Veličina Srbije kroz vekove

Šapošnjikov

Početnik
Poruka
6
Zdravo svima, novi sam na forumu, pa rekoh da otvorim temu o geografskom rasprostiranju Srbije kroz istoriju u kojoj se može raspravljati o menjanju granica pa samim tim i veličine Srbije. Naime, zanima me ako neko zna da mi odgovori o površini Srbije u određenim istroijskim periodima:

- kolika je bila površina Srbije za vreme Stefana Nemanje i Stefana Prvovenčanog?

- za vreme kralja Milutina?

- za vreme cara Dušana?

- za vreme despota Stefana?

- tokom I srpskog ustanka?

- u periodu Kneževine?

- posle Berlinskog kongresa?

- i, na kraju, posle balkanskih ratova 1912./1913.?

Znam da je teško, posebno za srednjevekovni period naći tačne cifre u km2 jer su granice bile često nedefinisane, ali bar približno.

Hvala.
 
Zdravo svima, novi sam na forumu, pa rekoh da otvorim temu o geografskom rasprostiranju Srbije kroz istoriju u kojoj se može raspravljati o menjanju granica pa samim tim i veličine Srbije. Naime, zanima me ako neko zna da mi odgovori o površini Srbije u određenim istroijskim periodima:

- kolika je bila površina Srbije za vreme Stefana Nemanje i Stefana Prvovenčanog?

- za vreme kralja Milutina?

- za vreme cara Dušana?

- za vreme despota Stefana?

- tokom I srpskog ustanka?

- u periodu Kneževine?

- posle Berlinskog kongresa?

- i, na kraju, posle balkanskih ratova 1912./1913.?

Znam da je teško, posebno za srednjevekovni period naći tačne cifre u km2 jer su granice bile često nedefinisane, ali bar približno.

Hvala.

Podaci za 1. ustanak, nezavisnost i posle balkanskih ratova se mogu lako nabaviti. Ostalo (ne znam na koju kneževinu misliš) - nemoguće.
 
Da, u međuvremenu sam uspeo da nađem za Kneževinu Srbiju da je površina bila oko 38.000 km2, posle balkanskih ratova 95.700 km2. Od novovekovne Srbije, ne mogu da nađem podatak za Srbiju posle Berlinskog kongresa kao ni za period I ustanka - ako znaš ta 2 podatka bilo bi dobro da staviš ili bar da me uputiš gde na netu da potražim.

Znam da je teško izvući precizne podatke za srednji vek, ali makar neke aproksimativne cifre gledajući mape i sl.:think:
 
Balkanske zemlje Bugarska , Grčka i Srbija najviše su se proširile balkanskim ratovima.
Bugarska i Grčka i dan danas poseduju te teritorije i celovite su ali je Srbija uspela izgubiti sve tekovine Balkanskih ratova Kosovo i Makedoniju.Sve mi se čini da je Srbija pravi rasadnik za stvaranje novih država.
 
Balkanske zemlje Bugarska , Grčka i Srbija najviše su se proširile balkanskim ratovima.
Bugarska i Grčka i dan danas poseduju te teritorije i celovite su ali je Srbija uspela izgubiti sve tekovine Balkanskih ratova Kosovo i Makedoniju.Sve mi se čini da je Srbija pravi rasadnik za stvaranje novih država.

Istina, samo moram da te ispravim, Grcka se nakon prvog svetskog rata prosirila na racun Bugarske. Odnosno Bugarska je izgubila izlazak na Sredozemno more
 
Sta je Srbija uzela od Bugarske posle balkanskih ratova?

Ove četiri oblasti:

Western_Outlands_map.png
 
imaj na umu grad kiev,kojeg nemogu predstaviti na ovoj slici.

legenda kaze da je jedan od 3 osnivaca kieva bio hrvat.

mozda neka potvrda veze izmedju nas i ukrajinaca jesu i mjesta u hrvatskoj sa imenom kievo ili izvedenica te rijeci,kojih ima poprilicno


mda, iako ja mislim da je na toj karti oznaka za te hrvate previše zapadno ucrtana

a o vezi urkainaca i hrvata, upoznao sam prije 7-8 godina tadašnjeg atašea za kulturu pri ukrainskoj ambasadi u zagrebu, zaboravio sam ime čovjeku, ne mogu se sad sjetiti...

uglavnom, naširoko i nadugačko mi je spominjao velike sličnosti u toponimima u obje zemlje, o nekim drugim zajedničkim vezama, kao i o porijeklu značenja riječi RUS ...
uglavnom, nije imao dobro mišljenje o Rusima kao naciji, te o njihovoj ekspanzionističkoj politici prema Ukraini i Ukraincima posebno.
 
mda, iako ja mislim da je na toj karti oznaka za te hrvate previše zapadno ucrtana

a o vezi urkainaca i hrvata, upoznao sam prije 7-8 godina tadašnjeg atašea za kulturu pri ukrainskoj ambasadi u zagrebu, zaboravio sam ime čovjeku, ne mogu se sad sjetiti...

uglavnom, naširoko i nadugačko mi je spominjao velike sličnosti u toponimima u obje zemlje, o nekim drugim zajedničkim vezama, kao i o porijeklu značenja riječi RUS ...
uglavnom, nije imao dobro mišljenje o Rusima kao naciji, te o njihovoj ekspanzionističkoj politici prema Ukraini i Ukraincima posebno.

imam isto poznanika iz ukrajine i ima veoma pozitivan stav o hrvatima i uopce o nasim vezama (kulturoloskim,jezicnim..).samo nazalost hrvati kao nacionalni faktor se nisu uspjeli oduprijeti asimilaciji.

najvise su se oduprli bijeli hrvati na podrucju danasnje poljske,gdje je zadnji val asimilacije uradjen tek u proslom stoljecu,dakle sve do polovine proslog stoljeca su se izjasnjavali bijelim hrvatima.

oftopic,pardon
 

Back
Top