Evro srpska valuta?

daxt

Elita
Poruka
17.079
Srbija je uz Letoniju i Estoniju najugroženija po pitanju velikog broja kredita uzetih u stranoj valuti, piše "Fajnenšel tajms". Zbog toga, MMF preporučuje ugroženim državama da se odreknu svojih valuta i usvoje evro.


U poverljivom izveštaju MMF-a, u koji je "Fajnenšel tajms" imao uvid navodi se da bi zemlje istočne Evrope i centralnoevropske članice Evropske unije trebalo da se odreknu svojih valuta i usvoje evro, bez da formalno postanu članice Evrozone, prethodnim ispunjavanjem strogih uslova.

Fond tvrdi da bi takva "evroizacija" bila najbolji način da se reši problem spoljneg duga tih zemlja i obnovi poverenje u njihove posustale valute.

Srbija je uz Letoniju i Estoniju najugroženija po pitanju velikog broja kredita uzetih u stranoj valuti i Fond prognozira da bi podružnice zapadnih banaka u istočnoj Evropi u doglednom periodu mogle da izgube čak 160 milijardi dolara u vidu nenaplativih dugova.

"Bez evroizacije", piše list citirajući MMF, "te zemlje biće suočene sa potrebom za drastičnim stabilizacionim merama, protiv kojih postoji veoma žilav politički otpor".

Samo u poslednjih nekoliko dana, Ukrajina i Letonija su odbile da sprovedu neke od dogovorenih reformi sa MMF-om, dok Mađari "muku muče" sa formiranjem nove vlade koja bi uopšte bila u stanju da implementira dogovorene mere sa Fondom.

MMF je izračunao da će za pomoć ovom regionu, u koji uključuje i Tursku, u naredne dve godine biti neophodno čak 186 milijardi dolara, od čega će možda više od polovine morati da obezbede Evropska unija i druge institucije.

Za razliku od Evropske unije, koja se odlučila na pojedinačni pristup svakoj zemlji, Fond se zalaže za regionalni politiku prema regionu u kojem su, prema njegovoj oceni, neke zemlje ranjivije od drugih.

"MMF je u pravu kada kaže da bi se još dublja kriza u istočnoj Evropi neminovno prelila i na Zapad. Zato bi možda bilo najbolje da Evropska unija ipak izdvoji paket pomoći za čitav region, sa ili bez pomenute evroizacije, i to što pre" konstatuje "Fajnenšel tajms".
 
Mene dinari pravo nerviraju! Ja sam iz Republike Srpske i mi koristimo konvertibilne marke. Kad idem na Exit, moram te marke ili evre ako imam da promjenim u dinarepo kursu 1 Km=45 din, a kad se vratim sa Exita posle 4 dana, preostale dinara moram da promjenim u marke po kursu 1 Km=50 din, tako sam vjecito na gubitku. A i one smijesne hiljade i stotine dinara, covjek bi pomislio da ima masu para kad vidi onu gomilu, a u strvari nema bas mnogo. Cesto mi se desava da nemam pravu orijentaciju kad placam u dinarima. Tako sam jednom platio komad pice 400 dinara. Sta znam koliko je 400 dinara kad to izgleda ko sica jer u novcaniku ima 10000. Kasnije kad sam shvatio da je to skoro 10 km ili 5 evra, umalo se nisam pljuno!
 
Mene dinari pravo nerviraju! Ja sam iz Republike Srpske i mi koristimo konvertibilne marke. Kad idem na Exit, moram te marke ili evre ako imam da promjenim u dinarepo kursu 1 Km=45 din, a kad se vratim sa Exita posle 4 dana, preostale dinara moram da promjenim u marke po kursu 1 Km=50 din, tako sam vjecito na gubitku. A i one smijesne hiljade i stotine dinara, covjek bi pomislio da ima masu para kad vidi onu gomilu, a u strvari nema bas mnogo. Cesto mi se desava da nemam pravu orijentaciju kad placam u dinarima. Tako sam jednom platio komad pice 400 dinara. Sta znam koliko je 400 dinara kad to izgleda ko sica jer u novcaniku ima 10000. Kasnije kad sam shvatio da je to skoro 10 km ili 5 evra, umalo se nisam pljuno!

хехе па у србију све сами боогаташи а уствари нема зашта пас да уједе:per:
 
Sumnjam da ce ovi nasi kreteni na vlasti da se odluce za takvu promenu , jer njima odgovara da imamo dinar za valutu...
Ja sam za to da nam Evro bude zvanicna valuta iz dosta razloga... a glavni je to da ako radis za 200 E imaces svakog meseca 200 E a ne ovog 200 sledeceg 190 jer dinar pada ...
P.S. Vestacko odrzavanje dinara da neode na svoj realan kurs nece jos dugo potrajati , jer nemogu vecno da stampaju pare i da koriste Evre od privatizacije za smirivanje kursa . SMRT DINARU !
 
