i solidan spot), ne nudi mnogo. Očigledno je da je ova zapaljiva priča o drugarstvu i životu namenjena mlađoj ekipi. Odabir ovakve tematike potpuno pripada standardnom hip-hop arsenalu, ali na ovom albumu toga je ipak previše, ponavlja se priča i to upada u oči.

Tako je u vrlo sličnom maniru urađena i Zajedno, ali i Samo za BGD, posveta sa predvidivom poentom. Nekim se pesmama može naći pandan na prvom albumu i on je po pravilu originalniji, duhovitiji, jednostavno bolji. Recimo, priča o paklu droge je mnogo bolje obrađena u pesmi Samo jedan život iz 2002. nego sada u Pravo kroz vetar. Isti paritet važi i za sindikalne manifeste: Bs! Bs! i Znaj u odnosu na nove radove Jednostavnost i suština i Povratak.

Sindikat svakako najbolje i najsigurnije zvuči kada se bavi „društvom i srpskim biznisom“ (nažalost, žene im na ovom izdanju nisu interesantne) i iz tog arsenala se izdvaja Stotka, priča o tome šta kome ovaj apoen stvarno znači, lagana životna filozofija Od sranja se ne beži i poslovna Poroci Beograda.

Beogradskom Sindikatu zaista nedostaju nepretenciozne priče sa ulice: u njihovim političkom iskazu se ne prepoznaje jasan stav, nema artikulisanog odnosa sa 90-im, a često provejava priča baš prepoznatljiva iz tog vremena (svetske zavere protiv Srba, pominju se neki ustaški plagijatori), analiziraju se samo posledice, ali tanko i pojednostavljeno.


Sledi tranzicija. Kao i od svakog ozbiljnog preduzeća, i od ovog očekujemo da bude likvidno, ali i racionalno i beskompromisno. Videćemo da li će Roots Manuva 10. septembra poželeti člansku kartu Sindikata.

Očigledna su želja i trud koji su uloženi da se nešto ovako napravi ovde i sada. Nešto drugo je pomanjkanje inspiracije i ponavljanje.

Želite li da postanete sindikalac?
 

Back
Top