ЈЕЛЕНА БАЛШИЋ

Милунка Савић

Buduća legenda
Poruka
36.021
VLADARKA I PJESNIKINJA
odlomak iz feljtona Milenka Ratkovića "Bar kroz vijekove", objavljivanog u Vijestima, decembra 2000.godine


"...Život Jelene Balšić višestruko je vezan za Bar, gdje je bila i njena prijestonica. Rođena je 1269 godine u Kruševcu i odrasla na dvoru svoga oca, srpskog kneza Lazara. Bila je veliki ljubitelj knjige i kao vrlo obrazovana žena nazvana je Učena. Mlada i lijepa očeva ljubimica udala se za znatno starijeg Đurađa II Stracimirovića Balšića, gospodara Zete i Gornje Albanije. On je ženidbom sa "gospođa Lenom" učvrstio rodbinske veze sa srpskom vladajućom dinastijom (njena majka Milica bila je kći kralja Vukašina a Kraljević Marko bio joj je ujak).
Dok se njen muž bavio državnim poslovima, Jelana se posvetila podizanju i vaspitavanju svoje djece. Živjela je u sredini koja se po mnogo čemu razlikovala od njenog rodnog kraja. Gradsko stanovništvo Ulcinja i Bara bilo je većinom katoličko i, ma koliko poslovenjeno, još mnogim svojim nitima vezano za romansko porijeklo. Jelena je bila pokrovitelj i zaštitnik svih pravoslavnih crkava u svojoj državi.

Poraz očeve vojske na Kosovu i očeva pogibija bili su prvi u nizu tragičnih događaja i nevolja koje će Jelenu pratiti čitavog života. Veliku štetu petrpijela je vlastelinska porodica Balšić kada je Đurađ II prilikom nekih pregovora pao u ruke Turaka i morao im za svoje oslobođenje ustupiti Skadar, Drivast i trg Sveti Srđ. Kasnije je oružjem vratio izgubljene teritorije ali ih je ustupio Mletačkoj Republici za proviziju od hiljadu dukata godišnje. Kad se razbolio, nije mu pomogla ni njega dubrovačkog ljekara - umro je u aprilu 1403. godine.

Jelena je pomisljala da se zamonaši, kao sto je to učinila njena majka kneginja Milica, poslije Kosovskog boja, i sa još mnogo udovica, postala monahinja u manastiru Ljubostinji. Ali, njen sin Balša III bio je jos nepunoljetan i morala mu je pomoći u upravljanju državom.
Hroničar opisuje da je bila "visoka stasa, tanka struka, mlječnobijelog duguljastog obraza, zlatne kose, a povrh čela je nosila dijademu sa mnogobrojnim brilijantima i safirima. "

Kao glavni savjetnik sinu, Jelena se beskrajnim žarom i energijom borila protiv Mlečana za očuvanje Zete. Ponovo se udala 1411 godine za bosanskog vojvodu Sandalja Hranića, ranije najopsnijeg Balšinog protivnika. Imajući očuha kao moćnog zaštitnika, Balša III više nije molio Mlečane za milost već im je postavljao uslove.

Mlečani su 1420 godine zauzeli Budvu i jos neke djelove Zete. Usred tog neuspješnog ratovanja, pritisnut finansijskim teškoćama, Balša III je otišao u Srbiju, da traži pomoć od svog ujaka, despota Stefana Lazarevića. Svjestan da mu se približava kraj, preneo je na ujaka sva svoja prava, smatrajuci da će jedino on moći da se odupre mletačkom pritisku u Zetskom primorju. Umro je u Beogradu 28. aprila 1435 godine, gdje je i sahranjen. Mlečani su odmah zaposjeli sve zatske gradove, ali su se morali povući pred velikom despotovom vojskom. Zeta je ponovo ušla u sklop srpske države.