Ma kakav vas bre EURO spopao? To mozda kad udjemo EU,a mozda ni onda ne treba uvoditi. Valutni kurs je snazan instrument podsticanja izvoza ili uvoza i zahvaljujuci njemu Centralna banka je u stanju da kreira makroekonomsko okeruzenje. Uvodjenjem EURA apsolutno se prepushtate evropskoj centralnoj banci koja ce kroz vodjenje svoje politike najmanje imati u vidu interese Srbije. Tako da ako hocete promenite guvernera, ali dinar ostavite na miru!
 
Mišljenja sam da je zbog te prezaduženosti građana, a i zbog manipulacija cenama od strane uvozničkog lobija, potrebno uvesti evro kao zvaničnu valutu u platni sistem Srbije.
Ali, zbog nekih drugih negativnih posledica, ne treba ga zameniti za dinar, nego treba imati dvovalutni sistem. Tako bi se vremenom bezbolno dinar sam ugasio.
 
Mišljenja sam da je zbog te prezaduženosti građana, a i zbog manipulacija cenama od strane uvozničkog lobija, potrebno uvesti evro kao zvaničnu valutu u platni sistem Srbije.
Ali, zbog nekih drugih negativnih posledica, ne treba ga zameniti za dinar, nego treba imati dvovalutni sistem. Tako bi se vremenom bezbolno dinar sam ugasio.

mi smo to davno uveli
 
Mene dinari pravo nerviraju! Ja sam iz Republike Srpske i mi koristimo konvertibilne marke. Kad idem na Exit, moram te marke ili evre ako imam da promjenim u dinarepo kursu 1 Km=45 din, a kad se vratim sa Exita posle 4 dana, preostale dinara moram da promjenim u marke po kursu 1 Km=50 din, tako sam vjecito na gubitku. A i one smijesne hiljade i stotine dinara, covjek bi pomislio da ima masu para kad vidi onu gomilu, a u strvari nema bas mnogo. Cesto mi se desava da nemam pravu orijentaciju kad placam u dinarima. Tako sam jednom platio komad pice 400 dinara. Sta znam koliko je 400 dinara kad to izgleda ko sica jer u novcaniku ima 10000. Kasnije kad sam shvatio da je to skoro 10 km ili 5 evra, umalo se nisam pljuno!

:D
heheh,
a josh na Exitu kada te nateraju da promenish te dinare u one njihove tokene,
pa tek tada necesh znati shta te je snashlo!:hahaha:
 
Никако гасити динар!
Фак евро!
Онако немамо контролу над финасијама захваљујући ММФ и светској банци...још нам хвали евро!

To je Marty pitanje praktičnosti, a i zaštite standarda građana.

Dakle, kao što znaš, većina građana Srbije je u kreditima do guše. Uglavnom su ti krediti u evrima. I onda dolazimo do situacije u kojoj kurs dinara, kakav god da je šteti. Ako je realan, tj. visok kusr evro-dinar, a građanima kao što znamo plate ne rastu srazmerno kursu, oni su dužni da skupo otplaćuju rate kredita, odn da više odvajaju dinara od svojih ionako bednih plata. A, ako je kurs nerealno nizak, građani lakše otplaćuju kredite, ali trpi izvoz, a bez izvoza nema života nijednoj državi, a u isto vreme uvoznici poput Miškovića preplavljuju srpsko tržište stranim proizvodima, i vrše direktan udar na srpsku privredu.

Dvovalutni sistem je pravo rešenje, jer su time zaštićeni svi, bez obzira na kurs. Može radnik da platu prima u dinarima, ali će onda ona pratiti kurs.
 
To je Marty pitanje praktičnosti, a i zaštite standarda građana.

Dakle, kao što znaš, većina građana Srbije je u kreditima do guše. Uglavnom su ti krediti u evrima. I onda dolazimo do situacije u kojoj kurs dinara, kakav god da je šteti. Ako je realan, tj. visok kusr evro-dinar, a građanima kao što znamo plate ne rastu srazmerno kursu, oni su dužni da skupo otplaćuju rate kredita, odn da više odvajaju dinara od svojih ionako bednih plata. A, ako je kurs nerealno nizak, građani lakše otplaćuju kredite, ali trpi izvoz, a bez izvoza nema života nijednoj državi, a u isto vreme uvoznici poput Miškovića preplavljuju srpsko tržište stranim proizvodima, i vrše direktan udar na srpsku privredu.

Dvovalutni sistem je pravo rešenje, jer su time zaštićeni svi, bez obzira na kurs. Može radnik da platu prima u dinarima, ali će onda ona pratiti kurs.

Ради се о чињеници, да није потребно гасити ДОМАЋУ валуту...већ ојачати привреду...
Овим се неће ништа решити!
Само ће се одложити пропадање за пар месеци...неке две - три рате!
Долар је јак...али камате у банкама америка и даље нису стабилне већ расту из дана у дан..да нећеш и њима предложити евро да уведу?
 

Back
Top