Jelena je ponovo postala udovica 1435.godine. Uspomene iz mladosti vezivale su je za opustjele pravoslavne crkve rasute po obalama i ostrvima Skadarskog jezera. Na ostrvu Beška gorica obnovila je zapuštenu crkvu sv. Đorđa i blizu nje podigla crkvu sv. Bogorodice, sa željom da u njoj bude sahranjena. Ostarjela supruga dvojice vladara, žena diplomat, sada više misli o vrijednostima koje "nijesu od ovoga svijeta". Nikon Jerusalimac, Jelenin lični ispovjednik, sastavio je za svoju gospodaricu Gorički zbornik, (1441-1442). Taj značajni spomenik naše srednjovjekovne kulture, pored ostalog sadrži prepisku Jelene Balšić i monaha Nikona. Ta pisma jedne vladarke i jednog duhovnika predstavljaju književni izraz dva lica iz različitih slojeva, ali sa istovjetnim preokupacijama i estetskim doživljajima. Njeno poetsko pismo ušlo je u mnoge antologije srednjovjekovne srpske poezije.

Jelena Balšić je umrla 1443 godine i sahranjena u crkvi sv. Bogorodice na Beški. "...



Отписаније богољубно

Да зна твоја светиња,
откако удостојих се с Богом познати те
порадовах се весељем духовним.

Но замало и кратко би нам виђење,
да би ко рекао у зрцалу образ угледасмо,
или у неки сан танак да сам била снесена...

И слушах твоје душе богољубну нарав
и нетелесно анђеоско пребивање.
И оно од нас коначно удаљење.

И веома твоје видети зажелих преподобије.
И твојих медоточних насладити се речи.
Не малу од твојега виђења
мени приплодити корист...

Но због даљњег нам растојања,
и море и гај,
овог ради узрока
немогуће нам је видети светињу ти...

Јер жељење богатства и сујетна слава,
а уједно и сласти не остављају нас,
који су на таласима
у мору овог сујетног живота,
узникнути к светлости чистог и нетелесног
пребивања.

Јер се помрачише душевне очи
муком и метежом који је у свету...

И ово сада
као од сна некојег дубоког пробудивши се
усхтех твоју светлост видети.

(Јелена Балшић)
 
VLADARKA I PJESNIKINJA
odlomak iz feljtona Milenka Ratkovića "Bar kroz vijekove", objavljivanog u Vijestima, decembra 2000.godine


"...Život Jelene Balšić višestruko je vezan za Bar, gdje je bila i njena prijestonica. Rođena je 1269 godine u Kruševcu i odrasla na dvoru svoga oca, srpskog kneza Lazara. Bila je veliki ljubitelj knjige i kao vrlo obrazovana žena nazvana je Učena. Mlada i lijepa očeva ljubimica udala se za znatno starijeg Đurađa II Stracimirovića Balšića, gospodara Zete i Gornje Albanije. On je ženidbom sa "gospođa Lenom" učvrstio rodbinske veze sa srpskom vladajućom dinastijom (njena majka Milica bila je kći kralja Vukašina a Kraljević Marko bio joj je ujak).
Dok se njen muž bavio državnim poslovima, Jelana se posvetila podizanju i vaspitavanju svoje djece. Živjela je u sredini koja se po mnogo čemu razlikovala od njenog rodnog kraja. Gradsko stanovništvo Ulcinja i Bara bilo je većinom katoličko i, ma koliko poslovenjeno, još mnogim svojim nitima vezano za romansko porijeklo. Jelena je bila pokrovitelj i zaštitnik svih pravoslavnih crkava u svojoj državi.

Poraz očeve vojske na Kosovu i očeva pogibija bili su prvi u nizu tragičnih događaja i nevolja koje će Jelenu pratiti čitavog života. Veliku štetu petrpijela je vlastelinska porodica Balšić kada je Đurađ II prilikom nekih pregovora pao u ruke Turaka i morao im za svoje oslobođenje ustupiti Skadar, Drivast i trg Sveti Srđ. Kasnije je oružjem vratio izgubljene teritorije ali ih je ustupio Mletačkoj Republici za proviziju od hiljadu dukata godišnje. Kad se razbolio, nije mu pomogla ni njega dubrovačkog ljekara - umro je u aprilu 1403. godine.

Jelena je pomisljala da se zamonaši, kao sto je to učinila njena majka kneginja Milica, poslije Kosovskog boja, i sa još mnogo udovica, postala monahinja u manastiru Ljubostinji. Ali, njen sin Balša III bio je jos nepunoljetan i morala mu je pomoći u upravljanju državom.
Hroničar opisuje da je bila "visoka stasa, tanka struka, mlječnobijelog duguljastog obraza, zlatne kose, a povrh čela je nosila dijademu sa mnogobrojnim brilijantima i safirima. "

Kao glavni savjetnik sinu, Jelena se beskrajnim žarom i energijom borila protiv Mlečana za očuvanje Zete. Ponovo se udala 1411 godine za bosanskog vojvodu Sandalja Hranića, ranije najopsnijeg Balšinog protivnika. Imajući očuha kao moćnog zaštitnika, Balša III više nije molio Mlečane za milost već im je postavljao uslove.

Mlečani su 1420 godine zauzeli Budvu i jos neke djelove Zete. Usred tog neuspješnog ratovanja, pritisnut finansijskim teškoćama, Balša III je otišao u Srbiju, da traži pomoć od svog ujaka, despota Stefana Lazarevića. Svjestan da mu se približava kraj, preneo je na ujaka sva svoja prava, smatrajuci da će jedino on moći da se odupre mletačkom pritisku u Zetskom primorju. Umro je u Beogradu 28. aprila 1435 godine, gdje je i sahranjen. Mlečani su odmah zaposjeli sve zatske gradove, ali su se morali povući pred velikom despotovom vojskom. Zeta je ponovo ušla u sklop srpske države.

Jelena je ponovo postala udovica 1435.godine. Uspomene iz mladosti vezivale su je za opustjele pravoslavne crkve rasute po obalama i ostrvima Skadarskog jezera. Na ostrvu Beška gorica obnovila je zapuštenu crkvu sv. Đorđa i blizu nje podigla crkvu sv. Bogorodice, sa željom da u njoj bude sahranjena. Ostarjela supruga dvojice vladara, žena diplomat, sada više misli o vrijednostima koje "nijesu od ovoga svijeta". Nikon Jerusalimac, Jelenin lični ispovjednik, sastavio je za svoju gospodaricu Gorički zbornik, (1441-1442). Taj značajni spomenik naše srednjovjekovne kulture, pored ostalog sadrži prepisku Jelene Balšić i monaha Nikona. Ta pisma jedne vladarke i jednog duhovnika predstavljaju književni izraz dva lica iz različitih slojeva, ali sa istovjetnim preokupacijama i estetskim doživljajima. Njeno poetsko pismo ušlo je u mnoge antologije srednjovjekovne srpske poezije.

Jelena Balšić je umrla 1443 godine i sahranjena u crkvi sv. Bogorodice na Beški. "...



Отписаније богољубно

Да зна твоја светиња,
откако удостојих се с Богом познати те
порадовах се весељем духовним.

Но замало и кратко би нам виђење,
да би ко рекао у зрцалу образ угледасмо,
или у неки сан танак да сам била снесена...

И слушах твоје душе богољубну нарав
и нетелесно анђеоско пребивање.
И оно од нас коначно удаљење.

И веома твоје видети зажелих преподобије.
И твојих медоточних насладити се речи.
Не малу од твојега виђења
мени приплодити корист...

Но због даљњег нам растојања,
и море и гај,
овог ради узрока
немогуће нам је видети светињу ти...

Јер жељење богатства и сујетна слава,
а уједно и сласти не остављају нас,
који су на таласима
у мору овог сујетног живота,
узникнути к светлости чистог и нетелесног
пребивања.

Јер се помрачише душевне очи
муком и метежом који је у свету...

И ово сада
као од сна некојег дубоког пробудивши се
усхтех твоју светлост видети.

(Јелена Балшић)

Да ли су ово грешке, или нешто ново? Година рођења је наведена као 1269 уместо 1369.
и ово; srpskom vladajućom dinastijom (njena majka Milica bila je kći kralja Vukašina a Kraljević Marko bio joj je ujak).
Од куд сад ово? Добро Милунка да ли си ово прочитала пре него си написала, или копирала?
 
Да ли су ово грешке, или нешто ново? Година рођења је наведена као 1269 уместо 1369.
и ово; srpskom vladajućom dinastijom (njena majka Milica bila je kći kralja Vukašina a Kraljević Marko bio joj je ujak).
Од куд сад ово? Добро Милунка да ли си ово прочитала пре него си написала, или копирала?
Година рођења, да, јесте овде погрешна, али, није ни 1369, него 1366, вероватније. А Јелена jесте кћерка кнеза Лазара.
 
Година рођења, да, јесте овде погрешна, али, није ни 1369, него 1366, вероватније. А Јелена jесте кћерка кнеза Лазара.

Добро, те године би могле бити тачније. А оно да јој је мајка Милица кћер краља Вукашина, и да јој је Краљевић Марко ујак? Да ли је и то грешка? Па немој свашта преписивати.
 
Добро, те године би могле бити тачније. А оно да јој је мајка Милица кћер краља Вукашина, и да јој је Краљевић Марко ујак? Да ли је и то грешка? Па немој свашта преписивати.
Да, наравно, кнегиња Милица није кћерка краља Вукашина, то је грешка.
 
Да, наравно, кнегиња Милица није кћерка краља Вукашина, то је грешка.

Пошто смо установили да је грешка, мене интересује, да ли је грешка пренесена из Вијести, или си је ти писањем заменила за другу Јелену?
 
Пошто смо установили да је грешка, мене интересује, да ли је грешка пренесена из Вијести, или си је ти писањем заменила за другу Јелену?
Погрешила сам у брзини, грешка је исправљена, шта си толико навалио?:think:
Битније су ваљда друге ствари, прво, да људи уопште сазнају за њу...
 
Погрешила сам у брзини, грешка је исправљена, шта си толико навалио?:think:
Битније су ваљда друге ствари, прво, да људи уопште сазнају за њу...

Testament Jelene Lazarević:

Va ime Oca i Sina i Svetago Duha, u Svetuju Trojicu, amin!

Mi, gospođa Jelena, kći svetopočivšago gospodina kneza Lazara, da je va svidenje vsakomu komu se podoba i pred koga se sej pisanje iznese ogledati, kako po milosti Božjej i sina mi gospodina vojevode Stepana, satvori mi milost i da mi svoju riječ kadi se sa mnoju staja u Gorčaneh, štogode bih kude odlučila od imanja mojego, da mi je tvrdo i nepokolebimo od njega i njegove dečice.

Sade, ja, rečena gospođa Jelena, činju riječ za života, mojej dobrej svijesti u moći.

Ako bi mi se prilučila samrt, da uzme gospodin vojevoda Stepan one dve svite u Nikše Tamarića, i što je kuntuš zlatom figuran, da je gospodinu vojevodi Stepanu, i krijegla velja, i pet cat dukat koji su u Lukše Palutinovića, takoj z dobitjem kako gredu.

I plašt z biserom, ako je milost gospodina vojevode, da se da gospođe Jelene vojevodine, i jošte oglavje moje s kamenjem i sa biserom, i obotci velici.

I Vladisavu da se da romenča srebrna pozlaćena, i prsten s očcem zmajevem, i mošti svete to su pri mni.

I gospodične Katalene obotci mali i lutca zlata.

I Todore, moje unučice, da se da pojasac na plavetnoj tkanice, i prsten u kom je kami safin, i jedan bilčužac.

I ostali prstenci i krugla mala knezu Vlatku.

A srebrni sudi koji su u komunu, zdele i pehari, i što je crkve Svetago Georgija i novej crkve Presvetej Bogorodici, da se odluči, a ino da uzme gospodin vojevoda, da im ih plati što bude pravo, da mi se pokrije crkva koju sam činila za moj grob.

A ikona zlatna, koja je u komunu, kako sam zapisala s vlasteli, takoj i da bude sestre mi gospođe, Despine. Ako li bi se Despine samrt prilučila, da bude ta-zi ikona gospođe Jele vojevodine.

A što se tisuća dukat u komunu, molju i zaklinjem gospodina mi i sina vojevodu, da mi ih da gospođe Jelene, da ona s mojem duhovnikom podeli za moju dušu.

Najprvo od njih da se da gospođe Despine 200 dukat, da mi se poju leturđije i da se razdeli milostinja. I mojemu grbu, gde mi se priluči leći, da se da 200 dukat da mi se poju leturđije inostano i da se dijeli milostinja. I crkve Svetago Georgija u Gorice dadoh olovo, kupiv za 60 dukat, da se pokrije crkva, i jošte da im se da za majstore 30 dukat.

I ovaj čeljad koja je sada pri mni, koji bi se prilučili na samrti moje, da se dast duhovniku mojemu, starcu Jerozolimskomu Nikandru, 50 dukat, i kaluđeru Jovanu 40 dukat, i Vokosavu Tamariću 40 dukat, i popu Teodosiju 20 dukat, i Duce 12 dukat. I vladikam - Ruže i sinu joj 30 dukat, i Kataleni, kćeri Nikolenoj 30 dukat. I Dobrko ako bi se tada primeril na samrti mojej, da mu se da dukat 30. I koje se zgode na samrti mojej devojke, da im se da prićija koliko se može z govorom kako da se udome. A ostala čeljad da se pomiluje z dogovorom koliko se uzmože.

A što je postaljeno u trg, u Lavra Šigovića u Baru še-sat dukat, ti-zi dukati da stoje crkvi novoj u Gorici, što sam učinila Presvetoj Bogorodici moj greb, i po meni i da ima dobit od tijehej dukat čim se okrmljati. I vinogradi koji su u Bjeseh, što sam kupila i s crkvom Svetago Georgija zamenila i utakmila, vinogradi i njive i maslice u Baru, i solila, toj da mi gospodin vojevoda potvrdi crkvi rečenoj. I po mojej samrti da bude tomuj ktitor i okrmitelj moja unuka, gospođa Jelena vojevodina i njih knez Vladislav - ili bi njih gospoctvo ili čije ino, oni o tome popečenje da imut.

I na moje samrti ako se bi koji sudi obreli srebrni, da uzme gospođa Jelena i Vladisav. I što im se svidi od njih da postave u crkvu novu. Na njih rasuždenje da bude, što bi koji nedostatak crkvi, a oni tijem da naprave. A što bi koje pokućje bilo, ili knjige ili što ljubo ino, da se priloži u obe crkve, gde što prestoji.

A što si mi rekal, Vojo, po starcu Radinu u Sveto-Troice crkvi Korčanske, što ću gospostvu vi dati, što li komu inomu, da pišu i obimenju, - da, ovo, što mi moj samisao prinese, Boga moleće i Prečistu Bogorodicu, uimenih i upisah sa rukom duhovnjago mi otca, starca Nikandra Jeruzalimca, što će biti gospostvu vi i inem tvojem, i duše našoj. A jednako je vse Božje i tvoje, i u tvoju kuću prehodi, i na službu duše našoj!

Da zaklinjem tebe, gospodina mi i sina bez greha, vojevodu Stepana, va Svetuju Trojicu jedinosuštnuju i nerazdelimuju, i va strašni sud vatorago prešestevija Sina Božja, jegda pridet vazdati komuždo po delom jego, takožde i moju unuku gospođu Jelu zaklinjem, kako ovoj moje pisanje ne potriti niže paki na manje prinesti, no vse da vršite i isplunite za života našega i po samrti našoj.

I jošte - ašte bi koji nedostatci naši bili, što bi podobalo popeći se o nas i o našoj duši, da vi svojem blagom pobolete i siplnite o nas i o našoj duše, jer mi samrt i život u vaše ruke prilagamo, a pred Bogom.

Pisa se sej pisanje v leto 6950, rožastva Hristova 1442. leto, meseca noemvrija 25. dan, u Gorčaneh.
 
Druga poslanica Nikonu Jerusalimcu (još jednoj značajnoj ličnosti):

Svečasnome ocu i učitelju, u Gospodu neka se raduje, smerena Jelena.

Neka zna tvoje prepodobije uistinu da primismo trudoljubivog ti srca bogonadahnuti instrumenat i smatramo ga tako kao neki carski ukras i skupocenu riznicu ili kao samo bogopisanje na tablicama, koje primi negda bogovidac onaj. I tako primivši, prinesosmo dar hramu presvete Vladičice naše Bogorodice - Blagoveštenju, koji je u Gorici, da joj bude.

O časni oče, neka i tvoja nagrada (dugo) nadežna bude (...) tvoje svete molitve (neka napre)duju da bismo imali stup kreposti od lica neprijatelja i da se izbavimo mnoštva grehova i obretemo milost na dan strašnoga ispita. Da, budi mi, Gospode, amin.

Jelena Lazarević je bila vrlo pobožna žena, proširila je zadužbinu Đurđa II Stracimirovića iz dinastije Balšića sa Beške manastira svojom grobnicom, gdje je i sahranjena. Bila je žena najmoćnijeg bosanskog velikaša i zetskog vladara, potom zetska vladarka, koja je donijela učvršćenju pravoslavlja u toj oblasti i oblikovanju mladog Balše kao vladara zemlje koja je čvrsto vezana za Srbiju. Pokret za obnavljanje starih granica Srbije je počeo kada je Balša III ostavio Zetu u nasljedstvo Srbiji, koja ju je po njegovoj smrti anektirala.
 
Poslednja izmena:

E to, pa vidi, čudno jeste, ali čini se da je ona bila prelepa.

Samo Jelena je bila vrlo pobožna žena, sigurno ju je mnogo zaboljelo kada je saznala da je Sandalj ostavio Katarinu Vukosavić iz dinastije Hrvatinića radi nje, čini mi se da je zato i poslije svega otišla izričito pobožnim putem. Kroz mnogo nedaća je prošla i mnogo problema, a nema gore stvari od te da roditelj doživi smrt svoga sina - pogotovo ju je mnogo pogodilo kada joj je umro sin jedinac.
 
E to, pa vidi, čudno jeste, ali čini se da je ona bila prelepa.

Samo Jelena je bila vrlo pobožna žena, sigurno ju je mnogo zaboljelo kada je saznala da je Sandalj ostavio Katarinu Vukosavić iz dinastije Hrvatinića radi nje, čini mi se da je zato i poslije svega otišla izričito pobožnim putem. Kroz mnogo nedaća je prošla i mnogo problema, a nema gore stvari od te da roditelj doživi smrt svoga sina - pogotovo ju je mnogo pogodilo kada joj je umro sin jedinac.


Зар није лепо наћи толико историјских имена и података у једној јединој повељи? Ја сам из таквих повеља много научио о нашој прошлости. Могао бих рећи за сигурно више и веродостојније него из службене историје.
 
E to, pa vidi, čudno jeste, ali čini se da je ona bila prelepa.

Samo Jelena je bila vrlo pobožna žena, sigurno ju je mnogo zaboljelo kada je saznala da je Sandalj ostavio Katarinu Vukosavić iz dinastije Hrvatinića radi nje, čini mi se da je zato i poslije svega otišla izričito pobožnim putem. Kroz mnogo nedaća je prošla i mnogo problema, a nema gore stvari od te da roditelj doživi smrt svoga sina - pogotovo ju je mnogo pogodilo kada joj je umro sin jedinac.

morala je znati sa kim ima posla dok je bila u "semi" sa sandaljem.

odjednom da zavrsi bas sa njim...nesto mi tu smrdi :think:

nesto je tu slojevitije na sceni,vjerovatno jos za zivota balsica da je se nesto odigralo....

ovo nesto spomenuto milion puta :hahaha:
 
morala je znati sa kim ima posla dok je bila u "semi" sa sandaljem.

odjednom da zavrsi bas sa njim...nesto mi tu smrdi :think:

nesto je tu slojevitije na sceni,vjerovatno jos za zivota balsica da je se nesto odigralo....

ovo nesto spomenuto milion puta :hahaha:

Bila je vladarka koja je postala žena-glava porodice. Našla se iznenada u toj poziciji. Nije bila politički nadarena, već književno i duhovno. Udaja je naravno bila između ostalog i politička, time je uklonila velikog suparnika u Kosačama i našla muža koji bi pružio zaštitu, a kada joj je umro sin, itekako se dobro postarao za Jelenine ćerke - primio ih je u svoje ruke. Što se tiče Sandalja, ne vjerujem da je išta mogao dobiti tim, tako da je i vjerovatno istina da je pao na njenu ljepotu.
 
Bila je vladarka koja je postala žena-glava porodice. Našla se iznenada u toj poziciji. Nije bila politički nadarena, već književno i duhovno. Udaja je naravno bila između ostalog i politička, time je uklonila velikog suparnika u Kosačama i našla muža koji bi pružio zaštitu, a kada joj je umro sin, itekako se dobro postarao za Jelenine ćerke - primio ih je u svoje ruke. Što se tiče Sandalja, ne vjerujem da je išta mogao dobiti tim, tako da je i vjerovatno istina da je pao na njenu ljepotu.

sudeci po opisu vjerovatno da je ljepota odigrala znacajnu ulogu,samo se bojim da je se to desilo jos za Balsinog zivota
 

Back
Top